Σελίδα 8 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 236

Θέμα: τελικά, χωρίς τιμόνι στρίβουν ??

  1. #106
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Twist of the Wrist II
    Give me fuel, Give me fire

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER


    ποτε και που ???!!!
    Θα επικοινωνησουμε μεσω pap!!
    ο καλυτερος τροπος να κρατας
    το λογο σου ειναι
    να μην το δινεις

  3. #108
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    26/05/2007
    Μηνύματα
    392
    Φίλε Vaska και φίλε Trooper, κανονικά δεν πρέπει να σας απαντήσω επειδή γράφετε ειρωνικά, αλλά θα απαντήσω για να μην νομίζετε ότι αυτό που είπα το πέταξα χωρίς να το στηρίξω.

    Λοιπόν αυτό που έγραψα το αναφέρει σε κάποιο από τα βιβλία που διάβασα/διαβάζω, επειδή όμως τα διαβάζω σιγά σιγά και πολλές φορές ταυτόχρονα λίγο από το ένα και λίγο από το άλλο, δεν θυμάμαι να σας πω που ακριβώς το διάβασα. Οπότε θα σας παραθέσω μια βιβλιογραφία να στρωθείτε

    Keith Code Twist of the wrist I
    Keith Code Twist of the wrist II

    The Corner Book Ελληνικό βασισμένο στον Keith Code

    Performance Riding Techniques από Andy Ibbott

    και

    Sport Riding Techniques από Nick Ienatch

    Δεν προσπαθώ να το παίξω μελετηρός αλλά η αλήθεια βρίσκεται σε αυτά τα βιβλία. Διαβάστε και μην εμπιστέυεστε κανέναν από κανένα φόρουμ.

    Πάμε παρακάτω. Δεν είμαι φυσικός και δεν μπορώ να το εξηγήσω το φαινόμενο. Αλλά τώρα που το έχετε υπόψιν, προσέξτε σε αγώνες ότι μια μηχανή μπορεί να αλλάξει κατεύθυνση εν σούζα! Αυτό πως γίνεται ρε παιδιά? Ο μπροστινός είναι στον αέρα και η μηχανή αλλάζει κλίση. Άρα ΔΕΝ στρίβει με τον μπροστινό τροχό!

    Αλλά και θεωρητικά: η δύναμη που εφαρμόζουμε στο τιμόνι περνά στο πλαίσιο και στο ψαλίδι και προκαλεί την αλλαγή κατεύθυνσης (την κλίση) του πίσω τροχού και αυτό φαίνεται από το πόσο δύσκολο είναι να πάρει κλίση η μηχανή εν κινήσει. Όσοι έχετε ss με κλιπον, λόγω της αμεσότητας στην πληροφόρηση που σας δίνει το πλαίσιο και το πιρούνι θα προσέξατε ότι όταν πηγαίνουμε με 100 χλμ π.χ. και κάνουμε ανάποδο το τιμόνι, η μηχανή δύσκολα πέφτει! Είναι σαν να έχουμε στα χέρια μας το βάρος ΟΛΗΣ της μηχανής και όχι μόνο του μπροστινού τροχού! Αν στρίβαμε με τον μπροστινό τροχό, αυτόν μόνο θα ελέγχαμε με τα κλιπ ον, οπότε η αλλαγή κατεύθυνσης θα ήταν πανεύκολη. Και όμως δεν είναι, και όσο αυξάνονται τα χλμ βαραίνει κι άλλο το κλιπ ον, άρα δεν εξαρτάτε μόνο από τον μπροστινό τροχό.


    Τελοσπάντων, η εξήγηση που έδωσα είναι σύμφωνα με την δική μου εντύπωση εκ πείρας. Αν έχω λάθος να διορθώσουν όσοι πήγαν και σε σχολεία και έχουν διαβάσει και κάτι τις παραπάνω!

    Chris

  4. #109
    ...σε τρομαξα? Το avatar του/της mpou
    Εγγραφή
    11/09/2007
    Μηνύματα
    791
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman


    Πάμε παρακάτω. Δεν είμαι φυσικός και δεν μπορώ να το εξηγήσω το φαινόμενο. Αλλά τώρα που το έχετε υπόψιν, προσέξτε σε αγώνες ότι μια μηχανή μπορεί να αλλάξει κατεύθυνση εν σούζα! Αυτό πως γίνεται ρε παιδιά? Ο μπροστινός είναι στον αέρα και η μηχανή αλλάζει κλίση. Άρα ΔΕΝ στρίβει με τον μπροστινό τροχό!

    Και όταν κάνουμε έντο και στρίβουμε?

  5. #110
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
    Και όταν κάνουμε έντο και στρίβουμε?
    Να κρατιεσαι απο το υποπλαισιο...... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  6. #111
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman

    Πάμε παρακάτω. Δεν είμαι φυσικός και δεν μπορώ να το εξηγήσω το φαινόμενο. Αλλά τώρα που το έχετε υπόψιν, προσέξτε σε αγώνες ότι μια μηχανή μπορεί να αλλάξει κατεύθυνση εν σούζα! Αυτό πως γίνεται ρε παιδιά? Ο μπροστινός είναι στον αέρα και η μηχανή αλλάζει κλίση. Άρα ΔΕΝ στρίβει με τον μπροστινό τροχό!
    και όμως φίλε μου, ακόμα και στον αέρα, η μοτό στρίβει ΚΑΙ με το τιμόνι... το γυροσκοπικό φαινόμενο εξακολουθεί να υφίσταται λόγω περιστροφής του μπροστινού τροχού... ίσως θα έχεις παρατηρήσει ότι ενώ γίνεται η σούζα ο αναβάτης έχει στραμμένο το τιμόνι προς τη μία ή την άλλη πλευρά ... αυτό βοηθά στην κλίση (ή την ισορροπία, αναλόγως πως το βλέπεις) της μηχανής...

    Καλά κάνεις και αναφέρεις τα βιβλία. Αλλά ίσως θα ήταν χρήσιμο να ρίξεις πάλι μια ματιά σε κάποια σημεία τους. Η μοτό στρίβει με το τιμόνι. Η αναφορά που έχουν τα βιβλία (τα έχω διαβάσει) ότι "the rear wheel steers the bike" ή κάπως έτσι (δεν το θυμάμαι ακριβώς πως είναι διατυπωμένα, δεν τα έχω μπροστά μου τώρα) έχει να κάνει με το γεγονός ότι χωρίς γκάζι σε μια στροφή δεν μπορείς να έχεις σωστό έλεγχο (και ισορροπία) της μηχανής... και ούτε σωστή κατευθυντικότητα ...

    Εξάλλου, στη στροφή μπαίνεις (turn-in) με κλειστό γκάζι... μετά το ανοίγεις, αφού έχεις αλλάξει τη κλίση της μηχανής... Ακόμα και σε περιπτώσεις powerslide και γενικά με μπασίματα πλαγιολισθήσεις κλπ, χωρίς τιμόνι (χωρίς μπροστινό σύστημα που να στρίβει "δεξιά-αριστερα") η μηχανή δεν θα έμπαινε στη στροφή, θα κούρευε χορτάρια ...

    Το γκάζι (και κατ'επέκταση ο πίσω τροχός) πάντα μπορούν να μας βοηθήσουν να στρίψουμε τη μοτό, αλλά χωρίς τιμόνι δεν θα γινόταν τίποτα.

  7. #112
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Cartman και RoadSpirit, εχετε και οι δυο εν μερει δικιο. Οταν στριβουμε την μηχανη ριχνοντας το βαρος μας, το τιμονι απλα ακολουθει στη γραμμη που χαραζει μια ισορροπια δυναμεων. Καποιος που βλεπει οτι το τιμονι στριβει μπορει να πει οτι στριβουμε με το τιμονι, αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση, αυτο απλα ακολουθει. Απο την αλλη, η μοναδικη στιγμη στην οποια ουσιαστικα στριβουμε με το τιμονι ειναι οταν ασκουμε πανω του δυναμεις ωστε να υπερνικησουμε τις γυροσκοπικες.
    Με αλλα λογια αλλες φορες στριβουμε με το τιμονι, αλλες δεν στριβουμε.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #113
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Eγω παντως ...

    Πολυ θα ηθελα να μαθω εντελει την χρησιμοτητα αυτουνου του ποστ....

    ( Ειδικα αν η ζυγαρια γυρει τελικα υπερ αυτων που δεν χρειαζονται το τιμονι για να στριψουν...)


  9. #114
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
    Eγω παντως ...

    Πολυ θα ηθελα να μαθω εντελει την χρησιμοτητα αυτουνου του ποστ....

    ( Ειδικα αν η ζυγαρια γυρει τελικα υπερ αυτων που δεν χρειαζονται το τιμονι για να στριψουν...)


    βαρα το κι εσυ μπας και κουνηθει κατι!


  10. #115
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    26/05/2007
    Μηνύματα
    392
    Ωραίος ο road spirit, τα είπες πολύ καλύτερα απ'οτι εγώ. Δεν διαφωνούμε πάντως, αν προσέξεις το αρχικό μου ποστ λέω ότι ναι η μοτό στρίβει με το τιμόνι (και όχι με το σώμα), ΑΛΛΑ όχι με τον μπροστινό τροχό, με την έννοια ότι η ανάποδη δύναμη που εφαρμόζουμε στο τιμόνι, ναι μεν κάνει τον μπροστινό τροχό να δείχνει ανάποδα από την κατεύθυνση που στρίβουμε (αυτό εννοείται) ΑΛΛΑ στρίβουμε μόνο όταν λόγω των δυνάμεων αυτών ο πίσω τροχός πάρει κλίση.

    Τέλοσπαντων νομίζω οι έννοιες που λέμε είναι οι ίδιες, απλά η προσωπική ερμηνεία και κατανόηση των πραγμάτων από τον καθένα μας αλλάζει.


    DrBig εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι η μηχανή στρίβει ρίχνοντας το βάρος μας. Δοκίμασε και θα δεις ότι χωρίς να ρίξεις βάρος πουθενά και μόνο με ανάποδο τιμόνι οποιαδήποτε μηχανή σε οποιαδήποτε ταχύτητα στρίβει, το αντίθετο όμως δεν ισχύει. Επίσης η δύναμη στο τιμόνι ΜΑΖΙ (σε συνεργασία δηλαδή) με τις γυροσκοπικές δυνάμεις στρίβουν μια μηχανή και όχι σε αντιπαράθεση με αυτές. Έτσι λέει και το ωραίο βίντεο με το μάθημα φυσικής στο ΜΙΤ που έβαλε κάποιος φίλος σε σχετικό θρεντ (δες μερικές σελίδες πιο πίσω).
    Chris

  11. #116
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Cartman και RoadSpirit, εχετε και οι δυο εν μερει δικιο. Οταν στριβουμε την μηχανη ριχνοντας το βαρος μας, το τιμονι απλα ακολουθει στη γραμμη που χαραζει μια ισορροπια δυναμεων. Καποιος που βλεπει οτι το τιμονι στριβει μπορει να πει οτι στριβουμε με το τιμονι, αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση, αυτο απλα ακολουθει. Απο την αλλη, η μοναδικη στιγμη στην οποια ουσιαστικα στριβουμε με το τιμονι ειναι οταν ασκουμε πανω του δυναμεις ωστε να υπερνικησουμε τις γυροσκοπικες.
    Με αλλα λογια αλλες φορες στριβουμε με το τιμονι, αλλες δεν στριβουμε.

    Τα δύο link που έχω βάλει πιο πάνω τα έχεις τσεκάρει;
    Give me fuel, Give me fire

  12. #117
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Δεν προσπαθώ να το παίξω μελετηρός αλλά η αλήθεια βρίσκεται σε αυτά τα βιβλία. Διαβάστε και μην εμπιστέυεστε κανέναν από κανένα φόρουμ. Πάμε παρακάτω. Δεν είμαι φυσικός και δεν μπορώ να το εξηγήσω το φαινόμενο. Αλλά τώρα που το έχετε υπόψιν, προσέξτε σε αγώνες ότι μια μηχανή μπορεί να αλλάξει κατεύθυνση εν σούζα! Αυτό πως γίνεται ρε παιδιά? Ο μπροστινός είναι στον αέρα και η μηχανή αλλάζει κλίση. Άρα ΔΕΝ στρίβει με τον μπροστινό τροχό! Αλλά και θεωρητικά: η δύναμη που εφαρμόζουμε στο τιμόνι περνά στο πλαίσιο και στο ψαλίδι και προκαλεί την αλλαγή κατεύθυνσης (την κλίση) του πίσω τροχού και αυτό φαίνεται από το πόσο δύσκολο είναι να πάρει κλίση η μηχανή εν κινήσει. Όσοι έχετε ss με κλιπον, λόγω της αμεσότητας στην πληροφόρηση που σας δίνει το πλαίσιο και το πιρούνι θα προσέξατε ότι όταν πηγαίνουμε με 100 χλμ π.χ. και κάνουμε ανάποδο το τιμόνι, η μηχανή δύσκολα πέφτει! Είναι σαν να έχουμε στα χέρια μας το βάρος ΟΛΗΣ της μηχανής και όχι μόνο του μπροστινού τροχού! Αν στρίβαμε με τον μπροστινό τροχό, αυτόν μόνο θα ελέγχαμε με τα κλιπ ον, οπότε η αλλαγή κατεύθυνσης θα ήταν πανεύκολη. Και όμως δεν είναι, και όσο αυξάνονται τα χλμ βαραίνει κι άλλο το κλιπ ον, άρα δεν εξαρτάτε μόνο από τον μπροστινό τροχό. Τελοσπάντων, η εξήγηση που έδωσα είναι σύμφωνα με την δική μου εντύπωση εκ πείρας. Αν έχω λάθος να διορθώσουν όσοι πήγαν και σε σχολεία και έχουν διαβάσει και κάτι τις παραπάνω!

    Το μηχανακι στριβει αμεσα με το τιμονι.
    Δηλαδη στριβω το μηχανακι = κουναω το τιμονι, κατα συνεπεια το στριβω αμεσα.
    Οταν βγαζω σωμα, κωλο, παταω μασπιε παλι στριβει το μηχανακι αλλα οχι αμεσα.
    Στριβει γιατι απλως μετατοπιζω τη μαζα μου πανω σε αυτο.
    Παρενθεση (Το ενα δεν αναιρει το αλλο αλλα βοηθαω το ενα με το αλλο ειδικα σε αγωνιστικη χρηση που θελω το μεγιστο αποτελεσμα που μπορω να παρω)
    Ασχετο το ποσο βγαινω απο το μηχανακι με το ποσο στριβω...
    Οταν μετατοπιζω μαζα στριβω, οταν βγαινω κραταω το μηχανακι πιο ορθιο κατα συνεπεια παταει πιο πολυ το πισω και μπορω να ανοιξω γκαζι περισσοτερο.

    Οταν κανω σουζα στριβω και με τους δυο τροπους απλως η διαφορα ειναι μικροτερη καθως το μπροστα δε παταει απλως επιρεαζει το υπολοιπο μηχανακι
    Αλλα παλι στριβω και με μετατοπιση μαζας.
    Αυτα ειναι φυσικη δε τα συζηταμε τα εχουν αποδειξει αλλοι και μαλιστα σπασαν το κεφαλι τους για να τα βρουν.

    Υ.Γ. Ενδεχομενως κατι να το εκφραζω λαθος ελπιζω να εγινα κατανοητος... ουφ!!

  13. #118
    και ξανα επιστρεφουμε στην ουσια, που εγραψε παραπανω ο Μαγκαίβερ.

    χωρις να ασκησουμε δυναμεις στο τιμονι παρά πατωντας μονοπλευρα στο ενα μαρσπιε η μοτο αποκλεινει αργα απο την ευθεια.

    αν ασκησουμε δυναμεις στο τιμονι λογω των ιδιων δυναμεων το μηχανακι αποκλεινει πολυ πιο γρηγορα και αμεσα απο την ευθεια

    αν ασκησουμε δυναμεις στο τιμονι και παραλληλα πατησουμε και μονοπλευρα τον εναν μαρσπιε θα δωσουμε κλιση στην μοτο ακομα πιο γρηγορα


    cartman σε αυτο που γραφεις για την ασκηση δυναμεων που γεννιουνται απο το γυροσκοπικο φαινομενο μεσω του λαιμου στο πλαισιο και την επιτευξη της επιθημητης κλισης εχεις πόλυτο δίκιο.

  14. #119
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    26/05/2007
    Μηνύματα
    392
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
    Το μηχανακι στριβει αμεσα με το τιμονι.
    Δηλαδη στριβω το μηχανακι = κουναω το τιμονι, κατα συνεπεια το στριβω αμεσα.
    Οταν βγαζω σωμα, κωλο, παταω μασπιε παλι στριβει το μηχανακι αλλα οχι αμεσα.
    Στριβει γιατι απλως μετατοπιζω τη μαζα μου πανω σε αυτο.
    Παρενθεση (Το ενα δεν αναιρει το αλλο αλλα βοηθαω το ενα με το αλλο ειδικα σε αγωνιστικη χρηση που θελω το μεγιστο αποτελεσμα που μπορω να παρω)
    Ασχετο το ποσο βγαινω απο το μηχανακι με το ποσο στριβω...
    Οταν μετατοπιζω μαζα στριβω, οταν βγαινω κραταω το μηχανακι πιο ορθιο κατα συνεπεια παταει πιο πολυ το πισω και μπορω να ανοιξω γκαζι περισσοτερο.

    Οταν κανω σουζα στριβω και με τους δυο τροπους απλως η διαφορα ειναι μικροτερη καθως το μπροστα δε παταει απλως επιρεαζει το υπολοιπο μηχανακι
    Αλλα παλι στριβω και με μετατοπιση μαζας.
    Αυτα ειναι φυσικη δε τα συζηταμε τα εχουν αποδειξει αλλοι και μαλιστα σπασαν το κεφαλι τους για να τα βρουν.

    Υ.Γ. Ενδεχομενως κατι να το εκφραζω λαθος ελπιζω να εγινα κατανοητος... ουφ!!
    Φίλε συμφωνώ, αλλά αυτά που γράφεις δεν έρχονται σε αντιπαράθεση με αυτά που έγραψα. Το συγκεκριμένο που γράφω πιο πάνω δεν έχει σχέση με το αν βγάζω σώμα για να στρίψω η όχι, αλλά με το ότι δεδομένου ότι κάνω το ανάποδο, μετά τι γίνεται...

    Δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση, απλά διευκρινίζω επειδή με έκανες quote
    Chris

  15. #120
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    26/05/2007
    Μηνύματα
    392
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    ...cartman σε αυτο που γραφεις για την ασκηση δυναμεων που γεννιουνται απο το γυροσκοπικο φαινομενο μεσω του λαιμου στο πλαισιο και την επιτευξη της επιθημητης κλισης εχεις πόλυτο δίκιο.
    Chris

Σελίδα 8 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2010, 18:27
  2. Ετσι στριβουν.....!!!!
    από ireneepi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 125
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2008, 17:27
  3. χωρις τιμονι !!
    από jimmiz888 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 20:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF