Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 46

Θέμα: Αγορά εξοπλισμού (1500-1800ευρώ)

  1. #31
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.702
    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    Έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά το cbf 600 με abs.
    [FONT=times new roman]Καλά κάνεις.[/FONT]
    Μου το συμβούλεψε ένας φίλος και πιστεύω πως και καλύπτει τις ταξιδιωτικές μου ανάγκες και θα είναι πολύ καλύτερο ως πρώτο μηχανάκι για μένα και σίγουρα θα είναι πολύ πιο οικονομικό όσον αφορά τα λάστιχα κυρίως.
    [FONT=times new roman]Είναι πολύ ποιο οικονομικό σε όλους τους τομείς και πάνω απ’ όλα, σχεδόν στα μετρά σου. [/FONT]

    Κάποιες ακόμη απορίες μου. Αν θέλετε, απαντήστε μου.

    1. Ένα δερμάτινο μπουφάν φαντάζομαι πως η προστασία που παρέχει είναι μόνο για την τριβή. Σωστά? Δηλαδή χρειάζομαι "κροκόδειλο" και θώρακα επιπλέον? Αυτά τα φοράμε μέσα από το δερμάτινο, ή θέλουν συγκεκριμένη ενδυμασία?
    [FONT=times new roman]Τα φοράς μέσα από το δερμάτινο. Το οποίο όμως ίσως έχει ήδη κάποια υποτυπώδη προστασία για την πλάτη. Φυσικά ο κροκόδειλος και ο θώρακας προσφέρουν ασύγκριτα μεγαλύτερη προστασία. [/FONT]
    2. Η καμπούρα που έχουν τα μπουφάν στην πλάτη, προστατεύουν διαφορετικό σημείο από τον κροκόδειλο? Γίνεται σε μπουφάν που έχει καμπούρα, να έχεις ταυτόχρονα φορεμένο και "κροκόδειλο"?
    [FONT=times new roman]Η καμπούρα είναι απλά ένα αεροδυναμικό βοήθημα το οποίο, επειδή μέσα (αν δεν έχει παγούρι για νερό) έχει αφρώδες υλικό, προστατεύει κιόλας. Ο κροκόδειλος ή άλλο προστατευτικό πλάτης είναι απαραίτητο/ς.[/FONT]

    3. Οι μπότες τις sidi που ανέφερα στο αρχικό μου μήνυμα υπάρχουν και σε αδιάβροχες (αν όχι οι ίδιες κάποιες παρόμοιες της ίδιας εταιρίας)?
    [FONT=times new roman]Ίσως υπάρχουν σε αδιάβροχες αλλά θα σου πρότεινα κάτι ποιο τουριστικό γιατί οι μπότες αυτού του τύπου δε θα σε βολέψουν καθόλου.[/FONT]

    4. Τα κολάρα προστασίας του αυχένα, τα οποία είναι πιο μεγάλα και προστατεύουν και τις κλείδες, φοριούνται μέσα από το μπουφάν, ή από πάνω?
    [FONT=times new roman]Έχω την εντύπωση ότι τέτοια κολάρα, σαν αυτό που σου έδειξε ο SVX, είναι για εντούρο μόνο, αν κάνω λάθος διορθώστε με. [/FONT]

  2. #32
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.702
    ΒΤW αν θες οπωσδήποτε δερμάτινο πρέπει να πάρεις και αδιάβροχο.

  3. #33
    αν και προβληματίστηκα λίγο ακούγωντας busa για πρώτη μηχανή, πιστεύω είσαι σε καλό δρόμο αφού σκέφτεσαι, πριν ακόμα αγοράσεις μηχανή, το θέμα εξοπλισμού.

    τα λεφτά που διαθέτεις μπορώ να πω πως είναι υπεραρκετά, και πάντα γνώμη μου είναι πως κάνε την αρχή με ένα καλό δερμάτινο και ένα καλό κράνος + γάντια, με λίγο ψάξιμο βρίσκεις ειδικά μέσω ιντερνετ σε κορυφαίες μάρκες κανά 350 άρι το κράνος, άλλα τόσα για το δερμάτινο και κανα 100άρι για καλά δερμάτινα γάντια.τιμές στο περίπου.
    Απο εκεί και έπειτα, βλέπεις πως είναι η συμβίωση σου με την μηχανή και σε τι δεν σε καλύπτουν τα πιο πάνω και προσθέτεις ανάλογα σε εξοπλισμό.
    Προσοχή όμως. Από την μικρή εμπειρία μου, κατάλαβα πως κανένας εξοπλισμός δεν μπορεί να πληρεί 100% όλες τις συνθήκες και σίγουρα παίζεις ανάλογα με το στυλ της μηχανής που έχεις και τι χρήση θα τις κάνεις.

  4. #34
    Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις. Με καλή διάθεση και φυσικά έχοντας την διάθεση να ακούσω τους πιο έμπειρους (εσάς δηλαδή), αλλά και να αλλάξω την θέση μου σχετικά με την hayabusa και το πόσο επικίνδυνη είναι για αρχάριο οδηγό (και όχι μόνο) πιστεύω πως είμαι σε καλό δρόμο. Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας για το suzuki bandit 650 abs, για το fazer 600 abs και για το cbf 600 abs?
    1. Ποια τα υπέρ και τα κατά της κάθε μοτοσυκλέτας, πιο είναι πιο άνετο για ταξίδια, θέσεις οδηγού, αλλά και συνοδηγού, απόδοσης του abs, κατανάλωση-λάστιχα?
    2. Επίσης ξέρετε αν αυτές οι 3 μοτοσυκλέτες έχουν βγάλει μοντέλο νέο για το 2010, ή ποιο είναι το τελευταίο τους?
    3. Ανήκουν και οι 3 στην κατηγορία touring?
    4. Πρέπει να αλλάξω κάτι από τον εξοπλισμό (το είδος του) που έχω αναφέρει, επειδή αλλάζω μοτοσυκλέτα? Και αν ναι, γιατί συμβαίνει αυτό?
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  5. #35
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.702
    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις. Με καλή διάθεση και φυσικά έχοντας την διάθεση να ακούσω τους πιο έμπειρους (εσάς δηλαδή), αλλά και να αλλάξω την θέση μου σχετικά με την hayabusa και το πόσο επικίνδυνη είναι για αρχάριο οδηγό (και όχι μόνο) πιστεύω πως είμαι σε καλό δρόμο. Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας για το suzuki bandit 650 abs, για το fazer 600 abs και για το cbf 600 abs?
    1. Ποια τα υπέρ και τα κατά της κάθε μοτοσυκλέτας, πιο είναι πιο άνετο για ταξίδια, θέσεις οδηγού, αλλά και συνοδηγού, απόδοσης του abs, κατανάλωση-λάστιχα?
    2. Επίσης ξέρετε αν αυτές οι 3 μοτοσυκλέτες έχουν βγάλει μοντέλο νέο για το 2010, ή ποιο είναι το τελευταίο τους?
    3. Ανήκουν και οι 3 στην κατηγορία touring?
    4. Πρέπει να αλλάξω κάτι από τον εξοπλισμό (το είδος του) που έχω αναφέρει, επειδή αλλάζω μοτοσυκλέτα? Και αν ναι, γιατί συμβαίνει αυτό?
    Υπέρ και κατά, θα σου πουν άλλοι, εγώ θα σου πω μόνο ότι από τα τρία θα προτιμούσα το cbf.
    Έχω την εντύπωση ότι η Honda έχει βγάλει νέο μοντέλο αλλά δεν ξέρω αν είναι του 2009 ή του 2010.
    Νομίζω πως touring δεν μπορείς να πεις κανένα τους. Είναι όμως μηχανάκια που θα ταξιδέψεις μαζί τους σχετικά ξεκούραστα!

    Edit: στα Street κατατάσσονται.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	main_196_4.gif 
Προβολές:	190 
Μέγεθος:	71,2 KB 
ID:	202282

  6. #36
    μη το μπλέκουμε το θρεντ, αν είναι να γίνει κουβέντα για επιλογή μοτό, στην κατάλληλη ενότητα...

    Σχετικά με τον εξοπλισμό,
    katath όταν αναφέρεσαι σε θώρακα, τι εννοείς? φαντάζομαι δεν μιλάς για τους θώρακες που φοράνε στο εντούρο και στο ΜΧ... αυτούς τους ξεχνάς εννοείται

    Επειδή σε βλέπω και επιμένεις για τις sidi που πόσταρες αρχικά, αν τις δοκιμάσεις θα καταλάβεις ότι δεν είναι για τουριστική χρήση.

  7. #37
    Εγω θα πρότεινα, μια και δεν ξερεις πολλά απο εξοπλισμο (και καλά κανεις και ρωτάς), να ξεκινήσεις με τα απαραίτητα, δλδ κρανος, καλοκαιρινο μπουφαν, γαντια και μετά να πας στα υπόλοιπα.

    Μην τρέξεις να τα αγοράσεις όλα μαζι επειδη διαθέτεις το ρευστό γιατι μπορεί λογω άγνοιας να φορτωθείς υλικο που δε θα σου κάνει.

    Τον εξοπλισμο δεν τον αγοράζουμε επειδή φαινεται ομορφος, αλλα επειδή ειναι χρηστικός.

    Την έχει πατήσει αρκετός κοσμος έτσι. Μη βιαστείς, κατσε διάβασε εδω τι έχει γραφτεί για εξοπλισμο και θα βγάλεις άκρη.

    Ευτυχώς επεκρατησε η λογική και δε θα πάρεις το μπουσα



    υ.γ. Εαν εχουν ξαναγραφτεί ήδη τα παραπάνω, ζητω συγγνώμη
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    Επειδή σε βλέπω και επιμένεις για τις sidi που πόσταρες αρχικά, αν τις δοκιμάσεις θα καταλάβεις ότι δεν είναι για τουριστική χρήση.
    παντως μια χαρα ειναι οι αγωνιστικες τις sidi. και τελεια αγκαλιαζουν το ποδι και λιγο χειροτερα απο τις τουριστικες περπατας. το μονο σιγουρο μειον ειναι η αδιαβροχοποιηση... που διορθωνεται κ αυτο αλλα παμε σε τραβηγμενες λυσεις..

  9. #39
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.702
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
    παντως μια χαρα ειναι οι αγωνιστικες τις sidi. και τελεια αγκαλιαζουν το ποδι και λιγο χειροτερα απο τις τουριστικες περπατας. το μονο σιγουρο μειον ειναι η αδιαβροχοποιηση... που διορθωνεται κ αυτο αλλα παμε σε τραβηγμενες λυσεις..
    Δε λέει κανείς το αντίθετο, υπάρχουν και αδιάβροχα μοντέλα (Sidi Vertigo Rain π.χ.), αλλά γνώμη μου είναι ότι αν δεν έχεις τουριστικές, παίρνεις τουριστικές για να μπορείς να καλύψεις και την καθημερινή χρήση.


  10. #40
    Περνάει παντελόνι (όχι βράκα) πάνω από τις vertigo
    Εγώ και τις Β2 που δοκίμασα δεν πέρναγε το τζιν με τίποτα από επάνω και τελικά πήρα τουριστικές και ένα ζευγάρι καλοκαιρινά dainese με προστασίες γιατί τις αγωνιάρικες δεν θα τις φόραγα γιατί δεν βολεύουν για κάθε μέρα.

  11. #41
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
    Περνάει παντελόνι (όχι βράκα) πάνω από τις vertigo
    Εγώ και τις Β2 που δοκίμασα δεν πέρναγε το τζιν με τίποτα από επάνω και τελικά πήρα τουριστικές και ένα ζευγάρι καλοκαιρινά dainese με προστασίες γιατί τις αγωνιάρικες δεν θα τις φόραγα γιατί δεν βολεύουν για κάθε μέρα.
    Παράξενο... Και στις 2 μπότες που λες περνάνε τα παντελόνια μου, και δεν είναι και τόσο φαρδιά, το κανονικό είναι... Μήπως είναι στενά τα δικά σου;
    Give me fuel, Give me fire

  12. #42
    Σε ποιο thread από το φόρουμ να ανοίξω θέμα για επιλογή μηχανής?
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  13. #43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    Σε ποιο thread από το φόρουμ να ανοίξω θέμα για επιλογή μηχανής?
    Kατ' αρχήν υπάρχουν πάρα πολλά θρεντ "νεος οδηγος, τί μηχανή να παρω". Ψαξε λιγο και αφου συγκεντρώσεις πληροφορίες / απορίες (που δεν εχουν απαντηθεί), ανοιξε θρεντ στα "μοντελα"

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  14. #44
    Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
    Παράξενο... Και στις 2 μπότες που λες περνάνε τα παντελόνια μου, και δεν είναι και τόσο φαρδιά, το κανονικό είναι... Μήπως είναι στενά τα δικά σου;
    Τι να σου πω. Στις Β2 με το ζόρι το πέρασα και μετά δεν μπορούσα να τις βγάλω γιατί σκάλωναν οι ραφές!!!!

    Πάντως εγώ προτείνω τουριστικές στον νέο φίλο γιατί δεν είναι και ότι πιο νορμάλ να πάς στο Mall με τις vertigo για καφέ.
    Άσε που θα σε σκίσουν με τόσο περπάτημα εκεί μέσα.Τώρα αν πηγαίνεις μόνο σε μαγαζιά που είναι ξεκαβάλα-κάτσε τότε ΟΚ

  15. #45
    Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
    Τι να σου πω. Στις Β2 με το ζόρι το πέρασα και μετά δεν μπορούσα να τις βγάλω γιατί σκάλωναν οι ραφές!!!!

    Πάντως εγώ προτείνω τουριστικές στον νέο φίλο γιατί δεν είναι και ότι πιο νορμάλ να πάς στο Mall με τις vertigo για καφέ.
    Άσε που θα σε σκίσουν με τόσο περπάτημα εκεί μέσα.Τώρα αν πηγαίνεις μόνο σε μαγαζιά που είναι ξεκαβάλα-κάτσε τότε ΟΚ
    Καμία σχέση φίλε μου. Μπορεί να δίνω για την ασφάλεια μου 2000 ευρώ, αλλά ούτε για καφέ πηγαίνω, ούτε για ποτό βγαίνω. Απλά δεν μου αρέσει να διασκεδάζω έτσι. Γούστα είναι αυτά άλλωστε. Η μηχανή προορίζεται καθαρά για ταξίδια, για μοναχικές βόλτες, ή με παρέα και χαλάρωση και ξελάφρωμα του μυαλού, από τα τόσα προβλήματα της καθημερινότητας. Γι' αυτό και επιμένω σε αυτές τις μπότες. Γιατί γνωρίζω πως δεν θα χρειαστεί να περπατήσω πολύ με αυτές, ούτε με νοιάζει να μπορούν να φορεθούν και έξω, όταν θα βγαίνω. Με νοιάζει πρώτα απ' όλα η ασφάλεια μου. Μου έχετε πει αρκετοί πως είναι άβολες, αλλά προτιμώ ένα ζευγάρι άβολες μπότες και ένα εφαρμοστό δερμάτινο, από το να χτυπήσω το πόδι μου και να γνωρίζω, ότι ίσως με αυτές τις μπότες να είχα αποφύγει τέτοια ζημιά. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λάθη στην αγορά Προστατευτικού Εξοπλισμού
    από EVI στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2010, 23:11
  2. αγορά εξοπλισμού από Ιταλία?
    από VRV στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2010, 10:42
  3. Γνωμες για αγορα εξοπλισμου ενδυσης.
    από mankam στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2009, 18:40
  4. ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ..
    από fournas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2009, 17:25
  5. Αγορα νεου εξοπλισμου μεχρι 400 ευρω...
    από Hondakias23 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2009, 14:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF