Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 63

Θέμα: Honda C90

  1. #46
    @ road spirit
    μη μου τρώς 40 ολοκληρα κυβικά απο το αργαλείο.
    Ειναι c90 οχι c50

    1. την ποδιά γιατί την έβαψες από μέσα...?
    για να δώσω μια άλλη αίσθηση στο μηχανάκι. Για να δίνει λίγο την αίσθηση του ενιαίου.
    Για να σου πώ την αλήθεια και γώ δεν είμαι σίγουρος αν μου αρέσει έτσι η ποδιά. Απλα έκανα την δοκιμή μου ετσι και αλλιως με 10Ε παίρνω μια καινούρια αν αποφασίσω πως δεν μου αρέσει. Αν και η αρχική εντύπωση είναι θετική. Το μονο που φοβάμε είναι οτι πολύ σύντομα θα γρατζουνιστεί.
    2. το χρώμα είναι το μαμά ή δεν βλέπω καλά..?
    Δεν βλέπεις καλά. To μαμά του συγκεκριμένου ήταν γαλάζιο.(και κακός που δεν το έκανα γαλαζιο και πάλι)
    Απλά ήθελα ένα χρώμα κοντά σε αυτό
    http://world.honda.com/Cub/event/Lov.../pages/21.html
    αλλα ο καλυτέχνης που πήρα τα χρώματα το έκανε αρκετά πιο "γκρί"

  2. #47
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    καλε μου φιλε συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου................
    μεχρι εδω καλα ηταν,αν θελεις ομως να διατηρησεις ενα τετοιο μηχανακι την επομενη φορα(γιατι θα το ξανακανεις)προσπαθησε να κανεις τα εξης...
    πηγαινε απο την αρχη στον κυρ ηλια και πληρωσε ενα μεροκαματο να σου κατεβασει το μοτερ και τα ηλεκτρικα.
    λυσε οτι περισσοτερο μπορεις.πρωτα πλενουμε και μετα τριβουμε και στο τελος μονωνουμε.τα ντουκοχαρτα στο τριψιμο με νερο θα φτασουν μεχρι 800.τα πλαστικα και ειδικα τα ευκαμπτα θελουν ειδικη επεξεργασια για να μην σπασει στο μελλον το χρωμα(plastoflex,χρωμα μονης στο ασταρι).η ποδια δεν θα κρατησει για πολυ.το διπλης που εριξες οπου αφησες αβερνικαριστο θα σημαδευεται ευκολα.
    και παλι μπραβο για την προσπαθεια αλλα πολυ ευκολα και μονος σου μπορεις να την βελτιωσεις.για οτι βοηθεια χρειαστεις στην διαθεση σου

  3. #48
    Σπασμενο....μελος Το avatar του/της manosamos
    Εγγραφή
    09/03/2009
    Μηνύματα
    260
    Μπραβο για την προσπαθεια,αλλα το αποτελεσμα ειναι αποκαρδιωτικο.
    Ενα μηχανακι που πολλοι θα ηθελαν να ειχαν σαν βαση ανακατασκευης,καταληξε ετσι....

  4. #49
    Και πάλυ εδώ σχεδόν ένα χρόνο μετά...
    Οχι οτι δεν σας παρακολουθούσα όλον αυτό τον καιρό....

    Τι μέ έκανε λοιπόν και είμαι πάλυ εδώ??? Μα για να επιβεβαιώσω τα γραφόμενα του Σπύρου παραπάνω

    αν θελεις ομως να διατηρησεις ενα τετοιο μηχανακι την επομενη φορα(γιατι θα το ξανακανεις)
    Τελικα είχε απόλυτο δίκιο... Για να διατηρηθεί το μηχανάκι όλα αυτά που έκανα την τελευταία φορά ηταν πολύ λίγα ημητελή και λάθος όπως πολλοι απο σας παρατηρήσατε.
    Γι αυτό λοιπόν είμαστε πάλυ εδώ για να διορθώσουμε τα λάθη του παρελθόντος.
    Αυτή τη φορά λοιπόν ξαναπιάσουμε το hondaki με πολύ μεγαλύτερο budget για το project και πολύ περισσότερο χρόνο μιας και πλεον δεν είναι το μοναδικό μεταφορικό μέσω και μπορεί να μείνει αρκετό καιρό σε κομμάτια.
    Ποιος είναι ο στόχος λοιπόν. Μια πλήρης ανακατασκευή σε κάθε του σημείο ώστε να ξαναβγάλει άλλα 30 χρόνια στο δρόμο. (καλά υπερβαλω λιγο) Και όχι μη φοβάστε δεν θα προσπαθήσω να τα κάνω εγώ όλα αυτή τη φορά με τα προηγούμενα καταστροφικά αποτελέσματα αλλα βρήκα τους κατάλληλους ανθρώπους φίλους και επαγγελματίες που θα επιμεληθούν το παπί.
    Συντονιστείτε λοιπόν για να αρχίσουμε μαζί αυτή τη φορά το ταξίδι και αναμένω την πολύτιμη βοήθεια σας.

  5. #50
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αρχικά δημιουργήθηκε από boboss
    Συντονιστείτε λοιπόν για να αρχίσουμε μαζί αυτή τη φορά το ταξίδι και αναμένω την πολύτιμη βοήθεια σας.
    "Qu ils mangent de la brioche"

  6. #51
    Ξεκολα ρε.... Το avatar του/της hondaRR
    Εγγραφή
    19/01/2007
    Μηνύματα
    161
    παμε παμε

    honda c-100
    suzuki bandit 400v
    yamaha fz6 fazer
    suzuki gsxr 1000k8
    yamaha fz1 fazer

  7. #52
    Don't mess with the pig.. Το avatar του/της Τo gourouni
    Εγγραφή
    02/06/2011
    Μηνύματα
    2.243
    Μπράβο και συγχαρητήρια για τη δουλειά και το μεράκι σου!!!!


    Καλές βόλτες
    Στα γαμψά μου νυχια έχουν πέσει:
    Honda 50cc - Υamaha Srx 400 - BMW R25 1951 - ΥAMAHA SRX 600 1986

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tom kissas
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    692
    πολυ ωραιο
    ευχομαι να σου βγαλει αλλα τοσα χιλιομετρα

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2011
    Μηνύματα
    121
    φιλε εμεινα μ@λ@κ@ς.για βαψιμο με σπρει ειναι μπαρουτι!

  10. #55

  11. #56
    χμμμμ
    πολύ καλή αρχή.
    πρόβλημα με τις αμυγδαλές 15αυγουστο και στο κρεβάτι.
    Οποτε πάλι λίγες μέρες πίσω.

    φιλε εμεινα μ@λ@κ@ς.για βαψιμο με σπρει ειναι μπαρουτι!
    Και γώ όταν το πέρασα ειχα ακριβώς την ίδια εντύπωση.
    "Ντάξι δεν είναι και εργοστασιακή δουλειά αλλα είναι ένα αν μύτη άλλο καλό αποτέλεσμα."
    Αν δείς όμως το αποτέλεσμα σήμερα 1 χρόνο μόλις μετά θα ξενερώσεις όπως και γώ.
    Το χρώμα έχει χάσει όλη του τι γυαλάδα.Στα πλαστικά το χρώμα έχει αρχίσει και πετάει και γενικά η κατάσταση είναι απογοητευτική.
    Γι αυτό λοιπόν η μόνη λύση είναι μια σωστή και ολική ανακατασκευή αυτή τη φορά.
    Για το θέμα του χρώμματος που είναι και ένα απο τα βασικά η λύση βρεθηκε.
    Θα το αναλάβει φίλος επαγγελματίας σε φούρνο.Οσο για το κόστος... "αν μου το φέρεις λυμένο και πληρωσεις υλικά εγώ θέλω μόνο τις μπύρες" Το πόσες ομως δεν είπε και τον φοβάμαι.
    Για χρώμα σαν πρώτη ιδέα υπάρχη το γαλάζιο του fiat 500 που είναι και κοντά στο μαμά του.
    Βεβαια αν υπάρχη καμια καλυτερη ιδέα περιμένω να την ακούσω.
    http://1.bp.blogspot.com/_3Nq7CKYaRd...TwinAir-10.jpg

    Για τα υπόλοιπα καταρχήν διαβάζω για 28η φορά το glx του lspiro για να πέρνω ιδέες.

    Τα μέχρι στιγμής δεδομένα έχουν ώς εξης.
    Το αρχικό budget της ανακατασκευής αυτή τη στιγμή ανέρχετε στα 600-700 ευρώ χωρίς βέβαια να μας περιορίζει μιας και αν έχουν τελειώσει αυτά πρίν το project μπορει να περιμένει γιατι 3 φορά δεν το λύνω.
    Τι πρέπει να γίνει τώρα. Αυτά που έχουμε σημειώσει μέχρι στιγμής.

    • Ο φίλος μπατσούλης θα αναλάβει τα του μοτέρ. Μολις πάρω περισσότερες λεπτομέριες για το τι έχει στο βρώμικο μυαλό του να κάνει θα ενημερώσω. Οχι όμως καφρίλες.
    • Αλλαγή εξάτμισης σε μαμά γιατι η imitation που έβαλα πέρισι έγινε λές και την είχες στη θάλασα μια 10ετια.τελικά υπήρχε λόγος που η Honda ειχε διπλη τιμή απο τη "for honda"
    • Ένας ηλεκτρολόγος θα αναλάβει την πλήρη επισκευή των ηλεκτρικών γιατι τα προβληματα που είχα ποτέ δεν λύθηκαν.Συνέχισε να καίει λάμπες κλπ μέχρι που κάποια στιγμή ο ανωρθωτής με τη φύσα του έγιναν ένα σώμα.(ο μπατσουλης δηλωσε πως μαλλον θέλουν αλλαγή/επισκευή τα πηνεία δεν δίνουν σωστό ρευμα)
    • Καινούρια πλαστικά ( δεν έχει και πολλά)
    • Καινούρια σέλα η επισκευή της παλιάς αν γίνεται.
    • Καινουριος αριστερός διακόπτης γιατι στον παλιο έσπασε το πυράκι που ασφαλίζει στο τιμόνι και γυρνάει 360
    • Καμια ιδέα για τις ζάντες και τα κέντρα? Είναι σε καλή κατάσταση (δεν είναι στραβές κλπ ) αλλα εμφανισιακά χμμμ ....τρίψιμο με αλοιφή???
    • Αλλαγή μπρός πίσω αναρτησεων οποσδήποτε. Για τις πίσω σκευτομαι να βρώ σαν τις μαμά αλλα σε νίκελ. Κάπου τις έχει πάρει το ματι μου.
    • Καπακια μοτερ... Το νικέλωμα δεν... Οποτε μια καλή λύση που σκευτομαι είναι βάψιμο με ένα χρώμα σαν αυτό του lspiros στο σταντ http://www.moto.gr/forums/attachment...tid=1860537... Θα αντέξει?? θα δειξει ωραίο ... ?? θα δούμε και στην πορεία ισως μας έρθουν και καλυτερες ιδέες.
    • Αλλαγη σε μικρο@@#$ grip λαστιχα μανιβέλας μαρσπιες κλπ ....

    Ηδη ξεφύγαμε απο το budget και δεν εχει ακουμπήσει κατσαβιδι στο μηχανάκι...
    Απο δευτέρα φωτορεπορτάζ.

  12. #57
    ετσι για να δούμε την κατασταση που έφτασε μετα απο ενα χρόνο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	imag0495.jpg 
Προβολές:	489 
Μέγεθος:	202,0 KB 
ID:	234117

  13. #58

  14. #59
    Imitation εξατμηση


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	imag0496.jpg 
Προβολές:	486 
Μέγεθος:	190,4 KB 
ID:	234119

  15. #60
    ......


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	imag0499.jpg 
Προβολές:	487 
Μέγεθος:	180,6 KB 
ID:	234120

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. honda c90 6v restoring
    από HONDA 9903 στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 320
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2017, 17:37
  2. Honda C90 - Αξίζει να φτιαχτεί?
    από AlexHPX στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2012, 05:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF