Σελίδα 4 από 14 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 203

Θέμα: Δίπλωμα Μηχανής (πλήρης οδηγός)!

  1. #46
    Αρχικά δημιουργήθηκε από michaelgtc
    δεν γραφει πουθενα αν εδωσα με συμπλεκτη η οχι.
    στο διπλωμα λεει Α <=25KW <=0,16KW/kg
    βεβαια εχει 2 μηχανακια στο διπλωμα Α και εμενα ειναι στο πανω το πιο μικρο.
    παιζει το κατω μηχανακι να ειναι αυτο με συμπλεκτη κ ετσι να ξεχωριζεται?
    οχι ετσι δεν το ξεχωριζεις.

    δεξια εχει κατι γραμματα που λεει κωδ.παρατ(πχ 113ή103).μετα απο εκει που λεει υπογραφη σφραγιδα.αμα παρεις τηλ τροχαια θα σου πουνε τι ειναι ο κωδικος σου δηλ με συμπλεκτη ή οχι, γιατι δε θυμαμαι ακριβως το νουμερο
    Route 66 R & B Band "Zefiry" (Rolling Stones με Brian Jones'version)

  2. #47
    Και όμως γυρίζει! Το avatar του/της arazw.ara.zw
    Εγγραφή
    04/05/2010
    Μηνύματα
    125
    Michaelgtc το δίπλωμά σου αναβαθμίζεται αυτόματα σε μεγάλης κατηγορίας.Πήγαινε στο μηχανολογικό της περιοχής σου για την αναβάθμιση!!Μην το ψάξεις παραπέρα απλά , απλά πήγαινε!!!!!!
    Τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτα!!!!!

  3. #48
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Ζεύκας... είναι νόμιμο δυστυχώς... Εκεί καλύπτονται. Σου ζητάνε απο 200 ευρώ και άνω για να νοικιάσεις το μηχανάκι εξέτασης και για να είναι παρών ο δάσκαλος οδήγησης ή κάτι τέτοιο. Δεν θυμάμαι και καλά καθώς τότε που είχα δώσει ήταν με κάτι βέσπες που πήγαιναν χωρίς γκάζι ... μόνο με το ρελαντί που ήταν κολημένο.

    Gandalf

    τί είναι;;

    Αν τα "έξοδα παράστασης & ενοικίασης μοτό" που λες είναι το ... λάδωμα
    τότε πολύ απλά η "σύμβαση" αυτή είναι άκυρη επειδή είναι εικονική
    και επειδή η πραγματική (η υποκρυπτόμενη όπως λέγεται) "σύμβαση" είναι παράνομη είναι και αυτή άκυρη.

    Άρα: δεν είναι νόμιμο

    Δυστυχώς όμως, όσοι το κάνουν, πουλάνε φούμαρα.


    Γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ό,τι φαίνεται ως νόμιμο δεν είναι απαραίτητα νόμιμο.

  4. #49
    λοιπον πηγα ρωτησα και αναβαθμιζεται αυτοματα μονο παραβολα θελει.
    μου ειπαν οτι τα παραβολα κανουν 80-100 ευρο καπου εκει μου ειπε.
    θα ξερω αυριο stadard. ειναι οντως τοσα?

  5. #50

    Re: Δίπλωμα Μηχανής (πλήρης οδηγός)!

    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από pipe_smoker
    [B]Καλησπέρες!

    Οι σχολές οδηγών δεν παίζουν κάποιο ρόλο στην προκειμένη περίπτωση οπότε δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρξει κάποια σύνδεση του τύπου "Εγώ πέρασα γιατρούς για το 50cc. Πρέπει να ξαναπεράσω και για το 125cc?". Δεν γνώριζαν στη σχολή να μου πουν, συνεπώς δε γνωρίζω κι εγώ να σας πω. Όποιος δεν καλύπτεται από το link μπορεί να πάρει υποθέτω ένα τηλέφωνο στην τροχαία να του δώσουν τα όποια φώτα τους. Εγώ το απέφυγα, μιας και δεν είμαι φίλος των συνδιαλέξεων με όργανα της τάξης...

    για 50cc η σχολη μπορει να σου κανει απλα τα μαθηματα δεν ειναι αναγκη να ειναι παρων στις εξετασεις δινεις με οποιδηποτε μοτο 50cc μπορει και του φιλου σου η δικο σου αρκει να εχει αδεια και ασφαλεια η διαδικασία είναι να κάνεις 2 οκταρακια στον μικρό κύκλο που είναι μέσα στον μεγάλο που σε αυτόν δίνουν τα μότο 125 και άνω χωρίς να βάλεις πόδι κάτω αυτό είναι όλο δεν έχει πορεία όπως την κατηγορία Α

  6. #51
    Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw
    Παιδιά πλέον το πράγμα έχει ως εξής.Πλέον υπάρχουν 2 κατηγορίες διπλωματών.Το Α1 (μικρό δίπλωμα που οδηγείς μηχανή μέχρι 25kw και με λόγο ισχύος προς βάρος κάτω του 0,16)και χωρίζεται πλέον σε 2 υποκατηγορίες με συμπλέκτη και χωρίς.Οποίος το βγάλει με συμπλέκτη σε 2 χρόνια αναβαθμίζεται σε απεριορίστων κυβικών.Όποιος το βγάλει χωρίς συμπλέκτη αναγράφεται πάνω στο δίπλωμα,οδηγεί μόνο παπί ή αυτόματο και ΔΕΝ αναβαθμίζεται σε απεριορίστων κιβυκών.Στην περίπτωση αυτή οποίος θέλει δίπλωμα μεγάλης μηχανής πρέπει να ξαναδώσει αλλά μόνο την οδήγηση αφού τά σηματα είναι τά ίδια.
    Η δεύτερη κατηγορία είναι το δίπλωμα Α κατηγορίας ,απεριορίστων κιβυκών και ιπποδύναμης και οδηγούμε τα πάντα!
    Και το δίπλωμα με χωρίς συμπλέκτη αναβαθμίζετε μετά απλά οδηγάς απεριόριστα κυβικά ότι θες σε σκούτερ η παπί δηλαδή μότο χωρίς συμπλέκτη απλά άμα δώσεις αμέσως με συμπλέκτη οδηγάς τα πάντα

  7. #52
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mevi
    Καλησπέρα, πριν από 1 μήνα έβγαλα δίπλωμα για παπάκι (δεν το έχω πάρει στα χέρια μου ακόμα). Γράφεται αν είναι με συμπλέκτη ή όχι; Αν όχι, μπορώ να οδηγήσω 250cc έτσι δεν είναι; (αργότερα)
    Ευχαριστώ!!
    Απλά πράγματα αν το όχημα που έδωσες είχε συμπλέκτη το πήρες με συμπλέκτη αν όχι τότε πήρες αυτόματο και θα περιμένεις ένα μήνα ακόμα μπορεί και παραπάνω για να πάρεις το δίπλωμα

  8. #53
    Όσοι έχουν δώσει πριν τον Αύγουστο του 2002 μοτο 125cc και θέλουν ανεξάρτητο ξαναδίνουν εξετάσεις οδήγησης όσοι είναι μετά απλά τα παράβολα αίτηση κ.λ.π και αναβαθμίζετε χωρίς εξετάσεις

  9. #54
    Αρχικά δημιουργήθηκε από michaelgtc
    λοιπον πηγα ρωτησα και αναβαθμιζεται αυτοματα μονο παραβολα θελει.
    μου ειπαν οτι τα παραβολα κανουν 80-100 ευρο καπου εκει μου ειπε.
    θα ξερω αυριο stadard. ειναι οντως τοσα?
    καπου στα 60 αν τα φτιαξεις μονος σου που θα φας μια μερα στο μηχανολογικο και σωστα 80 με 100 στην σχολη

  10. #55
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alogistos xj6
    Όσοι έχουν δώσει πριν τον Αύγουστο του 2002 μοτο 125cc και θέλουν ανεξάρτητο ξαναδίνουν εξετάσεις οδήγησης όσοι είναι μετά απλά τα παράβολα αίτηση κ.λ.π και αναβαθμίζετε χωρίς εξετάσεις
    φιλε μουη στην σχολη μου ειπαν πριν τον Απριλιο ειναι αυτο που λες.
    γτ εγω εχω το διπλωμα απο τον 7ο του 2002 κ πηραν τηλ και μου ειπαν μονο παραβολα θελει

  11. #56
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alogistos xj6
    καπου στα 60 αν τα φτιαξεις μονος σου που θα φας μια μερα στο μηχανολογικο και σωστα 80 με 100 στην σχολη
    παιζει ρολο η πολη που θα το βγαλεις?
    γτ καποιο παιδι απο θεσσαλονικη το εκανα με 20 ευρο γιαθτο ρωταω αν παιζει καποιο ρολο η σχολη

  12. #57
    Αρχικά δημιουργήθηκε από michaelgtc
    παιζει ρολο η πολη που θα το βγαλεις?
    γτ καποιο παιδι απο θεσσαλονικη το εκανα με 20 ευρο γιαθτο ρωταω αν παιζει καποιο ρολο η σχολη
    μονο 30 κανει η πλαστικοποιση του νεο σου διπλοματος που τα δινεις στην εθνικη τραπεζα πως το εκανε με 20 δεν ξερω δεν μπορει αλλα να ειναι στην κρητη και αλλα στην θεσσαλονικη

  13. #58
    τοτε δεν υπηρχε το καινουργιο διπλωμα δεν το εκανε τωρα εχει καιρο αλλα μην φανταστεις κ πολλα χρονια. τελος παντων οποτε ειναι stadard η τιμη
    και δεν ειναι 30 η πλαστικοποιηση απο χρυσαφι ειναι το πλαστικο? ειναι η εκδοση νεου διπλωματος να βγει σε καρτα το διπλωμα τα 30 ευρο

  14. #59
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    2

    Question

    Αρχικά δημιουργήθηκε από lio13
    Θα ήθελα να σας κάνω και εγώ μερικές ερωτήσεις!

    Το κόστος επανεξέτασης σε περίπτωση αποτυχίας, υποθέτω πως δεν είναι σταθερό, σωστά; Δηλαδή ο κάθε δάσκαλος το ορίζει διαφορετικά;

    Αν ναι, που κυμαίνεται αυτό το κόστος (χαμηλότερο-υψηλότερο) ;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας!
    Κανείς δε γνωρίζει βρε παιδιά;

  15. #60
    τα λεφτά που παίρνει το κράτος για μοτο

    διπλότυπο είσπραξής τελών χαρτοσήμου(η παράβολο χαρτοσήμου) δημοσίου ταμείου άξιας 18 ευρώ

    αποδεικτικό καταβολής (παράβολο)υπέρ του δημοσίου αξίας 3 ευρώ για την θεωρητική και 3 ευρώ για την πρακτική εξέταση

    απόδειξη πληρωμής στην εθνική τράπεζα ποσού 30 ευρώ για την εκτύπωση της άδειας οδήγησης

    απόδειξη πληρωμής στην εθνική τράπεζα ποσού 90 ευρώ για παθολόγο και οφθαλμίατρο αν δεν έχεις δίπλωμα αυτοκινήτου

    και διπλότυπο είσπραξης τελών χαρτοσήμου 9,02 ευρώ αν έχεις βγάλει το αυτοκίνητο και κάνεις επέκταση σε μηχανή

Σελίδα 4 από 14 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διπλωμα μηχανης προσφορα
    από Xrated στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2010, 12:48
  2. Διπλωμα μηχανης απεριοριστων???
    από dioni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2009, 15:19
  3. Δίπλωμα μηχανής
    από EddY στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2009, 02:26
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2008, 20:40
  5. Δίπλωμα μηχανής
    από apost στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2007, 17:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF