Σελίδα 7 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 203

Θέμα: Δίπλωμα Μηχανής (πλήρης οδηγός)!

  1. #91
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Θα χασεις βεβαια τη ρυμουλκηση με το αμαξι. Αν δε σε χαλαει ειναι κομπλε
    Αν έχει δίπλωμα μετά το 2005 (που είχα εγώ) μάλλον την έχει ήδη χαμένη...

  2. #92
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    502
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Αν έχει δίπλωμα μετά το 2005 (που είχα εγώ) μάλλον την έχει ήδη χαμένη...
    Ευχαριστώ πολύ @ GiannisBlessed. Δεν είχα δει φωτογραφία.
    @ McGyver Το δίπλωμα το έχω από το 1991 απεριόριστο για μηχανή και από το 2004 για αυτοκίνητο (Β). Τα χρόνια δεν κρύβονται. :-)
    @ Sapadak "Την δυνατότητα έλξης μικρού ρυμουλκούμενου" που γράφει τώρα την πρόσεξα. Γιατί τα τζιμάνια δεν μαρκάρουν και το δεύτερο βήτα (Β). Α... είναι νέο αλφάβητο... Α, Β, Γ, Δ, Β...
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  3. #93
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/07/2012
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akistrevor Προβολή μηνύματος
    μετα απο 2 χρονακια,μαλλον εχει βγαλει διπλωμα...
    E τοτε μια χαρα τελειωσε χωρις ιστοριες γιατι εγω ειχα το παλιο Α1 πριν το 2002 και αναγκαστηκα να δωσω εξετασεις οδηγηση.. Ευτυχως ομως τελειωσα μ αυτην την πανηλιθια διαδικασια και τωρα εχω το κεφαλι μου ησυχο..

  4. #94
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Αν έχει δίπλωμα μετά το 2005 (που είχα εγώ) μάλλον την έχει ήδη χαμένη...
    Ωχ! Τώρα το πρόσεξα αυτό με τη ρυμούλκηση! Δηλαδή παλιά είχα την ικανότητα και τώρα επειδή πήρα μηχανή δεν την έχω;
    Ρε πως γέρασα....

  5. #95
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2012
    Μηνύματα
    3
    Καλησπέρα σε όλους,
    μια μόνο μικρή ερώτηση γιατι έχω μπερδευτεί λίγο. Τι δίπλωμα χρειάζομαι για μια Royal Enfield Classic C-5 EFI 500?
    Από όσο ξέρω είμαστε στα 499cc,28ΗP και 184 kg.

  6. #96
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexvag Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους,
    μια μόνο μικρή ερώτηση γιατι έχω μπερδευτεί λίγο. Τι δίπλωμα χρειάζομαι για μια Royal Enfield Classic C-5 EFI 500?
    Από όσο ξέρω είμαστε στα 499cc,28ΗP και 184 kg.
    Αν το δίπλωμα σου γράφει έως 25kW είσαι ΟΚ με αυτά τα νούμερα που δίνεις.
    Give me fuel, Give me fire

  7. #97
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2012
    Μηνύματα
    12
    (πρωτη μου απαντηση σε θεμα... ΚΑΙΝΟΎΡΙΟΣ... μην παρεξηγείτε.... )
    καταρχάς μπραβο στο ατομο που κάθισε και ασχολήθηκε με το θεμα
    έπειτα... θα ηθελα να ρωτησω μιασ και στην ιστοσελιδα τησ αστυνομιασ δεν αναφερόταν τπτ, για το αν ειναι υποχρεωτηκα καποια μαθηματα σε καποια σχολη οδηγων για διπλωμα 50cc...???
    ποσα θα πρεπει να ειναι αυτα τα μαθηματα, ποση ωρα κρατανε και λοιπα...
    και εγω εχω ασχημη χημεια με τα οργανα τησ τάξεως οποτε δυσκολεύομαι να απευθυνθώ σε καποιο τμημα τησ περιοχησ μ

    ευχαριστω...

  8. #98
    Με δίπλωμα Α1 του 2008 πήγα σήμερα στη διεύθυνση συγκοινωνιών επί της Μεσογείων και έχοντας μία φωτογραφία, αντίγραφο ταυτότητας & το δίπλωμα έκανα αίτηση για αναβάθμιση. Σε 20ημερολογιακές μέρες θα είναι έτοιμο.
    Καλλιά στα όρη άρχοντας
    παρά στον κάμπο δούλος,
    θωρώ τον κόσμο από ψηλά
    κι είναι δικός μου ούλος.

  9. #99
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2012
    Μηνύματα
    3
    Σήφη έκανες αναβάθμιση από Α1 σε Α; παράβολο εθνικής τράπεζας 30 ευρώ δεν σου ζητήσανε;

  10. #100
    Ναι, έχεις δίκιο! Και παράβολο των 30 €...
    Καλλιά στα όρη άρχοντας
    παρά στον κάμπο δούλος,
    θωρώ τον κόσμο από ψηλά
    κι είναι δικός μου ούλος.

  11. #101
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2012
    Μηνύματα
    3
    Σηφη ευχαριστω

  12. #102
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/10/2012
    Μηνύματα
    3
    Δύο ξαδερφές μου πήγαν για δίπλωμα για μικρή μοτοσικλέτα στην Πάτρα και μου είπαν πως και ο ιδιοκτήτης και ο άλλος δάσκαλος που είχε τους έκαναν μάθημα οδήγησης ανά έξι έξι άτομα ταυτόχρονα. Δεν ήταν δηλαδή μάθημα, απλά ο κάθε φορά δάσκαλος που ήταν παρών έβγαζε έξι μηχανάκια και άφηνε τους μαθητές να κάνουν τις δοκιμασίες. Ποιόν μαθητη προλάβαινε να επιτηρήσει? Το ίδιο ρώτησα κι εγώ τις ξαδερφές μου και μου απάντησαν πώς δεν επιτηρούσε κανέναν. Δεν μπορούσε άλλωστε. Δεν ήταν ανθρωπίνως δυνατόν να προσέχεις έξι εκπαιδευόμενους υποψήφιους οδηγούς. Και από συμβουλές και τεχνικές οδήγησης, τους είπαν τίποτα ? ΤΙΠΟΤΑ. Και μην φανταστείτε ότι το μάθημα που τους έκανε διαρκούσε σαρανταπέντε λεπτά. Τέταρτο το πολύ εικοσάλεπτο και μετά νέα φουρνιά α΄πο έξι άλλους μαθητές . Ομαδικά πράγματα έχω ακούσει να γίνονται όπως και ομαδικές δραστηριότητες. Ομαδική εκπαίδευση στην πρακτική οδήγηση ποτέ και δεν ξέρω αν κι ό νόμος το επιτρέπει. Αν γνωρίζει κανένας ας μας το πει υπεύθυνα. Και στο αμάξι όμως ανά τετράδες τις έβαζε τις μαθήτριες και στο εικοσάλεπτο απλώς άλλαζε τον οδηγό.
    Όταν λοιπόν αποφάσισα να βγάλω δίπλωμα για μηχανάκι κι εγώ και τα παιδιά τ΄ανίψια μου προφανώς και δεν πήγα στην πιο πάνω σχολή. Άλλωστε η ζωή μας κοστίζει παραπάνω τα φαινομενικά 20, 25 ευρώ που θα δίναμε λιγότερα με πλημμελέστατη εκπαίδευση αν όλα όσα μου διηγήθηκαν οι ξαδέρφες μου ευσταθούσαν. Πήγα σε σχολή που ήταν μια μελαχροινή κοπελίτσα η δασκάλα. Μαθήματα οδήγησης μας έκανε αυτή και μόνο αυτή, στον καθένα ατομικά, σαρανταπεντάλεπτα και ουσιαστικά. Με πήγε με τη μηχανή μέσα Πάτρα, σε ανηφόρες κατηφόρες, στην εθνική και εκπαιδεύτικα ουσιαστικά. Έμεινα και ενθουσιασμένη και κατάπληκτη από τον τρόπο μεταδοτικότητάς της. Μπορεί η δασκάλα να μην έτρεχε παλιά σε αγώνες οδήγησης ήταν όμως καταρτισμένη και ήταν όντως εκπαιδεύτρια με Ε καφαλαίο. Πραγματική δασκάλα. Προφανώς παίζει και ρόλο ότι η δασκάλα είχε και πτυχίο πανεπιστημίου. Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα και σε όποιον ενδιαφέρεται ας μου στείλει mail να του δώσω ονοματεπώνυμο.
    Αρκετά εικονοστάσια έχει η Πάτρα και κατά μήκος της Ακτής Δυμαίων και στο Κουκούλι. Κι αν ορισμένοι δάσκαλοι οδήγησης αγνοούν ότι επιτελούν λειτούργημα ας τους το θυμίσουμε εμείς, που δεν μετράμε την κάθε ανεκτίμητη ανθρώπινη ζωή σε λίγα ή πολλά ευρώ.

  13. #103
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Σήφης Προβολή μηνύματος
    Ναι, έχεις δίκιο! Και παράβολο των 30 €...
    Aυτό το παράβολο χρειάζεται μόνο; Δεν πρέπει να πάρεις κι άλλο ένα που έχουν και καλά για εκτύπωση διπλώματος; Ρωτάω γιατί και γω θέλω να αναβαθμίσω το δίπλωμα για να μη με πιάσει το καινούριο σύστημα.

  14. #104
    Μα νομίζω ότι το παράβολο των 30 € το καταθέτεις για την εκτύπωση του διπλώματος. Εγώ πάντως μόνο αυτό είχα και δεν μου ζήτησαν κάποιο επιπλέον.
    Καλλιά στα όρη άρχοντας
    παρά στον κάμπο δούλος,
    θωρώ τον κόσμο από ψηλά
    κι είναι δικός μου ούλος.

  15. #105
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Μιας και το πήρε το μάτι μου το νήμα στα "νέα" παρατήρησα κάτι και, σα δημιουργός του, έχω μια απορία.

    Δεν το είχα πάρει χαμπάρι νωρίτερα, οπότε δεν ξέρω και πότε έγινε και γιατί, αλλά υπήρχε λόγος που έφυγε από "μόνιμο" το thread (sticky δεν τα λέγαμε κάποτε αυτά?) ?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από makis206 Προβολή μηνύματος
    Sticky

    Nα είσαι καλά Παναγιώτη!
    Για να μην παρεξηγηθώ, δε θίχτηκε ο εγωισμός μου ούτε πειράχτηκα

    Απλά το μόνο "ανάλογο" thread που είχα βρει όταν ήταν να φτιάξω αυτό, ήταν πολύ παλιό και με πάρα πολλές σελίδες. Οπότε κι έφτιαξα αυτό για να μην είναι σκόρπιες οι πληροφορίες δεξιά αριστερά, με βάσει τους καινούριους νόμους και, από όσο μπορούσα τουλάχιστον, έγκυρες πηγές.

    Χρήσιμο θα μου φαινόταν να είναι μόνιμο σα thread για να το βρίσκει κάποιος εύκολα γι'αυτό και νομίζω είχε γίνει τότε.

    Αν ο λόγος που έφυγε από τα μόνιμα αφορά τις μυστικές δυνάμεις που κρύβονται πίσω από το forum δε θέλω να ξέρω

    Αν όμως έφυγε από τα μόνιμα γιατί άλλαξε η νομοθεσία πχ και πλέον αυτό είναι outdated θα ήθελα πολύ να το γνωρίζω, οπότε κάποιος μοντεράτορας αν θέλει ας μου δώσει τα φώτα του

Σελίδα 7 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διπλωμα μηχανης προσφορα
    από Xrated στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2010, 11:48
  2. Διπλωμα μηχανης απεριοριστων???
    από dioni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2009, 14:19
  3. Δίπλωμα μηχανής
    από EddY στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2009, 01:26
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2008, 19:40
  5. Δίπλωμα μηχανής
    από apost στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2007, 16:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF