Σελίδα 13 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 236

Θέμα: τελικά, χωρίς τιμόνι στρίβουν ??

  1. #181
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
    Παζει και να εχει κλαταρει το ρουλεμαν του τιμονιου.....




    τι να το κανει το τιμονι?

    :wacko:

  2. #182
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.187
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    η ερωτηση αυτη που θυμιζει και την ερωτηση "πως μπορουμε να κρατησουμε ισσοροπία" κρύβουν τις πιό ευχάριστες εμπειρίες ενος παιδιού... (μικρού και μεγαλου)


    πόσα θα πρεπει να εξηγησεις σε ενα παιδακι 4 χρονων για να καταλαβει πως θα κανει ποδηλατο διχως βοηθητικές;

    Ποσα θα καταφερεις να μεταδωσεις;


    Τελικα; ειναι πολυ πιο απλα.... το βαζεις πανω, του δινεις φόρα, και το σώμα του τα κανει ολα μόνο του... κραταει ισσοροπία επιτέλους και πέφτει μονο επειδη μονο του τρομοκρατειται και μπλοκαρει το μυαλουδακι του.

    εχω εγγυμενη μεθοδο να μην πεφτει.....οταν θα χρειαστεις ελα
    Ο μοναδικός στην Ελλάδα που έχει κάνει backflip με ΒΜW R1200GS, με μάρτυρες.

    ΠΟΝΕΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΥ!!!!

    -ΘΩΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ;
    -Ο ΘΩΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ...ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ταδε εφη trooper)


    Μανο...το τσιπουρο σε περιμενει ρε φιλε σπιτι μου...


    ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ. ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!

  3. #183
    Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
    εχω εγγυμενη μεθοδο να μην πεφτει.....οταν θα χρειαστεις ελα
    δεν θα χρειαστώ... γιατι ΔΕΝ θα πεφτει!


    (τυρρανος μπαμπας)

  4. #184
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Spyrious
    Εγγραφή
    14/05/2009
    Μηνύματα
    165
    Χωρίς να ξέρω πολλά πράγματα και χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία,αλλά με αυτά που έχω διαβάσει και την λίγη εμπειρία μου με μοτο (οδηγώ δεκαετίες ποδήλατο και 15 χρόνια παπί) έχω καταλάβει το εξής.Αν έχω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.Σχετικά με το counter steering.Πλησιάζοντας μια πχ δεξιά στροφή στρίβουμε στιγμιαία και πολύ λίγο προς την αντίθετη μεριά,αριστερά δλδ,για να ξεκινήσουμε το στρίψιμο και μετά στρίβουμε προς την στροφή,δεξιά δλδ για να πάρουμε την στροφή.Αυτό όσον αφορά τις κινήσεις με το τιμόνι.Σωστά;

  5. #185
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Spyrious
    Σχετικά με το counter steering.Πλησιάζοντας μια πχ δεξιά στροφή στρίβουμε στιγμιαία και πολύ λίγο προς την αντίθετη μεριά,αριστερά δλδ,για να ξεκινήσουμε το στρίψιμο και μετά στρίβουμε προς την στροφή,δεξιά δλδ για να πάρουμε την στροφή.Αυτό όσον αφορά τις κινήσεις με το τιμόνι.Σωστά;
    Όχι. Αν στρίψεις δεξιά, το μηχανάκι θα ισιώσει. Οπότε αυτό το κάνεις προς την έξοδο.

    Και, επίσης, το "στιγμιαία και πολύ λίγο" δεν ισχύει. Μπορείς να το κάνεις δυνατά και βίαια (τουλάχιστον στα SS) και πάλι δουλεύει μια χαρά και, μάλιστα, είναι εντυπωσιακότατο.
    Life begins at 45°.

  6. #186
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Spyrious
    Χωρίς να ξέρω πολλά πράγματα και χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία,αλλά με αυτά που έχω διαβάσει και την λίγη εμπειρία μου με μοτο (οδηγώ δεκαετίες ποδήλατο και 15 χρόνια παπί) έχω καταλάβει το εξής.Αν έχω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.Σχετικά με το counter steering.Πλησιάζοντας μια πχ δεξιά στροφή στρίβουμε στιγμιαία και πολύ λίγο προς την αντίθετη μεριά,αριστερά δλδ,για να ξεκινήσουμε το στρίψιμο και μετά στρίβουμε προς την στροφή,δεξιά δλδ για να πάρουμε την στροφή.Αυτό όσον αφορά τις κινήσεις με το τιμόνι.Σωστά;

    Σωστα. Οι κοινοι θνητοι τουλαχιστο ετσι στριβουν. Αν ομως κυλαει το ντριφτ στο αιμα σου, τοτε εισαι στο αναποδο τιμονι καθ'ολη τη διαρκεια της στροφης και μονο στην εξοδο ισιωνεις.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #187
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Spyrious
    Εγγραφή
    14/05/2009
    Μηνύματα
    165
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
    Όχι. Αν στρίψεις δεξιά, το μηχανάκι θα ισιώσει. Οπότε αυτό το κάνεις προς την έξοδο.

    Και, επίσης, το "στιγμιαία και πολύ λίγο" δεν ισχύει. Μπορείς να το κάνεις δυνατά και βίαια (τουλάχιστον στα SS) και πάλι δουλεύει μια χαρά και, μάλιστα, είναι εντυπωσιακότατο.
    Φαντάζομαι έτσι θα μπαίνεις στην στροφή πολύ γρήγορα και πλαγιάζοντας και πολύ γρήγορα.

  8. #188
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Spyrious
    Φαντάζομαι έτσι θα μπαίνεις στην στροφή πολύ γρήγορα και πλαγιάζοντας και πολύ γρήγορα.
    Ο ιδανικός τρόπος είναι να κεντράρεις το σημείο στο οποίο θες να πάρεις την κλίση σου (είσοδος), φτάνοντας εκεί να ρίξεις τη μοτοσυκλέτα, με μια γρήγορη κίνηση, παίρνοντας την κλίση που χρειάζεσαι για όλη τη στροφή, να κρατήσεις σταθερή κλίση/πορεία με ανοιγόμενο γκάζι καθόλη τη διάρκειά της και πλησιάζοντας την έξοδο να αρχίσεις να ισιώνεις. Βέβαια όλο αυτό σπάνια έχει εφαρμογή στο δρόμο, αλλά σε πίστα, όπου γνωρίζεις ήδη τις στροφές, έτσι γίνεται. Περισσότερος χρόνος πλαγιάσματος = λιγότερος χρόνος για γκάζι, οπότε τη ρίχνουμε με μια αστραπιαία κίνηση αν είναι εφικτό.
    Life begins at 45°.

  9. #189

    Το counter-steering είναι πίεση και όχι στρίψιμο...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Spyrious
    Χωρίς να ξέρω πολλά πράγματα και χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία,αλλά με αυτά που έχω διαβάσει και την λίγη εμπειρία μου με μοτο (οδηγώ δεκαετίες ποδήλατο και 15 χρόνια παπί) έχω καταλάβει το εξής.Αν έχω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.Σχετικά με το counter steering.Πλησιάζοντας μια πχ δεξιά στροφή στρίβουμε στιγμιαία και πολύ λίγο προς την αντίθετη μεριά,αριστερά δλδ,για να ξεκινήσουμε το στρίψιμο και μετά στρίβουμε προς την στροφή,δεξιά δλδ για να πάρουμε την στροφή.Αυτό όσον αφορά τις κινήσεις με το τιμόνι.Σωστά;
    Δηλ, για μια δεξιά στροφή πιέζουμε το τιμόνι προς τα αριστερά, αν κινούμαστε με μια λογική ταχύτητα αυτό πολύ λίγο θα στρίψει αριστερά - ουσιαστικά θα στρίψει δεξιά από μόνο του λόγο της κλίσης για να ισορροπήσει την μοτό. Εμείς δεν το "πιέζουμε" δεξιά παρά μόνο για να σηκώσουμε τη μηχανή (αφού έχει γείρει αριστερά).

    Ουσιαστικά μην σκέφτεσαι προς τα που κοιτάει το τιμόνι, το τιμόνι θα κοιτάξει εκεί που πρέπει από μόνο του, με την πίεση στο τιμόνι ρυθμίζεις την κλίση - πιέζεις το τιμόνι προς τα δεξιά η μηχανή γέρνει αριστερά και το ανάποδο. Ένας εύκολος τρόπος για να το θυμάσαι είναι ότι σπρώχνουμε το κλιπ-ον από την πλευρά που θέλουμε να γείρουμε.

    Μόνο σε πολύ χαμηλές ταχύτητες πρέπει να γυρίσεις το τιμόνι προς τα μέσα στην στροφή π.χ. κάτω από 15 χλμ κάτι που το ξέρεις από το ποδήλατο. Αυτό που δεν ξέρεις αν δεν έχεις οδηγήσει μηχανή είναι ότι σε αρκετά χλμ/ώρα η μηχανή θέλει συνειδητή πίεση στο τιμόνι για να γείρει αποφασιστικά

    Νομίζω ότι το αρχικό ποστ τα μπερδεύει λίγο με το pivot-steering ο Keith-Code εννοεί το Pivot Steering ως έναν τρόπο counter-steering όπου απλά πιέζοντας τα μαρσπιέ κατάλληλα μπορείς να βάλεις περισσότερη δύναμη στο τιμόνι, στις μεγάλες ταχύτητες μπορείς να βάλεις πολύ δύναμη στο τιμόνι για να γείρει γρήγορα η μηχανή.

    Η πρώτη άσκηση για να καταλάβεις το counter-steering είναι να πάρεις το παπί/μοτό να πας με περίπου 40-50 km/h να αφήσεις το ένα χέρι από το τιμόνι και με το άλλο με ανοιχτή παλάμη να σπρώξεις απαλά αλλά σταθερά και να δεις πως θα γείρει το μηχανάκι. Δεν θα χρειαστεί να "στρίψεις" το τιμόνι προς τα μέσα που λες στη στροφή.
    ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΧΝΑΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ
    ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ

  10. #190
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Spyrious
    Εγγραφή
    14/05/2009
    Μηνύματα
    165

    Re: Το counter-steering είναι πίεση και όχι στρίψιμο...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από jp929rr
    Δηλ, για μια δεξιά στροφή πιέζουμε το τιμόνι προς τα αριστερά, αν κινούμαστε με μια λογική ταχύτητα αυτό πολύ λίγο θα στρίψει αριστερά - ουσιαστικά θα στρίψει δεξιά από μόνο του λόγο της κλίσης για να ισορροπήσει την μοτό. Εμείς δεν το "πιέζουμε" δεξιά παρά μόνο για να σηκώσουμε τη μηχανή (αφού έχει γείρει αριστερά).

    Ουσιαστικά μην σκέφτεσαι προς τα που κοιτάει το τιμόνι, το τιμόνι θα κοιτάξει εκεί που πρέπει από μόνο του, με την πίεση στο τιμόνι ρυθμίζεις την κλίση - πιέζεις το τιμόνι προς τα δεξιά η μηχανή γέρνει αριστερά και το ανάποδο. Ένας εύκολος τρόπος για να το θυμάσαι είναι ότι σπρώχνουμε το κλιπ-ον από την πλευρά που θέλουμε να γείρουμε.

    Μόνο σε πολύ χαμηλές ταχύτητες πρέπει να γυρίσεις το τιμόνι προς τα μέσα στην στροφή π.χ. κάτω από 15 χλμ κάτι που το ξέρεις από το ποδήλατο. Αυτό που δεν ξέρεις αν δεν έχεις οδηγήσει μηχανή είναι ότι σε αρκετά χλμ/ώρα η μηχανή θέλει συνειδητή πίεση στο τιμόνι για να γείρει αποφασιστικά

    Νομίζω ότι το αρχικό ποστ τα μπερδεύει λίγο με το pivot-steering ο Keith-Code εννοεί το Pivot Steering ως έναν τρόπο counter-steering όπου απλά πιέζοντας τα μαρσπιέ κατάλληλα μπορείς να βάλεις περισσότερη δύναμη στο τιμόνι, στις μεγάλες ταχύτητες μπορείς να βάλεις πολύ δύναμη στο τιμόνι για να γείρει γρήγορα η μηχανή,
    Nαι το έχω καταλάβει αυτό.Δεν χρειάζεται να σκέφτομαι από ποια μεριά να στρίψω το τιμόνι,απλά κοιτάζω την στροφή και αναλόγως την ταχύτητα πιέζω περισσότερο ή λιγότερο.Απλά ακόμα δεν μπαίνω γρήγορα.Εκεί που προβληματίζομαι είναι τα πέταλα.Ανοίγομαι πολύ για να στρίψω.Αλλά νομίζω με άλλη μηχανή και όχι ss θα έπαιρνα πιο κλειστά την στροφή.

  11. #191

    Αφού έχεις SS

    ξέρεις ... πάλι οφ τόπικ, αλλά χρήσιμο ίσως για κάποιους άλλους. Από ότι κατάλαβα είχες μόνο παπί και ποδήλατο που είναι λίγο διαφορετικά λόγω μικρού βάρους / ταχύτητας.

    Και τα πέταλα το ίδιο είναι κοιτάς μέσα και στρίβεις, δεν βολεύεται βέβαια η SS σε τόσο μικρές ταχύτητες αλλά άμα έχεις καλή άσφαλτο και είναι σχετικά ανοιχτά μπορείς να στρίβεις πολύ γρήγορα. Αλλά όντως τα κλειστά πέταλα θέλουν λίγο εμπειρία, καλό έλεγχο γκαζιού και χαλαρά χέρια στο τιμόνι και όχι κρέμασμα. Και εγώ στην αρχή δυσκολευόμουν με το SS στις φουρκέτες αλλά συνήθισα, γίνεται απλά δεν νιώθει τέλεια το μηχανάκι όπως όταν στρίβει με 160 ή 200.

    Με άλλη μηχανή, π.χ. naked, streetfighter, on-off είναι πιο εύκολα διότι σε μικρή ταχύτητα έχεις πιο καλό έλεγχο, ιδίως άμα η άσφαλτος γλιστράει, έχει μπαλώματα, κτλ.
    ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΧΝΑΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ
    ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ

  12. #192
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Spyrious
    Εγγραφή
    14/05/2009
    Μηνύματα
    165
    Ναι τα παίρνω αργά και ανοιχτά και με λίγο γκάζι.Αλλά τα απότομα ανηφορικά που δεν μπορείς να στρίψεις τόσο πολύ το κεφάλι είναι λίγο δύσκολα.Βέβαια δεν είναι σχεδιασμένες για τέτοιους δρόμους και η στάση του σώματος δεν βοηθάει.Φαντάζομαι όπως λες και εσύ με ένα πχ supermotard θα είναι παιχνιδάκι και διασκεδαστικό κιόλας.

  13. #193
    Welcome to my playground Το avatar του/της Toumpas
    Εγγραφή
    06/02/2008
    Μηνύματα
    509
    Πολλά λέγονται όμως μια παρακολούθηση στο φρέσκο Twist of the Wrist 2 θα σας λύσει την απορία: Πάντα το τιμόνι.
    http://www.youtube.com/watch?v=GO0pxaHKjWU&feature=channel
    http://www.youtube.com/watch?v=iQ3JLDhsMaM&feature=digest

  14. #194
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335
    Για πολυ χαμηλες ταχυτητες σε κλειστα πεταλα (πχ επιτοπου σε φαναρι) μπορουν ακομα και τα ςς (ΝΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ). Απλα παιρνεις τη στροφη με λαθος θεση σωματος (δηλαδη κρατας το σωμα καθετα στο δρομο και πετας απο κατω το μηχανακι μεσα στη στροφη α'λα μοταρντ). Με καλη χρηση συμπλεκτη ανετα γινεται.
    Silence in the studio!

  15. #195
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
    (πχ επιτοπου σε φαναρι)
    Δε νομίζω ότι το θέμα μας είναι αυτές οι ταχύτητες.

    Στις επιτόπιες, όλα τα μηχανάκια θέλουν το ίδιο πράγμα. Πίσω φρένο :P
    Life begins at 45°.

Σελίδα 13 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2010, 18:27
  2. Ετσι στριβουν.....!!!!
    από ireneepi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 125
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2008, 17:27
  3. χωρις τιμονι !!
    από jimmiz888 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 20:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF