Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: xcity 125 ή crypton x 135

  1. #1

    xcity 125 ή crypton x 135

    παιδια καλησπέρα, θέλω να αγοράσω ένα όχημα πόλης και είμαι ανάμεσα στα xcity 125 ή crypton x 135. Μίλαμε για 15-20 χιλ εντός πόλης (μερικές φορες δυκάβαλο) και με ενδιαφέρουν πληροφορίες σχετικα με
    1) ασφάλεια
    2) κατανάλωση / συντήρηση
    3) αξιοπιστία κατασκευής σε βάθος χρόνου
    είμαι οδηγός μοτοσυκλέτας 12 χρόνια αλλά δεν έχω ιδέα απο παπιά / scooter

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgis4
    Εγγραφή
    26/05/2008
    Μηνύματα
    297

    Re: xcity 125 ή crypton x 135

    Αρχικά δημιουργήθηκε από antouan 81
    παιδια καλησπέρα, θέλω να αγοράσω ένα όχημα πόλης και είμαι ανάμεσα στα xcity 125 ή crypton x 135. Μίλαμε για 15-20 χιλ εντός πόλης (μερικές φορες δυκάβαλο) και με ενδιαφέρουν πληροφορίες σχετικα με
    1) ασφάλεια
    2) κατανάλωση / συντήρηση
    3) αξιοπιστία κατασκευής σε βάθος χρόνου
    είμαι οδηγός μοτοσυκλέτας 12 χρόνια αλλά δεν έχω ιδέα απο παπιά / scooter
    Για το 1 νομιζω οτι στο παπακι εισαι....
    Για το 2α στο αυτοματο (με μικρη διαφορα) και στο 2β στο παπι.....
    Για το 3 αν εξαιρεσεις τα πλαστικα του αυτοματου πανω κατω στα ιδια εισαι....
    Τωρα ειναι και το θεμα ανεσης που δεν αναφερεις και αυτο παει στο αυτοματο ειδικα εντος πολης....ασε που δεν εχεις και το θεμα ανεβασε/κατεβασε ταχυτητες....Αν δεν υπαρχει θεμα ανεσης/χωρος μικροαντικειμενων τοτε πας στο παπι....διαφορα στην καταναλωση εχουν μικρη:smilea:
    Θα το στρωσω που θα παει..

  3. #3
    Ωραίο το x-city αλλά στα 250cc...

    Τα 125 νομίζω θα του πέφτουν λίγα για το βάρος του (167 kg) , ειδικά αφού θες και δικάβαλο.
    Από την άλλη και το crypton για δικάβαλο δεν είναι και ότι καλύτερο, όχι τόσο λόγω κινητήρα αλλά λόγω σέλας και χώρων. Με γυναίκα πίσω είναι μια χαρά, αλλά με 2 μαντράχαλους τα βρίσκει λίγο σκούρα...

    Όσον αφορά τα υπόλοιπα...

    Ασφάλεια: πιστεύω καλύτερο το x-city λόγω μεγαλύτερων ελαστικών, αλλά δεν ξέρω αν θα σε βολέψει η στάση οδήγησης , μιας και προέρχεσαι από μοτοσυκλέτες το scooter ίσως σε ξενίσει περισσότερο απο το παπί.

    Κατανάλωση / συντήρηση: τo crypton παίζει περίπου στα 2,5 lt/100 km , και από συντήρηση δεν κοστίζει τίποτα, την κάνεις εύκολα και μόνος σου...

    Αξιοπιστία: 2 χρόνια που έχω το cryptonάκι δεν έχει βγάλει τίποτα απολύτως. Για το άλλο δεν ξέρω ας γράψει κάποιος κάτοχος καλύτερα !

    Πάντως για δεύτερο όχημα πόλης που το θές πιστεύω , ειδικά αν μιλάμε για καινούριο, οτι τα λεφτά που κοστίζει το x-city είναι πολλά..

    Γνώμη μου ένα cryptonάκι ή αλλιώς x-city 250 μεταχειρισμένο

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgis4
    Εγγραφή
    26/05/2008
    Μηνύματα
    297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gogolanos

    Όσον αφορά τα υπόλοιπα...

    Ασφάλεια: πιστεύω καλύτερο το x-city λόγω μεγαλύτερων ελαστικών
    16-15 τροχους το x-city 17-17 το Χ.....
    Για το 250 x-city συμφωνω ισως και περισσοτερο οικονομικο...
    Θα το στρωσω που θα παει..

  5. #5
    δες και μία τρίτη επιλογή αντί για scooter ή παπί

    γιατί όχι μοτοσυκλετάκι το οποίο δεν καίει τίποτα δεν παθαίνει τίποτα και έχει πάμφτηνα ανταλακτικά και ελάχιστη συντήρηση (λαδια, φιλτρο λαδιού, λάδωμα αλυσίδας)

    YAMAHA YBR 125

    εγώ το πήρα για 2ο όχημα και μόνο για την δουλειά μου και κάνω 50 χλμ την μέρα με αυτό χωρίς κανένα πρόβλημα

    κατανάλωση μετρημένη 2,9 l / 100 xlm
    12ρι τεπόζιτο

    του 2007 μοντέλο το οποίο είναι με καρμπυρατέρ, από το 2008 και μετά είναι ψεκαστά με ακόμα καλύτερη κατανάλωση

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
    16-15 τροχους το x-city 17-17 το Χ.....
    Για το 250 x-city συμφωνω ισως και περισσοτερο οικονομικο...
    Ναι έτσι όπως το έγραψα αρχικά δεν είναι πολύ κατανοητό...

    Βασικά αναφερόμουν και στο φάρδος στα ελαστικά..

    X-city: Εμπρός ελαστικό: 120/70-16
    Πίσω ελαστικό: 140/70-15

    crypton x: Εμπρός ελαστικό: 60/100-17
    Πίσω ελαστικό: 80/90-17

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgis4
    Εγγραφή
    26/05/2008
    Μηνύματα
    297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gogolanos
    Ναι έτσι όπως το έγραψα αρχικά δεν είναι πολύ κατανοητό...

    Βασικά αναφερόμουν και στο φάρδος στα ελαστικά..

    X-city: Εμπρός ελαστικό: 120/70-16
    Πίσω ελαστικό: 140/70-15

    crypton x: Εμπρός ελαστικό: 60/100-17
    Πίσω ελαστικό: 80/90-17
    Κατανοητος...
    Θα το στρωσω που θα παει..

  8. #8
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
    δες και μία τρίτη επιλογή αντί για scooter ή παπί

    γιατί όχι μοτοσυκλετάκι το οποίο δεν καίει τίποτα δεν παθαίνει τίποτα και έχει πάμφτηνα ανταλακτικά και ελάχιστη συντήρηση (λαδια, φιλτρο λαδιού, λάδωμα αλυσίδας)

    YAMAHA YBR 125

    εγώ το πήρα για 2ο όχημα και μόνο για την δουλειά μου και κάνω 50 χλμ την μέρα με αυτό χωρίς κανένα πρόβλημα

    κατανάλωση μετρημένη 2,9 l / 100 xlm
    12ρι τεπόζιτο

    του 2007 μοντέλο το οποίο είναι με καρμπυρατέρ, από το 2008 και μετά είναι ψεκαστά με ακόμα καλύτερη κατανάλωση


    Να προσθέσω ότι το injection έχει και αρκετά μικρότερη κατανάλωση.. Σε 2-3 μήνες θα σκάσει μύτη του 2010, injection και αυτό με μικροδιαφορές σε ντεπόζιτο και 1-2 άλλα σημεία.. όχι λειτουργικές..

    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  9. #9
    νομιζω οτι και το θεμα ανεσης παιζει ρολο αν εχεις και πραγματα scooterκαι παλι scooter ποιο απλα και με διπλο ατομο και χωρους για ψωνια και τετοια !!Δεν ξερω τη χρηματα διαθετεις εγω παντως για θα ελεγα να δεις το 250
    «Δεν υπάρχει ευκολότερο πράγμα από το να ξεγελάει κανείς τον εαυτό του.

    Γιατί ό,τι επιθυμούμε, πρόθυμα και το πιστεύουμε.

    Η πραγματικότητα, όμως, πολλές φορές είναι διαφορετική.»

    Δημοσθένης


    cbrxx.darkbb.com

  10. #10
    ο κύριος λόγος είναι η κατανάλωση που σκεφτηκα το 125 και εππειδή το θέλω για όχημα πόλης (μικρής, συνήθως οι αποστάσεις μου δεν είναι πάνω από 5 χιλ). Το δευτερο άτομο θα είναι η γυναίκα μου και συνολικο βάρος έχουμε 150 κίλα. Για μηχανή μικρή δεν με ενδιαφέρει, απο μεταχειρισμένα έχει καει η γούνα μου τόσα χρόνια και πιστεύω σε αυτα τα κυβικά καλύτερα καινούργιο. Ξέρει κανεις διαφορά 250/125 xcity στη καταναλωση? η τιμή ψιλο ξεφεύγει στο 250 οριακά ήμουν και στο 125....ευχαριστώ πάντως για την ανταποκριση

  11. #11
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από antouan 81
    ο κύριος λόγος είναι η κατανάλωση που σκεφτηκα το 125 και εππειδή το θέλω για όχημα πόλης (μικρής, συνήθως οι αποστάσεις μου δεν είναι πάνω από 5 χιλ). Το δευτερο άτομο θα είναι η γυναίκα μου και συνολικο βάρος έχουμε 150 κίλα. Για μηχανή μικρή δεν με ενδιαφέρει, απο μεταχειρισμένα έχει καει η γούνα μου τόσα χρόνια και πιστεύω σε αυτα τα κυβικά καλύτερα καινούργιο. Ξέρει κανεις διαφορά 250/125 xcity στη καταναλωση? η τιμή ψιλο ξεφεύγει στο 250 οριακά ήμουν και στο 125....ευχαριστώ πάντως για την ανταποκριση
    Γιατί δεν σε ενδιαφέρει μικρή μηχανή? Το ybr κοστίζει καινούριο 2200, λογικά +100-150 ευρώ θα κοστίζει του 2010, και η σέλα του είναι μεγαλύτερη από οποιουδήποτε παπιού..

    Από την άλλη μπορείς να δεις και το kawasaki zx 130, που έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, έχει και αυτό μεγάλη για παπί σέλα, 3 χρόνια εγγύηση και αξιοπρεπή χώρο κάτω από τη σέλα..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

Παρόμοια θέματα

  1. cbr125 or crypton x 135 or cbf 125 ???? sos
    από NinjaLover στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2009, 14:40
  2. Crypton x 135 or YBR 250 ?
    από lunapop1235 στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2009, 19:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF