Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Κλειδαριές, κουλούρες, πέταλα= Οι κλέφτες "κλέφτες" θα γίνουνε???

  1. #1
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925

    Κλειδαριές, κουλούρες, πέταλα= Οι κλέφτες "κλέφτες" θα γίνουνε???

    Καλησπέρες!!!

    Αρχικά αυτό το θέμα το προόριζα μάλλον για τις γενικές συζητήσεις... Σκόπευα να ζητήσω τις γνώμες σας, μιας και σύντομα θα πάρω την πρώτη μου μηχανή...

    Αυτό το βίντεο με έκανε να αλλάξω δρόμο και να έρθω εδώ...

    http://www.youtube.com/watch?v=VC3hFr8p2ck


    Μου έκανε αρκετή εντύπωση το ότι παρ'ότι έψαξα αρκετά αντίστοιχα θρεντ δεν το βρήκα πουθενά...

    Στην ταμπακέρα τώρα!

    Πολλοί μου είχαν πει ότι κλειδαριές, κουλούρες και λοιπά είναι για να καθυστερήσουν ή να αποτρέψουν εξ όψεως κάποιον επίδοξο, παρά για να τον εμποδίσουν αν πραγματικά έχει σκοπό να κάνει τη δουλειά του.

    Πόσο όμως να τον καθυστερήσουν??? Το παραπάνω βίντεο δείχνει πως η καθυστέρηση πάει περίπατο μιας και είναι θέμα δευτερολέπτων το να κοπεί η κουλούρα...

    Εσείς τι χρησιμοποιέιτε???

    Πέραν του γκαράζ, ποια λύση είναι η καλύτερη?

    Σίγουρα υπάρχει η επιλογή "βάζω κουλούρα γύρω από αιωνόβια ελιά, λουκέτο στη δισκόπλακα, πέταλο στην οπλή, και μια πλεξούδα σκόρδα στη μανέτα του συμπλέκτη", αλλά μου ακούγεται λίγο too much μιας και όλα αυτά (εκτός από τα σκόρδα) είναι αρκετά ακριβά, και πόσο μάλλον όταν η αξία της μηχανής δεν είναι ανάλογη.

    Για πέστε ωρε παλικάρια!

  2. #2
    And I quote" Και τα παπούτσια μέσα" end my quote (Γκουζγκούνης)

    Βάλτα όλα πάνω και έχεις ολιγότερες πιθανότητες να γίνει ανάρπαστο.
    Μην το κλειδώσεις μια φορά, και θα βρεθείς να ψάχνεις τις μάντρες στο Ίλιον.
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  3. #3
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    αδερφε αν την κλειδωνεις εξω,τα πραγματα ειναι ζορικα.
    καλο ειναι να εχεις και κουλουρα και πεταλο και καλο συναγερμο
    και κουκουλα.ολα αυτα δεν θα σε σωσουν μεν,αλλα ειναι ειναι μεγαλη
    καθυστερηση για τον ληστη δε,απο εκει και περα παιζεις με τις πιθανοτητες
    και την τυχη.απλα να θυμασαι οτι οσα πιο πολλα εχεις τοσο αποτρεπεις τον
    κλεφτη που θα παει στο επομενο μηχανακι!!
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    Επειδη σκεφτομουνα να γραψω πεντε πραγματα ας μπουν εδω.

    Λοιπον ξεκιναμε, για εισαγωγη διαβαζουμε εδω http://www.bikenet.gr/index.php?opti...9&topic=8885.0
    ενα παλικαρι απο το bikenet εχει γραψει χρησιμα πραγματα για τα μεταλλα. νομιζω εχουμε και μηχανουργους αναμεσα μας οποτε μας λυνουν και εξτρα αποριες.

    Αυτοματα μετα παμε εδω http://www.almax-security-chains.co.uk/
    Ειναι η εταιρεια που εχει γυρισει το βιντεο που εβαλες και αναφερεται και στη συζητηση στο bikenet.
    Προσφατα αγορασα την αλυσιδα τους των 19mm.
    Ασηκωτη!! Δεν μεταφερετε ευκολα. Ειναι κυριολεκτικα τερας! Επισης ολη η κατασκευη ειναι αγγλικη-φημιζονται για τους χαλυβες τους οι εγγλεζοι..
    Για το οτι δεν σπαει ευκολα με τον τροπο που προσπαθουν στα βιντεο ειναι προφανες. Με διαφορετικη προσσεγγισει αλλαζουν τα πράγματα ισως..
    Ακριβη λυση τοσο αυτη των 19mm οσο και αυτη των 16mm που εχουν.

    Μετα παμε και κοιτάμε εδω http://www.xenasecurity.com/home/current/lock/
    Εχει μεγαλη ποικιλια σε disc-lock και πεταλα με ενσωματομενο συναγερμο. Για disc-lock με 10αρι πυρο πχ XN10 υπολογιζουμε 73ευρω(ιδια τιμη ελλαδα και αγγλια!) και για πεταλλο 100+.
    Δεν εχει νοημα να βαλεις πανω οτιδηποτε αν σου βγαλουν ανενοχλητοι το δισκοφρενο οπως καναν σε ενα LC8 στην πολυκατοικια.

    Τελος παμε εδω http://www.scorpioalarms.com/
    Συναγερμοι με ενσωματομενους αισθητηρες μετακινησης σε ολους τους αξονας, κραδασμου και το κυριοτερο περιμετρου. Δηλαδη αν καποιος πλησιασει στο μηχανακι (υπο συγκεκριμενες προυποθεσεις) θα χτυπησει. Εχουν τηλεειδοποιηση και οπλιζουν-αφοπλιζουν αυτοματα(συγκεκριμενο μοντελο). Εχουν και εξτρα μπαταρια δικη τους.

    Σαν εξτρα μπορουμε παντα να προσθεσουμε καποιον προβολεα με φωτοκυτταρο κινησης ή/και μια ασυρματη καμερα που να γραφει συνεχομενα και να στελνει εικονα στην τηλεοραση μας. Οχι δεν ειναι τραβηγμενο απτα μαλλια και δεν ειναι ακριβο πια.

    Ολα τα παραπανω ειναι μεν ακριβα αλλα τα κρατας για ολα σου τα μηχανακια εφοσον ειναι ιδιαιτερα ποιοτικα σαν υλοποιησεις.

    Απο εκει και περα προφανως οσα περισσοτερα μετρα προστασιας παιρνεις τοσο καθυστερεις ή/και αποτρεπεις καποιον να ασχοληθει με το δικο σου μηχανακι. Ο καθενας ας κρινει μονος του. Πληροφοριες υπαρχουν.

  5. #5
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ολα αυτα, αποτρεπουν τον επιδοξο κλεφτη, απο το να ασχοληθει με τη μηχανη...δηλαδη αμα δει 2 μοτο παρκαρισμενες, η μια ειναι δεμενη, θα ασχοληθει με την αλλη...καμια προστασια δεν παρεχουν αμα αποφασισουν να στο σηκωσουν...σε αυτον τον κοφτη δεν αντιστεκεται τιποτα...και μπορουν να στη σηκωσουν μερα μεσημερι μεσα σε ενα λεπτο...

    βανακι, 2-3 ατομα, ενας κοβει, και μετα σηκωτο το βαζουν μεσα στο βανακι και φευγουν...φυσικα και οι περαστικοι δε δινουν καμια σημασια...


    καπου εδω μεσα ειχα διαβασει απο καποιον που βουτηξαν μπουσα απο καφετερια...με καροτσα...ειχαν βαλει ενα στρομα στην καροτσα(οχι βεστρόμα), βγηκαν 2, το σηκωσαν και το πεταξαν οπως ηταν μεσα στην καροτσα...και εφυγαν...

    δυστυχως η μονη λυση ειανι πιλωτη κλειστη...αν θες να εισαι ασφαλης...υπαρχει και η λυση να εχεις ενα δεμενο κροκοδειλο πεινασμενο στη μοτο αλλα δε νομιζω να ειναι νομιμο

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pipe_smoker

    Μου έκανε αρκετή εντύπωση το ότι παρ'ότι έψαξα αρκετά αντίστοιχα θρεντ δεν το βρήκα πουθενά...


    Υπάρχει εδώ.
    safety doesn't happen by accident

  7. #7
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    ολα αυτα, αποτρεπουν τον επιδοξο κλεφτη, απο το να ασχοληθει με τη μηχανη...δηλαδη αμα δει 2 μοτο παρκαρισμενες, η μια ειναι δεμενη, θα ασχοληθει με την αλλη...καμια προστασια δεν παρεχουν αμα αποφασισουν να στο σηκωσουν...σε αυτον τον κοφτη δεν αντιστεκεται τιποτα...και μπορουν να στη σηκωσουν μερα μεσημερι μεσα σε ενα λεπτο...

    βανακι, 2-3 ατομα, ενας κοβει, και μετα σηκωτο το βαζουν μεσα στο βανακι και φευγουν...φυσικα και οι περαστικοι δε δινουν καμια σημασια...


    καπου εδω μεσα ειχα διαβασει απο καποιον που βουτηξαν μπουσα απο καφετερια...με καροτσα...ειχαν βαλει ενα στρομα στην καροτσα(οχι βεστρόμα), βγηκαν 2, το σηκωσαν και το πεταξαν οπως ηταν μεσα στην καροτσα...και εφυγαν...

    δυστυχως η μονη λυση ειανι πιλωτη κλειστη...αν θες να εισαι ασφαλης.. υπαρχει και η λυση να εχεις ενα δεμενο κροκοδειλο πεινασμενο στη μοτο αλλα δε νομιζω να ειναι νομιμο .
    Τώρα μου το λές?????? Άντε να ακυρώσω την παραγγελία τελευταία στιγμή!!!! Θα με βάλουν black list και την επόμενη φορά που θα θέλω να παραγγείλω κανά ρινόκερο θα μου ζητήσουν τα λεφτά μπροστά!

    Έχω σκεφτεί βέβαια και τη λύση να λύνω τη μηχανή κάθε φορά και να την ανεβάζω στο μπαλκόνι... Τιμονάκι, πλάισιο, κινητήρας ένα ένα παραμάσχαλα... Δεν είναι κόπος!

    Στα σοβαρά τώρα, το άρθρο από το bikenet που πόσταρε ο φίλος από πάνω είναι πολύ ωραίο αλλά "λευκός ελέφαντας" κατά έναν τρόπο. Χάρηκα που έμαθα πέντε πράγματα γύρω από τα μέταλλα πάντως.

    Το πρόβλημα στη δική μου περίπτωση είναι ότι η μηχανή δε θα είναι καν κάτω από το σπίτι, οπότε συναγερμοί και προβολείς θα χρησίμευαν μόνο για να τρομάξουν τους κλέφτες και για να ξυπνήσουν τους γείτονες.

    Μυστήρια πράματα ρε πστ μου.....

  8. #8
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
    Υπάρχει εδώ.
    Correct!

    Έβαλα ότι σχετική λέξη μου ερχόταν στην αναζήτηση εκτός από "αλυσίδα"

  9. #9
    οσο περισσοτερα μετρα τοσο μεγαλυτερη ασφαλεια (σκεφτει ται κατι που αιφνιδιασει)
    κουκουλα με συναγερμο κι περιμετρικη σε θεση που δεν μεταφερεται ευκολα στο φορτηγακι ........κλπ κλπ
    φερτε τον εαυτο σας στην θεση του κλεφτη

    oσο για το τι θα κανουν οι κλεφτες;

    κλεφτες θα γινουν ;

    μην ανησυχειται ολο κι καποιος που βαριεται ή δεν την εχει δουλεψει τη μηχανη αλλα ειναι δωρο του μπαμπα πχ θα την αφησει ακλειδωτη

    πχ εγω πριν καμμια δεκαπενταρια χρονια
    ticking away the moments that make up a dull day

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    αρα η λογικη ειναι οσο πιο χοντρη η αλυσιδα τοσο πιο δυνατη ετσι;
    Αλλα να ρωτησω. Ολα αυτα γίνονται με κριτηριο οτι οι κλεφτες εχουν αυτην την μεγαλη ψαλιδα.
    Αν εχουν κατι τετοιο τί γινεται;


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	jaws.jpg 
Προβολές:	1462 
Μέγεθος:	19,2 KB 
ID:	202942

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    ...υπαρχει και η λυση να εχεις ενα δεμενο κροκοδειλο πεινασμενο στη μοτο αλλα δε νομιζω να ειναι νομιμο
    ή βάζεις κροκόδειλο στη μηχανή και την άλλη άκρη στα 230 (χωρίς ασφάλεια), και κάνεις μπάρμπεκιου... :rotflmao:

    αλλά εντάξει αν έχεις σούπερ-ντούπερ μηχανάκι το βάζεις κάπου μέσα, πχ δεν έχω δει ποτέ ντουκάτι έξω εκτός και αν είναι σε βόλτα κλπ. κανένας δεν το αφήνει στο πεζοδρόμιο κάτω από το σπίτι του.

    ψέματα, έχω δει, αλλά εκεί δεν μπορείς να βγεις από το πεζοδρόμιο στο δρόμο ούτε πεζός και έχει κατωφέρεια 10% και βάλε.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
    ή βάζεις κροκόδειλο στη μηχανή και την άλλη άκρη στα 230 (χωρίς ασφάλεια), και κάνεις μπάρμπεκιου... :rotflmao:

    αλλά εντάξει αν έχεις σούπερ-ντούπερ μηχανάκι το βάζεις κάπου μέσα, πχ δεν έχω δει ποτέ ντουκάτι έξω εκτός και αν είναι σε βόλτα κλπ. κανένας δεν το αφήνει στο πεζοδρόμιο κάτω από το σπίτι του.

    ψέματα, έχω δει, αλλά εκεί δεν μπορείς να βγεις από το πεζοδρόμιο στο δρόμο ούτε πεζός και έχει κατωφέρεια 10% και βάλε.
    η τελευταια προταση ειναι πολυ κρισιμη
    ticking away the moments that make up a dull day

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2019
    Μηνύματα
    1
    Εγω δυστυχως δεν εχω που να τη βαλω οποτε χρησιμοποιω συγκεκριμενα πεταλο. μια καλη μαρκα που ακουγεται ειναι η oxford. βρηκα ενα σαιτ που ειναι γεματο με τη μαρκα αυτη και βρηκα πεταλο πολυ καλο και γερο. σου βαζω το λινκ με τις κλειδαριες και εχει και πεταλα και αλλου τυπου https://www.ridendriveproducts.com/e...eta/kleidaries

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    12/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Από ότι είδα στο βίντεο χρησιμοποιούν το βάρος του σώματος βάζοντας το ένα στέλεχος της τσιμπίδας στο έδαφος επομένως αν βάλεις την αλυσίδα κάπου πιο ψηλά ώστε να μην μπορεί να κάνει αυτήν την κίνηση θα δυσκολευτεί αρκετά και τότε ίσως είναι στα πέντε λεπτά που αναφέρονται οι κατασκευαστές των αλυσιδων. Οι κλέφτες θέλουν να κάνουν όσο πιο γρήγορα γίνεται οι αλυσίδες κόβονται και τα πέταλα κτλπ απλά είναι αποτρεπτικά μέτρα για να πάνε σε ένα πιο εύκολο στόχο. Μια καλή λύση εκτός από όλα αυτά είναι και ο πομπός που συνδέεται με το κινητό σου τουλάχιστον έτσι αν στο σηκώσουν σε στέλνει μήνυμα στο κινητό σου ότι κουνήθηκε η μηχανή και που βρίσκεται πας με την αστυνομία και τους τσακωθείς και το κόστος είναι σχετικά μικρο

  15. #15
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Εκεί που νιώθεις τη ματαιότητα, είναι όταν κάνει παρουσίαση αθόρυβου ξεκλειδώματος και όχι κοψίματος, ένας από τους κορυφαίους του είδους, ο LockPickingLawyer.

    Σε κάποιες αξιολογήσεις αναφέρει ψύχραιμα: "Πρόκειται για καλή κλειδαριά, άντεξε πάνω από ένα λεπτό."



    Ο τίτλος του νήματος 'Οι κλέφτες "κλέφτες" θα γίνουνε;', είναι όλα τα λεφτά.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 07/05/2019 στις 22:25.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2010, 15:45
  2. κουλουρες, πεταλα κλπ
    από loz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2010, 05:49
  3. Οι κλέφτες μηχανών ρίχνουν τα standards τους ..
    από Χωμάτινος στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2009, 13:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF