Σελίδα 4 από 16 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 236

Θέμα: τελικά, χωρίς τιμόνι στρίβουν ??

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    αφηστε τα αυτα και πειτε μου πως στις 65 μοιρες ανοιγουν το γκαζι.....φουλ.
    αμα πεσεις....

  2. #47
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από anco
    αφηστε τα αυτα και πειτε μου πως στις 65 μοιρες ανοιγουν το γκαζι.....φουλ.
    κατ'αρχήν πας φιρί φιρί να ξεφύγουμε πάλι απτό θέμα και να μας κάνουν έξωση σε άλλο θρέντ.
    Κατά δεύτερο ,το traction control αυτή τη δουλειά δε κάνει;

  3. #48
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
    αμα πεσεις....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4eds.jpg 
Προβολές:	385 
Μέγεθος:	67,7 KB 
ID:	202781

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
    Θα χα πέσει τώρα ...
    Δεν νομιζω
    ο καλυτερος τροπος να κρατας
    το λογο σου ειναι
    να μην το δινεις

  5. #50
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Για να στρίψει/παρει κλίση όπως θέλετε πείτε το, αλλά και να ορίσουμε την πορεία μιας μοτοσυκλέτας ένας τρόπος υπάρχει.

    ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ


    Body steering και άλλα τέτοια ΔΕΝ, Ι'm sorry...


    Για να το αποδείξει αυτό ο Keith Code έφτιαξε το "No BS Bike", No Body Steering Bike. Εγώ θα το έλεγα No BULLSHIT Bike βέβαια αλλά anyway...


    Σε αυτό το LINK διαβάζουμε σχετικά με αυτό και ΕΔΩ βλέπουμε το αντίστοιχο βίντεο...


    Have a nice day...

    Give me fuel, Give me fire

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961
    Να συνοψίσω;

    Πάρτε ένα μηχανάκι και ηλεκτροκολλήστε τα ρουλεμάν του λαιμού.
    Ανοίξτε γκάζι και αρχίστε τα πάνω, κάτω, δεξιά, αριστερά, κλπ κλπ.
    ΔΕ ΘΑ ΣΤΡΙΨΕΙ ΠΟΤΕ, γιατί απλά δεν μπορεί να εκτραπεί ο εμπρός τροχός από τη θέση ισορροπίας.
    Αν καταφέρετε να στρίψετε, καταγράψτε το και στείλτε το για Νόμπελ φυσικής.
    Μην το προσπαθήσετε σε δρόμο σε στροφές.

    Πάρτε ένα μηχανάκι και ηλεκτροκολλήστε ένα ΔΕΥΤΕΡΟ τιμόνι στο τεπόζιτο ή στο fairing, αλλά αφήστε τα ρουλεμάν στο λαιμό στην ησυχία τους.
    Ανοίξτε γκάζι και αρχίστε τα πάνω, κάτω, δεξιά, αριστερά, κλπ κλπ.
    ΘΑ ΣΤΡΙΨΕΙ ΚΑΠΟΤΕ, γιατί κάποια στιγμή ο εμπρός τροχός θα βγει από τη θέση ισορροπίας.
    Αν καταφέρετε να συντονίσετε το "κάποτε" με τις στροφές στο δρόμο, μαγκιά σας.
    Μην το προσπαθήσετε σε κλειστό στροφιλίκι.

    Πάρτε ένα μηχανάκι, τελεία.
    Ανοίξτε γκάζι και αρχίστε τις σφαλιάρες στο τιμόνι, τελεία.
    ΘΑ ΣΤΡΙΨΕΙ ΑΜΕΣΑ, γιατί εσείς αποφασίζετε ΑΜΕΣΑ πότε και πόσο θα βγει ο τροχός από τη θέση ισορροπίας, τελεία.
    Προσπαθήστε το...
    Κατανοήστε το...
    Απολαύστε το...

    Σταυράκο, τα λέω καλά;

  7. #52
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Σταυράκο, τα λέω καλά;




    Έτσι στρίβει μια μότο! Και καλό ειναι να το κατανοήσει όλος ο κόσμος αυτο.

    Εγώ όποιον ειδικά παλιό μοτοσυκλετιστή βρίσκω τον ρωταω πως στριβει και του αναλύω το γυροσοπικό και το counter steering. Mετα απο πολλα χρονια καβάλας οι περισσότεροι δεν μπορούν ακριβώς να εξηγήσουν πως στρίβουν , απο τα συμφραζώμενα καταλαβαινω πως χρησιμοποιούν μεχρι ενα σημείο το body steering και μετα ασυναισθητα χρησιμοποιούν cενα ελαφρό counter steering με το τιμόνι, για αυτό κι αν προσεξετε οι περισσότεροι παλιοι μτοοσυκλετιστές γουσταρουν την ροή και το ανοιχτό στροφιλίκι που επιτρέπει αργες αλλαγές κλίσης και πορείας.

    βεβαια δύσκολο να κατανοησουν ακομα πιο δύσκολο να δοκιμασουν αυτο που προτείνω (ειναι και οι περισσοτεροι ανω των 50) αλλα τεσπα... οι εξαιρεσεις παντα υπαρχουν!

    το pivot steering το οποίο εξηγησε παρα πανω ο ακις μπουζα και ο ανκο (και στην ουσία όπως σωστοτατα επεσήμανε ο τρουπερ ειναι ενα έμμεσο counter steering) το οποιο δεν το ήξερα, και το δοκίμασα εχθες όντως δουλεύει, αλλά πιστευω είναι για ολοκλήρωση, βελτίωση και βεβαια συμπλήρωση στην αλληλουχία των κινησεων που κάνουμε (και σαφως πιστευω πως δεν χρησιμοποιείται μονο του) και τις μετατοπίσιεις βαρους πανω στη μοτο προκειμένου να στρίψουμε πλέον γρήγορα και με ροή, πραγματα δηλαδη που κάνει πολυ συχνοτερα καποιος συνειδητοποιημενος εντος της πίστας οπότε γι'αυτο πιστευω'το κανουν και στο 3ο level CSS αλλα και στην ουσία δεν βοηθά παρα περιπλέκει τα πραγματα στην παρούσα συζητηση!

    Καταλήγουμε στην πολύ όμορφη περίληψη που εγραψε ξεκαθαρα ο Θωμάς παραπάνω και γινομαστε όλοιμ σοφοτεροι πιστευω!


    Υ.Γ. τελικά ο τρούπερ ξέρει... αλλά για δάσκαλος δεν κάνει με τίποτα Δε ξερω αν έχει μεταδοτικότητα, ξέρω οτι δεν έχει όρεξη για μεταδοτικότητα Γιώργο θα τα πούμε απο κοντά

  8. #53
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    27/05/2007
    Μηνύματα
    392
    Ρε παιδιά υπάρχει κανένας που οδηγεί με κλιπ ον και δεν ξέρει το counter steering? Πως σκ@τ@ στρίβετε?




    Chris

  9. #54
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
    Ρε παιδιά υπάρχει κανένας που οδηγεί με κλιπ ον και δεν ξέρει το counter steering? Πως σκ@τ@ στρίβετε?
    Εσυ που το έμαθες το counter steering; σου το είπε ο δασκαλος οδήγησης οταν εδινες να παρεις την αδεια οδηγησης μοτο; Εδω ακομα και εκπαιδευτες σε σχολές οδήγησης και δεν το γνωριζουν.

  10. #55
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παραβιάζω τη "σιγή ασυρμάτου" που είχα επιβάλει στον εαυτό μου για το ΜΟΤΟ, μόνο και μόνο επειδή δεν μπορώ να βλέπω να προσπαθείτε μερικοί να αποδείξετε αρλούμπες.

    ΟΛΑ τα τροχοφόρα οχήματα (όχι τα ερπυστριοφόρα), στρίβουν (αλλάζουν διεύθυνση - κατεύθυνση) με την βοήθεια των κατευθυντηρίων τροχών. Στην περίπτωσή μας είναι ο μπροστινός τροχός που είναι συνδεδεμένος διαμέσου καλαμιών (ή όποιου άλλου συστήματος θέλετε) ΜΕ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ.
    Αλλάζοντας κατεύθυνση ο κατευθυντήριος αναγκάζει τον (τους) επόμενο (επόμενους) τροχούς ν' αλλάξουν τροχιά για να τον ακολουθήσουν. Απλά μαθήματα φυσικής.
    Η ταχύτητα του κινητού είναι αδιάφορη, δεν εμπλέκεται πουθενά σε ότι αφορά την αλλαγή κατεύθυνσης. Όλα όσα γράψατε παραπάνω, είναι απλώς τεχνικές για καλλίτερο και ταχύτερο στρίψιμο. Τα τροχοφόρα στρίβουν με την αλλαγή διεύθυνσης των κατευθυντηρίων τροχών. Δεν έχω πρόχειρα τα σχήματα να σας δείξω τις δυνάμεις που ασκούνται, τους νοητούς άξονες κλπ και δεν έχω χρόνο να τα βρω.
    Thats it.
    Στο παράδειγμα του video ο αναβάτης με την κλίση που δίνει στο κορμί του και κατ' επέκταση στη μοτο, την βγάζει από την θέση ισορροπίας. Επειδή η φύση ως γνωστόν αντιπαθεί τα κενά και τείνει να εξισορροπεί τα ανισόρροπα, το τιμόνι στρίβει "μόνο του" από τις δυνάμεις που του ασκούνται για να βρεθεί στη νέα θέση ισορροπίας (που είναι αυτή της στροφής). Το κάναμε παλιότερα μετα ποδήλατα.
    Επειδή όταν άρχισα να καβαλάω μοτο και άρχισα να ψάχνομαι με τα διάφορα που συμβαίνουν κατά την οδήγηση κι επειδή ΤΟΤΕΣ δεν υπήρχαν σχολεία ασφαλούς οδήγησης κι επειδή μου άρεσε να ανακαλύπτω πράγματα και μετά να προσπαθώ να τα εξηγήσω με τους νόμους της φυσικής θα σας πω ένα απλό παράδειγμα για να καταλάβετε ότι ΜΟΝΟ το τιμόνι στρίβει τη μοτο. Όλα τα υπόλοιπα έρχονται επικουρικά.

    Λοιπόν πηγαίνεις με όποια μηχανή (αδιάφορο), με όποια χλμ (αδιάφορο) σε μια ευθεία. Στηρίζεσαι μόνον στη μέση σου και όχι στο τιμόνι. Αν αρχίσεις να ασκείς με το ένα σου δάκτυλο πίεση στο αριστερό γκρίπ (να σπρώξεις δηλ το τιμόνι δεξιά) και δεν κάνεις τίποτε άλλο η μοτό επειδή εκτρέπεται ο μπροστινός τροχός από την θέση ισορροπίας, στην προσπάθειά της να έρθει πάλι σε ισορροπία γέρνει (πλαγιάζει) αριστερά με αποτέλεσμα τελικά να στρίβει αριστερά.

    Τελικά έχει δίκιο ο ΑΜΑΝΙΚΟΣ, οι μοτο στρίβουν μόνο με το τιμόνι (και όχι με το βλέμμα).
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #56
    αμ γι΄αυτό σας έχω όλους τόσο εύκολα ........κουλάδια!



    αλλά όταν έβγαζα εγω το πόδι πριν απο 4 χρόνια κοροϊδεύατε....τώρα αναρωτιέστε πως και γιατί το κάνουν στα gp....

    ήθελα να ξερα που με βρήκε στα χωριά της Καρδίτσας αυτός ο Ρόσσης και με αντέγραψε...

    και μας το παίζει και μάγκας τώρα.....αντε με τον κάθε τυχαίο, τα πήρα πρωϊ πρωϊ...
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  12. #57
    Θα ηθελα να ηξερα πως θα ειναι οι αντιπαραθεσεις μετα απο αρκετα χρονια...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	one-wheeled-motorcycle-1.jpg 
Προβολές:	312 
Μέγεθος:	30,7 KB 
ID:	202802


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  13. #58
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Να συνοψίσω;

    Πάρτε ένα μηχανάκι και ηλεκτροκολλήστε τα ρουλεμάν του λαιμού.
    Ανοίξτε γκάζι και αρχίστε τα πάνω, κάτω, δεξιά, αριστερά, κλπ κλπ.
    ΔΕ ΘΑ ΣΤΡΙΨΕΙ ΠΟΤΕ, γιατί απλά δεν μπορεί να εκτραπεί ο εμπρός τροχός από τη θέση ισορροπίας.
    Αν καταφέρετε να στρίψετε, καταγράψτε το και στείλτε το για Νόμπελ φυσικής.
    Μην το προσπαθήσετε σε δρόμο σε στροφές.

    Πάρτε ένα μηχανάκι και ηλεκτροκολλήστε ένα ΔΕΥΤΕΡΟ τιμόνι στο τεπόζιτο ή στο fairing, αλλά αφήστε τα ρουλεμάν στο λαιμό στην ησυχία τους.
    Ανοίξτε γκάζι και αρχίστε τα πάνω, κάτω, δεξιά, αριστερά, κλπ κλπ.
    ΘΑ ΣΤΡΙΨΕΙ ΚΑΠΟΤΕ, γιατί κάποια στιγμή ο εμπρός τροχός θα βγει από τη θέση ισορροπίας.
    Αν καταφέρετε να συντονίσετε το "κάποτε" με τις στροφές στο δρόμο, μαγκιά σας.
    Μην το προσπαθήσετε σε κλειστό στροφιλίκι.

    Πάρτε ένα μηχανάκι, τελεία.
    Ανοίξτε γκάζι και αρχίστε τις σφαλιάρες στο τιμόνι, τελεία.
    ΘΑ ΣΤΡΙΨΕΙ ΑΜΕΣΑ, γιατί εσείς αποφασίζετε ΑΜΕΣΑ πότε και πόσο θα βγει ο τροχός από τη θέση ισορροπίας, τελεία.
    Προσπαθήστε το...
    Κατανοήστε το...
    Απολαύστε το...

    Σταυράκο, τα λέω καλά;

  14. #59
    σαφώς και έχει δίκιο ο αμάνικος, άλλο αν δεν του βγαίνει στην πράξη ...

    αν ο μπροστινός τροχός άφηνε ένα ίχνος στην άσφαλτο -ας πούμε ότι τον ''ποτίζαμε'' με μελάνι- ίσως να να βλέπαμε ότι ακριβώς στο σημείο που πιέζουμε το αριστερό κλιπόν, το ίχνος θα έφευγε απειροελάχιστα προς τα δεξιά μέχρι να καταφέρει ο τροχός να εκτραπεί απο το σημείο ισορροπίας και να ''πέσει'' στα αριστερά πλαϊνά του και να καταφέρουμε να βγάλουμε αυτή τη ρημάδα τη στροφή!

    αν δε σας βολεύει το σπρώξιμο το εσωτερικού κλιπόν, τραβήξτε το εξωτερικό (είναι πιο εύκολο αλλά χάνετε σε ακρίβεια), αν δε σπρώξατε αρκετά τη στιγμή που έπρεπε και πάτε για χαλκομανία, ρίξτε το βάρος σας στο εσωτερικό μαρσπιέ, αν δείτε ότι ούτε αυτό δουλεύει, σπρώξτε με το εξωτερικό μπούτι το ρεζερβουάρ σα να θέλετε να το ρίξετε μέσα στη στροφή...

    και όταν τα κάνετε όλα αυτά και κατανοήσετε πως στρίβει η μοτοσυκλέτα, ελάτε να ξανακουβεντιάσουμε πόσα απο αυτά είναι λάθος
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  15. #60
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Είμαι λίγο εκτός θέματος...

    γενικά στρίβω με το (ανάποδο) τιμόνι, αλλά τον τελευταίο καιρό (με το fzs)
    όταν θέλω λίιιιγο παραπάνω και "κολώνω" να αυξήσω την κλίση (με το τιμόνι ή το σώμα που
    συνήθως ξεκρεμάω λιγο τον κορμό για να έχω τη μότο πιο όρθια)
    είχα παρατηρήσει το εξής:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    σπρώξτε με το εξωτερικό μπούτι το ρεζερβουάρ σα να θέλετε να το ρίξετε μέσα στη στροφή...
    και το έκανα συνεχώς, αλλά δε μπορούσα να καταλάβω αν όντως κάνω κάτι ή είναι εντελώς στο μυαλό μου!
    δε μου είχε συμβεί με άλλες μοτο που είχα ενώ σε αυτή μου βγαίνει πολύ φυσικά!!

    Ισχύει λοιπόν, ε;
    Ξέρω από βέσπα!

Σελίδα 4 από 16 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2010, 19:27
  2. Ετσι στριβουν.....!!!!
    από ireneepi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 125
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2008, 18:27
  3. χωρις τιμονι !!
    από jimmiz888 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 21:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF