Σελίδα 2 από 26 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 379

Θέμα: Κόλλημα κινητήρα S1000RR

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Ο κινητηρας ειμαι σιγουρος οτι παει συστημενος στα κεντρικα της μπεμπε για εξοντωτικη μελετη.
    ....
    Σωστά.

    Τον 1 κινητήρα που έσπασε στην Ελλάδα περίμεναν για να εξοντωθούν....... :o

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  2. #17
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Σωστά.

    Τον 1 κινητήρα που έσπασε στην Ελλάδα περίμεναν για να εξοντωθούν....... :o
    Αρα, δεν ειμαστε σίγουροι;


    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #18
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Ο κινητηρας ειμαι σιγουρος οτι παει συστημενος στα κεντρικα της μπεμπε για εξοντωτικη μελετη.
    Αντιεπαγγελματικο (απο πλευρας μπεμπε) θα ηταν να ανοιγει κινητηρα ο καθε παπαρας αντιπροσωπος και να βγαζει φιρμανι.
    +675

    Με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν και σε άλλες εταιρίες όταν αφορά σε καινούριους κινητήρες κλπ.

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2009
    Μηνύματα
    26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotos 8
    Φιλε aanas πρωτου κολησει ειχες αντιληφθει τιποτα θορυβο απ'τον κινητρα ;
    Μετα το κολημα προσπαθησες να το ξαναβαλεις εμπρος ;
    Ευχαριστώ όλους για τα μηνύματα. Ελπίζω να βγάλουμε άκρη πριν πάθει κανείς τίποτα και γιατί το μηχανάκι είναι πραγματικά σπουδαίο.

    Οχι δεν είχα κανένα θόρυβο από το κινητήρα. Μετά δοκίμασα πολλές φορές να το βάλω μπρος και η μίζα τον γύρναγε λίγο ή καθόλου.

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Το αίσχος ποιό ακριβώς ειναι;

    Το οτι του άλλαξε κινητήρα ;
    Το αίσχος είναι ότι ο άνθρωπος πήγε να σκοτωθεί, και του αλλάζουν τον κινητήρα μη έχοντας γνώση, ή μη θέλοντας να γνωστοποιήσουν το πρόβλημα που το προξένησε. Τι του εγγυάται ότι δεν θα πάθει τα ίδια και με τον καινούργιο κινητήρα?

    Μη σου τύχει...
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  6. #21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Ο κινητηρας ειμαι σιγουρος οτι παει συστημενος στα κεντρικα της μπεμπε για εξοντωτικη μελετη.
    Αντιεπαγγελματικο (απο πλευρας μπεμπε) θα ηταν να ανοιγει κινητηρα ο καθε παπαρας αντιπροσωπος και να βγαζει φιρμανι.
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    να υποθεσω ,για να κανει παρεα και στους υπολοιπους 20 που εχουν σκορπισει παγκοσμιως κι εχουν ηδη περασει απο εξονυχιστικο ελεγχο,ετσι ωστε να μην αισθανεται μοναξια...

    εξονυχιστικος ελεγχος,που εχει ως αποτελεσμα το εξης εκπληκτικο συμπερασμα...

    δεν ξερουμε γιατι εσπασε,αλλα σας βαζουμε καινουριο μοτερ,κατα το "δεν ξερουμε την αρχικη πηγη δημιουργιας ζωης στον πλανητη,αλλα αφου ζουμε τι σκατε?"

    frankly my dear, i dont give a damn...

  7. #22
    Κληρονομικό χάρισμα Το avatar του/της dukeandthecity
    Εγγραφή
    27/09/2004
    Μηνύματα
    1.085
    αν ήξεραν τι φταίει (ή μαλλον πια παρτίδα φταιει) δεν θα έκαναν ανακληση ?

    Δεν πιστευω να αλλαζουν κινητηρα με τον φοβο να γινει το ιδιο με (θανασιμο) τραυματισμό αναβάτη.

    μαλλον δεν ξερουν ακομα ποιους να φωναξουν για ανακληση και δεν τους φωναζουν όλους για να μην γίνουν παγκόσμιες ρόμπες.

    Αλλα καποιος θα σπάει πετρες για πολλα χρονια στις αλυκες του Φορσμπρεκερ απον ταιν.


  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
    Το αίσχος είναι ότι ο άνθρωπος πήγε να σκοτωθεί, και του αλλάζουν τον κινητήρα μη έχοντας γνώση, ή μη θέλοντας να γνωστοποιήσουν το πρόβλημα που το προξένησε. Τι του εγγυάται ότι δεν θα πάθει τα ίδια και με τον καινούργιο κινητήρα?

    Μη σου τύχει...
    Υπερβολικοί χαρακτηρισμοί, όσον αφορά τον εμπορικό χειρισμό της BMW. Με δεδομένο -λόγω της νεότητας του μοντέλου- ότι είναι πολύ νωρίς ώστε να έχουν μία σαφή τεχνική άποψη (αστοχία υλικού, λάθος σχεδιασμός ή κακή χρήση?) δεν νομίζω ότι μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω από το να του αλλάξουν κινητήρα (άντε να του πάρουν και καμιά πίπα...).

    Αυτό που εγώ έχω ακούσει είναι το ότι τοποθετούν 'κόφτη' για την περίοδο του στρωσίματος γιατί όσα σπάσανε μάλλον πηγαίναν σπασμένα from day 0....

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
    Το αίσχος είναι ότι ο άνθρωπος πήγε να σκοτωθεί, και του αλλάζουν τον κινητήρα μη έχοντας γνώση, ή μη θέλοντας να γνωστοποιήσουν το πρόβλημα που το προξένησε. Τι του εγγυάται ότι δεν θα πάθει τα ίδια και με τον καινούργιο κινητήρα?

    Μη σου τύχει...
    Ενώ εάν του έδιναν και μια πληρη μηχανολογική μελέτη με τεκμηρίωση/σχέδια/διαγράμματα/τύπους θα ένιωθε καλύτερα :rotflmao:
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #25
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Φιλαράκι, το patch το είχες βάλει;


    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Ενώ εάν του έδιναν και μια πληρη μηχανολογική μελέτη με τεκμηρίωση/σχέδια/διαγράμματα/τύπους θα ένιωθε καλύτερα :rotflmao:

    Εσένα αν σου συνέβαινε αυτό, θα την ξανακαβαλούσες με την ίδια ηρεμία πνεύματος, θα έβαζες και τη γυναίκα/γκόμενά σου πάνω να πάτε βόλτα? Δεν θα ανησυχούσες αν δεν γνώριζες ποιό ήταν το πρόβλημα και αν λύθηκε?

    Εμένα θα μου κόβονταν τα πόδια λέμε. (Τα χέρια είναι κομμένα εκ γεννετίς)
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy

    Εσένα αν σου συνέβαινε αυτό, θα την ξανακαβαλούσες με την ίδια ηρεμία πνεύματος, θα έβαζες και τη γυναίκα/γκόμενά σου πάνω να πάτε βόλτα? Δεν θα ανησυχούσες αν δεν γνώριζες ποιό ήταν το πρόβλημα και αν λύθηκε?

    Εμένα θα μου κόβονταν τα πόδια λέμε. (Τα χέρια είναι κομμένα εκ γεννετίς)
    Άλλο αυτό.

    Εδώ μιλάμε για το οτι εσύ χαρακτήρισες αίσχος και απαράδεκτο αυτό που έκανε η ελληνική αντιπροσωπεια. Μα τί άλλο να κάνει;

    Κόλλησε ο κινητήρας, τον αντικατέστησε στην εγγυηση ως όφειλε. Δηλαδή στα gsxr που κοβόταν το πλαίσιο, εάν έβγαινε μια ανακοινωση που εξηγούσε την αιτία με όρους αντοχής υλικών θα ήταν καλύτερα;

    Η αντιπροσωπεία κανει αυτό που μπορεί σε αυτό το στάδιο, πιθανότατα ΔΕΝ γνωρίζουν την αιτία, ακολουθουν τις οδηγίες του κεντρικου - δεν έχουν κι άλλες επιλογές και σιγουρα δεν μπορούν να αυτοσχεδιάσουν εκδίδοντας μια localle ανακοινωση...

    Απο εκεί και πέρα, ο καθένας μας αξιολογεί το συμβάν και πράττει αναλόγως
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Υπερβολικοί χαρακτηρισμοί, όσον αφορά τον εμπορικό χειρισμό της BMW. Με δεδομένο -λόγω της νεότητας του μοντέλου- ότι είναι πολύ νωρίς ώστε να έχουν μία σαφή τεχνική άποψη (αστοχία υλικού, λάθος σχεδιασμός ή κακή χρήση?) δεν νομίζω ότι μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω από το να του αλλάξουν κινητήρα (άντε να του πάρουν και καμιά πίπα...).

    Αυτό που εγώ έχω ακούσει είναι το ότι τοποθετούν 'κόφτη' για την περίοδο του στρωσίματος γιατί όσα σπάσανε μάλλον πηγαίναν σπασμένα from day 0....
    Ναι, μερικές φορές ίσως υπερβάλλω χωρίς να το θέλω.
    Αλλά μου ακούγεται "κάπως" το κόλλημα κινητήρα και η άμεση αντικατάσταση δίχως αιτιολογία.
    Από έναν κορυφαίο κατασκευαστή μοτοσυκλετών.
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  14. #29
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
    Ναι, μερικές φορές ίσως υπερβάλλω χωρίς να το θέλω.
    Αλλά μου ακούγεται "κάπως" το κόλλημα κινητήρα και η άμεση αντικατάσταση δίχως αιτιολογία.
    Από έναν κορυφαίο κατασκευαστή μοτοσυκλετών.
    Η αντιπροσωπια ειναι εμπορος, οχι κατασκευαστης. Αυτο προσπαθει να σου πει και ο καπιτεν.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2009
    Μηνύματα
    26
    Το συνεργείο άνοιξε κυλινδροκεφαλή και κάρτερ και δε βρήκε τίποτα. Από ξένο forum με 3 περιπτωσεις φαίνεται να είναι κουζινέτο στροφαλοφόρου.
    Ο κινήτηρας πριν λίγες μέρες ήταν ακόμα στο συνεργείο ούτε καν στη BMW Hellas άρα μάλλον ξέρουν τι συμβαίνει. Είτε λοιπόν το έχουν το έχουν διορθώσει στη ζούλα και κινδυνεύουν μόνο οι προηγούμενοι είτε κινδυνεύουν όλοι.
    Πρέπει να μιλήσουν όσοι τους έχει συμβεί για να μη θαφτεί το θέμα.
    Για την ιστορία αν είχα πέσει θα το απέδιδαν σε hydrolock (το μηχανάκι δεν έχει drop sensor) και δε θα μαθευόταν ποτέ τίποτα.
    Προφανώς είναι εξαιρετικά σημαντικό για να ευχαριστηθώ για να μην πω να ξανακαβαλήσω το μηχανάκι να ξέρω ότι δε θα ξανασυμβεί.
    Σκέφτομαι μέχρι και να τους στείλω εξώδικο για να απαντήσουν. Από τότε που πήρα οδική βοήθεια με πήρε η κάτω βόλτα...

Σελίδα 2 από 26 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΟΛΛΗΜΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑ F800GS ΣΤΑ 29850km
    από gidimitropoulos στο forum BMW
    Απαντήσεις: 304
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2018, 00:42
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 21:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF