Σελίδα 12 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 27891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 203

Θέμα: Δίπλωμα Μηχανής (πλήρης οδηγός)!

  1. #166
    εμπειριά μέλος Το avatar του/της Argonautis46
    Εγγραφή
    12/05/2012
    Μηνύματα
    341
    έχουν κ άλλους τροπους αμα θέλουν να στα φανε εκτος απο το λαδωμα.. ειναι καλά λαμόγια
    εγω έσκαγα έξω απο τη σχολή με το 650(δλδ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ) και ως ασχετος τότε εβγαζα δίπλωμα για παπακι νομίζοντας οτι μετα απο 2 χρόνια θα το κάνω απεριόριστο κ όλα καλά. Περνάνε τα 2 χρόνια παω να ρωτήσω για την αναβάθμιση, τσακ μου την καθίζει τη 200ΑΡΑ ο τυπας για εξέταση συμπλεκτη.
    ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΝΑ ΠΑΩ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟΥ Ε ΤΟ ΠΑΠΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ, ΝΑ ΕΧΩ Κ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΕΛΕΦΘΕΡΟ Κ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΛΑΜΠΟΓΥΑΛΟ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΕΤΟ?

  2. #167
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    3
    το θεμα δεν ειναι το λαδωμα γτ εμενα δεν μου λεει κανενας τπτ απλα αμα το ειχα κανει πριν δυο χρονια δεν θα ετρεχα..!!τωρα ομως δεν μπορω να καταλαβω τον λογο για να μη το κανω εγω απεριοριστο εφοσον τυπικα απεριοριστο θα ειχα...!!

  3. #168
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sandra4 Προβολή μηνύματος
    A2....Γιατί έκλεισες τη διετία μετά τις τελευταίες αλλαγές και είσαι κάτω από 24.
    φιλε μου εγω που εκλεισα την διετια πολυ πριν τις αλλαγες σχεδον δυο χρονια ειμαι κατω απο 24 μπορω να παω απεριοριστο αντι για Α2

  4. #169
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2013
    Μηνύματα
    2
    Καλησπερα παιδια..Λιγο την βοηθεια σας επειδη εχω μπερδευτει. Ειμαι 22 χρονων και εχω βγαλει το Μαρτη 2012 διπλωμα για μηχανη 125cc χωρις συμπλεκτη. Τωρα θελω να βγαλω για απεριοριστο βεβαια με συμπλεκτη..Μπορω??????Αν οχι ποτε μπορω????????Ευχαριστω

  5. #170
    εμπειριά μέλος Το avatar του/της Argonautis46
    Εγγραφή
    12/05/2012
    Μηνύματα
    341
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimas91 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα παιδια..Λιγο την βοηθεια σας επειδη εχω μπερδευτει. Ειμαι 22 χρονων και εχω βγαλει το Μαρτη 2012 διπλωμα για μηχανη 125cc χωρις συμπλεκτη. Τωρα θελω να βγαλω για απεριοριστο βεβαια με συμπλεκτη..Μπορω??????Αν οχι ποτε μπορω????????Ευχαριστω
    Πρέπει να εξεταστείς ΠΑΛΙ για συμπλέκτη. Άλλη δουλειά δεν έχουμε, να μαθαίνουμε να οδηγάμαι μηχανη καθε χρόνο.
    Στο τέλος θα σ λένε ελα να μάθεις φέτος το γκάζι απο του χρόνου τα φρένα κ του παραχρόνου ελα κ για συμπλέκτη.. Ως τοτε με ποδηλατο
    Κύκλους

  6. #171
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2013
    Μηνύματα
    2
    Το ξερω οτι πρεπει να δωσω με συμπλεκτη. Αυτο με με ενδιαφερει ειναι αν μπορω λογω ηλικιας να δωσω

  7. #172
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2013
    Μηνύματα
    1
    Γεια χαρα παιδια και καλως σας βρηκα, ηθελα να ρωτησω αν εχει δωσει κανεις με τους καινουριους κανονες;
    Τηρουνται κανονικα αυτα που διαβαζω για κρανη, μπουφαν, παντελονια κλπ;
    Οι καινουριες δοκιμασιες στην πρακτικη εξεταση τι λενε; Δυσκολες;
    Ευχαριστω!

  8. #173
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pantso Προβολή μηνύματος
    Γεια χαρα παιδια και καλως σας βρηκα, ηθελα να ρωτησω αν εχει δωσει κανεις με τους καινουριους κανονες;
    Τηρουνται κανονικα αυτα που διαβαζω για κρανη, μπουφαν, παντελονια κλπ;
    Οι καινουριες δοκιμασιες στην πρακτικη εξεταση τι λενε; Δυσκολες;
    Ευχαριστω!
    Γεια σου φίλε, εγώ δίνω σε λίγες μέρες για Α κατηγορία. Ναι, χρειάζεται φουλ εξοπλισμό για τις εξετάσεις, μέχρι και μποτάκια θέλει.
    Οι δοκιμασίες δεν είναι απίστευτα δύσκολες, ειδικά με μηχανή. Προπόνηση θέλει απλά.
    - Ισορροπία μέσα σε 2 γραμμές για να κάνεις μία απόσταση σε minimum 15". Πρέπει να πας με πρώτη ταχύτητα και πολύυυυυ αργά με συμπλέκτη+φρένο
    - Σλαλομ στους κώνους
    - Επιτάχυνση για να καλύψεις μία απόσταση σε κάποια δευτερόλεπτα (ανάλογα την κατηγορία) και αμέσως απότομο φρενάρισμα εντός κάποιας απόστασης, χωρίς να μπλοκάρουν οι τροχοί. Αν η μηχανή έχει ABS δύσκολα να μην το καταφέρεις.
    - Επιτάχυνση πάλι για μία απόσταση και αποφυγή εμποδίου
    Και μετά έχεις πορεία.

    Γενικά θέλει προπόνηση αρκετή γιατί είναι πιο δύσκολα απ' ότι παλιότερα, απ' όσο ξέρω από φίλους και συγγενείς που είχαν βγάλει το δίπλωμα τα προηγούμενα χρόνια.

  9. #174
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2013
    Μηνύματα
    2
    Καλησπερα παιδιά είμαι 18 και θέλω να κανω μια ερώτηση σχετικά με τα διπλώματα...Θελω να βγάλω δίπλωμα για 125cc αλλά χωρίς συμπλέκτη υπαρχει λοιπόν ακομη ο διαχωρισμός σε δίπλωμα με ή χωρίς συμπλέκτη????...και πάνω κατω λίγο για τις τιμές αν είναι εύκολο ποσο περιπου κοστίζει το διπλωμα για 125αρι??...Ευχαριστώ..!!
    Τελευταία τροποποίηση από MMORPG; 04/06/2013 στις 14:03.

  10. #175
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2013
    Μηνύματα
    1
    καλησπερα σας. επειδη εχω μπερδευετει ξερει καποιος να μου εξηγησει τι παιζει;
    λοιπον, εχω βγαλει διπλωμα στις 11/07/11 το οποιο συμφωνα με το παλιο συστημα θα γινοταν απεριοριστο μετα την 2ετια. με το καινουριο συστημα, πως μπορω να βγαλω απεριοριστο. ειμαι 22 χρονων.

  11. #176
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/07/2013
    Μηνύματα
    1
    Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.
    Ελπίζω κάποιος να μπορεί να με διαφωτίσει.
    Έχω από το 11/1999 δίπλωμα Α1 (125 κ.εκ. ή 11 kw) και από το 9/2000 δίπλωμα Β.
    Αυτό σημαίνει πως μπορώ να οδηγήσω μοτοσυκλέτες εώς 125 κ.εκ. και αν θέλω για μεγαλύτερο πρέπει να δώσω εξετάσεις.
    Η σύζυγος έχει δίπλωμα Α1 από 1/1999 το οποίο παλιά ήταν ίδιο με το δικό μου. Όταν έβγαλε κατηγορίας Β το 09/2005, το Α1 το δικό της μεταλλάχθηκε και λέει 25kw χωρίς εξετάσεις.
    Τελικά η σύζυγος μπορεί να οδηγήσει μοτοσυκλέτα κοντά στα 300 κ.εκ. κι εγώ όχι; μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος; Αν βγάλω νέου τύπου δίπλωμα μπορεί να αλλάξει κάτι; Αν βγάλει και η σύζυγος νέου τύπου δίπλωμα, μπορεί να αλλάξει κάτι και για αυτήν;
    Με απασχολεί μόνο το θέμα διπλώματος μοτοσυκλέτας Α1.

  12. #177
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2014
    Μηνύματα
    5
    Παιδιά γειά σας! έχω μια πολύ σημαντική ερώτηση, πήγα έδωσα εξετάσεις Α2 και με κόψανε επειδή δεν είχε κλείσει τέρμα ο πλαγιοστάτης.... λέω οκ έκανα μ@@κια λάθος μου! πάω μετα απο ένα μήνα ξαναδίνω και με έκοψαν με το που ξεκίνησα απο την πρώτη γραμμή που απαντάς στις ερωτήσεις! ΕΠΕΙΔΉ δεν είχα κλειστό το τζαμάκι απο το κράνος λέει πριν αρχίσω να σπρώχνω την μηχανή. (να σημειόσω ότι δεν είχα ανέβει στην μιχανή και δεν πήγα να ανέβω, απλά να την σπρώξω μπροστά στην γραμμή εκκίνησης)!!!! Λέει είναι καινούριος νόμος οτι πρέπει να έχω το τζαμάκι κλειστό πριν το σπρώξω!!! Υπάρχει τέτοιος νόμος? Άμα έκανε λάθος ο εξεταστής μπορώ να κάνω κάτι για αυτό? Όποιος έχει πληροφορίες ας βοηθήσει παρακαλώ!!

    Επίσης είχα πληρώσει όλα τα λευτά για το δίπλωμα και μου ζήτησαν Επιπλέον 100 ευρω απο την σχολή για να ξαναδόσω εξετάσεις για τα παράβολα! Τι παράβολα είναι αυτά ξέρει κανείς? πόσα δίνεις αμα κοπείς για να ξαναδώσεις εξετάσεις?

  13. #178
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/05/2010
    Μηνύματα
    6
    ρε παιδια ειχα και εγω α1 το οποιο εγινε α2 περσι (2013) αλλα πανω στο διπλωμα στην κατηγορια του α2 μου λεει ισχυει απο τον 7ο του 11... αυτο σημενει οτι εχουν περασει δυο χρονια???? ξερει κανεις τι πεζει μπορω να βγαλω απεριοριστων???

  14. #179
    Ψαρούλης Το avatar του/της Sele
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από trela Προβολή μηνύματος
    Παιδιά γειά σας! έχω μια πολύ σημαντική ερώτηση, πήγα έδωσα εξετάσεις Α2 και με κόψανε επειδή δεν είχε κλείσει τέρμα ο πλαγιοστάτης.... λέω οκ έκανα μ@@κια λάθος μου! πάω μετα απο ένα μήνα ξαναδίνω και με έκοψαν με το που ξεκίνησα απο την πρώτη γραμμή που απαντάς στις ερωτήσεις! ΕΠΕΙΔΉ δεν είχα κλειστό το τζαμάκι απο το κράνος λέει πριν αρχίσω να σπρώχνω την μηχανή. (να σημειόσω ότι δεν είχα ανέβει στην μιχανή και δεν πήγα να ανέβω, απλά να την σπρώξω μπροστά στην γραμμή εκκίνησης)!!!! Λέει είναι καινούριος νόμος οτι πρέπει να έχω το τζαμάκι κλειστό πριν το σπρώξω!!! Υπάρχει τέτοιος νόμος? Άμα έκανε λάθος ο εξεταστής μπορώ να κάνω κάτι για αυτό? Όποιος έχει πληροφορίες ας βοηθήσει παρακαλώ!!

    Επίσης είχα πληρώσει όλα τα λευτά για το δίπλωμα και μου ζήτησαν Επιπλέον 100 ευρω απο την σχολή για να ξαναδόσω εξετάσεις για τα παράβολα! Τι παράβολα είναι αυτά ξέρει κανείς? πόσα δίνεις αμα κοπείς για να ξαναδώσεις εξετάσεις?
    Αν δεν λαδώσεις και πέσεις σε αλήτη εξεταστή, θα σε κόψει για την πιο ασήμαντη π@παριά που μπορείς να φανταστείς... Εγώ την πρώτη φορά που πήγα να δώσω και δεν ήθελα να λαδώσω, ο δάσκαλος μόλις είδε ποιοι είναι οι εξεταστές με πήρε και φύγαμε γιατί θα με έκοβαν σίγουρα και θα έπρεπε να ξαναπληρώσω παράβολα από την αρχή. Ξαναπήγα μετά από 15 μέρες ή ένα μήνα (έχει ένα ελάχιστο χρόνο που πρέπει να περάσει εφόσον "χάσεις" εξέταση) και ευτυχώς έπεσα σε πιο "τίμιους" και το πήρα χωρίς να πληρώσω.

    Πάντως γενικά ρε παιδιά όποιος έχει απορίες σχετικά με τις διαδικασίες απόκτησης διπλώματος, επειδή οι περισσότεροι εδώ πέρα είτε μπορεί να μην θυμούνται κάτι ακριβώς, είτε να έχουν δώσει υπό διαφορετικό νομοθετικό πλαίσιο κλπ, από το να διαβάσετε κάτι αμφιβόλου εγκυρότητας εδώ, κάντε έναν κόπο και πάρτε τηλέφωνο σε μία σχολή οδηγών να σας εξηγήσουν υπεύθυνα και αναλυτικά τι πρέπει να κάνετε.
    I suppose it will all make sense when we grow up

  15. #180
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Μα δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο στο τι να κάνεις. Δίνεις σήματα και πορεία.
    Έδωσα πρίν 2 μήνες για κατηγορία Α.
    Αφού έφτασε η στιγμή να δώσω πορεία βγήκε ο δάσκαλος μπροστά στους εξεταστές και είπε: ο κύριος τάδε δικό μας παιδί μπλά μπλά μπλά, με ρωτήσανε τι είναι το kill switch και που βάζω λάδια στην μηχανή. Και για πορεία με πήγανε μια απόσταση 300 μέτρα σε μια ευθεία, αναστροφή και πίσω.
    Δεν λάδωσα αλλά οι εξεταστές ήταν κουμπάροι με τον δάσκαλο.
    Το όλο θέμα είναι που θα πέσεις, οι εξεταστές φαίνονται αν θέλουν παρφέ σοκολά και τους ξέρουν οι δάσκαλοι.

Σελίδα 12 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 27891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διπλωμα μηχανης προσφορα
    από Xrated στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2010, 11:48
  2. Διπλωμα μηχανης απεριοριστων???
    από dioni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2009, 14:19
  3. Δίπλωμα μηχανής
    από EddY στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2009, 01:26
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2008, 19:40
  5. Δίπλωμα μηχανής
    από apost στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2007, 16:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF