Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 84 από 84

Θέμα: ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΗΧΑΝΗΣ & ΚΑΥΣΩΝΑΣ. Γιατί όχι διάτρητα (πάνω από τους 37c).

  1. #76
    Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
    Οχι ρε μαν,κι εσυ δεν το ειχες?Με φοδρα ειναι και "αδιαβροχο"για καλοκαιρινη μπορα.
    Οχι το Dylan είχα εγω (τυπικά το "εχω ακόμα - ειναι σε καθεστώς μακρας ενοικίασης ). Εχει την αφαιρούμενη επένδυση αλλα δεν το θεωρεις καλοκαιρινο.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  2. #77
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Θα την πω την αμαρτία μου και ας με βαράτε...

    Μέσα στην πόλη με θερμοκρασίες άνω των 37° δεν αντέχω καν το μπλουζάκι που φοράω. Οπότε έχοντας πλήρη γνώση του τι μπορεί να πάθω χωρίς jacket αν υπάρξει πτώση το ρισκάρω για μια διαδρομή Δροσιά-Μαρούσι να είμαι μόνο με το κοντομάνικο ή ενα πουκάμισο. ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ ΟΜΩΣ και με γάντια καλοκαιρινά. Ούτε διάτρητο αντέχω , ούτε καλοκαιρινό.

    Σε ταξίδι όμως και επειδή τα πράγματα αλλάζουν λόγω της συνεχούς κίνησης και ροής αέρα, το καλοκαιρινό jacket είναι κανονικά φορεμένο συν όλος ο εξοπλισμός (μποτάκι, επιγονατίδα/επικαλαμίδα, γάντια, κράνος κτλ κτλ).

    Να πω επίσης οτι το πρόβλημα με τον εξοπλισμο μεγενθύνεται αν μιλάμε για να πάς για κανά μπάνιο παραλία που ακόμα και top case να έχεις , δεν είναι και οτι καλύτερο να βγάζει μισή πανοπλία για μια βουτιά..

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  3. #78
    Παίδες, ειναι απλά. Η μηχανή εξ' ορισμου ειναι ενας συμβιβασμος σε πολλά. Ειδικα το καλοκαιρι σε μεσογειακές χώρες δεν ειναι οτι καλυτερο εαν θελουμε ενα ποσοστό ασφαλείας. Παρ' ολα αυτά, προτιμώ τη σχετική "ταλαιπα" του μπουφαν, κρανους, γαντιών και μακρυΟΥ παντΑλονιού με αθλητικό, ξέροντας οτι θα κανω μισή ώρα Παγκράτι-Αναβυσσο. Με αυτοκίνητο θα παω με μπλουζακι, βερμουδα, δροσερός αλλα θα κανω δυο ωρες.

    Δεν τίθεται θεμα
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #79
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    657
    με πάνω από 37 δεν φοράω καθόλου προστατευτικό εξοπλισμό
































    αυτοκίνητο air condition κ'έτσ'

  5. #80
    με δεδομενο το γεγονος πως εχω παρει 10kg απο οταν αγορασα το καλοκαιρινο μου μπουφαν, το οποιο κακόμοιρο ακομα αντεχει και με τις τελευταιες υψηλες θερμοκρασιες και φυσικα τα γνωστα αποτελεσματος μιας καθολου απιθανης πτωσης, αποφασισα να μην το φοραω. οχι για παντα αλλα για αυτες τις μερες που ο υδραργυρος ειναι στα υψη.
    Απο το να ειμαι "ασφαλης" και στα προθυρα θερμοπληξιας, προτημισα να ειμαι ανετος και με ξεκαθαρο μυαλο.
    Αποτελεσμα? Οδηγο πολυ πιο ανετα, χωρις νευρικα ανοιγματα και παρατολμες ενεργειες και φυσικα με ξεκαθαρο μυαλο.

    Εχω και ενα απιστευτο αντιλιακο για εξτριμ καταστασεις και δεν καταλαβαινω τιποτα, ουτε καψιμο απο το μοτερ!!

    δεν ξερω αν ειναι συνετο ή οχι (προφανως και δεν ειναι) αλλα ετσι ενεργω καλυτερα και ειμαι πιο συγκεντρωμενος.


    Ποσοι απο εσας δεν εχετε βαλει μπουφαν, επενδυσεις, μπαλακλαβες, γαντια χοντρα κτλ για ενα ταξιδι το χειμωνα και στα πρωτα 50km δεν τα πεταξατε ωστε να οδηγισετε ανετα και να ειστε συγκεντρωμενοι?

    Δεν μιλω για ταξιδια ή να πας για μπανιο με σανδαλια και μαγιο, αλλα για μια καθημερινη διαδρομη Σπιτι-δουλεια 7km μεσα στην πολη.
    Προσωπικα προτημω να μπορω να προβλεπω, παρα να ενεργω για να αποφυγω κατι. και αυτο μου το δινει η ξεκαθαρη σκεψη, για τα υπολοιπα ας ειναι καλα η ιδιωτικη ασφαλιση...
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
    ...για τα υπολοιπα ας ειναι καλα η ιδιωτικη ασφαλιση...


  7. #82

    Από αυτά που βλέπω...

    Ελάχιστοι φορούν φούλ εξοπλισμό μέσα στην πόλη. Μάλλον είναι υπερβολή και ίσως είναι καλύτερα από το να λιώνεις και να μην οδηγείς καλά να είσαι λιγότερο προστατευμένος αλλά με περισσότερη ενεργητική ασφάλεια. Όλα όμως συνηθίζονται, εμένα πλέον δεν με ενοχλεί καθόλου το κράνος το καλοκαίρι, ούτε ένα ελαφρύ μπουφάν που προσφέρει κάποια προστασία.

    Στο ταξίδι όταν είναι 40+ καλύτερα να μην είσαι εκτεθειμένος στον αέρα, και δερμάτινα να φοράς, πάλι ουσιαστικά θα εξατμίζεται όσος ιδρώτας μπορείς να ιδρώσεις αν έχουν διάτρητα ή ανοίξεις λίγο το φερμουάρ. Αν είσαι με κοντομάνηκο θα καείς. Μου έχει τύχει να κλείσω την ζελατίνα περνώντας από πολύ ζεστές περιοχές (στην άσφαλτό μπορεί να φτάσει και 50+ για να μην με χτυπάει ο ζεστός αέρας στα μάτια και στο πρόσωπο).

    Ευτυχώς τελευταία τα καλοκαίρια είναι σχετικά δροσερά !! ¨)
    ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΧΝΑΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ
    ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harrysvr
    Εγγραφή
    05/12/2004
    Μηνύματα
    133
    Υπάρχει κάποιος που έχει δοκιμάσει cool vest; (εχει πολλά τέτοια στο ebay)
    http://www.motoliberty.com/prod_detail.asp?Prod_ID=169
    ΑΕΚ

  9. #84
    o prizontas Το avatar του/της orizontas
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.243
    πρωσοπικα


    gia μεσα στην πολη ενα φθινοπορινοανοιξιατικο μπουφανακι με προστασιες ......

    αμα μιλαμε για καυσονα μιλαμε για 12 μερεσ του χρονου , που σειμαινει νταξ θα το αντεξουμε

    για την διαδρομη δουλεια σπιτι .

    μποτεσ παντα δεν πα να κανει 50 ...

    για τα ομορφα μπουτακια μας ... τσιν σιγουρα ...παντα για μεσα στην πολη ...

    και ενα ζευγαρι επιγονατοκαλαμιδες μια και η στουκα στην πολη εχει να κανει περισοτερο με χτυπημα
    παρα με σουρσιμο ....

    πρωσοπικα με εχουν σωσει απο ανοιγματα πορτες απο τουμπα

    και γενικα ειναι ποιο αερατη η αδηγηση αισθανομενοσ ρομποκοπ

    οπως με ειπε ενας φιλος που με ειδε απο δω στον δρομο .....

    και γαντακια παντα ...και ασε τους αλλους να κοροιδευουν .......


    αυτα ....


Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. Βόλτα Κυριακάτικα!!!! Γιατί όχι????
    από periklisk στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 325
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2011, 21:33
  2. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2006, 12:28
  3. Για γυναίκες και γιατι οχι ...και ανδρες
    από kapeos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 11:27
  4. Γιατι ΟΧι Απο Εισαγωγεα???????.
    από Spazz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2004, 15:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF