Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 139

Θέμα: Επισκευη R1 + project αυλων

  1. #1

    Επισκευη R1 + project αυλων

    Ολα αρχισαν τον μαρτιο καπως ετσι: Μετα απο μια γρηγορη βολτα στην επιδαυρο , μολις ακινητοποιησα την μοτοσυκλετα μου στο αγναντι , οι φιλοι συνοδοιποροι απο διπλα μου εκαναν νοημα να κοιταξω χαμηλα στην καρινα μου....

    ......περιπου 200 με 300 ml υγρου ψυξης χυθηκε στο εδαφος μονομιας και το ξενερωμα που εφαγα δεν λεγεται!.....παλι καλα που δεν ετρεξε απο το σωληνακι υπερχειλησης την ωρα που επαιρνα καμια στροφη γιατι θα ειχαμε αλλα......


    ...επιστροφη σιγα σιγα με πολυ προσοχη και μεσα στο μυαλο μου να φανταζομαι ηδη την ταλαιπωρια και το κοστος της επισκευης.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc02315.jpg 
Προβολές:	1103 
Μέγεθος:	62,2 KB 
ID:	201378
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  2. #2
    ....αφου ταλαιπωρηθηκα για καμποσο διαστημα χωρις ουσια με διαγνωσεις και εικασιες και την μηχανη ακινητοποιημενη χωρις αποτελεσμα , αποφασισα να ακουσω την επιλογη που μου προτεινε ο φιλος μου αργυρης στο να εμπιστευτω εναν δικο του φιλο του ο οποιος αναλαμβανε επισκευες και βελτιωσεις σε μοτοσυκλετες παντος τυπου αλλα και μεγαλου κυβισμου.

    ...αρχικα δεν το συζητουσα καθως ολη διαδικασια θα γινοταν στο γκαραζ ενος αγνωστου (κατι που δεν συνηθιζω) , αλλα η επιμονη του φιλου με εβαλε σε σκεψη και τελικα στην αποφαση να συναντηθω με τον Γιαννη τον Παναγακο για να δει την μοτοσυκλετα μου και να συζητησουμε πανω στο θεμα της επισκευης της.

    ...ομολογουμενως η περιπτωση ητανε ολιγον περιεργη καθως το R1 πεταγε τα παραφλου μονο μετα απο ''τσιτες'' και σε ΚΑΜΙΑ των περιπτωσεων δεν αντιμετωπιζα προβλημα με θερμοκρασιες (εστω και αν εμπαινε το βιντιλατερ η θερμοκρασια επεφτε αμεσως).

    ...οι πρωτες εντυπωσεις μου ηταν καλες για τον Γιαννη , αλλα αυτο που μου αρεσε ιδιαιτερα ηταν οτι ο ανθρωπος που θα αναλαμβανε την επισκευη ηταν κατοχος ενος ολοιδιου R1 με το δικο μου , το οποιο μαλιστα ηταν σε υπεραριστη κατασταση και με ενα σωρο βελτιωσεις και ''καλουδια''!

    ....αλλα φυσικα δεν εμεινα μονο σε αυτο!...εκεινο το διαστημα απεκτησα το virago , μια μοτοσυκλετα για καθημερινη χρηση που ηθελα , οποτε σκεφτηκα να ζυγισω τον γιαννη δινοντας του να αναλαβει μερικα μαζεματα που χρειαζοντουσαν στο xv , ωστε να αποκτησω μια καλυτερη εικονα (καθως ειμαι αρκετα παραξενος με οποιονδηποτε χρειαστει να ακουμπησει μοτοσυκλετα δικια μου για οποιονδηποτε λογο και αιτια).


    Το virago παραδοθηκε και επεστραφει σε εντελως αγνωριστη κατασταση και ομολογω σε καλυτερη απο αυτην που περιμενα!

    ...τωρα πια ειχα παρει την αποφαση να δωσω στον παναγακο την ''καλη'' μου χωρις ενδοιασμους , ασε που μερικες φιλικες συναντησεις μεταξυ μας και αρκετες μοτο-συζητησεις στο μεσοδιαστημα με εκαναν να νοιωσω βεβαιος για το αποτελεσμα!


    ....και ξεκιναμε!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1110653.jpg 
Προβολές:	1115 
Μέγεθος:	65,7 KB 
ID:	201379
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  3. #3
    Τα βηματα που επρεπε να γινουν ηταν μια στανταρ ακολουθια για τον Παναγακο , και αρχικα μετρηθηκε η συμπιεση των κυλινδρων.

    ....αφαιρεση λοιπον ντεποζιτο/ψυγειο ωστε να υπαρχει προσβαση στα μπουζι.

    Τα αποτελεσματα των μετρησεων εβαλαν την ''ερευνα'' σε εναν αρχικο μπουσουλα και οι ενδειξεις εδειχναν προς φλατζα μερια ολο και πιο εντονα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1110654.jpg 
Προβολές:	1122 
Μέγεθος:	57,0 KB 
ID:	201380
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  4. #4
    κυλινδρος 1ος : συμπιεση 12 προς 1

    κυλινδρος 2ος : συμπιεση 7 προς 1

    κυλινδρος 3ος : συμπιεση 3 προς 1

    κυλινδρος 4ος : συμπιεση 12,5 προς 1



    ....ειναι πλεον εμφανες οτι η ζημια ειναι αναμεσα στους δυο μεσαιους κυλινδρους


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1110482.jpg 
Προβολές:	1132 
Μέγεθος:	80,3 KB 
ID:	201381
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  5. #5
    ...πλεον οι ελπιδες για μια ''επιφανειακη'' ζημια εξανεμιστηκαν και παμε για κατεβασμα κεφαλης.

    ....ολως παραδοξως διαφοροι παλιοι και εμπειροι μηχανικοι ορκιζοντουσαν οτι απαιτειται κατεβασμα μοτερ....ο γιαννης απο την αρχη ειπε οτι η κεφαλη δυναται να κατεβει χωρις να κατεβει ολος ο κινητηρας (και ειχε δικιο).

    ....για τα δεδομενα που γνωριζω το λυσιμο εγινε αστραπιαια , καθως την επομενη της παραδοσης της μηχανης μετρηθηκε η συμπιεση και την επομενη η κεφαλη ηταν λυμενη και εγινε τεστ στεγανοτητας των βαλβιδων.


    (...πιο πολυ καθυστερουσα εγω την διαδικασια για να βγαζω φωτογραφιες απο τα δρωμμενα , παρα τα αλλα μηχανακια που υπηρχαν ηδη για επισκευη!)


    στο θεμα μας λοιπον και στην κατεβασμενη μου κεφαλη:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1110486.jpg 
Προβολές:	1128 
Μέγεθος:	83,3 KB 
ID:	201382
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  6. #6
    το τεστ στεγανοτητας εδειξε οτι ολες οι βαλβιδες εισαγωγης ηταν σε αθλια κατασταση αλλα ειδικα στον 2 & 3 κυλινδρο η ζημια ηταν εκτεταμενη.

    ....φυσικο επακολουθο της καυσης του μιγματος μαζι με παραφλου....


    ...εδω φτασαμε στην σκεψη απο την στιγμη που ειχαμε την κεφαλη εξω και μεχρι να φρεζαριστουν οι βαλβιδες (εφοσον ''παιρνανε'' φρεζα ανετα βεβαια) , να γυαλιστουν οι αυλοι εισαγωγης....

    ...καθολου ασχημη ιδεα ομολογω!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1110487.jpg 
Προβολές:	1121 
Μέγεθος:	55,8 KB 
ID:	201383
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  7. #7
    ..μετα το γυαλισμα των αυλων ειχαμε και τις βαλβιδες εγκαιρα στα χερια μας ωστε να δεσουμε την κεφαλη!


    Φυσικα το κακο ειχε ξεκινησει απο την φλατζα η οποια αντικατασταθηκε.

    τιμη yamaha: φλατζα καυσης και φλατζα βασης 30? ετοιμοπαραδοτες.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1110493.jpg 
Προβολές:	1124 
Μέγεθος:	83,6 KB 
ID:	201384
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  8. #8
    ....ο μηχανικος μου μετα απο ενα επιτυχημενο τεστ στεγανοτητας.....


    Ο κοπος απο τοση δουλεια ανταμειβεται!!


    μετρηση , λυσιμο , μεταβαση σε τεχνικο κεφαλων (καπακά) , γυαλισμα αυλων , παραλαβη απο καπακά , δεσιμο κεφαλης και τεστ στεγανοτητας....ουφ~και να τα γραφεις πολλα ειναι~


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1110498.jpg 
Προβολές:	1102 
Μέγεθος:	69,0 KB 
ID:	201385
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  9. #9
    ....σιγα σιγα μπαινουμε στην τελικη ευθεια!

    .....βεβαια εχουμε δρομο ακομα καθως ο παναγακος δεν αφηνει τιποτα στην τυχη και τσεκαρει την παραμικρη λεπτομερεια.......και καλα κανει!


    ...αν μου επιτρεπεται και ενα σχολιο θα ελεγα οτι αυτο ειναι κατι που θα επρεπε να σκεφτονται καποιοι μηχανικοι συχνοτερα , καθως κατα την διαρκεια μιας βλαβης περα απο την τσεπη μας παιζονται και οι ζωες μας.....και κατα την διαρκεια μιας ''επιδαυρειας λυσσας'' το να τρεξουν παραφλου στην πισω ροδα ειναι κομματακι επικινδυνο.....


    σε αυτην την φωτογραφια βλεπουμε την τοποθετηση της κεφαλης πανω στο μπλοκ.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00118.jpg 
Προβολές:	1081 
Μέγεθος:	67,0 KB 
ID:	201386
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  10. #10
    ...εδω βλεπουμε την κεφαλη να εχει κουμπωσει στα κυλινδρα , να εχει συσφιχτει στα 6.7 kg οπως προσταζει το service book του κατασκευαστη , και να εχουν βιδωθει οι λαιμοι της εξατμισης στις εξαγωγες.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00139.jpg 
Προβολές:	1097 
Μέγεθος:	71,0 KB 
ID:	201387
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  11. #11
    απομενει να μπουν πανω οι εκκεντροφοροι , να ρυθμιστουν οι βαλβιδες και να κλεισει το καπακι.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00117.jpg 
Προβολές:	1087 
Μέγεθος:	97,3 KB 
ID:	201388
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  12. #12
    αφου ολα τοποθετηθηκαν και σφιξανε οι εκκεντροφοροι στο 1 kg που προσταζει ο κατασκευαστης , εγινε το χρονισμα τους και εκλεισε το καπακι (για να ξαναλυθει μετα απο 600 χιλιομετρα για να ''πατησουν'' οι βαλβιδες και να ξαναρυθμιστουν τα διακενα τους) , καθως να ξανασφιχθει το καπακι (προαιρετικα-μετα απο συστολες/διαστολες απο την λειτουργια).


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1110651.jpg 
Προβολές:	1074 
Μέγεθος:	68,3 KB 
ID:	201389
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  13. #13
    ...εδω μπορουμε να παρατηρησουμε μια μικρη λεπτομερεια που κανει την διαφορα.....

    ο χωρος κατω απο ντεποζιτο εχει καθαριστει επιμελως , ειδικα ολες οι καλωδιωσεις , οι φισες και τα σωληνακια!


    ...ομολογω οτι δεν περιμενα τετοια προσοχη στην λεπτομερεια!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1110627.jpg 
Προβολές:	1074 
Μέγεθος:	69,9 KB 
ID:	201390
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  14. #14
    ....κατα το δεσιμο του ψεκασμου υπηρξε ακομα μια ιδεα απο τον γιαννη η οποια αφορουσε την αφαιρεση των ηλεκτρικων πεταλουδων καθως και του exup απο την εξατμιση για λογους καλυτερης αποκρισης του γκαζιου....



    ....μια ιδεα που φυσικα μου αρεσε και προχωρησαμε στην εφαρμογη της!


    Σημειωστε οτι αυτη η εργασια ΔΕΝ λειτουργει σε μηχανες με Normal τροφοδοσια , αλλα στην δικη μου περιπτωση το R1 ειναι εξοπλισμενο με power commander/ τελικα termignoni / φιλτρο ΚΝΝ ....και βεβαια με την απουσια καταλυτη οποτε οι πιθανοτητες ηταν με το μερος μου!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00128.jpg 
Προβολές:	1064 
Μέγεθος:	73,1 KB 
ID:	201391
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  15. #15
    ...ο μηχανισμος παραμενει για λογους ''check'' του διαγνωστικου συστηματος , αλλα πλεον η πεταλουδα λειπει!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00147.jpg 
Προβολές:	1041 
Μέγεθος:	68,7 KB 
ID:	201393
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. R1 Turbo project...
    από free rider στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2005, 09:04
  2. R1 Vs Busa...
    από DEMINIO στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2004, 05:16
  3. Πρόβλημα στα R1 2004... Κιόλας???
    από Wizard13 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2004, 11:47
  4. Neo sugritiko YZF-R1 FIREBLADE GSX-R100 ZX-10
    από greekshadow στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2004, 20:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF