Σελίδα 2 από 14 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 203

Θέμα: Δίπλωμα Μηχανής (πλήρης οδηγός)!

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    @pipesmocker


    Δεκτόν και ωραίος...
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

  2. #17
    Σε ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες για να γράψεις τούτο το κείμενο ! Μπορώ να πω οτι μου φάνηκε πολύ χρήσιμο μιας που θα βγάλω το δίπλομα

  3. #18
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DoMMiNat0R
    Σε ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες για να γράψεις τούτο το κείμενο ! Μπορώ να πω οτι μου φάνηκε πολύ χρήσιμο μιας που θα βγάλω το δίπλομα
    Κανένας κόπος! Χαρά μου ήταν να βοηθήσω και θα το πράξω και πάλι με την πρώτη ευκαιρία!

    Με το καλό να το πάρεις τύπε μου και πάντα όρθιος!

  4. #19
    Καλησπέρα, πριν από 1 μήνα έβγαλα δίπλωμα για παπάκι (δεν το έχω πάρει στα χέρια μου ακόμα). Γράφεται αν είναι με συμπλέκτη ή όχι; Αν όχι, μπορώ να οδηγήσω 250cc έτσι δεν είναι; (αργότερα)
    Ευχαριστώ!!

  5. #20
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mevi
    Καλησπέρα, πριν από 1 μήνα έβγαλα δίπλωμα για παπάκι (δεν το έχω πάρει στα χέρια μου ακόμα). Γράφεται αν είναι με συμπλέκτη ή όχι; Αν όχι, μπορώ να οδηγήσω 250cc έτσι δεν είναι; (αργότερα)
    Ευχαριστώ!!
    Τα αναφέρω στο κείμενο αναλυτικά mevi. Συνοπτικά αν το δίπλωμα είναι για "125 με συμπλέκτη" λογικά ναι μπορείς αν το 250άρι σου δεν είναι πάνω από 33 άλογα. Αν το δίπλωμα είναι για "125 χωρίς συμπλέκτη" τότε το 250άρι σου πρέπει να είναι αυτόματο (scooter ή παπί) και κάτω από 33 άλογα. Ξαναδιάβασε το κείμενο στο σημείο που σε αφορά κι αν δε βγάλεις άκρη ρώτα και στη σχολή σου για σιγουριά.

  6. #21
    Και όμως γυρίζει! Το avatar του/της arazw.ara.zw
    Εγγραφή
    04/05/2010
    Μηνύματα
    125
    Στο μικρό δίπλωμα με συμπλέκτη δεν υπάρχει περιορισμός κυβικών. Μπορείς να οδηγήσεις οτιδήποτε κάτω από 25 kw ή οτιδήποτε με λόγο ισχύος προς βάρος ΠΆΝΩ από 0,16 kw/κιλό!Αναγράφεται ρητά πάνω στο δίπλωμα!κοινώς μπορεί να οδηγηθεί με το μικρό δίπλωμα hayabusa 1300 εάν η ιπποδύναμη της έχει τροποποιηθεί ώστε ο λόγος kw/κιλό να μην είναι μεγαλύτερος από 0,16.Το παράδειγμα αυτό είναι λίγο ακραίο αλλά ένα 600ρι μονοκίλυνδρο με μειωμένη ιπποδύναμη είναι κάτι εφικτό!βέβαια αυτό προϋποθέτει τόνους χαρτούρας γιατί πρέπει να αναγράφεται στην άδεια,η μοντα να έχει γίνει σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο (δεν μπορώ να αναφέρω τι χρειάζεται είναι χάσιμο)πάντως ΔΕΝ υπάρχει περιορισμός κιβυκών!
    Τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτα!!!!!

  7. #22
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw
    Στο μικρό δίπλωμα με συμπλέκτη δεν υπάρχει περιορισμός κυβικών. Μπορείς να οδηγήσεις οτιδήποτε κάτω από 25 kw ή οτιδήποτε με λόγο ισχύος προς βάρος ΠΆΝΩ από 0,16 kw/κιλό!Αναγράφεται ρητά πάνω στο δίπλωμα!κοινώς μπορεί να οδηγηθεί με το μικρό δίπλωμα hayabusa 1300 εάν η ιπποδύναμη της έχει τροποποιηθεί ώστε ο λόγος kw/κιλό να μην είναι μεγαλύτερος από 0,16.Το παράδειγμα αυτό είναι λίγο ακραίο αλλά ένα 600ρι μονοκίλυνδρο με μειωμένη ιπποδύναμη είναι κάτι εφικτό!βέβαια αυτό προϋποθέτει τόνους χαρτούρας γιατί πρέπει να αναγράφεται στην άδεια,η μοντα να έχει γίνει σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο (δεν μπορώ να αναφέρω τι χρειάζεται είναι χάσιμο)πάντως ΔΕΝ υπάρχει περιορισμός κιβυκών!
    Για το γεγονός ότι ισχύει αυτούσιο αυτό που γράφει πάνω το δίπλωμα κράτα και μια πισινή.

    Αν ρώτησες κάποιον υπεύθυνο και σου είπε ότι τα πράγματα έχουν όπως μας τα λες τότε πάσο. Αν υπάρχει θέμα παίρνω κι ένα τηλέφωνο στην τροχαία (δεν το γλίτωσα γμτ ) και ρωτάω. Σιγουρέψου και αν δε σου κάνει κόπο ενημέρωσε μας.

  8. #23
    Και όμως γυρίζει! Το avatar του/της arazw.ara.zw
    Εγγραφή
    04/05/2010
    Μηνύματα
    125
    Φίλε μου είμαι ΤΌΣΟ σίγουρος γιατί είναι η δουλειά μου!Αν κάποιος σου είπε οτι δεν ισχύουν τά παραπάνω τότε δεν ξέρει τι του γίνεται!Όσα έγραψα ισχύουν 100%.
    Τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτα!!!!!

  9. #24
    Και όμως γυρίζει! Το avatar του/της arazw.ara.zw
    Εγγραφή
    04/05/2010
    Μηνύματα
    125
    Διορθώνω λόγω κεκτημένης ταχύτητας.Λόγος kw/κιλό KATΩ επαναλαμβάνω KATΩ από 0,16.
    Επίσης στη μοτοσυκλέτα σύμφωνα με την Κ.Υ.Α (κοινή υπουργική απόφαση) 43500 5691 δεν ισχύουν τά όρια αλκοόλ που ισχύουν στο αυτοκίνητο αλλά χαμηλότερα.Τά όρια είναι:
    0,20 g/lt (γραμμάρια ανά λίτρο αίματος) με τη μέθοδο της αιμοληψίας ή 0,10 mg/lt (χιλιοστά του γραμμαρίου ανά λίτρο εμπνεόμενου αέρα) με τη μέθοδο του αλκοολομετρου.Κοινώς παιδιά με λιγότερο από μια μπύρα γράφει οπότε προσοχή!
    Τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτα!!!!!

  10. #25
    Και όμως γυρίζει! Το avatar του/της arazw.ara.zw
    Εγγραφή
    04/05/2010
    Μηνύματα
    125
    Το αναφέρω γιατί αυτα τα όρια δεν αναφέρονται στον κώδικα και είναι παγίδα για όποιον το ψάξει!Απαράδεκτο αλλά δυστυχώς έτσι είναι.Με 0,10 mg/lt φυσικά και δεν είσαι μεθυσμένος,αλλά εισπρακτικοί λόγοι το επιβάλλουν.....
    Τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτα!!!!!

  11. #26
    Ευχαριστώ πολύ. Απλά θέλω να μάθω αν ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ οτι είναι με συμπλέκτη ή όχι. Εγώ έβγαλα χωρίς συμπλέκτη, φαίνεται αυτό??
    Sorry για την ζαλάδα αλλά .... έχω καημό!!

  12. #27
    Και όμως γυρίζει! Το avatar του/της arazw.ara.zw
    Εγγραφή
    04/05/2010
    Μηνύματα
    125
    Ναι mevi.Θα φαίνεται στο δίπλωμα οτι οδηγείς χωρίς συμπλέκτη.Οπότε οδηγείς οτιδήποτε κάτω από 34 άλογα και με λόγο ισχύος προς βάρος κάτω από 0,16 kw/κιλό σε αυτόματο βέβαια!
    Τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτα!!!!!

  13. #28
    ευχαριστώ πολύ

  14. #29
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812

    τι εγινε ορε παιδια??
    αυτο το με συμπλεκτη η χωρις απο ποτε ξεκινησε??
    εγω ειχα δωσει με ΠΑΠΙ το 08.οδηγαω μηχανη με συμπλεκτη εννοειται..
    εχω το ροζ διπλωμα
    δεν γραφει πανω τπτ απολυτως για συμπλεκτη κτλ

  15. #30
    μπραβο για το thread.
    ομως αν καποιος παρει διπλωμα Α μικρο χωρις συμπλεκτη,αυτο μετα απο δυο χρονια δεν αναβαθμιζεται αυτοματα σε Α μεγαλο χωρις συμπλεκτη παλι?νομιζω οτι γινεται αυτο.οτι μπορεις δηλαδη να οδηγησεις κατι βαρκοσκουτερ τυπου burgman,tmax κλπ...
    δε θυμαμαι θα το κοιταξω και γω καποια στιγμη.
    μπραβο και παλι.
    Route 66 R & B Band "Zefiry" (Rolling Stones με Brian Jones'version)

Σελίδα 2 από 14 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διπλωμα μηχανης προσφορα
    από Xrated στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2010, 12:48
  2. Διπλωμα μηχανης απεριοριστων???
    από dioni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2009, 15:19
  3. Δίπλωμα μηχανής
    από EddY στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2009, 02:26
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2008, 20:40
  5. Δίπλωμα μηχανής
    από apost στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2007, 17:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF