Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Στηριξτε την ΕΛΛΑΔΑ υπαρχει τροπος

  1. #1

    Στηριξτε την ΕΛΛΑΔΑ υπαρχει τροπος

    Γράφει ο Κωνσταντίνος Μαυρίκος, oικονομολόγος


    Λίγο έως πολύ, νομίζω πως όλοι έχουν αντιληφθεί την μεγάλη οικονομική κρίση που εξελίσσεται σε όλο τον κόσμο. Δεν θα προχωρήσω σε αναλύσεις των αιτιών και ούτε σε προβλέψεις επιδείνωσης, που λίγο πολύ όλοι τις αναμένουν.
    Αντίθετα κρίνω πολύ σημαντικό να δώσω μια κρίσιμη σύσταση που μπορεί να εμποδίσει σε ένα βαθμό την επιδείνωση που όλοι περιμένουμε.


    Στηρίξτε τα ελληνικά προϊόντα και υπηρεσίες, γιατί έτσι θα στηρίξετε τις θέσεις εργασίας σας και θα δημιουργήσετε θέσεις εργασίας για συμπατριώτες σας!!!


    Δώστε λίγα παραπάνω χρήματα σε μερικά από αυτά, αλλά σε άλλα το κέρδος είναι μεγαλύτερο. Σε όλες τις περιπτώσεις η ποιότητα είναι πιο αγνή. Σκεφτείτε μερικά απλά παραδείγματα αλλαγών και τις επιπτώσεις τους:


    a.Αντί για τυρί gouda ψωνίστε Λογάδι Ηπείρου ή Ελασσώνας ή Τρικαλινό ή Μακεδονικό Τυρί. Λιώνουν το ίδιο καλά στην πίτσα και στα τοστ και είναι πολύ πιο νόστιμα.


    b.Αντί για Coca Cola, Pepsi Cola, αγοράστε αναψυκτικά Lux, Εψα, Νιγρίτα, Σουρωτή, Ξυνό Νερό, κ.ά.


    c.Αντί για Heinekenκαι Amstel, αγοράστε Mythos, Genesis, Magnus Magister, Kraft, Βεργίνα, Πειραϊκή (δοκιμάσατε ποτέ ή προτιμήστε ελληνικά κρασιά.


    d.Αντί για μακαρόνια Barilla, Misco που παράγονται από πολυεθνική, αγοράστε μακαρόνια Μέλισσα ή μικρών ελληνικών βιοτεχνιών.


    e.Αντί για .. προσούτο, αγοράστε ελληνικά αλλαντικά.


    f.Αντί για σκληρό τυρί Δανίας, αγοράστε ελληνικά κεφαλοτύρια (παράδειγμα Γκλίτσα, Όλυμπος, Δωδώνη και πολλά άλλα).


    g.Αντί για γάλα εισαγωγής Βερόπουλου και Lidl αγοράστε γάλα ΑΓΝΟ, ΜΕΒΓΑΛ, Όλυμπος, ΔΕΛΤΑ, κ.α.


    h.Αντί για Ουίσκυ, αγοράστε τσίπουρο, ούζο, τσικουδιά.


    i.Αντί για σοκολάτες Nestle, αγοράστε σοκολάτες ΙΟΝ. Ελληνικό μέλι, ελληνικές μαρμελάδες, ελληνικές καραμέλλες.


    j.Αντί για ταξίδια εκτός Ελλάδας, προτιμήστε φέτος την Ελλάδα και μόνο!! Θα περάσετε και πιο καλά γιατί δεν θα σας στραβοκοιτάζου ν.


    k.Αντί για Marlboro, Camel των αγαπημένων αμερικάνων, αγοράστε ΚΑΡΕΛΙΑ, ΣΕΚΑΠ.


    l.Σταματήστε να ψωνίζετε από super markets Lidl, Aldi, Carrefour και άλλες δουλειές γερμανικών και ξένων συμφερόντων. Καταναλώνετε μ' αυτό τον τρόπο τα "σκουπίδια" των ξένων και τα περισσεύματά τους. Ψωνίστε από ελληνικές φίρμες π.χ. Αλέξανδρος, Αρβανιτίδης, Μασούτης κτλ ή μικρά μπακάλικα


    Αντικαταστήστε ό,τι ξένο αγοράζετε με κάτι αντίστοιχο ελληνικό και μόνο όταν δεν παράγουμε τέτοιο είδος, πάρτε το ξένο.

    Καταναλώστε λιγότερο εν ανάγκη αλλά πάρτε ελληνικά!

    Έτσι θα κάνετε οικονομία τελικά και σε σας και στη χώρα.

    Δείτε τις επιπτώσεις τους:

    1.. Όταν αγοράζετε προϊόντα πολυεθνικών εταιρειών, αποδυναμώνετε τις ελληνικές παραγωγές.

    Αποδυναμώνοντα ς Ελληνικές Παραγωγές, βοηθάτε στην επιδείνωση της ανεργίας. Αντίθετα ενισχύοντας Ελληνικές Παραγωγές σε τόσο δύσκολους καιρούς, βοηθάτε την διατήρηση και αύξηση θέσεων εργασίας!!


    2.. Όταν αγοράζετε εισαγόμενα προϊόντα, ουσιαστικά δίνετε ένα 50% των χρημάτων σας σε εργοστάσια άλλων χωρών που απασχολούν αποκλειστικά αλλοδαπούς.


    Σκεφτείτε επίσης ότι αν η κάθε Ελληνική Οικογένεια στρέψει 500 ευρώ ετησίως σε ελληνικά προϊόντα, τότε για κάθε χίλιες οικογένειες, θα αυξηθεί άμεσα η ζήτηση ελληνικών προϊόντων κατά 500.000 ευρώ και θα δημιουργηθεί μια τελική κυκλοφορία χρήματος ισοδύναμη με περίπου 4.500.000 ευρώ στην αγορά!!
    Ή πιο απλά, 1000 οικογένειες μπορούν να δημιουργήσουν 100-150 θέσεις εργασίας τουλάχιστον!!! Αλλάζοντας απλά την κατανάλωση από προϊόντα πολυεθνικών και από εισαγόμενα προϊόντα. Τελικά σκεφτείτε ότι αν όλοι μας υιοθετήσουμε μια τέτοια συνήθεια, τότε 1.000.000 οικογένειες θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε στην πρόσληψη 100.000-150.000 συμπατριωτών μας!!!


    Επομένως όταν κάνετε την επόμενη αγορά σας, σκεφτείτε ότι ίσως να βοηθάτε μεσοπρόθεσμα την επαγγελματική σας εξέλιξη ή την επαγγελματική εξέλιξη αγαπημένων σας προσώπων.


    Αγαπητοί Συμπατριώτες ΜΠΟΡΟΥΜΕ!!!


    ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΠΑΝΤΟΥ

  2. #2
    Ραντεβού...στα όνειρά σου Το avatar του/της ΜΟΡΦΕΑΣ
    Εγγραφή
    26/03/2009
    Μηνύματα
    139
    Ένα παράδειγμα μάλιστα, πριν μερικές μέρες πήγα σε μια κρεπερί, και αφού με ρώτησε τι θα πάρω, του λέω τι μπύρες έχει. Μου αράδιασε καμιά 10αρια ξένες, που προσπαθούσε μάλιστα να τις θυμάτε κιόλας, οπότε στο τέλος του λέω "Καμιά Ελληνική δεν έχεις;" και έχει μείνει μ@λ@κ@ς. "Ναι έχω μία την ........". -"Ωραία φέρε αυτήν".

  3. #3
    Πικραμένο μέλος Το avatar του/της guzzistas
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    851
    Αλλο παράδειγμα.... πήγαμε στο σούπερ μάρκετ και εκεί που ήταν τα κέτσαπ είχε μόνo heinz.... Εγώ αγοράζω Κύκνος όχι μόνο γιατί είναι ελληνικό αλλά μου αρέσει κιόλας. Δεν με πειράζει που ειναι 10 λεπτά ακριβότερο... Μίλησα σε μια υπάλληλο και μου είπε ότι έχουν στην αποθήκη και θα φέρει Κάναμε τα υπόλοιπα ψώνια και μετά από λίγο στο ράφι υπήρχαν Κύκνος....

    Κάπου είχε ανοιχτεί ένα θέμα παρόμοιο, και μερικοί είχαν πει ότι θα προτιμήσουν τα εισαγώμενα γιατί είναι φθηνότερα... Εντάξει, μπορούμε να βρούμε τη χρυσή τομή, όχι όλα εισαγόμενα... Υπάρχουν ελληνικά προϊόντα σε πολύ καλές τιμές και ποιοτικά...
    Οι μόνοι πιο ΗΛΙΘΙΟΙ από τους πολιτικούς, είναι οι ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ.



  4. #4
    όπου γης Το avatar του/της iosif
    Εγγραφή
    13/03/2007
    Μηνύματα
    150
    εγω θα ελεγα:

    στηριξτε τις μικρες επιχειρησεις

    πχ παρε χυλοπιτες απο βιοτεχνια και οχι μελισσα
    καλά που βγήκα φρόνιμος, υπάκουος, σκυφτός

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2010
    Μηνύματα
    115
    Τι να στηριξω μωρε? Το καρτελ γαλακτος που με ειχε να πληρωνω το γαλα 1,4 ευρω πριν 2 χρονια οταν στο εξωτερικο δεν εφτανε το 1?
    Να στηριξω την φετα που στον χωρο παρασκευης της την πληρωνω σαν χαβιαρι?
    Τον ελληνικο τουρισμο που τοσα καλοκαιρια με αντιμετωπιζε ως δυτικο-ευρωπαιο τουριστα που πρεπει να αρμεχτει?

    Ευχαριστω δεν θα παρω. Θα στηριξω _ΜΟΝΟ_ την τσεπη μου.

  6. #6
    Ξέρετε πόσους συμπατριώτες μας απασχολούν οι ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ εταιριες οπως 3Ε, Pepsico Ελλας, Αθηναϊκη Ζυθοποιϊα κ.λ.π.?????

  7. #7
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Εγω χθες ηπια 3 FIX ... Παρεπιπτοντως ειναι καλυτερες απο τις Amstel....








    με τα τυρια κασερια - γαλατα εχω κι εγω τις ενστασεις μου....


    Ειναι δυνατον ΤΡΙΚΑΛΙΝΟ Κ Ολυμπος ημισκληρο να περνανε 1 (ενα) ολοκληρο ευρω (ιδια gr) την Gouda η αλλα τυρια απο Ολλανδια Αυστρια κλπ?


    ρε παιδια ειμαι στην Λαρισα και θελω να προτιμησω Ντοπια...αλλα


    εχω φτασει στο σημειο να ευχομαι να αρχισει να περναει ο γαλατας με τα κιουπια και τα κανατια στην καροτσα.....Θα βγαλω καρτα μελους απ τους πρωτους !!
    Accipere quam facere praestat injuriam

  8. #8

    Re: Στηριξτε την ΕΛΛΑΔΑ υπαρχει τροπος

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotos 8


    j.Αντί για ταξίδια εκτός Ελλάδας, προτιμήστε φέτος την Ελλάδα και μόνο!! Θα περάσετε και πιο καλά γιατί δεν θα σας στραβοκοιτάζου ν.




    l.Σταματήστε να ψωνίζετε από super markets Lidl, Aldi, Carrefour και άλλες δουλειές γερμανικών και ξένων συμφερόντων. Καταναλώνετε μ' αυτό τον τρόπο τα "σκουπίδια" των ξένων και τα περισσεύματά τους.
    :rotflmao: :rotflmao:

    poly gelio o typos

    protimiste ellada pedia ka8iste na sas gamisoun gia ena domatio den einai tipota more 3000 euro gia 10 meres se nisi kala einai.etsi ftasame edo pou eimaste me ta diakopodaneia kai tis malakies,me ta lamogia

    tora gia to lidl kai aldi den sxoliazo thn ili8ia apopsi oti einai skoupidia ta proionta.xeroume oloi kala oti sta ellinika proionta den yparxei elegxos se tpt trome oti skata vazoun mesa kai den noiazete kaneis.sthn germania yparxei poly afstiros elegxos toulaxistoun.an einai dynaton min trela8oume kiolas emeis 8a bgaloume to fidi apo thn tripa voi8ontas ta lamogia ti lete reee?

  9. #9

    Re: Re: Στηριξτε την ΕΛΛΑΔΑ υπαρχει τροπος

    Αρχικά δημιουργήθηκε από alucard
    sthn germania yparxei poly afstiros elegxos toulaxistoun.
    Kαι αν παρήλθον οι χρόνοι εκείνοι...


    Βάλε στο γκούγκλη german food scandal και κάτσε να διαβάσεις τι ταίζανε οι "βιολογικοί" κτηνοτρόφοι τα οζά τους, με τι γλυκαίνανε τα κρασιά τους και τι βάζανε στην μπύρα και στο λουκάνικο.
    Λαμόγια υπάρχουν παντού, κολλητέ μου
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536

    Re: Re: Re: Στηριξτε την ΕΛΛΑΔΑ υπαρχει τροπος

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Kαι αν παρήλθον οι χρόνοι εκείνοι...
    ...δεν ηυξηθειν ομως αι τιμαι των αγαθων...

    Το ιδιο σαμπουν που αγοραζεις εδω 4 στη Γερμανια εχει 2,5 ευρω...γιατι???
    ...cause the place seems still alive...

  11. #11
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    δε ξερω τι λετε για τα "ελληνικα" προιοντα ..αλλα τα ελληνικα προιοντα πρεπει να ειναι φτηνοτερα απο τα ξενα..

    και μην ακουσω για ποιοτητα ελληνικου προιοντος..γιατι χεστα.

    χεστα ομως..

    ο ελληνας αγροτης..εχει ρημαξει τα παντα εχει ψεκασει οτι υπαρχει οσο μπορει και αν περιμενετε απο ελεγχους κτλ για να ειστε σιγουροι για τη ποιοτητα..χεστα παλι.(παω στο χωριο και σκαει το τυρι ο ξαδελφο με ενα σταφυλι στο χερι σα μπαλακι του γκολφ..και μου λεει με καμαρι..ΚΟΙΤΑ ΠΟΣΟ ΤΟ ΚΑΝΑ..ΟΧΙ ΚΟΙΤΑ..και αυριο παω να ξαναψεκασω μου λεει!!!- να με πεις που στελνεις του λεω..να μη περναω ουτε απεξω..)

    μη πιασουμε τυρια..γαλατα κτλ..γιατι απλα στη δελτακτλ κτλ..ΔΕ ΠΕΤΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ.

    Αλλά τιποτα ομως..τιποτα.ολα γυρνανε πισω και κατι αλλο φτιαχνουν με τα ληγμενα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalhsCr
    Εγγραφή
    22/10/2009
    Μηνύματα
    344

    re

    Οι ελληνικές παραγωγές αποδυναμώθηκαν απο μονες τους.
    Τοσα χρονια οι Ελληνες εμποροι μας κλεβουν και δουλευουν με τρελο ποσοστο κερδους .
    Ευκολο ειναι να ριχνουμε τις ευθυνες στους αλλους.
    Οι πολυεθνικες εταιρειες μας φταινε ε?
    Τα ελληνικα προιοντα εχουν ποιοτητα ε? καλα οκ.

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonik
    Ξέρετε πόσους συμπατριώτες μας απασχολούν οι ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ εταιριες οπως 3Ε, Pepsico Ελλας, Αθηναϊκη Ζυθοποιϊα κ.λ.π.?????
    +1050
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  14. #14

    Re: Re: Re: Re: Στηριξτε την ΕΛΛΑΔΑ υπαρχει τροπος

    Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
    ...δεν ηυξηθειν ομως αι τιμαι των αγαθων...

    Το ιδιο σαμπουν που αγοραζεις εδω 4 στη Γερμανια εχει 2,5 ευρω...γιατι???
    Το αυτό διερωτόμαστε και ημείς!
    Και να ειπεί κανείς, ότι διάγουν ρυπαρότεροι και ούκ δύνα(ν)ται λαβείν οίτινες το λουτρόν αυτοίς να το εκλάβω ως δικαιολογίαν μεγίστην. Αλλά μανικόν, δε, εστί(ν) ότι ουδείς διαμένει εις σπήλαιον μετά προβιάς και κόπρου από δεκαετιών πλέον...
    Μυστήριον μέγα!
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Εγώ πολύ απλά θα έλεγα

    Στηρίξτε μεν τα Ελληνικά προιόντα των Ελληνικών εταιριών ΑΛΛΑ μόνο στον βαθμό που αυτες δεν κερδοσκοπούν ασύστολα εκμεταλευόμενες τα ολιγοπώλια που έχουν στήσει και μόνο στον βαθμό που η όποια διαφορά τιμής έχει αντίκρυσμα στην ποιότητα του προιόντος...

    Γιατί όπως οι καταναλωτές έχουν υποχρέωση να στηρίζουν την εθνική τους οικονομία, άλλη τόση υποχρέωση έχουν οι Ελληνες επιχειρηματίες να σέβονται τους καταναλωτές που έχουν καλομάθει να τους αρμέγουν σαν πρόβατα εδώ και δεκαετίες...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επάνοδος από την Ελλάδα
    από tifoefs στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 17:30
  2. Αγαπάς την Ελλάδα;
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2005, 19:15
  3. Υπάρχει τρόπος????
    από free rider στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2005, 22:08
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2005, 20:25
  5. Προτάσεις για όμορφα μέρη ανά την Ελλάδα...
    από bikersonly στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 20:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF