Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Άπειρος οδηγός ψάχνει μηχανή (και βοήθεια)!

  1. #1

    Άπειρος οδηγός ψάχνει μηχανή (και βοήθεια)!

    Γειά σας
    Με λένε Γιάννη είμαι 24ων και μένω Αθήνα. Από το 19 μου έχω δίπλωμα αυτοκινήτου και από τα 20 οδηγώ ένα 1600 toyota carina e, με το οποίο έχω κάνει 110.000 klm τα περισσότερα στην εθνική.
    Είμαι νέος στην παρέα σας και ανοίγω αυτό το thread για να ζητήσω τα φώτα σας σχετικά με την αγορά της 1ης μου μηχανής. Μόλις πήρα το δίπλωμα για απεριόριστά και η μόνη εμπειρία που έχω από μηχανές είναι με το cb500 όπου έκανα και τα μαθήματα και ένα παπί astrea συνολικού χρόνου οδήγησης 1ας ώρας. Δηλαδή με λίγα λόγια είμαι άσχετος.
    Γενικά προσανατολίζομαι σε on-off και κάτι ψηλό, κυρίως λόγω σωματότυπου (2.03m και 150kg παλαιός αρσιβαρίστας γαρ). Το μηχανάκι προορίζεται για καθημερινή χρήση (δουλειά και βόλτες) χωρίς όμως να εξαιρώ και μικρές εκδρομούλες (300klm).
    Η σκέψη μου είναι να πάρω μία μεταχειρισμένη ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ μηχανή (μέχρι1500 ευρώ) για το λόγω του ότι είμαι άπειρος και σίγουρα θα φάω σαβούρες, τουλάχιστον να μην κλάψω και τα λεφτά μου 0. 'Eπειτα (σε κανα χρόνο) αφού πάθω και μάθω, πάμε και σε κάτι πιο καλό.
    Με αυτή τη λογική έχω δει:
    1)Honda Transalp 400.Υπάρχουν αρκετά. Όμως θα με πηγαίνει το μηχανάκι;
    2)Honda Transalp 600. Λιγότερα σε αγγελίες στα χρήμτα που ψάχνω και το σκέφτομαι στην περίπτωση που δεν παίξει το ΤΑ400
    3)Suzuki Freewind. Είναι πιο κοντό νομίζω για μένα. Πάντως ιδιοκτήτες του μου έχουν πει πολύ καλά λόγια. Στα χρήματα αυτά υπάρχουν πιό καινούργια απο τα ΤΑ. Υπάρχει τρόπος να ψηλώσει;
    4)Kawa KlE 400-500. Σαν μηχανάκι δεν πρέπει να μου ταιριάζει

    Απο εξοπλισμό είμαι κομπλέ (κράνος, μπουφαν)

    Τώρα καληνυχτώ γιατί αύριο δουλεύουμε!

    Θα περιμένω τη βοήθειά σας
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    προτείνω africa twin

    εδώ μπορείς να ρίξεις μια ματιά http://www.car.gr/classifieds/bikes/...o=&cr=&hi=&ag=


  3. #3
    Καλώς τον φίλο!!
    Η Τρανσαλπ600 μια χαρά μου ακούγεται.

    Κοίτα και κάτι σε πιο ψηλό, καμιά Dakar, XT κλπ...
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  4. #4

    Re: Άπειρος οδηγός ψάχνει μηχανή (και βοήθεια)!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Yannakis13
    ...κυρίως λόγω σωματότυπου (2.03m και 150kg παλαιός αρσιβαρίστας γαρ). Το μηχανάκι προορίζεται για καθημερινή χρήση (δουλειά και βόλτες) χωρίς όμως να εξαιρώ και μικρές εκδρομούλες (300klm).
    Κλασικο παραδειγμα οδηγου Busa....:rotflmao:

    Κακα τα ψεμματα αλλα με τα κιλα που εχεις μη παρεις τπτ λιγοτερο απο 600κεκ και κατι που να σταματαει ε! Οποτε ξεχνα τα 1500? γιατι με αυτα τα λεφτα τον εαυτο σου θα κλαις!
    "Στον πατέρα μου οφείλω το ζην, στον δάσκαλό μου το ευ ζην"
    Member of "ΚΑΓΚΟΥΡΟΓΑΜΟΣΑΥΡΟΣ" official club

  5. #5
    Καταρχήν σου εύχομαι να μην πέσεις ποτέ , και να μη χρειαστεί να μάθεις πέφτωντας ...

    ...αν βέβαια μιλάς για στατικά πεσίματα λόγο βάρους , δε νομίζω πως υπάρχει μηχανάκι που θα δυσκολέψει τα 2,03 εκατοστά σου και τα 150 κιλά σου

    το σημαντικό είναι να έχεις το μυαλό σου στη θέση του και να είσαι συνετός και αμυντικός στην οδήγηση της μοτοσυκλέτας .

    Τα λέω αυτά γιατί και γω κάπως έτσι μπήκα στο χώρο της μοτοσυκλέτας και το πρώτο μηχανάκι μου ήταν ( το καθόλου φιλικό ) super tenere 750.

    Θεωρώ πως καλύτερη επιλογή είναι ένα μηχανάκι που θα καλύπτει τις ανάγκες σου ( όποιες και αν είναι αυτές) και ας μην είναι τόσο παλιό όσο λες , ας είναι κάτι πιο φρέσκο που θα το κρατήσεις περισσότερο και θα μάθεις μαζί του .

    Μην έχεις στο μυαλό σου το να πάρω ένα φθηνό παλιό για να πέσω και να μάθω , δεν νομίζω πως είναι σωστή προσέγγιση.

    Ιδανικότερο θα ήταν να έλεγες θα πάρω ένα μηχανάκι που το γουστάρω και θα μάθω να το οδηγώ όσο καλύτερα μπορώ χωρίς να του κάνω ούτε μία γρατζουνιά.

  6. #6
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.716
    Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
    ... τα 2,03 εκατοστά σου



    playmobil κιετσ'

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x



    playmobil κιετσ'
    ναι , ναι ....

  8. #8
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    505
    καλησπερα φιλε οντως ωραιο ακουγετε το transalp 650 κοιτα και σε ΒΜW 650

    Απο εξοπλισμό είμαι κομπλέ (κράνος, μπουφαν)
    Θες 2 πραγματακια ακομα για να εισαι comple ! γαντια, μποτες καλοκαιρινα

    Κατα τους αλλους..

    Ευθειακιας, εποχιακος, coolatza, κρυφοκουτακιας!

  9. #9
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.716
    Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
    ναι , ναι ....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis-
    Θες 2 πραγματακια ακομα για να εισαι comple ! γαντια, μποτες καλοκαιρινα
    +675

  10. #10
    Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας και το χρόνο σας.

    Σχετικά με την νοοτροπία, σκέφτομαι για κάτι παλιό γιατί με το αμάξι έχω κάνει κάποια τρακαρίσματα (ευτυχώς πάντα μου έκαναν θετική δήλωση κι έφτιαχνα το αμάξι με εξουσιοδότηση στον μάστορα, χωρίς να μπλέκω με τα οικονομικά). Έτσι δεν θέλω να κλαίω το μηχανάκι μου. Εννοείτε πως δεν θέλω να πέσω, αλλά η τούμπα είναι αναμενόμενη.

    Κι εγώ θέλω κάτι πιο καινούργιο, γι αυτό και ανάφερα και το freewind. Το έχει γνωστός και μου είπε πως είναι ροπάτο για την πόλη, αρκετά οικονομικό στα σέρβις του και γενικά τίμιο. Επιπλέον θετικό ότι στα σε αυτά τα χρήματα βρίκσω μοντέλο του 2000. Αρνητικό μερικά στάζουν λάδι από την φλάτζα, αλλά αν γίνει αλλαγή είναι κομπλέ. Το θέμα που ψάχνω είναι για το αν ψηλώνει το freewind (όπως μου είπε ο γνωστός μου). Αν ναι με ποιόν τρόπο, που, και πόσο κοστίζει; Ακόμα υπάρχει η δυνατότητα να ψηλώσει και το Transalp;

    Το Transalp 400 φαίνεται πιο τίμια αγορά (πάντα στα χρήματα που δίνω) σε σχέση με το ΤΑ600 (είναι και japan) και επιμένω στην 1η μου ερώτηση θα τραβάει η δεν θα με πηγαίνει μια;

  11. #11
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    505
    Παει φιλε 400cc καμμια 40αρια αλογα πρεπει να εχει δεν θυμαμαι μια χαρα ειναι. κοιτα και KLE σε αυτα τα εuro ειναι νομιζω

    Κατα τους αλλους..

    Ευθειακιας, εποχιακος, coolatza, κρυφοκουτακιας!

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ!
    από BILLWANTED στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 17/01/2006, 16:00
  2. Μηχανη και οι σχεσεις με τους γυρω μας
    από djchech στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2005, 23:24
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 22:21
  4. Χαιρεται Και Βοηθεια!!!!!!!!!!
    από hector στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2005, 16:29
  5. Ο παππούς, η μηχανή και ο κοπρίτης
    από Ora_Nihil στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2004, 13:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF