Σελίδα 9 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 203

Θέμα: Δίπλωμα Μηχανής (πλήρης οδηγός)!

  1. #121
    0x90 Το avatar του/της Crysis
    Εγγραφή
    26/01/2013
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Verde Προβολή μηνύματος
    έχουμε κάποιο νεότερο;
    Πήρα τηλέφωνο στη σχολή οδηγών που έδωσα για δίπλωμα και μου είπανε οτι όσοι έχουν περάσει σήματα και οδήγηση προ της 19/1
    συνεχίζουν με το δίπλωμα των 25kw. Και όταν έρθει η ώρα ξαναδίνεις εξετάσεις για να ανέβεις κατηγορία.
    Ξέχασα όμως να ρωτήσω αν μετά τα 2 χρόνια με 25kw πας σε κατηγορία Α2 η Α. Έλεος... π..ανα τα κάνανε..

  2. #122
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2012
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Crysis Προβολή μηνύματος
    Πήρα τηλέφωνο στη σχολή οδηγών που έδωσα για δίπλωμα και μου είπανε οτι όσοι έχουν περάσει σήματα και οδήγηση προ της 19/1
    συνεχίζουν με το δίπλωμα των 25kw. Και όταν έρθει η ώρα ξαναδίνεις εξετάσεις για να ανέβεις κατηγορία.
    Ξέχασα όμως να ρωτήσω αν μετά τα 2 χρόνια με 25kw πας σε κατηγορία Α2 η Α. Έλεος... π..ανα τα κάνανε..
    Οσοι εχουν το παλιο διπλωμα οδηγησης για την Α1 κατηγορια και το εχουν βγαλει μεχρι 18/11/2011 μπορουν να κανουν σταδιακη προσβαση σε Α κατηγορια ΧΩΡΙΣ εξετασεις !!! Οσοι εχουν διπλωμα Α1 με ημερομηνια χορηγησης 19/11/2011 και μετα ανεβαινουν κατηγορια μονο με τον καινουργιο νομο δηλαδη με μαθηματα και εξετασεις!!

  3. #123
    0x90 Το avatar του/της Crysis
    Εγγραφή
    26/01/2013
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TomSak Προβολή μηνύματος
    ... εχουν βγαλει μεχρι 18/11/2011 μπορουν να κανουν σταδιακη προσβαση σε Α κατηγορια ΧΩΡΙΣ εξετασεις !!!
    Είναι σίγουρο αυτό? Γιατί ξαναπήρα τηλ. στη σχολή και μούπανε ότι μέχρι στιγμής (αν δεν αλλάξει τίποτα) από τα 25kw πάμε στα 35 (Α2) με εξετάσεις, και μετά από άλλα 2 χρόνια σε Α πάλι με εξετάσεις.
    Θα πάρω και ένα τηλέφωνο στο μηχανολογικό για να ακούσω και τη δικιά τους εκδοχή.
    Φίλος, αν αληθεύει αυτό που είπες πάντως, μου φτιάχνεις τη μέρα!!

  4. #124
    Νέωψ Το avatar του/της Verde
    Εγγραφή
    27/08/2012
    Μηνύματα
    96
    ΛΟΙΠΟΝ ΛΟΙΠΟΝ!
    Δε ξέρω αν έπρεπε να δημιουργήσω ξεχωριστό θέμα για αυτό που ανακάλυψα σκαλίζοντας το ΦΕΚ.
    Όμως, έχουμε και λέμε!
    Στο νέο ΦΕΚ, στο άρθρο 18, μας παρουσιάζεται η αντιστοιχία των παλαιών με τα νέα διπλώματα.
    Η οποία -για να μη ψάχνετε- είναι η παρακάτω:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αντιστοιχίες.jpg 
Προβολές:	358 
Μέγεθος:	68,3 KB 
ID:	280793

    Τι μας λέει λοιπόν η 1η αντιστοιχία;

    Α1 ή Α με κωδικό 72 -> A1

    ΣΙΓΟΥΡΑ αναφέρεται στα παλιά διπλώματα, τα "μικρά" που είχαν περιορισμό 125κ.εκ., ΠΡΟ ΤΟΥ 2002 (72. Περιορισμός στην κατηγορία οχημάτων Α μέγιστου κυλινδρισμού 125cc και μέγιστης παραγωγής ισχύος 11kW (Α1)

    Η 2η;

    Α σταδιακής πρόσβασης -> Α2

    Κάπου εδώ, αναθάρρησα και είπα "ωραία, άρα με το δικό μου το α1, παίρνω το νέο α2 λόγω αντιστοιχίας!"

    Μετά το ξανακοίταξα και είδα ότι λέει.. "Α σταδιακή πρόσβασης" και όχι Α1.
    Όμως κάτι δεν μου κόλλαγε καλά..
    Τι διαφορά θα είχε δηλαδή το Α σταδιακής πρόσβασης, από το Α σκέτο;
    Την ανακάλυψα μετά απο αρκετό research στο google, ψάχνοντας να βρω και παλαιότερα Π.Δ. από το 2002 που θεσπίστηκαν οι κατηγορίες που είχαμε μέχρι πριν δέκα μέρες.

    Αυτό που κατάλαβα ήταν το εξής: Από το 2002 και μετά που άλλαξαν οι κατηγορίες, εκ παραδρομής όλοι συνέχισαν να αποκαλούν το "μικρό", Α1, ενώ δεν ονομάζεται ΠΟΥ-ΘΕ-ΝΑ έτσι! Παρα μόνο τα διπλώματα ονομάζονται Α' και Α. Α μικρό και Α μεγάλο! ΟΧΙ α1 και Α!

    Σε αυτό εδώ το θέμα http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=72807 μπορείτε να δείτε τι εννοώ.

    and IT CHECKS!Γιατί αν δείτε και το δίπλωμά σας δε γράφει πουθενά α1! γράφει ΜΟΝΟ Α, πάνω έχει μία μικρή μηχανή και κάτω μία μεγάλη!


    Συνεπώς αυτό που θέλω να πω με όλα αυτά είναι ότι, το "Α σταδιακής πρόσβασης" είναι αυτό που λανθασμένα αποκαλούμε α1!
    ΆΡΑ! με βάση την αντιστοιχία αυτή, όσοι έχουμε το Α μικρό, δικαιούμαστε Α2!
    Το πως το παίρνουμε δε ξέρω..
    Θα πάω αύριο στη σχολή και θα ρωτήσω.

    Πιστεύω ότι είναι αρκετά σημαντικό το εύρημα, ελπίζω να το δουν αρκετοί και να ενδιαφερθούν!
    Γιατί εγώ αύριο θα πήγαινα φωτογραφίες στη σχολή για να μου κάνει χαρτιά να δώσω Α2...ίσως τελικά χωρίς λόγο..!
    Ίσως κάποιες σχολές να μη το ξέρουν, ίσως άλλες να το ξέρουν και να μη το λένε για να πάτε να δώσετε και να τους πληρώσετε μαθήματα.



    edit: Να προσθέσω εδώ κάτι! Στις διευκρινίσεις λέει:
    6. Με το άρθρο 10 του παρόντος Π.Δ. 51/2012 ορίζεται η 19/1/2033 ως καταληκτική
    ημερομηνία απόσυρσης από την κυκλοφορία οποιουδήποτε εντύπου (χάρτινου ή πλαστικού) άδειας
    οδήγησης, η οποία δεν είναι σύμφωνη με τις διατάξεις του Π.Δ.

    ΚΑΙ ΡΩΤΩ ΕΓΩ: Αν σήμερα είχαμε 2033 κ έπρεπε να παραδώσουμε την άδειά μας, ποια άδεια θα μας έδιναν για καινούρια;ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ!άρα;
    Γιατί όλοι στηρίζονται και λένε ότι ισχύουν μέχρι το 2033 τα διπλώματα.ΔΕΝ λέει αυτό όμως το Π.Δ. , λέει ότι τότε είναι η ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ απόσυρσης.Άρα μέχρι τότε θα πρέπει να τα έχουμε αποσύρει όλα τα διπλώματα και να έχουμε τα νέα.Εγώ θέλω να το αποσύρω τώρα και να πάρω νέο, τι ζόρι τραβάνε;
    Τελευταία τροποποίηση από Verde; 31/01/2013 στις 03:45.

  5. #125
    0x90 Το avatar του/της Crysis
    Εγγραφή
    26/01/2013
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Verde Προβολή μηνύματος
    ΛΟΙΠΟΝ ΛΟΙΠΟΝ!
    Συνεπώς αυτό που θέλω να πω με όλα αυτά είναι ότι, το "Α σταδιακής πρόσβασης" είναι αυτό που λανθασμένα αποκαλούμε α1!
    ΆΡΑ! με βάση την αντιστοιχία αυτή, όσοι έχουμε το Α μικρό, δικαιούμαστε Α2!
    Το πως το παίρνουμε δε ξέρω..
    Θα πάω αύριο στη σχολή και θα ρωτήσω.
    Έβγαλες άκρη?
    Εγώ ακόμα ψάχνομαι..

  6. #126
    Νέωψ Το avatar του/της Verde
    Εγγραφή
    27/08/2012
    Μηνύματα
    96
    περιμένω τη δευτέρα να πάει ο δάσκαλος στην υπεύθυνη στο μεταφορών εδώ στην πάτρα η οποία θα κοιτάξει στο σύστημα πως θα εμφάνιζε το δίπλωμά μου εαν το έκανα αντικατάσταση τώρα.
    λογικά από ό,τι μου είπε κανονικά πρέπει να εμφανίζεται σαν α2, οπότε θα κάνω αίτηση για αντικατάσταση και θα το πάρω..

  7. #127
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2013
    Μηνύματα
    9
    Καλησπέρα παιδιά! Καινούριος στο φόρουμ και καινούριος και στον κόσμο των 2 τροχών!
    Δυστυχώς δεν είχα προλάβει να βγάλω κάποιο δίπλωμα πριν τον Ιανουάριο.:-( οπότε τώρα με πιάνει το νεο...
    Ρώτησα στη σχολή που είχα βγάλει και το δίπλωμα του αυτοκίνητου πριν κάποια χρόνια και μου είπε ο τύπος ότι όποιος είναι κάτω από 24 δικαιούταιδίπλωμα μηχανής μέχρι "500 κυβικά εκατοστά μηχανής". Αυτό μου είπε χαρακτηριστικά. Μπερδεύτηκα λίγο όμως γιατί ρωτώντας και σε άλλη μιασχολή μου είπαν ότι είναι μέχρι 400, πιο "χημα" όμως και χτες πήρα και ένα περιοδικό που είχε ένα άρθρο σχετικά με το καινούριο δίπλωμα και εκεί έλεγε για ίππους και τίποτα για κυβικά... μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει και να μου πει τελικά με το Α2 τι μηχανή μπορείς να πάρεις???
    Εγώ σκεφτόμουν για μια cbf 500 με τα λεγόμενα του 1ου δασκάλου, αλλά μετά το χάος!:-P
    Επίσης, τον Ιούλιο κλείνω τα 24, μήπως είναι καλύτερα να περιμένω μέχρι τότε να βγάλω μια και καλή για απεριόριστα???

    Ευχαριστώ πολύ, και συγγνώμη αν οι ερωτήσεις μου είναι λίγο εκτός θέματος...:-P

  8. #128
    Νέωψ Το avatar του/της Verde
    Εγγραφή
    27/08/2012
    Μηνύματα
    96
    έως 35kW(48hp)
    με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW(0,268Hp)/kg .

    αν ισχύουν ΚΑΙ τα δύο, δε πα να είναι και 1.000 κυβικά η μηχανή σε καλύπτει το δίπλωμα.
    τι μυρωδιάς είναι αυτός που στα είπε και θεωρείται και επαγγελματίας δεν ξέρω!

  9. #129
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maxnaxos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά! Καινούριος στο φόρουμ και καινούριος και στον κόσμο των 2 τροχών!
    Δυστυχώς δεν είχα προλάβει να βγάλω κάποιο δίπλωμα πριν τον Ιανουάριο.:-( οπότε τώρα με πιάνει το νεο...
    Ρώτησα στη σχολή που είχα βγάλει και το δίπλωμα του αυτοκίνητου πριν κάποια χρόνια και μου είπε ο τύπος ότι όποιος είναι κάτω από 24 δικαιούταιδίπλωμα μηχανής μέχρι "500 κυβικά εκατοστά μηχανής". Αυτό μου είπε χαρακτηριστικά. Μπερδεύτηκα λίγο όμως γιατί ρωτώντας και σε άλλη μιασχολή μου είπαν ότι είναι μέχρι 400, πιο "χημα" όμως και χτες πήρα και ένα περιοδικό που είχε ένα άρθρο σχετικά με το καινούριο δίπλωμα και εκεί έλεγε για ίππους και τίποτα για κυβικά... μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει και να μου πει τελικά με το Α2 τι μηχανή μπορείς να πάρεις???
    Εγώ σκεφτόμουν για μια cbf 500 με τα λεγόμενα του 1ου δασκάλου, αλλά μετά το χάος!:-P
    Επίσης, τον Ιούλιο κλείνω τα 24, μήπως είναι καλύτερα να περιμένω μέχρι τότε να βγάλω μια και καλή για απεριόριστα???

    Ευχαριστώ πολύ, και συγγνώμη αν οι ερωτήσεις μου είναι λίγο εκτός θέματος...:-P
    ετσι κι αλλιως αφου εισαι νεος στον χωρο δεν τα χρειαζεσαι τα απεριοριστα κυβικα.. εδω δεν τα χρειαζονται αλλοι.. βγαλε αυτο που μπορεις και καβαλα αυτο που πρεπει.

  10. #130
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2013
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    ετσι κι αλλιως αφου εισαι νεος στον χωρο δεν τα χρειαζεσαι τα απεριοριστα κυβικα.. εδω δεν τα χρειαζονται αλλοι.. βγαλε αυτο που μπορεις και καβαλα αυτο που πρεπει.
    Όταν λες αυτό που πρέπει?
    Ναι αλλά σε αυτούς τους ίππους υπάρχει κάτι που να είναι αξιόλογο? Εννοώντας να μην είναι πολύ αργό...
    Το cbf 500 ήταν μια ιδανική λύση, αλλά απ ότι βλέπω δεν με καλύπτει το δίπλωμα Α2...:-(

  11. #131
    Επειδή έχω χάσει το δίπλωμα αυτοκινήτου και θέλω να βγάλω καινούργιο τύπου κάρτας αλλά μόλις βγάλω το δίπλωμα μηχανής, για να μην κάνω τσάμπα διαδικασίες, ξέρει κανείς τι θα γράφει επάνω όσον αφορά την ημερομηνία λήξης? Εκεί που έχει το αυτοκίνητο θα λέει 2000φεύγα και για τη μηχανή θα λέει 2028? Μη με κράξετε, από περιέργεια ρωτάω. Και για τον εξοπλισμό που λένε ξέρει κανείς τι γίνεται?
    ( σε μένα που ενώ ξέρω να οδηγώ και είχα βρει πέρσι σχολή με 250 ευρώ (όλα) και χωρίς έξοδα παράστασης αν κοβόμουν και ξαναέδινα, δεν πήγα να το βγάλω να ξεμπερδεύω. Γι΄αυτό οτι μπορείτε να το κάνετε σήμερα, μην το αφήνετε για αύριο).

  12. #132
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maxnaxos Προβολή μηνύματος
    Όταν λες αυτό που πρέπει?
    Ναι αλλά σε αυτούς τους ίππους υπάρχει κάτι που να είναι αξιόλογο? Εννοώντας να μην είναι πολύ αργό...
    Το cbf 500 ήταν μια ιδανική λύση, αλλά απ ότι βλέπω δεν με καλύπτει το δίπλωμα Α2...:-(
    ειναι ολοκληρη κουβεντα κι εχει ηδη αρκετα θεματα εδωμεσα να διαβασεις.. σκεψου απλως οτι πλεον θα βγαινουν πολλες μηχανες με τοσα ακριβως αλογα. η χοντα εκανε την αρχη CB500 X R N. ακομα δεν μπηκες στον χωρο και θες να ειναι γρηγορη? παρε ενα drz 400 τελειο ειναι.

  13. #133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maxnaxos Προβολή μηνύματος
    Όταν λες αυτό που πρέπει?
    Ναι αλλά σε αυτούς τους ίππους υπάρχει κάτι που να είναι αξιόλογο? Εννοώντας να μην είναι πολύ αργό...
    Εννοεί να πάρεις κάτι που να μην σου επιτρέπει να πάρουν πάρα πολύ τα μυαλά σου αέρα αφού είσαι νέος και πας και σκοτωθείς. Δεν χρειάζεσαι το γκάζι. Μάθε πρώτα να το κουμαντάρεις το μηχανάκι και μετά ανέβα σε cc. Ένα 125 ή 250cc καλό είναι. Βέβαια αν κάνεις μ@λ@κιες ο,τι και να πάρεις..... (γενικά το λέω).
    Διόρθωσέ με motomaniac αν κάνω λάθος σχετικά με αυτό που είπες.

  14. #134
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sandra4 Προβολή μηνύματος
    Εννοεί να πάρεις κάτι που να μην σου επιτρέπει να πάρουν πάρα πολύ τα μυαλά σου αέρα αφού είσαι νέος και πας και σκοτωθείς. Δεν χρειάζεσαι το γκάζι. Μάθε πρώτα να το κουμαντάρεις το μηχανάκι και μετά ανέβα σε cc. Ένα 125 ή 250cc καλό είναι. Βέβαια αν κάνεις μ@λ@κιες ο,τι και να πάρεις..... (γενικά το λέω).
    Διόρθωσέ με motomaniac αν κάνω λάθος σχετικά με αυτό που είπες.
    οχι δεν κανεις λαθος ακριβως αυτο εννοουσα. να προσθεσω επισης οτι το λιγο η πολυ γκαζι ειναι σχετικο. για καποιον που εχει καβαλησει μονο σκουτερ πολυ γκαζι μπορει να εχει και το CB400SF (γαμω τα μηχανακια νομιζω..) και να μην το καταφερει την στιγμη που θα πρεπει. το να παμε βολτα ολοι το μπορουμε ασχετα απο το τι διπλωμα εχουμε η δεν εχουμε. σοφα νομιζω πλεον περιοριζεται με ιπποδυναμη κι οχι με κυβικα. το ποσο της επιταχυνσης ιδιως εντος πολης ειναι πιο επικυνδυνη (για εναν αρχαριο και μη) απο οσο το τελικη μπορει να πετυχει. κι αντε σταματα ενα μηχναακι που επιταχυνει σαν τρελο και κανει την αδρεναλινη σου να τρεχει ποταμι οταν πεταχτει η κλασσικη γρια-γατα-πορτα (ταριφα και μη)- ξανθιαγυναικαοδηγοςπουμιλαειστοκινητοκαιβαφεταιταυ τοχρονα κι αλλα τοσα... ΔΕΝ λεω να παρει παπι. αλλα μια αξιοπρεπη μοτοσυκλετα με 48 ιππους ειναι αρκετη για εναν αρχαριο 24 ετων χωρις εμπειρια.


    υγ υπαρχουν ταλεντα αλλα ειναι μειοψηφια..

  15. #135
    0x90 Το avatar του/της Crysis
    Εγγραφή
    26/01/2013
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    οχι δεν κανεις λαθος ακριβως αυτο εννοουσα. να προσθεσω επισης οτι το λιγο η πολυ γκαζι ειναι σχετικο. για καποιον που εχει καβαλησει μονο σκουτερ πολυ γκαζι μπορει να εχει και το CB400SF (γαμω τα μηχανακια νομιζω..) και να μην το καταφερει την στιγμη που θα πρεπει. το να παμε βολτα ολοι το μπορουμε ασχετα απο το τι διπλωμα εχουμε η δεν εχουμε. σοφα νομιζω πλεον περιοριζεται με ιπποδυναμη κι οχι με κυβικα. το ποσο της επιταχυνσης ιδιως εντος πολης ειναι πιο επικυνδυνη (για εναν αρχαριο και μη) απο οσο το τελικη μπορει να πετυχει. κι αντε σταματα ενα μηχναακι που επιταχυνει σαν τρελο και κανει την αδρεναλινη σου να τρεχει ποταμι οταν πεταχτει η κλασσικη γρια-γατα-πορτα (ταριφα και μη)- ξανθιαγυναικαοδηγοςπουμιλαειστοκινητοκαιβαφεταιταυ τοχρονα κι αλλα τοσα... ΔΕΝ λεω να παρει παπι. αλλα μια αξιοπρεπη μοτοσυκλετα με 48 ιππους ειναι αρκετη για εναν αρχαριο 24 ετων χωρις εμπειρια.


    υγ υπαρχουν ταλεντα αλλα ειναι μειοψηφια..
    Ρε παιδιά, σε 5 μήνες γίνετε 24, ποιος είναι ο λόγος να πάει να δώσει τώρα για το Α2 και μετά να πρέπει να ξαναμπλέζει με εξετάσεις και άλλα έξοδα για να πάρει το Α?
    Εγώ θα πρότεινα να περιμένει μέχρι τον Ιούλιο να δώσει μια φορά και να ξεμπερδέψει και να πάρει μια μηχανή μέτριας ισχύος για αρχή.. δλδ αν έχεις Α σε υποχρεώνει κανένας να πάρεις οπωσδήποτε μηχανή με 150 άλογα?

Σελίδα 9 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διπλωμα μηχανης προσφορα
    από Xrated στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2010, 11:48
  2. Διπλωμα μηχανης απεριοριστων???
    από dioni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2009, 14:19
  3. Δίπλωμα μηχανής
    από EddY στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2009, 01:26
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2008, 19:40
  5. Δίπλωμα μηχανής
    από apost στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2007, 16:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF