Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Να πάρω μηχανή και αν ναι ποιά?

  1. #1

    Να πάρω μηχανή και αν ναι ποιά?

    Γειά σε όλους!
    Είμαι 26 χρονών και μένω Αθήνα.Εδώ και καιρό σκέφτομαι να πάρω μηχανή.Έχω αυτοκίνητο κ η χρήση που θέλω να κάνω (αρχικά τουλάχιστον) δεν θα είναι καθημερινή.Πιο πολύ το σκέφτομαι σαν μία ''πολυτέλεια'' που όμως δεν ξέρω αν αξίζει να πληρώσω.Γεγονός είναι ότι δεν έχω μεγάλη εμπειρία από δίκυκλο γενικά.Όνειρό μου είναι να πάρω μια 600 dycati monster.Αν πάρω την απόφαση να προχωρήσω θα κάνω πολλά μαθήματα οδήγησης.Και φυσικά δεν είμαι από τους τύπους που κάνουν μαγκιές.Πιστεύετε ότι θα την κουμαντάρω χωρίς να φάω τα μούτρα μου?επειδή οι εποχές είναι δύσκολες οικονομικά δεν μπορώ να πληρώσω μια ''κάβλα'' 10-11 000 για να πάρω καινούργιο το monster.Προτείνετε κάποια άλλα μηχανή?μεταχειρισμένη?
    Πιο πολύ θέλω τις γνώμες σας γενικά επί του θέματος γιατί μέσα μου παλεύει η ''κάβλα'' με την λογική....

  2. #2
    Για πρώτη μηχανή εννοείται μεταχειρισμένη. Θα την ξαπλώσεις μερικές φορές απο στάση και θα κλαίς εαν ειναι καινουρια.

    Ψάξε λιγο στο φόρουμ, το θεμα "νεος οδηγός, τι μηχανη να παρω" έχει συζητηθεί πολλές φορές

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3

    Re: Να πάρω μηχανή και αν ναι ποιά?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από anathema13
    Γειά σε όλους!

    σκέφτομαι σαν μία ''πολυτέλεια''


    επειδή οι εποχές είναι δύσκολες οικονομικά δεν μπορώ να πληρώσω μια ''κάβλα'' 10-11 000 για να πάρω καινούργιο το monster.

    Προτείνετε κάποια άλλα μηχανή?μεταχειρισμένη?
    Πιο πολύ θέλω τις γνώμες σας γενικά επί του θέματος γιατί μέσα μου παλεύει η ''κάβλα'' με την λογική....
    katarxin den mproris na les tin leksi politelia an den exis lefta pou den exis
    tora ti sas piani olous ke mazeveste sto moto gr den ksero
    mipos mirazete antidoro tis kiriakes apo to moto gr:rotflmao: :rotflmao:

    ne sou protinoume kati
    gia tin kavla na pas se mia ierodouli to poli me 100 euro ka8arises
    ke toulaxiston kane ma8imata karate stin logiki sou na min tis troi...
    :rotflmao: :rotflmao:
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  4. #4
    εριξα μια ματια,απλα αν ειναι να παω στα 8 000 για το φαζερ παιρνω κ το ducati me 10 000.
    αυτο που λες με το μεταχειρισμενο ειναι σωστο.απλα θελω την γνωμη καποιον πιο εμπειρων αν αξιζει να δωσω τα λεφτα για κατι που παιζει να μην καταφερω να οδηγησω.
    θα καταφερω να κουμανταρω ενα 600 για πρωτη μηχανη?η να ξεχασω την ιδεα?
    απλα να τονισω πως δεν την θελω για γκομενοπαγιδα...η κοπελια μου το φοβαται πολυ και με εχει ηδη πρηξει....
    δεν καιγομαι να ειναι πολλα αλογα.αν ειδα καλα to ducati βγαζει 80 αλογα και το μικροτερο βγαινει σε 700...οποτε μαλλον να το ξεχασω...( τουλαχιστον το καινουργιο )

  5. #5
    τα λεφτα τα εχω ρε φιλαρακι....
    το θεμα ειναι οτι τα εχω δουλεψει μεχρι τελευταιας δεκαρας κ δεν θελω να τα κλαιω...
    οσο για την καυλα δεν με πολυψηνουν οι πουτανες....
    sorry αν σου χαλαμε το site.

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από anathema13
    τα λεφτα τα εχω ρε φιλαρακι....
    το θεμα ειναι οτι τα εχω δουλεψει μεχρι τελευταιας δεκαρας κ δεν θελω να τα κλαιω...
    οσο για την καυλα δεν με πολυψηνουν οι πουτανες....
    sorry αν σου χαλαμε το site.
    den ine diko mou to site apla anarotieme...
    :rotflmao:
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  7. #7
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Φιλαράκι, κάνε μια εύρεση και θα βρείς πολύ θέμα για διάβασμα, όρεξη να έχεις.

    Το λογικό είναι πάντως να ξεκινήσεις με κάτι μικρό και έπειτα να πάς σε 600άρι...





    Μην δίνεις σημασία στον ''εγω ο ίδιος'' για απωθημένα δικά του, σου μιλούσε...:rotflmao:




    Καλωσήλθες.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    καλησπερα

    ως νεος οδηγος,θα εχεις καποιες πτωσεις ειτε χαζες(στατικες δηλαδη) ειτε εν κινησει.κριμα δεν ειναι να κλαις ενα καινουργιο μηχανακι των 10.000 οπως λες??θα μου πεις " ε τοτε ολοι θα επρεπε να παιρνουν μεταχειρισμενα ανεξαιρετως".απλα σου λεω οτι για μενα θα επρεπε να ξεκινησεις με μεταχειρισμενο

    να υπολογισεις μετα και τον εξοπλισμο,οχι μονο κρανος full-face αλλα και μπουφαν με προστασιες,μποτακια,γαντια

    μια μηχανη λαβε υποψη δεν ειναι μονο να την αγορασεις,οσο κι αν κοστιζει,οπως στα αυτοκινητα,ειναι τα τελη κυκλοφοριας,η ασφαλεια,τα service της και διαφορα αλλα.επομενως θα πρεπει να τα υπολογισεις και αυτα

    το αν ειναι πολυτελεια η οχι,το ξερεις καλυτερα ο ιδιος αναλογα με την τσεπη σου.εσυ ξερεις τιεξοδα εχεις,τι εισοδημα εχεις και τα λοιπα.παντως οτι θα σαρεσει ειναι το μονο σιγουρο.

    για τα κυβικα που ειπες,οι γνωμες διιστανται.εξαρταται και απο το ποσο εχεις το μυαλα στο κεφαλι σου,πολυ προσοχη παντως και τα ματαια οχι 14 αλλα 24.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Το οτι ενας νεος οδηγος πρεπει με το ζορι να φαει καποιες τουμπες δεν το καταλαβαινω εγω παντως...

  10. #10
    ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.οταν εισαι καινουργιος καλο ειναι να ρωτας γιατι ολο και κατι μαθαινεις.θα το ψαξω το θεμα κ βλεπουμε.
    θελει ψαξιμο το θεμα κ αρχικα πρεπει να κανω μαθηματα κ εξασκηση.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από anathema13
    ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.οταν εισαι καινουργιος καλο ειναι να ρωτας γιατι ολο και κατι μαθαινεις.θα το ψαξω το θεμα κ βλεπουμε.
    θελει ψαξιμο το θεμα κ αρχικα πρεπει να κανω μαθηματα κ εξασκηση.
    Δεν εχεις ΚΑΜΙΑ εμπειρια απο διτροχο?!Δλδ δεν ξερεις να οδηγας καθολου?!

  12. #12
    εχω οδηγησει αρκετα κ παπι κ scouter αλλα ποτε δεν ειχα δικο μου.εχω οδηγησει κ με ταχυτητες παπι αλλα μην φανταστεις οτι ειμαι για να σκοτωθω ουτε οτι το παιζω και στα δαχτυλα..

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από anathema13
    εχω οδηγησει αρκετα κ παπι κ scouter αλλα ποτε δεν ειχα δικο μου.εχω οδηγησει κ με ταχυτητες παπι αλλα μην φανταστεις οτι ειμαι για να σκοτωθω ουτε οτι το παιζω και στα δαχτυλα..
    axaxaxaxaxaxaxaxaxaxa
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    ksero ksero exo di se ntokimanter....
    :rotflmao: :rotflmao:
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  14. #14
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
    Το οτι ενας νεος οδηγος πρεπει με το ζορι να φαει καποιες τουμπες δεν το καταλαβαινω εγω παντως...

    και εγω
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
    καλησπερα

    ως νεος οδηγος,θα εχεις καποιες πτωσεις ειτε χαζες(στατικες δηλαδη) ειτε εν κινησει.κριμα δεν ειναι να κλαις ενα καινουργιο μηχανακι των 10.000 οπως λες??θα μου πεις " ε τοτε ολοι θα επρεπε να παιρνουν μεταχειρισμενα ανεξαιρετως".απλα σου λεω οτι για μενα θα επρεπε να ξεκινησεις με μεταχειρισμενο

    να υπολογισεις μετα και τον εξοπλισμο,οχι μονο κρανος full-face αλλα και μπουφαν με προστασιες,μποτακια,γαντια

    μια μηχανη λαβε υποψη δεν ειναι μονο να την αγορασεις,οσο κι αν κοστιζει,οπως στα αυτοκινητα,ειναι τα τελη κυκλοφοριας,η ασφαλεια,τα service της και διαφορα αλλα.επομενως θα πρεπει να τα υπολογισεις και αυτα

    το αν ειναι πολυτελεια η οχι,το ξερεις καλυτερα ο ιδιος αναλογα με την τσεπη σου.εσυ ξερεις τιεξοδα εχεις,τι εισοδημα εχεις και τα λοιπα.παντως οτι θα σαρεσει ειναι το μονο σιγουρο.

    για τα κυβικα που ειπες,οι γνωμες διιστανται.εξαρταται και απο το ποσο εχεις το μυαλα στο κεφαλι σου,πολυ προσοχη παντως και τα ματαια οχι 14 αλλα 24.
    to na min exoune oloi to diko sou xamilo IQ den pezi etsi?
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 426
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2018, 23:01
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2010, 13:44
  3. ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ Scouter ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΑ ΜΑΡΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ "best In China"
    από nikosira στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2009, 13:55
  4. ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ Η'ΟΧΙ?ΑΝ ΝΑΙ,ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ?
    από pakosgemistos στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2008, 11:26
  5. Τελικά τα κράνη ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ??? και αν ναι ποια?
    από Tropeas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 08:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF