Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 155

Θέμα: ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητήρας...

  1. #1
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981

    ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητήρας... SUZUKI SV650S '03

    Μήπως πρέπει να γίνω Moderator αυτού του τόπικ?

    Παιδιά ο ΘΕΟΣ ΜΕ ΠΑΕΙ!!!!
    η ΜΗΧΑΝΗ ΔΕΝ ΜΕ ΠΑΕΙ....

    Είμαι 21.30 περίπου χθες το βράδυ αττική οδο με τον Μήτσο1 μπροστά και γυρναμε παρέα αφου εχουμε περάσει πολύ όμορφα...

    Εκει λοιπόν λίγο πριν την έξοδο 10, προς Λ.Κύμης και καθώς πηγαίνω με περίπου 120χλμ ξαφνικά ακούω εναν τρελό μεταλικό θόρυβο, μπλοκάρει ο πίσω τροχός και αρχίζει το μηχανάκι μια να το χανω αριστερά δεξια απο τον κώλο μια απο την μούρη.....
    αυτό το έκανε γύρω στις 6-7 φορές , κατάφερα να το κρατήσω όρθιο , και μετά σταμάτησε μες την μεσαία λωρίδα , με τα αμάξια να έρχονται κατα πάνω μου και εγώ να μην μπορώ να σπρώξω την μηχανή στην άκρη διοτι τα χε κουρέψει όλα και να τα έχω δεί ΟΛΑ να με προσπερνάνε δεξιά και αριστερά αμάξια με 120+χλμ τελευταία στιγμη , πριν πέσουν πάνω μου!!!

    Την πιάνω απο τον κώλο και την τράβαγα σηκωτή μιας και ούτε νεκρές βγαίναν ούτε τίποτα, τελικά την έκανα στην άκρη σώος αλλά αυτήν την εμπειρία να είμαι στην μέση όρθιος και να κάνω σήμα να μην με πατήσουν και να μπαντιληκώνουν τα αμάξια μπροστά μου και να μην σταματάει κανένας και συνεχώς να γλυστράνε ελάχιστα δεξια και αριστερά ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΞΕΧΑΣΩ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ!!!

    Ευχαριστώ Θεέ μου!!!
    :smilea:

    Νόμιζα λοιπόν ότι ήταν , αλυσίδα ή κάτι τέτοιο... και μόλις κοιτάω το μηχανάκι κάτω απο την μηχανή τίγκα στο λάδι και την μίζα να κρέμεται, στον αέρα έχοντας σπάσει τις βίδες της βάσης της, και τον κινητήρα στην βάση κυλίνδρου να έχει κάνει μια ΤΡΥΠΑ 10εκ.!!!!!

    Δείτε και μόνοι σας στις φωτό....
    ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ.....
    Ευχαριστώ Θεέ μου!!!
    :smilea:

    Η συνέχεια αναμενόμενη, Express Service έως έξοδο Κύμης, και η οδική μου ως το συνεργίο...


    last edited 3/5/08:
    έχει διαμοιραστεί σε 2 τόπικ,
    ένα εδώ που είναι η ουσία και
    ένα με σχόλια, ευχές, μικρες συμβουλές και άλλα διάφορα που δεν έχουν άμεση σχέση με την υπόθεση εδώ
    σύντομα θα δημιουργηθεί και ένα ξεχωριστό που θα δείχνει όλες τις κινήσεις και τις απαντήσεις που έλαβα απο τους κατα τόπους υπεύθυνους χωρίς φυσικά προσωπικά στοιχεία



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sbs-3 ξυλόκαστρο0034.jpg 
Προβολές:	13317 
Μέγεθος:	81,0 KB 
ID:	18658

  2. #2
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    1


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sbs-3 ξυλόκαστρο0035.jpg 
Προβολές:	12407 
Μέγεθος:	83,6 KB 
ID:	18659

  3. #3
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    2
    Ξηλωμένη μίζα με σπασμένες βάσεις...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sbs-3 ξυλόκαστρο0036.jpg 
Προβολές:	12015 
Μέγεθος:	84,4 KB 
ID:	18660

  4. #4
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    3
    Λίγο ποιο κοντά φαίνονται 2 τρύπες

    μια με τη μιζα και το κόμπλερ...

    Το έφτιαξε πρόσφατα το εξουσιοδοτημένο, μου είχε κουρέψει γρανάζι....

    και μια με την βάση του κυλίνδρου και το κάρτερ...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sbs-3 ξυλόκαστρο0037.jpg 
Προβολές:	11572 
Μέγεθος:	80,8 KB 
ID:	18661

  5. #5
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    4
    Ποιό κοντά ακόμα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sbs-3 ξυλόκαστρο0038.jpg 
Προβολές:	11316 
Μέγεθος:	82,1 KB 
ID:	18662

  6. #6
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    5
    Ακόμα ποιο κοντά για να πονάω να το βλέπω ...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sbs-3 ξυλόκαστρο0038.jpg 
Προβολές:	11094 
Μέγεθος:	82,1 KB 
ID:	18663

  7. #7
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    6
    Ακόμα ποιο κοντά για να θυμάμαι ότι είμαι ζωντανός!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sbs-3 ξυλόκαστρο0040.jpg 
Προβολές:	11056 
Μέγεθος:	74,4 KB 
ID:	18664

  8. #8
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    7
    Απο το πλάι...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sbs-3 ξυλόκαστρο0041.jpg 
Προβολές:	10666 
Μέγεθος:	68,9 KB 
ID:	18665

  9. #9
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    8
    και μια τελευταία...


    Παρακαλώ πολύ μόνο κουράγιο δέχομαι και συμβουλές,.....
    ...εχω φαει ενα ψιλο-σοκ... δεν εχω κοιμηθεί αλλά δεν μπορούσα να γράψω κιόλας...
    η μηχανή είναι μέχρι 18 Ιουλίου Εγγύηση, να δούμε τι θα γίνει...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sbs-3 ξυλόκαστρο0044.jpg 
Προβολές:	10551 
Μέγεθος:	84,9 KB 
ID:	18666

  10. #10
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Μεγάλε τυχερός είσαι πρώτον που δεν σαβουρώθηκες από το μπλοκάρισμα και δεύτερον που δεν έσκασε πάνω σου κανένας διερχόμενος.....Άναψε καμμιά λαμπάδα...

    Τώρα για τα υπόλοιπα τι να πώ ???
    Στα καλά καθούμενα ???
    Δεν είχες τίποτα συμπτώματα πρίν ???
    Μήπως τις προηγούμενες ημέρες ασχολήθηκε κανένας περίεργος μάστορας με το μηχανάκι σου ή έπαιξε καμμιά μετατροπή-βελτίωση ???
    Δεν σκάει ρε παιδί μου ένας κινητήρας έτσι στα καλά καθούμενα ....Περίεργο....Ψάξτο καλά....

    Ανατρίχιασα κιόλας σκεφτόμενος ότι πριν μερικές ημέρες αγόρασα και εγώ τον μεγάλο V2 της Suzuki....
    Κανένας ΜΗ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΣ δεν εχει πειράξει το μηχανάκι μου, αν δεις το μόνο που του χω αλλάξει είναι στο Εξουσιοδοτημένο, εξάτμιση Yoshi 3oval και φίλτρο , αυτά που προτείνει η Suzuki...
    Επίτηδες μάλιστα για κάτι τέτοιες περιπτώσεις, επειδή είμαι τεχνικός και ξέρω απο εγγυήσεις , περίμενα την επόμενη της λήξης για να την πάω κάπου αλλού...


    Α. αν ξεκίνησε απο σασμάν,
    απο την αρχή είχα δηλώσει στην αντιπροσωπία ότι απο 1η σε 2α ενώ κυλούσα μερικές φορές με την 2α κουμπωμένη , μου πέταγε νεκρά, και δεν είναι ότι δεν την κούμπωνα....
    Αυτό μετά το 2ο service δεν μου το χε ξανακάνει μάλιστα μου είπαν ότι μου κόψαν λίγο το μοχλικό του λεβιέ ταχυτήτων ....

    Β. το τελέυταίο που μου έκανε ήταν να μου αλλάξει το κόμπλερ τις μίζας που για να βγεί , ανοίγει καπάκι και λύνει σασμάν....
    Τα συμπεράσματα δικά σας...

    Γ. Προχθές ήταν στο συνεργίο επειδή μου στραβωβιδώσανε τον άξονα και μου ζήταγε λεφτά , που τελικά μετά " για να μην χαλάσουμε τις καρδιές μας" δεν μου πήρε...

    Δ. Η μηχανή έχει 31.500km και το τελευταίο service ήταν στα 30.000km....

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Μήτσος1
    Εγγραφή
    11/01/2005
    Μηνύματα
    448
    Ρε Λάμπρο μ'έστειλες ρε φίλε... Όταν μπήκαμε Αττική θυμόμουν οτι μου είπες οτι πήγαινες Βριλλήσια, και συνεπώς θα έβγαινες μετα το "δαχτυλίδι" του ΟΤΕ στη Κηφισσίας, οπότε είχα την εντύπωση οτι θα πηγαίναμε μαζί. Κάποια στιγμή σ'έχασα από τους καθρέφτες μου, εκεί ακριβώς στη έξοδο 10, οπότε έκοψα αρκετά και πήγαινα δεξιά. Σκέψου οτι έκανα τη διαδρομή απο έξοδο 10 έως 11 με 40-50Km/h...

    Μετά έφτασα στην 11 οπότε έπρεπε να βγώ, και σκέφτηκα οτι μάλλον θα βγήκες στη 10 για κάποιο λόγο, ή οτι δεν θα άκουσα καλά όταν μιλήσαμε στα διόδια στην είσοδο της Αττικής... Τέλος πάντων.

    Σημασία έχει οτι εσύ είσαι καλά ρε φίλε. Βέβαια φρίκη αυτό που έζησες, δεν το συζητάω, αλλά τουλάχιστον είσαι ζωντανός. Τώρα πήγαινε το στο Σφακιανάκη και σκίστους όλους.

  12. #12
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
    ρε αδερφέ τι να σου πω !!!!!
    ή εισαι πολυ γκαντεμης ή εισαι πολυ γκαντέμης !!δεν εξηγειτε αλλιως.

    Ξέρεις όμως τι μου πέρασε όμως από το μυαλό οταν το είδα ..Για φαντάσου να έπεφταν τα λάδια στον πίσω τροχό ???

    :hypnotize
    αντε ρε να ναι το τελευταίο.
    αφου δεν σε παει το sv.δωστο να παει στο καλό .(πριν απο λίγο διαβαζα τα αλλα για σταντ,αξονες κτλ.)
    Τα λάδια πήγαν και στο μπροστα και στο πισω λάστιχο , γιαυτό έχανα και μουρη και κώλο και έκανα τις τανζανιες μου να το κρατήσω όρθιο... σαν να είμαι σε ταύρο ενα πράγμα, και παρόλα αυτά το κράτησα γιατί ήταν και καλή άσφαλτος και 400χλμ πατημενα 3 ημερών καινούρια λάστιχα...

    Φιλε μου , εχω 3 "αν" να σου που θα σε ανατριχιάσουν που δεν με εχουν αφήσει να κοιμηθώ!!!
    1. αν, δεν είχα αλλάξει λάστιχα πριν 3 ημέρες
    δεν ξέρω που θα ήμουν,
    2. αν, μου το χε κάνει εκτός Αττικής οδού , σε οποιαδήποτε άλλη άσφαλτο
    δεν ξέρω που θα ήμουν
    3. αν, μου το χε κάνει πάνω στις στροφές Ιτεα που είμουν με τα παιδιά,
    δεν ξέρω που θα ήμουν

  13. #13
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Μιας και το εχω ξεφτεί και εγώ για δικηγόρο κατευθείαν , και να ζορίσω τα πράματα γι΄αυτούς μόνο και μόνο για να ανταπεξέλθουν με υπευθυνότητα και να το ψάξουν εις βάθος, και να "κόψουν κώλους" να μην ξανασυμβεί, μήπως εχει κανείς να μου προτείνει ανθρωπο που όμως να έχει ειδίκευση σε τέτοια θέματα?

    Εχω νομική καλυψη στην ασφαλιστική μου αλλά δεν είναι τροχαίο, γνωρίζει κανείς αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω?

  14. #14
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    γιατι δικηγορο κατευθειαν ρε λαμπρο?

    δες τι μπορεις να κανεις με την εγγυηση πρωτα και μετα βλεπεις.. μπορει να σε εξυπηρετησουν μια χαρα..

    εκτος &αν πας για γερη αποζημιωση λογω πιθανης σωματικης ακεραιοτητας εξαιτιας κακης επισκευης.. θα παρει πολυ χρονο ομως και εξοδα..
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  15. #15
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αυτο που θα ήθελα να κάνω για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο , για οποιονδήποτε θα ερχόταν στην θέση μου και ο σκοπός μου είναι ο εξης:
    1.να προσπαθήσω να δώσω να καταλάβει η μαμα Suzuki ότι αν εφταιγε κάποιος απο το συνεργίο, απλά να μην υπάρχει το όνομα Suzuki στο συνεργίο του.
    2.να γίνονται κάποιες εξετάσεις - ελεγχοι και με ντου με πολιτικό προσωπικό (χωρίς αποκαλυψη ταυτότητας) στα κατα τόπους εξουσιοδοτημένα ώστε να μπορούν να έχουν μια εικόνα πως "πραγματικά" δουλεύουν.
    3.να μην μας απασχολεί να έχουμε πολλά εξουσιοδοτημένα, αλλά καλά εξουσιοδοτημένα.

    ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΞΑΝΑ! και θα κάνω τα πάντα για να προφυλάξω τους επόμενους. Μακάρι όλοι να είναι τυχεροί όπως στάθηκα εγώ...

    Να καταλάβει η αντιπροσωπεία και όχι το συνεργείο ότι αυτός που έχει την εξουσιοδότηση πρέπει να την τηρεί σε υπευθυνότητα κάθε δευτερόλεπτο, μιας και το όνομα της κατασκευάστριας είναι που κακολογείται...

    Ας δημιουργήσουμε κάποτε τις προυποθέσεις μόνοι μας να πιέσουμε και να διορθώσουμε όποτε μπορούμε καταστάσεις δεδομένες στην Ελλάδα...

    Η εγγύηση και η εξουσιοδότημενη παρέμβαση στην μηχανη μου υποτίθεται ότι δεν μου αφήνουν περιθώρια αμφισβήτησης για οποιαδήποτε πράξη πάνω στην μηχανή μου , και μου παρέχουν την ασφάλεια και την σιγουριά ενός καινούριου εργαλείου καθε φορά που το πέρνω απο το συνεργείο...

Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF