Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 84

Θέμα: ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΗΧΑΝΗΣ & ΚΑΥΣΩΝΑΣ. Γιατί όχι διάτρητα (πάνω από τους 37c).

  1. #61
    θα συμφωνήσω πως το άρθρο είναι σωστότατο θεωρητικά

    όμως δεν πιάνει τη δυσφορία (ή βαθμό δυσφορίας, δε ξέρω πως να το πω, δεν είμαι ειδικός) που αυξάνει ανάλογα με τον όγκο και το βάρος των ενδυμάτων που έχουμε πάνω μας... σίγουρα κάτι ξέρουν οι βεδουίνοι που καλύπτονται απο τη κορυφή μέχρι τα νύχια, όμως άλλο κελεμπία και άλλο cordura 500D, μη τρελαθούμε ...

    και εντάξει όσο κινούμαστε με σοβαρές ταχύτητες (εθνική οδός πχ), ακόμα και δερμάτινα μια χαρά μόνωση θα μας προσφέρουν και θα διατηρήσουν την επιφανειακή υγρασία στο δέρμα σε επίπεδα κατάλληλα.

    Αλλά στη πόλη μέσα, με καύσωνα, και με ταχύτητες χαμηλές, με πολλά σταμάτα-ξεκίνα, ούτε δερμάτινα, ούτε κορντούρες, ούτε διάτρητα παλεύονται άμα το θερμόμετρο ξεπερνά τους 37 C (personally speaking...)

    και θεωρώ ότι αντί να οδηγώ στα όρια της θερμοπληξίας και της λιποθυμίας (και άρα να καρφωθώ κάπου και γειά σας), προτιμώ να κάνω υποχώρηση στο θέμα της προστασίας έναντι της τριβής, να μειώσω την ταχύτητα μου (για να μειώσω οποιες πιθανότητες πτώσης) και ας καθυστερήσω 5 λεπτά παραπάνω (max, στη πόλη δεν πάει παραπάνω)..

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit

    και θεωρώ ότι αντί να οδηγώ στα όρια της θερμοπληξίας και της λιποθυμίας (και άρα να καρφωθώ κάπου και γειά σας), προτιμώ να κάνω υποχώρηση στο θέμα της προστασίας έναντι της τριβής, να μειώσω την ταχύτητα μου (για να μειώσω οποιες πιθανότητες πτώσης) και ας καθυστερήσω 5 λεπτά παραπάνω (max, στη πόλη δεν πάει παραπάνω)..

  3. #63
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit

    Αλλά στη πόλη μέσα, με καύσωνα, και με ταχύτητες χαμηλές, με πολλά σταμάτα-ξεκίνα, ούτε δερμάτινα, ούτε κορντούρες, ούτε διάτρητα παλεύονται άμα το θερμόμετρο ξεπερνά τους 37 C (personally speaking...)

    personally speaking...καθε χρονο δηλαδη τα ιδια γραφω αλλα τεσπα...

    μηχανη μεσα στην πολη για μικρες μετακινησεις...κοντομανικο και τζιν...με τις πολλες ζεστες...πουκαμισο μακρυμανικο ανοιχτοχρωμο...αλλιως δε γινεται η δυσφορια ειναι τεραστια...


    αλλα δουκα, για τα δερματα μιλαμε σε ταξιδι, και εκει αλλαζει το πραγμα...και επισης, αλλο 33 βαθμοι, αλλο 38...εχει μεγαλη διαφορα...στους 38+, ο αερας καιει και νομιζεις πως εισαι σε φουρνο...οποτε καλυτερα με χειμωνιατικη φορμα παρα με κοντομανικο/διατριτο

    αλλα μιλαμε ΜΟΝΟ για καυσωνες, που θεωρειται EXTREME κατασταση...εδω με καυσωνες ουτε να βγαινεις απο το σπιτι δε κανει...

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mparmpanik
    Εγγραφή
    20/05/2009
    Μηνύματα
    171

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΗΧΑΝΗΣ & ΚΑΥΣΩΝΑΣ. Γιατί όχι διάτρητα (πάνω από του

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios


    για πες... εχω την αίσθηση ότι το απο τη μέση και κατω κομματι του σωματος μας, δεν του δινουμε και πολυ σημασια!
    Λάθος?
    Εδω το χειμώνα και ούτε καν μπότες δεν...
    Γιατί? Μόνο με τους ωμους "σκάμε" κάτω?
    κι εγω αυτη την αισθηση εχω.
    μιλαμε συνεχεια για μπουφαν και κρανος..
    για τα ποδια που ειναι τα πιο εκτεθημενα στους κινδυνους , τιποτα δεν λεμε.
    για τα ποδια που ειναι τα πρωτα που θα βρουν στο κουτι, στο κολονακι ή στην ασφαλτο, σιγη ιχθυος..

    προχτες στην μαραθωνος ειδα παρεα μηχανες με τους αναβατες με πληρη ΜΙΣΟ εξοπλισμο.
    μπουφαν, κρανη, γαντια και με βερμουδες (ουτε καν ενα τζινακι) και αθλητικο παπουτσακι.
    τελειως οξυμωρο το θεαμα..
    και βαζω και στοιχημα οτι θα θεωρουσαν τους εαυτους τους προστατευμενους..

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΗΧΑΝΗΣ & ΚΑΥΣΩΝΑΣ. Γιατί όχι διάτρητα (πάνω από

    Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik
    κι εγω αυτη την αισθηση εχω.
    μιλαμε συνεχεια για μπουφαν και κρανος..
    για τα ποδια που ειναι τα πιο εκτεθημενα στους κινδυνους , τιποτα δεν λεμε.
    για τα ποδια που ειναι τα πρωτα που θα βρουν στο κουτι, στο κολονακι ή στην ασφαλτο, σιγη ιχθυος..

    προχτες στην μαραθωνος ειδα παρεα μηχανες με τους αναβατες με πληρη ΜΙΣΟ εξοπλισμο.
    μπουφαν, κρανη, γαντια και με βερμουδες (ουτε καν ενα τζινακι) και αθλητικο παπουτσακι.
    τελειως οξυμωρο το θεαμα..
    και βαζω και στοιχημα οτι θα θεωρουσαν τους εαυτους τους προστατευμενους..
    Καλα μην την ψαχνεις.
    Μεχρι τωρα 2 απο τα χειροτερα ατυχηματα που εχω δει και ακουσει απο γνωστα μου ατομα , εγιναν μεσα στην πιστα με πλήρη εξόπλισμο.
    Απλα προσπαθει ο καθενας να "μειωσει" τις ζημιες οσο περισσοτερο.....αντεχει.

  6. #66
    ego mexri proxtes foraga to kalokairino revit jacketaki pou exo kai htan super.alla me ayth thn zesth den paleyete me tipota.xtes evala ena makrimaniko 8ermiko pou exo einai arketa kollito kai den idrosa ka8olou kai glitosa kai to kapsimo sta xeria apton ilio,vevaia den exei prostasies alla ego prosopika den to antexo me 40 ba8mous

  7. #67
    Καταρχας, πανω απ'ολα η ασφαλεια.Το διατρητο ειναι ημιμετρο, οπως και η βερμουδα την ανοιξη.
    Επισης, η ελαττωση της ταχυτητας μεσα στην πολη για να μειωθει η πιθανοτητα πτωσης,ή λογω του διατρητου, δεν στεκει ουτε σαν σκεψη.Ειναι γνωστο οτι μπορει να υπαρξει πολυποικιλη ''βοηθεια'' στην πτωση, οπως και ουτε μπορουμε να προβλεψουμε που ή πως θα πεσουμε.
    Το κυριοτερο προβλημα που εχουμε να αντιμετωπισουμε στον καυσωνα, οπως ηδη ξερετε, ειναι η θερμοπληξια.Αντιμετωπιζεται απο εναν ευκολο και μονο τροπο.ΥΓΡΑ.
    Βρειτε εναν τροπο να κουβαλατε 3 λιτρα νερου για καθε δυο ωρες ταξιδιου, ή ενος υγρου που εχει πολλους ηλεκτρολυτες (πχ powerade) και αντιμετωπιζετε το προβλημα.Οι ποσοτητες ειναι απλα ενδεικτικες γιατι ο ρυθμος εφιδρωσης διαφερει αναλογα με τα κιλα, την φυσικη κατασταση και την αντοχη του αναβατη στην ζεστη.
    Για τον καθενα μας αυτα ειναι διαφορετικα, οποτε ο καθενας εχει την δικη του γνωμη, την γνωμη που του επιβαλλει το σωμα του.
    Ενα μονο ειναι σιγουρο...ή ασφαλεια ή ανεση στον καυσωνα.Επιλεγετε συμφωνα με το ποιο ειναι πιο σημαντικο για εσας.
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  8. #68
    Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
    Επισης, η ελαττωση της ταχυτητας μεσα στην πολη για να μειωθει η πιθανοτητα πτωσης,ή λογω του διατρητου, δεν στεκει ουτε σαν σκεψη.
    το "λόγω του διάτρητου" που κολλάει? δεν εννοούσα αυτό γιατι φαντάζομαι στο δικό μου ποστ αναφέρεσαι. Εννοούσα ότι επειδή δεν θα φορέσω το μπουφάν μου, μειώνω τα επίπεδα παθητικής ασφάλειας, και άρα θα αποφασίσω να κινηθώ πιο αργά ....

    δλδ το ίδιο καλά ελέγχεις το όχημα σου ΚΑΙ το τι συμβαίνει στο περιβάλλοντα χώρο σου, κινούμενος είτε με 80 χαω είτε με 50 ? την ίδια ταχύτητα αντίδρασης έχεις? την ίδια ταχύτητα επεξεργασίας στο μυαλό σου για το τι συμβαίνει γύρω σου? κλπ κλπ κλπ .... οκ, πάσο...

    σφάλμα αντίληψης, σφάλμα κατανόησης, σφάλμα απόφασης, σφάλμα αντίδρασης : και τα 4 έχουν να κάνουν με το πόσο γρήγορα θα λειτουργήσουμε (link )

    για το δεύτερο:
    Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
    Ειναι γνωστο οτι μπορει να υπαρξει πολυποικιλη ''βοηθεια'' στην πτωση, οπως και ουτε μπορουμε να προβλεψουμε που ή πως θα πεσουμε.
    ισχύει, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν μειώνεις πιθανότητες περιορίζοντας τη ταχύτητα σου

  9. #69
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    +990 στον Road spirit

    Μεγαλύτερη προστασία είναι το μυαλό... που δουλεύει... φοράω πάντα κράνος το καλοκαίρι, αλλά φοράω και βερμούδα και κοντομάνικο όταν κάνει ζεστη καθώς και αθλητικό παπουτσάκι... νοιώθω μια ανασφάλεια είναι η αλήθεια...αλλά η ζέστη δεν αντέχετε. Ταξίδι με κορντούρα χειμωνιάτικη χωρίς επένδυση, λίγο ανοιχτό μανίκι, πολλά νερά και ισοτονικά...
    Μπορεί πολλοί να με κράξεται αλλά σημειώνω ότι αυτό που κάνω δεν το προτείνω σε κανένα ούτε θεωρώ ότι είναι το σωστότερο...είναι προσωπική επιλογή με τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα της...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  10. #70
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    το "λόγω του διάτρητου" που κολλάει? δεν εννοούσα αυτό γιατι φαντάζομαι στο δικό μου ποστ αναφέρεσαι. Εννοούσα ότι επειδή δεν θα φορέσω το μπουφάν μου, μειώνω τα επίπεδα παθητικής ασφάλειας, και άρα θα αποφασίσω να κινηθώ πιο αργά ....

    δλδ το ίδιο καλά ελέγχεις το όχημα σου ΚΑΙ το τι συμβαίνει στο περιβάλλοντα χώρο σου, κινούμενος είτε με 80 χαω είτε με 50 ? την ίδια ταχύτητα αντίδρασης έχεις? την ίδια ταχύτητα επεξεργασίας στο μυαλό σου για το τι συμβαίνει γύρω σου? κλπ κλπ κλπ .... οκ, πάσο...

    Συμφωνω πως οταν αποφασισεις να φορεσεις διατρυτο και πας πιο αργα, μειωνεις τις πιθανοτητες συγκρουσης ή πτωσης, χωρις ομως αυτο να αποτελει πανακεια μια και μιλαμε για μηχανακια.Ακομη και τα νηπια ξερουν οτι αν τρεχουν θα χτυπησουν αργα ή γρηγορα.
    Δεν λεμε κατι καινουριο.
    Οσον αφορα την δευτερη παραγραφο θα θεωρησω οτι απλα σου ξεφυγε.Καλο ειναι να μην γραφεις επιθετικα, ουτε να ειρωνευεσαι με emoticons γραφοντας πραγματα που τα ξερουν και οι πετρες.
    Aν εχεις νευρακια προτεινω να κανεις μια βολτιτσα, με διατρητο ή χωρις , για να χαλαρωσεις και να νιωσεις καλυτερα.Αυτο κανω κι εγω.
    Κατα τ'αλλα ,μετα τα τελευταια posts στο συγκεκριμμενο thread νιωθω off topic
    Παντα φιλικα, και χωρις διαθεση αντιπαραθεσης.
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  11. #71
    Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
    Συμφωνω πως οταν αποφασισεις να φορεσεις διατρυτο και πας πιο αργα, μειωνεις τις πιθανοτητες συγκρουσης ή πτωσης, χωρις ομως αυτο να αποτελει πανακεια μια και μιλαμε για μηχανακια.Ακομη και τα νηπια ξερουν οτι αν τρεχουν θα χτυπησουν αργα ή γρηγορα.
    αυτό έγραψα αρχικά αλλά ίσως δεν το διάβασες προσεκτικά μιας και στη πρώτη σου απάντηση λες άλλα:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
    Επισης, η ελαττωση της ταχυτητας μεσα στην πολη για να μειωθει η πιθανοτητα πτωσης,ή λογω του διατρητου, δεν στεκει ουτε σαν σκεψη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
    Οσον αφορα την δευτερη παραγραφο θα θεωρησω οτι απλα σου ξεφυγε.
    τίποτα δεν μου ξέφυγε ... απλή και λογική ερώτηση ήταν στην οποία απάντησες τελικά και συμφώνησες (ενώ αρχικά δεν ήταν έτσι)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
    Καλο ειναι να μην γραφεις επιθετικα, ουτε να ειρωνευεσαι με emoticons γραφοντας πραγματα που τα ξερουν και οι πετρες.
    Aν εχεις νευρακια προτεινω να κανεις μια βολτιτσα, με διατρητο ή χωρις , για να χαλαρωσεις και να νιωσεις καλυτερα.Αυτο κανω κι εγω.
    ότι να ΄ναι

    χαλαρότατος είμαι και σε mode διακοπών


  12. #72

  13. #73
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    ωχ, θα 'χουμε παρεξηγήσεις τώρα....


    Ειναι καλό παιδί αλλα, εχει μείνει καιρό χωρις να "καβαλησει" οποτε καταλαβαίνεις....





    (παλι σπαμαρουμε )
    Σωστα.Λοιπον παιδες με το καλοκαιρινο της κολορι σε ασπρο χρωμα ιδρωνω μονο σε ωμους(λογω των ενισχυσεων).Μεσα στην πολη δεν το κουμπωνω τελειως κι ετσι κυκλοφορει λιγος αερας.Σε ταξιδακι ειναι μια χαρα.Διατρητο που ειχα δοκιμασει πριν απο πολλα χρονια δεν μου αρεσε καθολου.Ειναι κι αυτη η ανασφαλεια (λογω ηλικιας) με τα διατρητα,δεν ξερω.Προτιμω να ζεσταινομαι(τοσο οσο να μπορω να οδηγαω) λιγο και να νιωθω ασφαλης.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  14. #74
    Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
    Σωστα.Λοιπον παιδες με το καλοκαιρινο της κολορι σε ασπρο χρωμα ιδρωνω μονο σε ωμους(λογω των ενισχυσεων).Μεσα στην πολη δεν το κουμπωνω τελειως κι ετσι κυκλοφορει λιγος αερας.Σε ταξιδακι ειναι μια χαρα.Διατρητο που ειχα δοκιμασει πριν απο πολλα χρονια δεν μου αρεσε καθολου.Ειναι κι αυτη η ανασφαλεια (λογω ηλικιας) με τα διατρητα,δεν ξερω.Προτιμω να ζεσταινομαι(τοσο οσο να μπορω να οδηγαω) λιγο και να νιωθω ασφαλης.
    Το καλοκαιρινο της colori δεν ειναι διάτρητο;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #75
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Το καλοκαιρινο της colori δεν ειναι διάτρητο;
    Οχι ρε μαν,κι εσυ δεν το ειχες?Με φοδρα ειναι και "αδιαβροχο"για καλοκαιρινη μπορα.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βόλτα Κυριακάτικα!!!! Γιατί όχι????
    από periklisk στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 325
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2011, 21:33
  2. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2006, 12:28
  3. Για γυναίκες και γιατι οχι ...και ανδρες
    από kapeos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 11:27
  4. Γιατι ΟΧι Απο Εισαγωγεα???????.
    από Spazz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2004, 15:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF