Σελίδα 15 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 510111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 236

Θέμα: τελικά, χωρίς τιμόνι στρίβουν ??

  1. #211
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Δηλαδή για να καταλάβω ότι λέμε το ίδιο πράγμα. Η θέση που παίρνετε πριν τα φρένα ποια είναι ακριβώς; βγαίνετε έξω από τη μηχανή; μετατόπιση του σώματος; και πόσο;

  2. #212
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Για να είμαι ειλικρινής στο motogp που βλέπω βιντεάκια καμιά φορά δεν το έχω αντιληφθεί ότι το κάνουν. Το είδα μόνο σε ένα-δυο σκίτσα όπως είπα και δε σου κρύβω ότι το προσπάθησα να το κάνω σε μια καρτοπίστα που πάω καμιά φορά. Λοιπόν ούτε με σφαίρες απλά. Τώρα αν πηγαίνεις σιγά στο δρόμο σίγουρα δεν υπάρχει λόγος να κάνεις πολλά-πολλά.

  3. #213
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή για να καταλάβω ότι λέμε το ίδιο πράγμα. Η θέση που παίρνετε πριν τα φρένα ποια είναι ακριβώς; βγαίνετε έξω από τη μηχανή; μετατόπιση του σώματος; και πόσο;
    Αυτό που λένε τα παιδιά είναι ότι πρέπει να το δεις μόνος σου αυτό....Πάρε το μοτοσακο εμπα μια πίστα που ναι και safe και δοκίμασε το σε βολεύει και τι δουλεύει για σένα..Να βγάλεις κολο αριστερά δεξιά να μετατόπισεις απλά το σώμα σου και το κεφάλι σου να τσαρουχωσεις φρένα να κατεβάσεις ταχύτητα και το χρόνο αντίδρασης σου να τα κάνεις όλα αυτά σωστά....αν δεν πας να δεις τι κάι πως εδώ παίζει μόνο θεωρία.....Δες το twist of the wrist αποστιθισε το και δοκίμασε....εναλλακτικά πας σε κάποιο σχόλειο......αν δεν οικονομικά υπάρχει και ο δρόμος με ότι αυτό συνεπάγεται όμως(πετραδακια εμπόδια ζώα κλπ κλπ)...γνώμη μου βγες με κάποιον που ας πούμε το χει λίγο να σου πει δυο πράγματα...


    Εδιτ:Υπ όψιν δεν ξέρω τι εμπειρία παίζει αλλά το νου σου στο target fixation όπου κοιτάς πάει με λίγα λόγια..κάποτε παρολίγον να νοικιάσω κάνα δυο οικόπεδα μέχρι να μάθω τι παίζει..
    Τελευταία τροποποίηση από o teos; 09/10/2016 στις 21:40.
    Throttle that mysterious friend of ours

  4. #214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος

    Εδιτ:Υπ όψιν δεν ξέρω τι εμπειρία παίζει αλλά το νου σου στο target fixation όπου κοιτάς πάει με λίγα λόγια..κάποτε παρολίγον να νοικιάσω κάνα δυο οικόπεδα μέχρι να μάθω τι παίζει..
    Τώρα το έσωσες...

  5. #215
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραία κι ολοκληρωμένο θέμα!!!
    Μία ερώτηση με αφορμή ένα σκίτσο του 0-300 που δείχνει τη σειρά των ενεργειών που "πρέπει να γίνουν" πριν, κατά τη διάρκεια, και στην έξοδο μιας στροφής. Το σκίτσο φαντάζομαι είναι γνωστό γιαυτό δεν το βάζω (δεν ξέρω κι όλας) οπότε η απορία μου είναι η εξής: Υποστηρίζει ότι πριν τη στροφή και πριν τα φρένα πρέπει να φτιάξουμε τη θέση του σώματος. Αυτό που αποσκοπεί να γίνει τόσο νωρίς και πόσο αυτό είναι εφικτό και βολεύει δηλαδή; Γιατί όχι μετά τα φρένα;
    Αν είμαι εκτός θέματος παρακαλώ ας μεταφερθεί
    Ένα λινκ μπορεί να ποσταρει κάποιος παρακαλώ;

  6. #216
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gory Προβολή μηνύματος
    Ένα λινκ μπορεί να ποσταρει κάποιος παρακαλώ;
    Λινκ σε...;

  7. #217
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Το σκίτσο του 0-300 που αναφέρει ο nikma.

  8. #218
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος

    Ο Χούντρας επίσης έλεγε ότι σε απλά σβέλτη οδήγηση δρόμου δεν υπάρχει λόγος να βγάζουμε κώλο έξω από την σέλα. Μεταφέροντας απλά το σώμα και το κεφάλι γίνεται το πιο μεγάλο ποσοστό της δουλειάς που πρέπει να κάνει το βάρος του αναβάτη και δεν απασχολείται το μυαλό με έξτρα κινήσεις που σε κάποιο ρυθμό και κάτω (πιθανολογώ ρυθμό που δεν πιάνει κανείς μας στον δρόμο) είναι αχρείαστες.
    Επισης να συμπληρωσω πως αν δεν φοραμε παντελονι με επιγονατιδες υπαρχει ενας ακομα λογος να μην ασχολουμαστε με το κατω μερος του σωματος. Εκτος κι αν θελουμε κυριολεκτικα να ξυσουμε γονατο, να το ματωσουμε δλδ.

  9. #219
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gory Προβολή μηνύματος
    Το σκίτσο του 0-300 που αναφέρει ο nikma.
    Δες το από το avatar μου αλλά δεν ξέρω αν φαίνεται καθαρά βασικά τοποθετεκ το σώμα πριν τα φρένα αυτό

  10. #220
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    amyroukai@ Διαβάζω ότι βρω κι ακούω όλους κι όλα βέβαια δε μένω εκεί βγάζω τα δικά μου συμπεράσματα όπως θα πρέπει να κάνει ο κάθενας πιστεύω.
    Από τα λεγόμενα σου συμπεραίνω ότι δεν έχει αλλάξει η σειρά που περιέγραψα, άρα δεν έχασα κάτι
    Σε ρωτώ λοιπόν το βρίσκεις τόσο πρακτικό, αναγκαίο κι εφαρμόσιμο να παίρνεις θέση και μετά να φρενάρεις δυνατά; Δηλαδή να εφαρμόζονται ένα κάρο g πάνω σου κι εσύ να διαλέγεις να μην έχεις τη πιο σταθερή θέση την ώρα εκείνη αλλά να τη θυσιάζεις με το φόβο μη χάσεις ισορροπία μετά το φρενάρισμα;
    Και τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν εχεις "τη πιο σταθερη θεση οταν εφαρμοζονται ενα καρο g"?
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #221
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Λοιπόν βρήκα αυτό http://mototriti.gr/data/news/previe...FES_109653.asp
    Νομίζω βάζει τα πράγματα σε μια ισορροπία, εννοεί μία πολύ μικρή μετατόπιση στη μεριά της στροφής κι αυτό πιστεύω το αναφέρει πιο πολύ για κάποιον που είναι ξεχασμένος με το σώμα από την άλλη μεριά. Άλλωστε τη πλήρη θέση την έχει μετά τα φρένα

  12. #222
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν βρήκα αυτό http://mototriti.gr/data/news/previe...FES_109653.asp
    Νομίζω βάζει τα πράγματα σε μια ισορροπία, εννοεί μία πολύ μικρή μετατόπιση στη μεριά της στροφής κι αυτό πιστεύω το αναφέρει πιο πολύ για κάποιον που είναι ξεχασμένος με το σώμα από την άλλη μεριά. Άλλωστε τη πλήρη θέση την έχει μετά τα φρένα
    το ποσο μικρη η μεγαλη μεατοπιση θα κανει ο καθε αναβατης δεν μπορει ουτε να μετρηθει, ουτε να τεθει στην κουβεντα. το θεμα ειναι οτι πριν αρχισει οποιαδηποτε διαδικασια πρεπει να εχει παρει μια θεση που να μην απαιτει αλλαγες ενω εκτελουνται αλλες διαδικασιες (φρενα, γυροσκοπικα, πτωσεις απο μπροστινα, ανοιγματα γκαζιου, highsiding κοκ )

    edit: πολυ καλο και σωστο το αρθρο...rs ειναι αυτο!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #223
    Αν δοκιμάσει κάποιος να βγάλει κώλο κατά την ώρα που φρενάρει (έντονα φρένα εννοώ), θα δει πόσο δύσκολο είναι. Αντίστοιχα πόσο εύκολα χάνει τα αυγά και τα καλάθια η σταθερότητα της μοτό αν προσπαθήσουμε το ίδιο κατά την ώρα που έχουμε ξεκινήσει το πλάγιασμα.
    Σε οδήγηση στον δρόμο (εκτός πολεμικών εξαιρέσεων), δεν χρειάζεται να γίνει κάτι τέτοιο. Ο κορμός και το κεφάλι αρκούν.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #224
    Καλό είναι πάντως, τέτοιες μετατοπίσεις κωλου να αποφεύγονται.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	FB_IMG_1449325845556.jpg 
Προβολές:	106 
Μέγεθος:	27,1 KB 
ID:	370058

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	FB_IMG_1449325861412.jpg 
Προβολές:	105 
Μέγεθος:	30,4 KB 
ID:	370059
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #225
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    ...
    Σε οδήγηση στον δρόμο (εκτός πολεμικών εξαιρέσεων), δεν χρειάζεται να γίνει κάτι τέτοιο. Ο κορμός και το κεφάλι αρκούν.
    Αυτό.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 15 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 510111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2010, 18:27
  2. Ετσι στριβουν.....!!!!
    από ireneepi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 125
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2008, 17:27
  3. χωρις τιμονι !!
    από jimmiz888 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 20:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF