Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Αγορά εξοπλισμού (1500-1800ευρώ)

  1. #1

    Αγορά εξοπλισμού (1500-1800ευρώ)

    Είναι το πρώτο μου μήνυμα στο forum και θα ήθελα τις συμβουλές σας και την βοήθεια σας. Σκοπεύω να διαθέσω 1500-1800 ευρώ για την αγορά εξοπλισμού προς το παρόν και όπως καταλαβαίνετε, θέλω να διαλέξω τα καλύτερα που μπορώ, βάση του μπάτζετ μου φυσικά. Έτσι όπως τα υπολογίζω είναι:

    1. Γύρω στα 500 ευρώ το κράνος
    2. Έχω δει κάποιες μπότες SIDI VORTICE VERNICE και θέλω να μου πείτε αν στα χρήματα τους υπάρχουν πιο ασφαλής. Κοστίζουν 365 ευρώ.
    3. Είδα κάτι γάντια της dainese που κοστίζουν 189 ευρώ. Να σας πω επίσης πως όλα τα είδη του εξοπλισμού που θέλω να αγοράσω θέλω εκτός από επαρκή ασφάλεια να είναι και πολύ ζεστά, κυρίως για χειμερινή χρήση.
    4. Μπουφάν υπολογίζω γύρω στα 500 ευρώ. Έχω μία αδυναμία στα δερμάτινα και όχι στα υφασμάτινα, αλλά δεν ξέρω αν μπορούν να με κρατήσουν στεγνό σε ταξίδια υπό βροχή. Όπως επίσης θέλω να μπορώ να βάλω το κινητό μου στην τσέπη από το μπουφάν και να μην υπάρχει καμία περίπτωση να βραχεί σε ταξίδι με δυνατή βροχή.
    5. Παντελόνι δεν θα πάρω ακόμη, θα το αφήσω για λίγο αργότερα.

    Να αναφέρω επίσης πως επειδή η μηχανή δεν έχει ειδικό χώρο (hayabusa) για κινητό, πορτοφόλι και άλλα αντικείμενα όπως χαρτιά, άδεια, δίπλωμα, θέλω το μπουφάν να μπορεί να τα κρατήσει απολύτως στεγνά, χωρίς την παραμικρή σταγόνα βροχής.

    Όπως θα παρατηρήσατε, κάποια χρήματα περισσεύουν, οπότε θέλω την γνώμη σας για το πως θα ήταν καλύτερο να διατεθούν, με σκοπό την μεγαλύτερη ασφάλεια μου, αλλά και την ζεστασιά σε μακρυνά ταξίδια τον χειμώνα με την hayabusa μου. Εάν δηλαδή πιστεύετε πως θα ήταν καλύτερο να διαθέσω περισσότερα χρήματα για το μπουφάν, ή το κράνος και να πάρω κάποια άλλα γάντια πχ, που είναι εξίσουν καλά και σε λιγότερα χρήματα, τότε να το αναφέρετε.
    Και κάτι τελευταίο. Έχω δει ένα προστατευτικό αυχένα (κολάρο), που προστατεύει τον αυχένα σε πτώσεις και ίσως και τις κλείδες. Το EVS RC EVO. Κοστίζει 139 ευρώ. Αξίζει η αγορά ενός τέτοιου εξαρτήματος? Προστατεύει πραγματικά στις πτώσεις?
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  2. #2
    Μέλος προς δωρεά Το avatar του/της Vagelis Gar
    Εγγραφή
    06/02/2010
    Μηνύματα
    1.389
    Ότι επώνυμο και να πάρεις πιστεύω ότι επιτυγχάνεις την maximum προστασία (και απο καιρικές συνθήκες) οπότε πιστεύω ειναι θέμα γούστου.

    Κάποια χρήματα πιστεύω πως πρέπει να διαθέσεις (απο τη στιγμή που μιλάς και για χειμώνα) για ισοθερμικά πάνω-κάτω.Προσοχή μόνο γιατί υπάρχουν διαβαθμίσεις όσον αφορά σε τι κρύο θα τα φοράς.
    Ένα καλό αποσπώμενο αδιάβροχο επίσης θα σου φανεί εξαιρετικά χρήσιμο.

    Καλά,στεγνά και ζεστά χιλιόμετρα (πάω να ανάψω το air-condition)
    Το blog μου:
    http://northcape2010.blogspot.com/

    Βάση Δεδομένων:
    http://www.earthexplorer.weebly.com/

  3. #3
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: Αγορά εξοπλισμού (1500-1800ευρώ)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath

    Και κάτι τελευταίο. Έχω δει ένα προστατευτικό αυχένα (κολάρο), που προστατεύει τον αυχένα σε πτώσεις και ίσως και τις κλείδες. Το EVS RC EVO. Κοστίζει 139 ευρώ. Αξίζει η αγορά ενός τέτοιου εξαρτήματος? Προστατεύει πραγματικά στις πτώσεις?
    Οταν λες πρακτικο?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	evs rc evolution.jpg 
Προβολές:	865 
Μέγεθος:	12,4 KB 
ID:	201757

  4. #4

    Re: Re: Αγορά εξοπλισμού (1500-1800ευρώ)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    Οταν λες πρακτικο?
    Αξίζει δηλαδή ένα τέτοιο εξάρτημα, ή κάποιο άλλο, ακόμα καλύτερο από αυτό? Σε μία πτώση, υπό προυποθέσεις πάντα, μπορεί να γλιτώσω σπασίματα κλείδας, ή ακόμα την καλύτερη προστασία του αυχένα μου?
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  5. #5
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: Re: Re: Αγορά εξοπλισμού (1500-1800ευρώ)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    Αξίζει δηλαδή ένα τέτοιο εξάρτημα, ή κάποιο άλλο, ακόμα καλύτερο από αυτό? Σε μία πτώση, υπό προυποθέσεις πάντα, μπορεί να γλιτώσω σπασίματα κλείδας, ή ακόμα την καλύτερη προστασία του αυχένα μου?
    ειναι προστατευτικο που εχω δει σε αγωνες Motocross ... Δεν ξερω αν τα καταφερνει και σε αλλα τεραιν... Δεν εχω δει καποιο Review τουλαχιστον...


    για πιο οικονομικα απο τα Dainese κοιτα και προς Ολλανδια μερια http://www.revit.eu/catalogue/

  6. #6
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Το δερμάτινο για να είναι αδιάβροχο πρέπει να έχει εσωτερική αδιάβροχη επένδυση αλλιώς αργά ή γρήγορα το νερό θα περάσει. (απ' ότι έχω διαβάσει)

    Γάντια.. Μεγάλη υπόθεση, αν θέλεις να ταξιδεύεις χειμώνα, μάλλον θα χρειαστείς και δεύτερο ζευγάρι. Άλλα είναι αυτά που παρέχουν κορυφαία προστασία και ευκολία χειρισμού και άλλα αυτά που θα σε κρατήσουν ζεστό.

    Μπότες.. διάβασε ένα Review εδώ και μετά ψάξε στο ίδιο για site για τα γάντια το μπουφάν κτλ.
    Sent from me using a computer.

  7. #7
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Σχετικά με το μπουφάν, τι θα πρέπει να κοιτάξω σχετικά με τα προστατευτικά του? Είναι ενσωματωμένα, ή αποσπώμενα?
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Σχετικά με το μπουφάν, τι θα πρέπει να κοιτάξω σχετικά με τα προστατευτικά του? Είναι ενσωματωμένα, ή αποσπώμενα?
    σε ολα τα μπουφαν βγαινουν τα προστατευτικα.
    μπες στη revit που σου ειπε το παιδι πιο πανω. εχει ωραιο καταλογο για να διαβασεις πολλα πραγματα. εχει και ενα συντομο οδηγο του πως ντυνομαστε.
    κοιτα και στη spidi εχει ωραια πραγματα και στα δερματινα της κουπμωνεις αδιαβροχο που αφηνει τον ιδρωτα να φευγει.
    επισης υπαρχουν δερματινα με μεμβρανη Gοre tex απο alpinestars, rukka, halvarssons. απο revit μου ειχαν πει οτι θα παρουν και αυτη αδεια καποια στιγμη.

    οι μποτες που αναφερες υπαρχουν στον τζορτζοπουλο. ειναι λιγο τσιρκο γιατι ειναι γιαλυστερο το δερμα αλλα περι ορεξεως. επισης δεν ειναι αδιαβροχες.
    υπαρχουν μποτες αδιαβροχες με φουλ προστασια της daytona αλλα ξεφευγουν σε τιμη.

    δεν ξερω τι σημαινουν 1500-1800 ευρω για τα οικονομικα σου στανταρ αλλα οπως και να εχει ειναι κριμα να δωσεις αυτα τα λεφτα χωρις να παρεις οτι καλυτερο μπορεις. για μενα καλο θα ηταν να το ψαξεις γιατι παιρνεις εξαιρετικα πραγματα αν θες.
    γενικα ψαξε και εννοω πολυ.

  9. #9

    Re: Αγορά εξοπλισμού (1500-1800ευρώ)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath

    4. Μπουφάν υπολογίζω γύρω στα 500 ευρώ. Έχω μία αδυναμία στα δερμάτινα και όχι στα υφασμάτινα, αλλά δεν ξέρω αν μπορούν να με κρατήσουν στεγνό σε ταξίδια υπό βροχή. Όπως επίσης θέλω να μπορώ να βάλω το κινητό μου στην τσέπη από το μπουφάν και να μην υπάρχει καμία περίπτωση να βραχεί σε ταξίδι με δυνατή βροχή.


    Καλό αδιάβροχο πάνω από το δερμάτινό σου. Γενικά στα δερμάτινα δεν "αρέσει" η βροχή (δε μιλάμε για δυό ψιχάλες). Δερμάτινα με αδιάβροχη εσωτερική επένδυση (δεν είχα ποτέ) μπορεί να σε κρατήσουν στεγνό (το κινητό σου μάλλον όχι), αλλά το ίδιο το δέρμα θα θέλει πολλή φροντίδα, αν τρώει βροχές, για να σου κρατήσει.

    Πάρε το δερμάτινό σου ψιλοστενό (όχι να πνίγεσαι, αλλά εφαρμοστό), γιατί ανοίγει με το χρόνο.
    safety doesn't happen by accident

  10. #10
    Έχοντας διαθέσιμο το ίδιο ποσό για προστατευτικό εξοπλισμό, τι θα παίρνατε από γάντια, μπότες, μπουφάν και κράνος? Αν μπορείτε να έχετε σημειωμένη και την τιμή δίπλα στο κάθε είδος, ακόμα καλύτερα.
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    καλησπερα

    αν μου επιτρεπεις καποιες γενικες παρατηρησεις

    πρωτο,με τα χρηματα που διαθετεις μπορεις να παρεις ΚΑΙ παντελονι ανετα

    δευτερον,εκτος απο την προστασια,μιας και θα κανεις κυριως χρηση χειμερινη λες,το θες για βροχη/κρυο

    τριτον,κρανος μπορεις να βρεις και με λιγοτερα απο 500 ευρω.κουμαντο στα λεφτα αλλου δεν κανω.αλλα αρκετα καλ κρανος υστερα απο ψαξιμο βρισκεις και με 350 ας πουμε(δεν εννοω του σουπερ-μαρκετ)

    τεταρτον,μπορεις παντα να απευθυνθεις σε αγορες εξωτερικου,υστερα απο σχετικες ερωτησεις και επισκεψεις σε μαγαζια της περιοχης σου για να βρεις πρωτα το καταλληλο νουμερο,σχεδια,χρωματα...

  12. #12
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    Έχοντας διαθέσιμο το ίδιο ποσό για προστατευτικό εξοπλισμό, τι θα παίρνατε από γάντια, μπότες, μπουφάν και κράνος? Αν μπορείτε να έχετε σημειωμένη και την τιμή δίπλα στο κάθε είδος, ακόμα καλύτερα.
    Τι στυλ μηχανης? STreet? SS?

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    Τι στυλ μηχανης? STreet? SS?
    hayabusa
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  14. #14
    riderADV Το avatar του/της GAGARIN
    Εγγραφή
    13/02/2005
    Μηνύματα
    75
    Oτι και να παρεις δεν προκειτε να σε προστατεψει φιλε μου ........................τι πειρα ειχεις απο οδηγηση μοτοσυκλετας ?

    και με συγχωρεις που ρωταω αλλα απο τα γραφομενα σου δεν εχεις πειρα ουτε μιας μερας...............


    οποτε πανοπλια ιπποτη να φορεσεις δεν θα σε προστατευσει ..........
    SIBERIA.......иркучк.......магабан.....влабивосток...........

  15. #15
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    505
    Αν μπορείτε να έχετε σημειωμένη και την τιμή δίπλα στο κάθε είδος, ακόμα καλύτερα.

    μπουφάν http://www.motoexpert.gr/product_inf...oducts_id=1859
    θα σου βγει γυρω στα 460 - 470

    κρανος http://www.bikersbargains.co.uk/prod...89498681dae62c ενα 500αρικο

    γαντια τωρα.. δυσκολα να βρεις αψογο γαντι να μην κρυώνεις καθολου ψαξε ενα τοπικ εδω μεσα θα καταλαβεις.

    Μποτες. Αυτες που ποσταρες ειναι για πιστα και εγω τετοιες εχω αλλα αν θελεις και σε πιο χαλαρο http://www.motoexpert.gr/product_inf...oducts_id=1346

    Ολες οι τιμες ειναι απο Ελλαδα

    ενα καλο site ειναι http://www.fc-moto.de/

    Κατα τους αλλους..

    Ευθειακιας, εποχιακος, coolatza, κρυφοκουτακιας!

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λάθη στην αγορά Προστατευτικού Εξοπλισμού
    από EVI στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2010, 23:11
  2. αγορά εξοπλισμού από Ιταλία?
    από VRV στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2010, 10:42
  3. Γνωμες για αγορα εξοπλισμου ενδυσης.
    από mankam στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2009, 18:40
  4. ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ..
    από fournas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2009, 17:25
  5. Αγορα νεου εξοπλισμου μεχρι 400 ευρω...
    από Hondakias23 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2009, 14:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF