Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: αγορα μηχανης απο αρχαριο.βοήθεια!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2010
    Μηνύματα
    17

    αγορα μηχανης απο αρχαριο.βοήθεια!

    γεια σας και απο μενα,καινουριος στην παρεα

    επειδη η κατασταση στην αθηνα δεν παλευεται πλεον αλλα κυριως επειδη τα εξοδα μετακινησης λογω βενζινης εχουν γινει αφορητα,μπηκα κι εγω στη σκεψη να σκεφτω διτροχο.Από μικρός βέβαια γουστάρω τις μηχανές αλλά η αλήθεια είναι ότι με φόβιζε περισσότερο η σκέψη ότι είμαι 100% εκτεθειμένος στους άλλους παρά το ότι δεν είχα εμπιστοσύνη στον εαυτό μου. Μετά λοιπόν από 16 χρόνια οδήγησης αυτοκινήτου σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω μηχανή.

    Και τώρα το ερώτημα-κουιζ:είμαι εντελώς άσχετος (το μόνο δίτροχο που ξέρω να οδηγώ είναι το ποδήλατό μου) και τα οικονομικά μου δυστυχώς είναι περιορισμένα-μέχρι 2000€.Θα προτιμούσα κάτι μεταχειρισμένο σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση αφού μπορεί και λόγω τις ασχετοσύνης μου θα έχουμε και ζημιές.Οπότε έτσι, δεν θα σκάσω και πολύ. Στη συνέχεια βλέπουμε για μεγαλύτερο. Θα το κρατήσω τουλαχιστον 2 χρόνια. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ εθνική και αττική οδό, αν και ανά πάσα στιγμή αυτό μπορεί και να αλλάξει. Θα το ήθελα λοιπόν για τη μεταφορά μου στη δουλειά, καμιά βολτίτσα,μπανακια το καλοκαίρι κτλ

    Περισότερο μου αρέσουν τα σ.μοταρντ τύπου χτ, dr κτλ. Καταλαβαίνω ότι με αυτά που θέλω πηγαίνω στην κατηγορία των 125 cc. όχι παπιά-σκούτερ. Και ρωτάω λοιπόν:θα με δυσκολέψει, θα μπορεί να με βγάλει και λίγο πιο έξω από αθήνα, θα με βολέψει όσον αφορά τον σωματότυπό μου (1,85 ύψος, 85 κιλά)????Κατανάλωση ? (Πολύ βασικό)

    Όλες οι προτάσεις δεκτές....με ανυπομονησία...

    Υ.Γ. Λογικά κάποιοι θα προτείνουν για μεγαλύτερο. Παρόλο που είμαι άσχετος από οδήγηση μηχανής, έχω τον τρόπο να ελέγχω τον εαυτό μου και την τρέλλα μου καθότι είμαι και 34,αρκετά ώριμος νομίζω. Το θέμα που περιορίζει λοιπόν είναι το οικονομικό!!

    Ευχαριστω όλους εκ των προτέρων

  2. #2
    Λογικα φιλε χτ βρισκεις σε τετοια τιμη.Απο αυτα που ακουω απο συμφουριτες ολοι λενε οτι ειναι πανευκολη μηχανη.Θα σε βολεψει και για αυτα που αναφερεις αρα πληρη τις προυποθεσεις.Ψαχνω και εγω καμια αγγελια αμα ειναι και βαζω για να σε βοηθησω





    Ειμαι μονο ενας,ομως ειμαι ενας.Δεν μπορω να κανω τα παντα,ομως μπορω να κανω κατι.Και επειδη δεν μπορω να κανω τα παντα δεν θα αρνηθω να κανω το κατι που μπορω

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2010
    Μηνύματα
    115
    Απλα επειδη φαινεται οτι το θεμα της οικονομιας σε ενδιαφερει πολυ, καλυτερη οικονομια απο παπι δεν θα βρεις(ουτε καν ελαφρως χειροτερη νομιζω...), και ειναι κριμα να τα τσουβαλιαζεις με τα σκουτερ, μια χαρα ειναι τα παπια!

    Απο τη στιγμη που δεν θες παπι, νομιζω για τη χρηση που θες καλυτερα ειναι ενα 125 η 250αρι street που απο θεμα οικονομιας ειναι η δευτερη καλυτερη επιλογη μετα απο παπι αν δεν κανω λαθος.

    Ασε και μερικα λευτα στην ακρη για εξοπλισμο, αν και αμα εισαι ανετος με το ιντερνετ buying δεν θα εχεις προβλημα ακομα και με πολυ λιγα λεφτα.

  4. #4
    απλο μελος Το avatar του/της granazi
    Εγγραφή
    31/12/2009
    Μηνύματα
    1.257
    ριξε μια ματια στο XTακι του χρηστη lettas. για ξεκινημα δεν ειναι καθολου κακο νομιζω
    επιτρεπεται να πεφτεις επιβαλεται να σηκωνεσαι


  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi
    ριξε μια ματια στο XTακι του χρηστη LETAS. για ξεκινημα δεν ειναι καθολου κακο νομιζω
    lettas εδώ.. δύο "τ" παρακαλώ..



    το ΧΤάκι είναι στην υπογραφή μου φίλος..
    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  6. #6
    απλο μελος Το avatar του/της granazi
    Εγγραφή
    31/12/2009
    Μηνύματα
    1.257
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
    lettas εδώ.. δύο "τ" παρακαλώ..



    το ΧΤάκι είναι στην υπογραφή μου φίλος..
    σε προλαβα και το εσιαξα πριν το πεις το τ σου

    :rotflmao:
    επιτρεπεται να πεφτεις επιβαλεται να σηκωνεσαι


  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi
    σε προλαβα και το εσιαξα πριν το πεις το τ σου

    :rotflmao:
    μερσί
    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2010
    Μηνύματα
    17
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

    Η πρώτη ματιά που έριξα ήταν για το ybr 125 της Yamaha. Μου άρεσε και σαν εμφάνιση, έμαθα ότι είναι οικονομικό και πάνω απόλα αξιόπιστο. Το μόνο που με προβληματίζει είναι το χαμηλό ύψος της σέλας σε σχέση με το ύψος μου(1,85). Άσε που θα είναι σαν να καβαλάω μικρό "ποδήλατο". Γι'αυτό πήγα στη λύση του μοταρντ-εντούρο.

    Μεταξύ Yamaha ΧΤ και Suzuki DR τι θα προτίνατε? Υπάρχει και το Derbi Senda αλλά δεν ξέρω για ευκολία ανταλλακτικών και κόστος.Νομίζω ότι είναι και λίγο πιο ανεβασμένα στην τιμή.

    Και κάτι τελευταίο. Καταλαβαίνω ότι δεν είναι και το καλύτερο να κυκλοφορείς στην εθνική-αττική οδό με 125άρι μηχανάκι. Γνωρίζω τι θα πει ενεργητική ασφάλεια καθότι ισχύει το ίδιο και στα αυτοκίνητα. Πολλές φορές όμως βλέπω να κυκλοφορούν αυτού του κυβισμού μηχανάκια στο δρόμο. Θα ήθελα τη γνώμη σας αφού εγώ από εμπειρία...0!

    Panos1313 δεν υποτιμώ τίποτα γιατί δεν έχω και εμπειρία. Πιστεύω όμως ότι η μηχαν΄΄η εκτός από την πρακτικότητα είναι και να γουστάρεις να την καβαλάς. Γι'αυτό δεν προτιμώ τα παπιά χωρίς να τα υποτιμώ. Άσε που από τα λίγα που έχω μάθει, μια μικρή μηχανή σαν στήσιμο και πλαίσιο είναι πολύ καλύτερη από πάπια, παρόλο που από επιδόσεις είναι πάνω κάτω τα ίδια

    THANKS

  9. #9
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    όπως καταλαβαίνεις και ο ίδιος το 125αρι δεν έχει την ικανότητα ενός μεγαλύτερου κυβισμού στην Ε.Ο.

    Θα σε πάει κάπως κουραστικά... ειδικά σε ανηφορικά κομμάτια και με αέρα τα 100 δύσκολα θα τα δείς και αν πέσεις και σε ευθείες Α.Ο. θα βαρεθείς απίστευτα.

    Προσωπικά θα πρότεινα τα 2000 που δίνεις να μαζέψεις κανά 500αρικο ακόμα και να πάς για 600αρακι ΧΤ που θα μπορεί να σου δώσει κάτι παραπάνω στο γκάζι όσον αφορά ασφάλεια, αλλά δεν θα σε κουράσει και πολύ στην Ε.Ο.

    όσον αφορά συμπεριφορά,.... άθραυστο αν είναι προσεγμένο απο τον προηγούμενο... φτηνά ανταλλακτικά, καίει λίγο αν το πας σωστά , με συμβιβασμούς παίρνεις και συμβία και πας για κοντινό μπάνιο. Και όταν έρθει η ώρα να το δώσεις... ΧΤ ειναι.. ολο και κάποιος θα το θέλει.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2010
    Μηνύματα
    17
    Πρώτη μηχανή 600cc? Πολύ μου φαίνεται. Σίγουρα μεγαλύτερη ιπποδύναμη και ασφάλεια αλλά...Άσε που δεν θέλω να ξεφύγω από το όριο των 2000€ γιατί πρέπει να σκεφτώ και τον εξοπλισμό και το δίπλωμα που δυστυχώς δεν έχω ακόμα.

    Για τα ΧΤ μεταχειρισμένα μέχρι πόσα χλμ θεωρείται ότι πρέπει να έχει για να θεωρείται καλή περίπτωση?

  11. #11
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Δεν έχει να κάνει με τα χιλιόμετρα... έχει να κάνει με το τι μεταχείριση του είχε κάνει ο προηγούμενος.


    τώρα για το δίπλωμα απο την στιγμη που δεν έχεις περιορισμό σε ηλικία για να βγάλεις δίπλωμα μηχανής Α1 ... μπορείς να βγάλεις για όλους τους κυβισμούς και να τελειώνει. Έτσι και αλλιώς σήματα δεν δίνεις αν έχεις δίπλωμα Ι.Χ. ... μόνο πορεία και δεν είναι ουσιαστικά κανά σημαντικό πρόβλημα αυτό.

    Όσον αφορά τα οικονομικά ... τι να σου πω αδερφέ.. δεν είμαι στην τσέπη σου αλλά θεωρώ πως το 125 θα το βαρεθείς γρήγορα και μπορεί να μετανιώσεις πολύ γρηγορότερα απο όσο φαντάζεσαι που δεν πήρες κάτι πιο μεγάλο και δυνατότερο.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    όπως καταλαβαίνεις και ο ίδιος το 125αρι δεν έχει την ικανότητα ενός μεγαλύτερου κυβισμού στην Ε.Ο.

    Θα σε πάει κάπως κουραστικά... ειδικά σε ανηφορικά κομμάτια και με αέρα τα 100 δύσκολα θα τα δείς και αν πέσεις και σε ευθείες Α.Ο. θα βαρεθείς απίστευτα.

    Προσωπικά θα πρότεινα τα 2000 που δίνεις να μαζέψεις κανά 500αρικο ακόμα και να πάς για 600αρακι ΧΤ που θα μπορεί να σου δώσει κάτι παραπάνω στο γκάζι όσον αφορά ασφάλεια, αλλά δεν θα σε κουράσει και πολύ στην Ε.Ο.

    όσον αφορά συμπεριφορά,.... άθραυστο αν είναι προσεγμένο απο τον προηγούμενο... φτηνά ανταλλακτικά, καίει λίγο αν το πας σωστά , με συμβιβασμούς παίρνεις και συμβία και πας για κοντινό μπάνιο. Και όταν έρθει η ώρα να το δώσεις... ΧΤ ειναι.. ολο και κάποιος θα το θέλει.

    Gandalf
    +660

    Βλέπω καθημερινά την ΧΤ600 συναδέλφου με 130000+χλμ, σε άψογη κατάσταση, να δουλεύει σαν ρολόι, απολύτως μαμά εκτός από γέφυρα και καθρέπτες. ΑΝΕΤΑ την αγόραζα αυτή τη μηχανή...

    Φίλε Μακρο, βρες μια καλά συντηρημένη 600άρα και πάρτη.
    Οι ΧΤ είναι γνωστές για τη φιλικότητά τους στον αρχάριο..
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    για εθνικη και αττικη το 125 δεν...
    κοιτα για μεγαλυτερο καλυτερα αν και θα προτεινα να μην βγεις κατευθειαν με πρωτο μηχανακι σε οποιοδηποτε δρομο υπαρχει ενδεχομενο να σου ασκησει πιεση.

    στην αρχη και στην κηφισιας να εισαι θα εισαι κουμπομενος ποσο δε μαλλον αττικη με 125.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2010
    Μηνύματα
    17
    Αν πάμε σε μεγαλυτερη μηχανή π.χ ΧΤ660 είμαι σίγουρος ότι ανεβαίνει εκτός από το κόστος κτήσης και το κόστος χρήσης. Κατανάλωση, ασφάλεια και κάποια ανταλλακτικά όσο νά'ναι. Σίγουρα έχεις κάτι καλύτερο αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα...

    Και κάτι άλλο παιδιά από όλους τους έμπειρους. Βασικά για να πω και την αλήθεια, αν δεν υπήρχαν όλα αυτά τα έξοδα γιατί το τελευταιο διάστημα στην κυριολεξία έχει εκτοξευτεί (βενζίνη και διόδια με συντηρητική οδήγηση και αυτοκίνητο 1.600 περίπου 300€!!!) δεν νομίζω να έμπαινα στη διαδικασία για μοτο. Κι αυτό γιατί όπως είπα και στην αρχή πραγματικά μεσα σ'αυτή τη ζούγκλα οι κίνδυνοι είναι πάρα πολλοί. Με φοβίζει το ενδεχόμενο κάποιου ατυχήματος αφού πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου. Άλλωστε το ίδιο ισχύει και για τα αυτοκίνητα. Βέβαι εκεί είσαι πολύ πιο ασφαλής. Στα 16 χρόνια που οδηγώ έχω κάνει 2 πολύ μικρά. Με μοτό θα ήταν όμως διαφορετικά

    Δεν ξέρω τελικά αν αξίζει τον κόπο τώρα στα "γεράματα" να γίνω μηχανόβιος. Αν και τουλάχιστον θεωρητικά η αίσθηση με συναρπάζει...

  15. #15
    Στην ΧΤ660 ανεβαίνει σίγουρα το κόστος κτήσης, καθώς πιο καινούργιο μοντέλο.
    Η κατανάλωση είναι σε λογικότατα επίπεδα λόγω injection. Μάλλον καλύτερη από την 600.
    Ασφάλειες, τέλη κλπ, ίδια κυβικά είναι, καμία διαφορά.
    Ζημιάρικες δεν είναι και οι δύο.
    Τα ίδια που κάνεις με τη μία, κάνεις και με την άλλη.

    Για το θέμα της ασφάλειας, σκέψου το πάλι.
    Γιατί με τη μηχανή ένα "χαζό" ατυχηματάκι που θα γρατζουνίσει τον προφυλακτήρα σου μπορεί να σε τραυματίσει με τη μηχανή.
    Εδώ είναι αποκλειστικά δικό σου θέμα και δική σου κρίση.

    Πάντως, αν το αποφασίσεις, σου προτείνω ανεπιφύλακτα μια ΧΤ600, που ταιριάζει με το ύψος/βάρος σου, τη βρίσκεις σε καλές τιμές, κάνει αυτά που ζητάς και είναι μια μηχανή που θα σε κάνει, (αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με το άθλημα ) να λες και συ ότι καβάλησες κάποτε μια σκληροτράχηλη ΧΤ.

    Καλή επιλογή και καλές αγορές!!
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. H κλασσική πλέον ερώτηση : αγορά μηχανής από αρχάριο.
    από Aboulafia στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 210
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2012, 23:23
  2. Βοήθεια για αγορα μηχανης απο Κινα
    από Γιαννης2 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2009, 06:45
  3. Αγορά μηχανής απο Ιταλία
    από Motoulis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2006, 09:23
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 08:34
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF