Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 62

Θέμα: Ψάχνω σπίτι - δουλειά στην Χίο

  1. #1

    Ψάχνω σπίτι - δουλειά στην Χίο

    Παίδες καλημέρα...

    Έφτασε η ώρα να την κάνω από το χάος της Αθήνας στο τέλος του μήνα, και ψάχνω σπίτι στην όμορφη Χίο.

    Αν κάποιος συμφορουμιτης μένει εκεί - έχει άκρες και μπορεί να με κατατοπίσει ας μου στείλει πμ.

    Ψάχνω γκαρσονιέρα ή δυάρι και δεν με νοιάζει αν θα είναι στο κέντρο ή πιο έξω. Σημαντικό για εμένα είναι να μην είναι παλιό, να είναι σε λογική τιμή, και να έχει σκεπαστό χώρο για την μηχανή μου για να μην την τρώει ο ήλιος.



    Βέβαια ταυτόχρονα ψάχνω και για δουλειά εκεί οπότε αν έχει κάποιος κάτι υπόψιν του, θα βοηθήσει πολύ την κατάσταση.


    (Είναι ένα ξεκίνημα δύσκολο για εμένα με πολύ ρίσκο, αλλά είμαι αποφασισμένος να τα δώσω όλα για όλα για να τα καταφέρω.)




    Σας ευχαριστώ πολύ παίδες, κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη

  2. #2
    ΤρεΛαμέΛος Το avatar του/της nihristo
    Εγγραφή
    26/09/2007
    Μηνύματα
    432
    δεν είμαι από Χίο αλλά ένα μπράβο για την απόφαση σου θα το πω. Εύχομαι να ρθουν όλα βολικά
    πριν τον αγώνα ελέγχουμε ΟΛΕΣ τις βίδες...

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
    δεν είμαι από Χίο αλλά ένα μπράβο για την απόφαση σου θα το πω. Εύχομαι να ρθουν όλα βολικά
    Ένα ρίσκο είναι φίλε μου, Θα το πάρω και ότι βγει. Έτσι και αλλιώς στην Αθήνα όλα χάλια μου πηγαίνουν τα τελευταία 2 χρόνια και εδώ και αρκετούς μήνες είμαι άνεργος.

    Τι είχαμε τι χάσαμε λοιπόν. Θα πάω , θα το παλέψω και ότι βγει. Έχω λίγες οικονομίες στην άκρη, και είμαι διατεθειμένος να δουλέψω οπουδήποτε. Είμαι αισιόδοξος πάντως...

    Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    εν πρωτοις καλη αρχη σου ευχομαι!

    δεν ζω πλεον εδω και πολλαχρονια στη Χιο, (δυστυχως ή ευτυχως) αλλα κατι λιγες επαφες τις εχω και μαθαινω πολλα για το νησι και την κατασταση!

    θες να μας πεις με τι ασχολεισαι και ποιο το βασικο σου αντικειμενο?

    σε καθε περιπτωση, πιο ανθρωπινα θα ζεις, ομως το να μην καλυφθεις ικανοποιητικα απο επαγγελματικης αποψεως, καταλαβαινεις οτι ειναι θεμα!

    αν μπορεσω σε κατι να βοηθησω θα το κανω. σε καθε περιπτωση που θες οποια αλλη πληροφορια, εννοειται σε κατατοπιζω!


  5. #5
    Georgaras μπράβο για την απόφασή σου!
    Η Χίος είναι πανέμορφη και οι άνθρωποί της επίσης. Δε θα το μετανιώσεις!
    Και από δουλειά όλο και κάτι θα βρεις, και αν δε βρεις θα κάνεις και κάτι δικό σου. Μπορεί η κοινωνία της Χίου να είναι σχετικά μικρή, αλλά είναι και ζεστή και ανθρώπινη.
    Καλό ξεκίνημα!
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  6. #6
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789

    Re: Ψάχνω σπίτι - δουλειά στην Χίο

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Georgaras
    Παίδες καλημέρα...

    Έφτασε η ώρα να την κάνω από το χάος της Αθήνας στο τέλος του μήνα, και ψάχνω σπίτι στην όμορφη Χίο.

    Αν κάποιος συμφορουμιτης μένει εκεί - έχει άκρες και μπορεί να με κατατοπίσει ας μου στείλει πμ.

    Ψάχνω γκαρσονιέρα ή δυάρι και δεν με νοιάζει αν θα είναι στο κέντρο ή πιο έξω. Σημαντικό για εμένα είναι να μην είναι παλιό, να είναι σε λογική τιμή, και να έχει σκεπαστό χώρο για την μηχανή μου για να μην την τρώει ο ήλιος.



    Βέβαια ταυτόχρονα ψάχνω και για δουλειά εκεί οπότε αν έχει κάποιος κάτι υπόψιν του, θα βοηθήσει πολύ την κατάσταση.


    (Είναι ένα ξεκίνημα δύσκολο για εμένα με πολύ ρίσκο, αλλά είμαι αποφασισμένος να τα δώσω όλα για όλα για να τα καταφέρω.)




    Σας ευχαριστώ πολύ παίδες, κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη





    Καλή αρχή και από εμένα, είναι σίγουρο πως θα ζήσεις πολύ πιο ανθρώπινα στο νησί από τις μεγαλουπόλεις. Σου εύχομαι από καρδιάς να σου πάνε όλα καλά και να ευοδωθεί η απόφασή σου.

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2006
    Μηνύματα
    314
    Εζησα εναν χρονο στη Χιο στο στρατο και επειδη ημουνα Δοκιμος μπορεσα να την γνωρισω παρα πολυ καλα. Ειναι ενα ομορφο νησι που μπορεις να ζησεις ανετα και ησυχα.

    Αγαπητε δεν γραφεις ομως ποια ειναι η ειδικοτητα σου, για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε, οσο μπορουμε.
    Μπορω να ερθω σ επαφη με τον παλιο μου ιδιοκτητη, ο οποιος νοικιαζει διαμερισματα (σε φοιτητες και στρατιωτικους συνηθως) αλλα και αλλους γνωστους μου για σπιτι ή καποια δουλεια. Πες μας ομως με τι ασχολησε για να ξερουμε.


    ΥΓ.Πως και διαλεξες την Χιο; Τυχαια ή υπαρχει καποιος λογος;

  8. #8
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Γεωργάρας , Καλή Αρχή φίλε....!


    Αφήνεις το αγχος πίσω... και ολα ειναι στο χερι σου..Καλη επιτυχια σε ολα και παντα με υγεια ...

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    [...]Η Χίος είναι πανέμορφη και οι άνθρωποί της επίσης. [...]
    Ελα μωρέ με τους Ούργιους
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Ελα μωρέ με τους Ούργιους
    Ίντα να σου πω...
    Σα φαντάρος (δόκιμος) μου φέρθηκαν υποδειγματικά οι Χιώτες. Ακούγανε ότι ήμουνα ξενομπάτης και με αγγάλιαζαν στην παρέα τους! Έκανα απίστευτες φιλίες εκεί τότε...
    Βασικά δεν βρέθηκε ένας να μη με μπάσει στο σπίτι του για φιλοξενία, ένας δε βρέθηκε να πει "περίεργη" κουβέντα.
    Έχω τις καλύτερες εντυπώσεις από τους ανθρώπους και τα μέρη.
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  11. #11
    Φίλε μου εύχομαι το ρίσκο που παίρνεις να σου βγεί . Καλή διαμονή στην όμορφη Χίο !


  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.988
    καλη αρχη!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Ελα μωρέ με τους Ούργιους

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    α βρε ανάγκασμά σε!



  14. #14
    αρτοποιος 3ης γενιας Το avatar του/της Fournaris
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    17
    Εφυγα απο μεγαλη πολη (Θεσσαλονικη οπου γεννηθηκα και μεγαλωσα) πριν απο 11 χρονια για να ζησω σε ενα μικρο χωριο, οχι μακρια απο την πολη αλλα οπως και να εχει ηταν μια αλλαγη τεραστια.


    Ευτυχως ολα πηγαν καλα και πλεον απολαμβανω τη ζωη που κανω στον καθαρο αερα με τις οποιες δυσκολιες.


    Καλο ξεκινημα σου ευχομαι και να δεις που δεν θα το μετανιωσεις.
    Ο μονος θεος στον οποιο πιστευω ειναι τρεις. Το μυαλο μου , τα μπρατσα μου και τα ποδια μου. Σε κανενα αλλο!
    _________________________________

    Πετρος

  15. #15
    Παιδιά πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ για όλα.


    το έχω βάλει στόχο να τα καταφέρω. Έχω πάει Χίο και μου έκανε φοβερή εντύπωση η φιλοξενία των ανθρώπων και ο τρόπος ζωής. Μέσα σε λίγο καιρό που έμεινα εκεί πραγματικά το αγάπησα το νησί και ένιωθα σαν το σπίτι μου. όνειρο μου εδώ και 2 χρόνια που το σκέφτομαι είναι να τα παρατήσω όλα από Αθήνα και να πάω Χίο. Στα 32 μου χρόνια θέλω να κάνω ένα νέο ξεκίνημα στην ζωή μου, και όπου με βγάλει. (Το μόνο που έχω μετανοιώσει, είναι που δεν έκανα πιο νωρίς την κίνηση να φύγω, αλλά ποτέ δεν είναι αργά)


    Θέλω Θα τα καταφέρω με οποιοδήποτε κόστος.



    Όσο για την δουλειά, μπορώ να δουλέψω παντού άσχετα από το αντικείμενο σπουδών μου που είναι η πληροφορική. Κύριος στόχος μου είναι να βρω μια δουλίτσα έστω και πρόχειρη στην αρχή για να βγάζω τα έξοδα μου, και σιγά σιγά θα βρω την άκρη.... ήδη έχω δώσει βιογραφικό μου σε μερικές δουλειές εκεί αλλά δεν έχω απάντηση ακόμα.


    Έχω δουλέψει από, τεχνικός Η/Υ , Καθηγητής Πληροφορικής έως .... DJ σε cafe , Σερβιτόρος, Πωλητής, γραφίστας ..... οπότε δεν έχω πρόβλημα με το είδος δουλειάς.





    Υ.Γ Όποιος έχει κάποια άκρη και θέλει να βοηθήσει, μπορεί να μου στείλει ένα πμ για να του δώσω το τηλ να τα πούμε κάποια στιγμή. Δεν θέλω να γράψω δημόσια το τηλ μου για ευνόητους λόγους.

    Το άλλο Σαββατοκύριακο θα είμαι στο νησί για να δω κάνα σπίτι και να ψάξω για καμιά δουλειά, αν έχουμε κανέναν από Χίο στην παρέα μας ας μου στείλει πμ να κεράσω καφεδάκι.






    Πραγματικά σας ευχαριστώ όλους.

    Γιώργος.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ψάχνω σπίτι στην Δράμα
    από drspeed στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2010, 18:44
  2. Επείγον, ψάχνω για δουλειά!
    από villy στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2006, 12:15
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 14:28
  4. ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΤΗΝ ΧΙΟ
    από EKEINOS στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2005, 15:04
  5. ψαχνω για δουλεια!
    από wolfman13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2004, 15:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF