Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 63

Θέμα: Honda C90

  1. #16
    Λύθηκαν κάτι ψηλά ακόμα και πλήθηκε χωρίς φωτό.
    και να μαστε στα πρώτα χέρια χρώματος


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα300.jpg 
Προβολές:	854 
Μέγεθος:	95,2 KB 
ID:	202013

  2. #17
    δεν αγχωνόμαστε που βάφτηκε η αλυσίδα και το γρανάζι έτσι και αλλιως θα αλλαχτούν


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα301.jpg 
Προβολές:	848 
Μέγεθος:	75,1 KB 
ID:	202015

  3. #18

  4. #19
    ότι προλάβαμε να δέσουμε πρίν νυχτώσει (είμαστε ήδη ημέρα δευτερη)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα312.jpg 
Προβολές:	840 
Μέγεθος:	67,4 KB 
ID:	202021

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της FRAGISCOS
    Εγγραφή
    22/07/2006
    Μηνύματα
    1.433
    Συγγνωμη φιλε μου και μπραβο για τη δουλεια σου αλλα εχω μια απορια.
    Γιατι δεν το ελυσες ολο αφου εφτασες μεχρι εκει ,να γινει η δουλεια σου τελεια??
    Εχε υποψιν σου οτι το παπι υποφερει απο σαπιλα στο πισω φτερο εκει που ενωνεται με το σκελετο και κατω απο το τεποζιτο που για να βγει ειναι 4 βιδες!!
    Καλο τελειωμα και δωσε φωτο!!!!!

  6. #21
    Γιατι δεν το ελυσες ολο αφου εφτασες μεχρι εκει ,να γινει η δουλεια σου τελεια??
    Για ευνοητους λόγους.Γιατι δεν είχα ξαναμπεί ποτέ σε αυτή την διαδικασία και η εμπειρία μου σε μαστορέματα μηχανών είναι μηδαμινή οπότε φοβόμουν μην χάσω την μπάλα. To ξέρω πως η δουλειά μου δεν έγινε τέλεια αλλα έκανα ότι καλύτερο μπορουσα μόνος)
    Και έτσι για την ιστορία σήμερα που είμουν στον μάστορα που έχει αναλάβει τα μηχανικά του έρχετε ένας πιτσιρικάς γυρω στα 16 με ενα κυβώτιο ανα χείρας με ένα μοτέρ μεσα απο c50 σε βίδες και ατάκα. Κύριε Ηλία το έλυσα μόνος μου αλλα τώρα δεν μπορώ να το δέσω. Θα καταφέρετε να το δέσετε σας παρακαλώ?? οι βίδες του είναι όλες μέσα στο κουτί (ενωώντας ένα κουτάκι νες καφέ που έριχνε μέσα σκορπιες βίδες παξιμάδια φλάτζες απ όπου και αν τις εβγαζε).
    Σε αυτό το σημείο δεν ήθελα να φτάσω

    Εχε υποψιν σου οτι το παπι υποφερει απο σαπιλα στο πισω φτερο εκει που ενωνεται με το σκελετο και κατω απο το τεποζιτο που για να βγει ειναι 4 βιδες!!
    Αυτό το είχα υπόψην μου γιατι έχω δεί πολλά που "πονάνε" στο πίσω φτερό και αυτό που σκευτηκα και μπόρεσα να κάνω είναι να περάσω όλη την επιφανεια του φτερού απο κάτω με αντισκοριακό χρώμα παχι παχί 2-3 χέρια. και τις μικροσκουριές που είχε εξωτερικά στο πίσω φτερό που φαίνονται και σε μια φωτό με λίγο σιδηρόστοκο.

  7. #22
    Και συνεχίζουμε.
    Ημερα τρίτη μεσα στην υπόγα και πάλι.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα316.jpg 
Προβολές:	830 
Μέγεθος:	58,3 KB 
ID:	202022

  8. #23

  9. #24
    και ναι πλεον το μαζέψαμε...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα321.jpg 
Προβολές:	818 
Μέγεθος:	53,0 KB 
ID:	202024

  10. #25
    και ναι πλεον έχουμε προβλημα με τα ηλεκτρικά.καίει τις λάμπες.άκρη δεν βρήκαμε...
    Αρα αφου κάποια στιγμή σύντομα θα έπερνε το δρόμο του για τον κυρ Ηλία τον πήρε μια ώρα αρχίτερα.
    Τσουπ μια καινουρια μπαταρια. μονωση πλεξουδας καινουρια λαμπάκια. και έτοιμα τα ηλεκτρικά.
    Αλυσιδογράναζα καινούρια γιατι τα παλιά ήταν σε άθλια κατάσταση.Καρμπυλατεράκι ο κυρ Ηλιας συνέστησε να μην αλλαξουμε αλλα να καθαρίσουμε και να βάλουμε καινουρια ... (κατι δεν θυμαμε πως τα πε). οκ κατι θα ξέρει.Επίσης είπε πως θα αλλάξει και βαλβίδες και ελατήρια... και αυριο που θα πάω να το πάρω θα μάθω και τί αλλο αποφάσισε να του αλλαξει. Τον έχω αφήσει εν λευκώ. Είναι ένας 50 καμποσα τυπάκος με μια τρύπα που σε όλη του ζωή επισκεβάζει παπιά... Αμφιβάλω αν έχει πιάσει στα χέρια του (για επισκευή) μηχανάκι μεγαλυτερο απο 250cc στο μόνο όμως που δεν αμφιβάλω είναι πως έχει τρελή εμπειρία με τα hondakia.
    Το κακό όμως είναι πως δεν του αρέσει η δημοσιότητα και έτσι ελαχιστες φωτό θα έχουμε με το μοτερ ανοιχτό


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα173.jpg 
Προβολές:	887 
Μέγεθος:	84,4 KB 
ID:	202028

  11. #26

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bikas
    Εγγραφή
    20/07/2009
    Μηνύματα
    484
    ωραιο το σαπακι,ειχα κι εγω ενα 50 αρι 6 βολτο αλλα μου το φαγαν εδω και πολλα χρονια.

    ,μια ερωτηση...το βαψιμο το εκανες με κομπρεσερ , πιστολέτο ή με σπρευ??ξυσιμο ασταρι??

  13. #28
    ,μια ερωτηση...το βαψιμο το εκανες με κομπρεσερ , πιστολέτο ή με σπρευ??ξυσιμο ασταρι??
    To βαψιμο έγινε με σπρέυ που πήρα απο μαγαζί με χρώματα αυτοκινήτου.( Στο φτιάχνει επι τόπου) Πολύ καλή ποιότητα και ψεκάζει πολύ καλα.Δεν αμολάει χοντράδια όπως τα περισσότερα σπρέυ εμπορίου.
    Ξύσιμο εγινε με 200 και 400 νερού στο παλιό χρώμα.
    Τα πλαστικά μόνο περάστικαν αστάρι με πινελάκι.Φτερό μπρωστά, αμορτισερ κλπ.
    Μετά 2 χέρια με το σπρέυ και σε σημεία που χρειάζόταν και 3ο...
    Ξύσιμο βαφής με 1000 νερού.
    Και 2 χέρια βερνίκι πάλι σε σπρέι Όχι τόσο καλης ποιότητας το βερνίκι.
    Και όχι βερνίκι στα πλαστικά μέρη γιατι δοκίμασα μέσα απο το καπάκι τις μπαταρίας σε ένα σημείο και μου σήκωνε το χρώμα.Ισως γιατι εκεί δεν είχα περάσει ασταρι... Αλλα για καλό και για κακό δεν πέρασα βερνίκι τα πλαστικά.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της FRAGISCOS
    Εγγραφή
    22/07/2006
    Μηνύματα
    1.433
    Φιλε μου δεν ηθελα να σε προσβαλλω,απλα εξεφρασα την απορια μου.
    Οπως και να εχει να το χαρεις το παπακι σου και να το προσεχεις.
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΠΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  15. #30
    Φιλε μου δεν ηθελα να σε προσβαλλω,απλα εξεφρασα την απορια μου.
    Προς θεού σε καμία στιγμή δεν αισθάνθηκα πως με προσβάλεις.
    Με ρώτησες και σου απάντησα είλικρινά. Το ξέρω πως η δουλειά που έγινε δεν είναι και η καλύτερη δυνατή αλλα οι γνώσεις μου στα μηχανικά σε συνδιασμό με το φόβο μην καταστέψω κάτι μιας και το συγκεκριμένο μηχανάκι έχει και συνεσθηματική αξία με απέτρεψαν απο το να κάνω περισσότερα πράγματα.
    πχ αν είχα λύσει όπως λές το ντεπόζιτο θα μπορούσα να το καθαρίσω καλύτερα απο τη σκουριά και όχι να ρίχνω αντισκοριακό μεσα και να το περιμένω απο τα σωλινάκια:P
    και πάρα πολλά ακόμα τέτοιου επιπέδου.
    Απλα όπως είχε πει σε ενα post του ο μεγας restorer lspiros για να γίνει μια ανακατασκευή σωστά χρειάζεται χρονος , χρήμα και όρεξη και εγώ δυστυχώς δεν είχα σε αυθονία τα 2 πρώτα και ειδικά τον χρόνο.
    Τώρα που το ξανασκεύτομαι αφού το μηχανάκι κινούνταν έπρεπε να το κρατήσω για κάποιο διάστημα μέχρι να βρώ αρκετό χρόνο για να ασχοληθώ σοβαρά μαζί του και να γίνει μια άψογη δουλειά.Αλλα η "αγωνία" μου και ο ενθουσιασμός μου να το ξαναδώ αξιοπρεπές στο δρόμο δεν με άφηνε.
    Βεβαια για τα γούστα μου και για πρώτο project δεν πιστευω πως είναι ένα "κακό" αποτελεσμα.
    Επίσεις έπρεπε να σας είχα ανακαλύψει λίγο πιο νωρίς και να ξεκινούσαμε το project μαζί.Θα είχα να πάρω πολλές συμβουλές και να μάθω πολλά απο εσάς και θα οδηγούμασταν σε ένα καλύτερο αποτελεσμα...
    Στο επόμενο project.Γιατί ναι... Αυτή η μικρή εμπειρία μου με κατσαβίδια γερμανοπολύγωνα λαδια γρασα χρώματα ένα και σαπακι να ξαναποκτά υπόσταση είναι μοναδική και σύγουρα θα ήθελα να την ξαναζήσω. Και αυτή τη φορά που έχω εσάς να βοηθάτε ,δεν έχω πίεση χρόνου (γιατι τώρα είχα το πρόβλημα με το inova που παραπονιόταν οτι με το που το άφηνε ο ένας στο γκαράζ αμέσως το καβαλαγε ο άλλος και δρόμο )και την εμπειρία με το hondaki πιστέυω οτι θα έχουμε ενα κατα πολύ αρτιότερο αποτέλεσμα.
    Ήδη έχω βρέι ένα florett rs http://www.2ri.de/media/images/cla_0...florett-rs.jpg
    και αν πάρω το ok απο τον κυρ Ηλία ότι μπορούμε να βρούμε ανταλακτικά και να το μοντάρουμε θα το χτυπήσω το χει ενας παπούς και το δίνει κοψωχρονιά ( και με 5-6 ούζα παίζει να του το πάρω) λογω αδυναμίας να το οδηγήσει.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. honda c90 6v restoring
    από HONDA 9903 στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 320
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2017, 17:37
  2. Honda C90 - Αξίζει να φτιαχτεί?
    από AlexHPX στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2012, 05:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF