Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Σκέψεις για νέα μηχανή

  1. #1

    skepseis gia nea mhxanh

    katarxas kalhspera sas.



    eimai neos odhgos apo bdomada telionw me to diplwma k skeutomai ti mhxanh na parw.
    to loipon. skeutomouna gia ninja 250r. alla logw kilwn k logw to oti m spane tis mpales oi goneis m oti einai skotostra k einai grhgorh gia prwth ktl.


    me episan na kanw auto p theloun dld na parw ena mega scooter.


    so

    authn thn stigmh eimai anamesa se

    kymco: http://www.kymco.gr/product.asp?catid=1431
    kymco: http://www.kymco.gr/product.asp?catid=1464

    kai yamaha: xmax http://www.yamaha-motor.gr/products/...er/xmax250.jsp



    anyway poio polu m aresh ths kymco epidei einai poio omorfo.

    ti tha hthela na sas rwtisw.
    ap auta p sas linkara poio einai poio kalw-oikonomiko se thema antalaktikwn ktl


    epishs mporeitai na m protinetai kapoia allh marka gia mega scooteR? kati wraia k mouriko

    dn m siginoun polu ta scooter eimai poio polu ton street mhxanwn eimai 20 xronwn `neos`` k dn leei na kavalaw ena tetio thirio``to theorw poio kurile`` ktl




    anyway euxaristw gia thn bohthia.

  2. #2
    σκουτερ για να κανεις μονο την δουλεια σου ......ψωνια σουπερ-μαρκετ,τσιγαρα,πιτσες ,να φορτωνεις κανα τσιμεντο ........ειναι οικονομικα
    ειναι επισης γρηγορα και μπορεις να φας τα μουτρα σου ανετα .......

    δλδ ΜΗΝ ΠΛΑΓΙΑΖΕΙΣ.....ΜΗΝ ΦΡΕΝΑΡΕΙΣ ΑΠΟΤΟΜΑ .....αναρτησεις σκατα .....πρεπει ν χεις @ρχιδι@ απο ατσαλι.....και κορμι Σπαρτιατικο

  3. #3
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    αυτο που λεω εγω να κανεις ειναι να εξηγησεις στους δικους σου οτι το νιντζα επειδη δειχνει κακο
    δεν σημαινει και οτι ειναι! ειναι απλα μια μηχανη με εμφανιση γρηγορης αλλα κατασκευαστηκε
    ακριβως για τον λογο που την θες! δλδ για πρωτη μηχανη ωστε να μαθεις να καβαλας! το σκουτερ
    απο την αλλη ειναι τοσο μα τοσο βαρυ που ειναι πιο δυσκολο να το κουμανταρεις! το οτι ειναι αυτοματο
    δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι και πιο ευκολο για αρχαριο! (μιλαω για τα mega scooters) αν
    ομως τελικα παρεις σκουτερ, εγω λεω για κυμκο! ειναι φοβερο μηχανακι!

  4. #4
    shmera exw mathima odhghs tha milisw k me ton daskalo


    k elpizw na kanw kati... exw ksenerwsh apisteuta

  5. #5
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Προσπάθησε να δώσεις στους γονείς σου να καταλάβουν ότι το ninja το 250 δεν είναι πιο γρήγορο από τα scooter που σου προτείνουν και ότι επίσης είναι πολύ πιο ασφαλές από αυτά και τέλεια επιλογή για πρώτη μοτοσυκλέτα.

    Ακόμη, αν ο δάσκαλος "νιώθει" ζήτα από αυτόν να εξηγήσει στους γονείς σου τα παραπάνω αν δεις ότι δεν πείθονται...


    Σου εύχομαι τελικά να μπορέσεις να πάρεις το ninja και όχι scooter...

    Καλή επιτυχία
    Give me fuel, Give me fire

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2010
    Μηνύματα
    115
    Θυμαμαι οταν ημουν 17 η μανα moy πηγε στο νοσοκομειο απο νευρικο κλωνισμο μεχρι να παρω τελικα το μηχανακι που ηθελα, κυριολεκτικα. Οταν μου το πηρε φυσικα το μονο που ηξερε να λεει ηταν "σιγα-σιγα". Ουτε καν κρανος δεν μου ειπε να παρω (ουτε πηρα).

    Τι θελω να πω? Η μανα μου ειναι χρυσος ανθρωπος, οπως και οι δικοι σου φανταζομαι, αλλα δεν εχει ιδεα απο μηχανες. Παρε το ninja.....






    Ακομα και αν δεν το παρεις, μην παρεις (mega)-scooter.

  7. #7
    Koumatrix δες τα pm σου
    Ciao Super Sic...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της trelf
    Εγγραφή
    17/04/2009
    Μηνύματα
    269
    φιλε μακρυα απο σκουτερ....
    το ΜΟΝΟ καλο που εχει το σκουτερ ειναι ο χωρος αποσκευων και οτι μπορεις να οδηγεις με το ενα χερι.....


    αλλα οι κανονικες μηχανες , συμπεριλαμβανομενης και του νιντζα.... ειναι πολυ πιο σταθερες με χαμηλοτερο κεντρο βαρους.....σου δινουν πολυ καλυτερη οδηγικη συμπεριφορα......μπορουν να στριψουν....σε λακουβες το τιμονι δεν "την ακουει" τοσο οσο με ενα σκουτερ που χανεις την γη απο κατω σου....

    και το πιο σημαντικο απ ολα ειναι ......ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ τριτο φρενο.....το μηχανοφρενο που ειναι σωτηριο πιστεψε με!!!!

    ΜΑΚΡΥΑ απο σκουτερ...

  9. #9
    ante pes to auto ston mpampa m


    mexri k o aderfos m prwth mhxanh burgman 400ari eixe efage boutes me 0km

    k meta apo 2 xronia peire ena bmw scarver 650

    kai pali k o bro mou mou leei oxi... dld ffs ti allo mporw na kanw...

  10. #10
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Ρε συ ο πατέρας σου φοβάται και δεν μπορείς να τον αδικήσεις σε αυτό. Μπορεί να έχει άδικο γιατί δεν γνωρίζει αλλά μόνο αν του δείξεις πως έχεις μυαλό στο κεφάλι σου και του μιλήσεις με επιχειρήματα θα μπορέσεις ίσως να του αλλάξεις γνώμη.

    Εξήγησε του πως έχουν τους ίδιους ίππους ή ακόμα πως το Ninjaκι έχει και λίγο λιγότερους. (Δεν ξέρω πόσους έχει το καθένα). Να του δείξεις και τεχνικά χαρακτηριστικά αν δεν σε πιστεύει.
    Εξήγησε του πως την μηχανή την ορίζεις καλύτερα όταν την έχεις ανάμεσα στα πόδια σου και όχι όταν κάθεσαι επάνω σαν να είναι πολυθρόνα.
    Εξήγησε του πως οι μηχανές με ταχύτητες όταν κλείνεις το γκάζι παράγουν φρένο. Για ρώτησέ τον πως θα του φαινόταν το αμάξι του αν κάθε φορά που άφηνε το γκάζι αυτό εξακολουθούσε να έχει την ίδια ταχύτητα.
    Εξήγησε του πως το ninja φρενάρει καλύτερα απ' όλα τα σκουτερ και είναι ένα απ' τα καλύτερα μηχανάκια για να μάθεις να οδηγείς. Τα σκούτερ είναι έτσι όπως είναι για να σου προσφέρουν ευκολία στο φόρτωμα όταν πηγαίνεις σουπερ μαρκετ και όχι επειδή είναι πιο ασφαλή αυτού του είδους τα μηχανάκια.
    Πες του πως αν πέσεις σε μια λακκούβα με 13άρι τροχό δεν θα ξέρεις που θα καταλήξεις, ούτε θα μπορέσει να συγκρατήσεις το μηχανάκι αφού θα είσαι σαν να κάθεσαι σε σκαμπό και να πίνεις το ποτό σου απ' την μπάρα.
    Εξήγησέ του πως μπορεί να δείχνει ίδιο με αυτά που βλέπει στην τηλεόραση αλλά από κάτω είναι ένα απλό μηχανάκι 250cc και στο σύνολό του πολύ πιο ασφαλές από ένα σκούτερ 300άρι. Ούτε πιο γρήγορο είναι, ούτε σκωτόστρα.
    Πες του πως έχεις σκοπό να πάρεις και κρανάκι, μπουφανάκι και γαντάκια με προστασίες και δεν θέλεις να παίξεις ταρζάν στην παρέα σου αλλά να καβαλήσεις την μηχανή σου και να πας μια βόλτα σαν άνθρωπος.

    Αλλιώς πάρε το x-city γιατί έχει μεγαλύτερους τροχούς από το x-max.

    Υγ 1. Και μη λες τον πατέρα σου κάφρο ρε τσογλάνι.
    Υγ 2. Γράφε με Ελληνικούς χαρακτήρες και ίσως σου απαντήσουν περισσότεροι.
    Sent from me using a computer.

  11. #11
    θα δούμε οταν γυρίσει απο ταξίδι... αν και ειναι κάθετος γιατι πολλα απο αυτα του τα ειπα . και εχει φαει σκαλωμα κτλ. η μανα μ απ την αλλη ουτε ποδηλατο δν θελει γτ φοβαται τα παντα.

    ο αδερφοσ μ απο την αλλη. τι να πω δν με υποστήριξε κ ποτε εστω κ αν ειχα σωστα επιχειρηματα. γτ αν του πει ενασ μλκσ π οδηγαει παπια η σκοοτερ οτι αυτα ειναι καλύτερά μετα ο βρο μου θα παει αν διαβαση μερικα πραματα κ μετα θα ειναι καθετοσ.

    τεσπα θελει πολυ δουλεία το θεμα. θα ρωτισω κ τον καθηγητη μου αν κ ειπε οτι ολα το ιδιο σκοτωστρες ειναι ολα εχουν γκαζια.

    θα δω τι θα κανω . ευχαριστς για το ενδιαφέρον πάντως

  12. #12
    απλο μελος Το avatar του/της granazi
    Εγγραφή
    31/12/2009
    Μηνύματα
    1.257
    Αρχικά δημιουργήθηκε από koumatrix
    θα δούμε οταν γυρίσει απο ταξίδι... αν και ειναι κάθετος γιατι πολλα απο αυτα του τα ειπα . και εχει τ κόλλημα πως τα ξερει ολα κ εμεισ δν ξερουμε τπτ κτλ. η μανα μ απ την αλλη ουτε ποδηλατο δν θελει γτ φοβαται τα παντα.

    ο αδερφοσ μ απο την αλλη. τι να πω δν με υποστήριξε κ ποτε εστω κ αν ειχα σωστα επιχειρηματα. γτ αν του πει ενασ μλκσ π οδηγαει παπια η σκοοτερ οτι αυτα ειναι καλύτερά μετα ο βρο μου θα παει αν διαβαση μερικα πραματα κ μετα θα ειναι καθετοσ.

    τεσπα θελει πολυ δουλεία το θεμα. θα ρωτισω κ τον καθηγητη μου αν κ ειπε οτι ολα το ιδιο σκοτωστρες ειναι ολα εχουν γκαζια.

    θα δω τι θα κανω . ευχαριστς για το ενδιαφέρον πάντως

    βελτιωνεσαι στη γραφη.........ωραια

    κατσε τον πατερα σου να διαβασετε μαζι το φορουμ και η θα σε ακουσει.....η θα σε αφορισει εντελως μετα :rotflmao:
    οτι παρεις καλοτυχο να ειναι και τα μυαλα μεσα στο κεφαλι σου
    επιτρεπεται να πεφτεις επιβαλεται να σηκωνεσαι


  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Ρε συ ο πατέρας σου φοβάται και δεν μπορείς να τον αδικήσεις σε αυτό. Μπορεί να έχει άδικο γιατί δεν γνωρίζει αλλά μόνο αν του δείξεις πως έχεις μυαλό στο κεφάλι σου και του μιλήσεις με επιχειρήματα θα μπορέσεις ίσως να του αλλάξεις γνώμη.

    Εξήγησε του πως έχουν τους ίδιους ίππους ή ακόμα πως το Ninjaκι έχει και λίγο λιγότερους. (Δεν ξέρω πόσους έχει το καθένα). Να του δείξεις και τεχνικά χαρακτηριστικά αν δεν σε πιστεύει.
    Εξήγησε του πως την μηχανή την ορίζεις καλύτερα όταν την έχεις ανάμεσα στα πόδια σου και όχι όταν κάθεσαι επάνω σαν να είναι πολυθρόνα.
    Εξήγησε του πως οι μηχανές με ταχύτητες όταν κλείνεις το γκάζι παράγουν φρένο. Για ρώτησέ τον πως θα του φαινόταν το αμάξι του αν κάθε φορά που άφηνε το γκάζι αυτό εξακολουθούσε να έχει την ίδια ταχύτητα.
    Εξήγησε του πως το ninja φρενάρει καλύτερα απ' όλα τα σκουτερ και είναι ένα απ' τα καλύτερα μηχανάκια για να μάθεις να οδηγείς. Τα σκούτερ είναι έτσι όπως είναι για να σου προσφέρουν ευκολία στο φόρτωμα όταν πηγαίνεις σουπερ μαρκετ και όχι επειδή είναι πιο ασφαλή αυτού του είδους τα μηχανάκια.
    Πες του πως αν πέσεις σε μια λακκούβα με 13άρι τροχό δεν θα ξέρεις που θα καταλήξεις, ούτε θα μπορέσει να συγκρατήσεις το μηχανάκι αφού θα είσαι σαν να κάθεσαι σε σκαμπό και να πίνεις το ποτό σου απ' την μπάρα.
    Εξήγησέ του πως μπορεί να δείχνει ίδιο με αυτά που βλέπει στην τηλεόραση αλλά από κάτω είναι ένα απλό μηχανάκι 250cc και στο σύνολό του πολύ πιο ασφαλές από ένα σκούτερ 300άρι. Ούτε πιο γρήγορο είναι, ούτε σκωτόστρα.
    Πες του πως έχεις σκοπό να πάρεις και κρανάκι, μπουφανάκι και γαντάκια με προστασίες και δεν θέλεις να παίξεις ταρζάν στην παρέα σου αλλά να καβαλήσεις την μηχανή σου και να πας μια βόλτα σαν άνθρωπος.

    Αλλιώς πάρε το x-city γιατί έχει μεγαλύτερους τροχούς από το x-max.

    Υγ 1. Και μη λες τον πατέρα σου κάφρο ρε τσογλάνι.
    Υγ 2. Γράφε με Ελληνικούς χαρακτήρες και ίσως σου απαντήσουν περισσότεροι.
    Καλα ρε Daz μπορεις και βλεπεις τα πμ μου? :rotflmao: :rotflmao:

    Στο πμ που του εστειλα λεω ακριβως αυτα που του λες και εσυ Μονο που εγω το εστειλα πιο πριν
    Ciao Super Sic...

  14. #14
    σκουτερ ?
    άσε μην πάρεις τίποτα άμα είναι για σκούτερ,όταν πήρα το kle μια τέτοια μου πέταξε ένας "ρε γιατί δεν πήρες ένα σκούτερ ? δεν βρέχεσαι και το χειμώνα " και του πέταξα μια καρέκλα στο κεφάλι.
    Η ζωή μου όλη

  15. #15
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Αρχικά δημιουργήθηκε από keepdreaming
    Καλα ρε Daz μπορεις και βλεπεις τα πμ μου? :rotflmao: :rotflmao:

    Στο πμ που του εστειλα λεω ακριβως αυτα που του λες και εσυ Μονο που εγω το εστειλα πιο πριν
    Χα χα όχι ρε τι σκέψη σου διαβάζω.

    Λένε πως τα μεγάλα πνεύματα επικοινωνούν!
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέα μηχανή για αρχάριο
    από kogos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2011, 11:21
  2. Σκέψεις για καινούρια μηχανή
    από freak στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2011, 10:57
  3. Ψαχνω για νέα μηχανή...
    από giannisbreva750 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 17:14
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 22:42
  5. Μέγαρα λοιπόν....πολλές σκέψεις για την ασφάλεια..
    από free rider στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2005, 06:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF