Σελίδα 11 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 236

Θέμα: τελικά, χωρίς τιμόνι στρίβουν ??

  1. #151
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Καποιος που βλεπει οτι το τιμονι στριβει μπορει να πει οτι στριβουμε με το τιμονι, αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση, αυτο απλα ακολουθει.
    ναι αλλα αν αυτο δεν ακολουθησει δεν θα στριψουμε

    συμπερασμα το τιμονι ειναι υπευθυνο για να στριψει η μηχανη
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  2. #152
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Για να μην το πάρουμε απ' την αρχη....

    Ο Μενέλαος εγραψε περιφραστικά αυτο που εννοούσα εγω λακωνικά (ήθελα να γίνει κουβέντα απλά πετυχα τον τρουπερ την πρωτη μερα της περιόδου και.... )
    ηλια μου και εγω κουβεντα ηθελα να γινει.γι αυτο σου εγραψα οτι σου εγραψα αλλα μαλλον αντι να παραδεχτεις οτι εσυ ειχες κοκκινα λερωμενο βρακακι ημουν εγω αυτος που...

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #153
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    ok, τοτε η οδηγηση και συμπεριφορα ενος ποδηλατου μπορει να συγκριθεί με εκεινη της μοτο οταν οι ταχυτητες της μοτο ειναι πολυ μικρες (μικροτερες των 15 περιπου χλμ/ωρα)

    τοτε ο τροχος της μοτο δεν εχει αναπτυξει τοση ροπή που να επηρεαζει γυροσκοπικά την κλιση της και η οποιαδήποτε εκτροπή απο την ευθεια επιτυγχανεται στριβωντας το τιμονι αριστερα για να κινηθουμε αριστερα και δεξια για να κινηθουμε δεξια.

    σε μεγαλυτερες ταχυτητες ασκουμε δεξιοστροφη δυναμη για να στριψουμε αριστερα και αριστεροστροφη για να κινηδουμε προς δεξιά.

    συνοψιζωντας , σε μικρες ταχυτητες, διασταυρωσεις κλπ στριβουμε σα να καβαλουσαμε ποδηλατο, σε ταχυτητες πορείας δινοθυμε κλιση στην μοτο με Counter steering.
    σταυρο εισαι λαθος.ρωτα τον χουντρα.δε μπορω να συνεχισω...σορυ.ρωτα αυτο που σου ειπα και προχτες.

    οτι σας λεω δεν το βγαζω ουτε απο το κεφαλι μου ουτε απο την εμπειρια μου γαμω το στανιο μου.θελετε? μαθετε σωστα. δε θελετε?μη μαθετε.παραιτουμαι.

    απλα ετσι για το γαμωτο ρωτα τον χουντρα μεθαυριο.εγω την απαντηση την εχω και σε σι-ντι.

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  4. #154
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
    Φίλε δες αυτό μετά το 14ο λεπτο.

    Εξαρτάται πως θα το δείς το θέμα. Οι γυροσκοπικές δυνάμεις υπάρχουν λόγω τις περιστροφής των τροχών. Εμείς με την εφαρμογή του αντίθετου τιμονιού εξασκούμε μια άλλη δύναμη. Εγώ τώρα προσωπικά το καταλαβαίνω ότι οι δύο δυνάμεις συνεργάζονται (απλοϊκά επενεργούν στο ίδιο αντικείμενο, την μηχανή) και το αποτέλεσμα (δεν ξέρω αν είναι σωστό να πω "η συνισταμένη των δύο δυνάμεων") προκαλεί την μηχανή να γείρει. Κάποιος άλλος (εσύ π.χ.) μπορείς να πεις ότι οι δύο δυνάμεις "τσακώνονται" και το αποτέλεσμα γερνει την μηχανή. Νομίζω το ίδιο λέμε, μπορεί εσύ να είσαι πιο σωστός όμως στην διατύπωση, δεν ξέρω, δεν είμαι φυσικός

    Κατάνα συμφωνώ σε όλα :smilea:
    Πανω κατω, το ιδιο λεμε. Απλα αυτο που δεν ειπε ο τυπας στο βιντεο (στο κομματι που παρακολουθησα) ειναι οτι ο τροχος λογω στροφορμης, αντιστεκεται στη ροπη που βαζει το χερι του.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #155
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    σταυρο εισαι λαθος.ρωτα τον χουντρα.δε μπορω να συνεχισω...σορυ.ρωτα αυτο που σου ειπα και προχτες.

    οτι σας λεω δεν το βγαζω ουτε απο το κεφαλι μου ουτε απο την εμπειρια μου γαμω το στανιο μου.θελετε? μαθετε σωστα. δε θελετε?μη μαθετε.παραιτουμαι.

    απλα ετσι για το γαμωτο ρωτα τον χουντρα μεθαυριο.εγω την απαντηση την εχω και σε σι-ντι.

    Δεν θελω να θιξω κανενα, αλλα υπαρχουν και μεγαλυτερα μυαλα στη θεωρητικη φυσικη απο τον Χουντρα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #156
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Δεν θελω να θιξω κανενα, αλλα υπαρχουν και μεγαλυτερα μυαλα στη θεωρητικη φυσικη απο τον Χουντρα.
    δεν διαφωνω.

    και καταληγουμε με αυτο στο οτι...?

    σταυρο γαμησε το ρε.μη ρωτησεις.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  7. #157
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Δεν θελω να θιξω κανενα, αλλα υπαρχουν και μεγαλυτερα μυαλα στη θεωρητικη φυσικη απο τον Χουντρα.
    Πολυ σωστα, μονο που δεν γραφουν σε αυτο το θρεντ...
    "Στον πατέρα μου οφείλω το ζην, στον δάσκαλό μου το ευ ζην"
    Member of "ΚΑΓΚΟΥΡΟΓΑΜΟΣΑΥΡΟΣ" official club

  8. #158
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    ηλια μου και εγω κουβεντα ηθελα να γινει.γι αυτο σου εγραψα οτι σου εγραψα αλλα μαλλον αντι να παραδεχτεις οτι εσυ ειχες κοκκινα λερωμενο βρακακι ημουν εγω αυτος που...

    Εγω ειμαι σε κλιμακτήριο ρε
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #159
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Εγω ειμαι σε κλιμακτήριο ρε


    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #160
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ιznogood
    Πολυ σωστα, μονο που δεν γραφουν σε αυτο το θρεντ...
    Παντως τουλαχιστο θα τους καταλαβουμε ποιοι ειναι οταν γραψουν, κατι ειναι κι αυτο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #161
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    δεν διαφωνω.

    και καταληγουμε με αυτο στο οτι...?

    σταυρο γαμησε το ρε.μη ρωτησεις.
    Ενταξει καλα ολα...........αυτα!!

    για καμια ΜΠΥΡΑ θα παμε??????



    ενταξει εβαλα κανα δυο .........παραπανω!!
    ο καλυτερος τροπος να κρατας
    το λογο σου ειναι
    να μην το δινεις

  12. #162
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    26/05/2007
    Μηνύματα
    392
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    εγω παλι θα σου προτεινα

    1)να ξεχωριζεις τον χαβαλε-πειραγμα απο την ειρωνια.
    και
    2)να ξαναδιαβασεις τα βιβλια που προτεινες κανοντας τα πραξη

    στην αρωτηση ''με τι στριβει η μηχανη,το ποδηλατο,το πατινι?''

    οι απαντησεις μπορει να ειναι:
    το βλεμα.(ναι αλλα και να μην κοιτας σωστα η μηχανη παλι θα στριψει.ετσι στριβει το 95%)
    τα λαστιχα(σαφως το θεμα κορωνα βοηθαει αλλα ο πολυς κοσμος δεν ειναι στριφτερος.μαλλον ευθειακιας ειναι και μαντεψε...στριβουν και αυτοι καπου για να πανε σπιτι τους απο τη δουλεια)
    η γωνια καστερ.(τοσο τα ςς οσο και τα τσοπερ με γωνια καστερ 3000649 μοιρες στριβουνε.σαφως οχι το ιδιο αλλα στριβουνε)
    το σωμα(αρα το σλογκαν ''η θεωρια καταρεει οι χοντροι ειν οι ωραιοι βρισκει πρακτικη εφαρμογη??παντως βλεπω κοσμο που στριβει σαν αγγουρι πανω στη μοτο,και ομως στριβει)
    φαντασου λοιπον μια μηχανη με κολημενο στο πλαισιο τιμονι και επανω της εναν με σωμα τυπου μοντελου που κοιταει εκει που θελει με την πιο τριγωνη κορωνα του συμπαντος και με γωνια καστερ που σε αφηνω να επιλεξεις εσυ.

    θες να βρεθουμε απο κοντα και να παμε τις αδειες μας αν θα στριψει?


    Μάλλον δεν παρακολούθησες την ροή της συζήτησης. Εννοείται ότι στρίβουμε με το τιμόνι...ξαναδιάβασε τι γράψαμε με τον Vaskas

    Και μην ανησυχείς για μένα, συνέχεια διαβάζω
    Chris

  13. #163
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    26/05/2007
    Μηνύματα
    392
    Παιδιά από Keith Code Twist of the Wrist II σελ.58: Λέει ότι η μηχανή στρίβει με πίεση στο τιμόνι σε αντίθετη φορά και ότι για όσο συνεχίζουμε να εξασκούμε την πίεση αυτή στο τιμόνι, η μηχανή θα αυξάνει την κλίση της* . Στην συνέχεια λέει: "Once the bike is fully leaned into a corner, the rear end steers the machine. The front-end turns the bike or changes lean angle but the moment the motorcycle is leaned over and stable, the main mass of the bike - from steering head back - determines the lean ange it will hold".

    Άρα ο Code λέει ότι οταν η μηχανή έχει ήδη πάρει κλίση, στρίβει με το πίσω.

    Τώρα για το σημείο με το *, θα σας πω πως το αντιλαμβάνομαι εγώ προσωπικά. Αν θέλετε να διαφωνήσετε ελέυθερα

    Σκεφτείτε ότι πλησιάζουμε μια στροφή. Σύμφωνα με τον Code, για όσο συνεχίζουμε να εξασκούμε την ανάποδη πίεση αυτή στο τιμόνι, η μηχανή θα αυξάνει την κλίση της. Δηλαδή, την στιγμή ΑΚΡΙΒΩΣ που εξασκούμε ανάποδη πίεση στο τιμόνι, η μηχανή πέφτει και συνεχίζει να πέφτει όσο εξασκούμε την πίεση. Την στιγμή ΑΚΡΙΒΩΣ όμως που εξασκούμε εμείς την ανάποδη πίεση (δύναμη), ο μπροστινός τροχός αποκλείεται να δείχνει προς την στροφή! Σκεφτείτε το, μιλάμε για το συμπαγές μπροστινό σύστημα της μηχανής. Άρα αφού τις στιγμές ΑΚΡΙΒΩΣ που εμείς εξασκούμε την ανάποδη δύναμη στο τιμόνι ο μπροστινός τροχός δείχνει ανάποδα ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΑΚΡΙΒΩΣ εκείνες τις στιγμές η μηχανή πέρνει κλίση και μπαίνει στην τροχιά που θέλουμε, συμπεραίνουμε ότι η μηχανή στρίβει με τον πίσω τροχό.

    Και πάλι, τα πιο πάνω θα τα προσέξετε καλύτερα με ενα ss το οποίο σας δίνει πολύ καλύτερη πληροφόρηση από τα συμβατικά μηχανάκια. Προσωπικά με το fazer που είχα παλιά, αν και είχε πλαίσιο, ήταν δύσκολο να αντιληφθώ ακριβώς πως στρίβει μια μηχανή με τους ποιο πάνω όρους.

    Αυτά από εμένα παιδιά
    Chris

  14. #164
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
    Παιδιά από Keith Code Twist of the Wrist II σελ.58: Λέει ότι η μηχανή στρίβει με πίεση στο τιμόνι σε αντίθετη φορά και ότι για όσο συνεχίζουμε να εξασκούμε την πίεση αυτή στο τιμόνι, η μηχανή θα αυξάνει την κλίση της* . Στην συνέχεια λέει: "Once the bike is fully leaned into a corner, the rear end steers the machine. The front-end turns the bike or changes lean angle but the moment the motorcycle is leaned over and stable, the main mass of the bike - from steering head back - determines the lean ange it will hold".

    Άρα ο Code λέει ότι οταν η μηχανή έχει ήδη πάρει κλίση, στρίβει με το πίσω.

    Τώρα για το σημείο με το *, θα σας πω πως το αντιλαμβάνομαι εγώ προσωπικά. Αν θέλετε να διαφωνήσετε ελέυθερα

    Σκεφτείτε ότι πλησιάζουμε μια στροφή. Σύμφωνα με τον Code, για όσο συνεχίζουμε να εξασκούμε την ανάποδη πίεση αυτή στο τιμόνι, η μηχανή θα αυξάνει την κλίση της. Δηλαδή, την στιγμή ΑΚΡΙΒΩΣ που εξασκούμε ανάποδη πίεση στο τιμόνι, η μηχανή πέφτει και συνεχίζει να πέφτει όσο εξασκούμε την πίεση. Την στιγμή ΑΚΡΙΒΩΣ όμως που εξασκούμε εμείς την ανάποδη πίεση (δύναμη), ο μπροστινός τροχός αποκλείεται να δείχνει προς την στροφή! Σκεφτείτε το, μιλάμε για το συμπαγές μπροστινό σύστημα της μηχανής. Άρα αφού τις στιγμές ΑΚΡΙΒΩΣ που εμείς εξασκούμε την ανάποδη δύναμη στο τιμόνι ο μπροστινός τροχός δείχνει ανάποδα ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΑΚΡΙΒΩΣ εκείνες τις στιγμές η μηχανή πέρνει κλίση και μπαίνει στην τροχιά που θέλουμε, συμπεραίνουμε ότι η μηχανή στρίβει με τον πίσω τροχό.

    Και πάλι, τα πιο πάνω θα τα προσέξετε καλύτερα με ενα ss το οποίο σας δίνει πολύ καλύτερη πληροφόρηση από τα συμβατικά μηχανάκια. Προσωπικά με το fazer που είχα παλιά, αν και είχε πλαίσιο, ήταν δύσκολο να αντιληφθώ ακριβώς πως στρίβει μια μηχανή με τους ποιο πάνω όρους.

    Αυτά από εμένα παιδιά

    Δεν λεει αυτο. Αυτο που λεει ειναι οτι οσο εχεις αναποδο τιμονι πεφτεις προς τη στροφη. Απο την στιγμη που η κλιση σου εχει σταθεροποιηθει και βρισκεσαι σε κυκλικη τροχια (με τον μπροστινο τροχο να κοιταει πλεον κανονικα στη στροφη), τοτε η κυρια μαζα της μηχανης (που βρισκεται πισω απο το λαιμο) θα καθορισει ποια θα ειναι και η κλιση της μηχανης.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #165
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    26/05/2007
    Μηνύματα
    392
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Δεν λεει αυτο. Αυτο που λεει ειναι οτι οσο εχεις αναποδο τιμονι πεφτεις προς τη στροφη...
    Φίλε ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ είπα πιο πάνω! Και αυτό λέει και ο Code. Το "πέφτω προς την στροφή" που λες εσύ εγώ το όνομάζω "δίνω κλίση στον πίσω τροχό". Προσπάθησε λίγο να μπεις στην λογική μου. Δεν λέω να συμφωνήσεις ούτε θα προσπαθήσω να σε πείσω αλλά κάνε μια προσπάθεια
    Chris

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2010, 18:27
  2. Ετσι στριβουν.....!!!!
    από ireneepi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 125
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2008, 17:27
  3. χωρις τιμονι !!
    από jimmiz888 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 20:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF