Σελίδα 4 από 26 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 379

Θέμα: Κόλλημα κινητήρα S1000RR

  1. #46
    Εγώ πάντως θα στενοχωριόμουν για τρία πράγματα:

    1) για τα 20 χιλιάρικα

    2) γιατί δεν θα είχα ψυχή να το ξανακαβαλήσω -πολύ περισσότερο με το αλλαγμένο μοτέρ.

    και

    3) γιατί δεν θα μπορούσα να το πουλήσω, μετά τη ''βρώμα'' που βγήκε, ούτε στη μισή τιμή.


    Κρίμα που βιάζονται τόσο πολύ να βγάλουν στην αγορά μια καινούρια μοτό χωρίς ούτε ένα στοιχειώδες long term test.

  2. #47
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    [ερωτηση προς επιβεβαιωμενους]

    Το προβλημα εχει να κανει με ποιοτικο ελεγχο εξαρτηματων, με προβληματα στη συναρμολογηση, η με σχεδιαση?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #48
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    ουτε εγω ξερω για τον reinmaster μαμω την γκαβομαρα σας μεσα,που μου χετε κανει το νικ γκομενα...
    Mα νικ είναι αυτό ρε 'ΡΑΦΛΑ...? :rotflmao:








    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    [ερωτηση προς επιβεβαιωμενους]

    Το προβλημα εχει να κανει με ποιοτικο ελεγχο εξαρτηματων, με προβληματα στη συναρμολογηση, η με σχεδιαση?
    δεν λένε, ΛΕΜΕ...!


    (και είναι πιθανόν να μην λένε, γιαδεν ξεύρουν...τουΛάστιΧον ακόμη).


  4. #49
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    δεν λένε, ΛΕΜΕ...!


    (και είναι πιθανόν να μην λένε, γιαδεν ξεύρουν...τουΛάστιΧον ακόμη).
    Για την BMW δεν μου κανει εντυπωση, απο τους επιβεβαιωμενους ομως δεν το περιμενα!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #50
    Φιλε aanas, μπορεις να βαλεις καμια φωτο απο το δικο σου μηχανακι;
    "Στον πατέρα μου οφείλω το ζην, στον δάσκαλό μου το ευ ζην"
    Member of "ΚΑΓΚΟΥΡΟΓΑΜΟΣΑΥΡΟΣ" official club

  6. #51
    pure Kefalonian Mad-ness Το avatar του/της Madkefalonian
    Εγγραφή
    26/04/2009
    Μηνύματα
    60
    http://img818.imageshack.us/img818/1305/03072010020.jpg

    αυτη βοσκει στο νετ μαζι με τα νεα για το σπασιμο
    Της μηχανής μου σαν μουγκρίζει το μοτέρ,νοιώθω στα σύννεφα ωραίος καμικάζι...

  7. #52
    μιλησα σημερα με αμερικη και τα τελευταια νεα εχουν ως εξης...

    ενα δυο εχουν κολλησει,χωρις περισσοτερες λεπτομερειες...κανα δυο ακομη εχουν διαλυσει στροφαλους,αλλα τα περισσοτερα μασανε εκκεντροφορους,πριν τις 3-4 χιλ χιλ...λενε επισης οτι το περιπου 5% της παραγωγης εχει σπασιματα...

    συζητιεται για προβλημα λιπανσης,σχεδιαστικο δηλαδη, αν και οι dealers μιλανε για αστοχια υλικων...καποιοι επισης μιλουν για προβληματικη αρχιτεκτονικη...

    εκκεντροφοροι δεν υπαρχουν αμεσα ως ανταλλακτικα,μια και χρησιμοποιουνται στα προπωλημενα κομματια,διοτι οι προπωλησεις ειναι μεγαλυτερες απο τον ρυθμο παραγωγης...ενας λογος που γινονται ολοκληρωτικες αλλαγες κινητηρων ειναι αυτος...

    οι αμερικανοι ειναι αρκετα φορτωμενοι μια και ακομη κανεις δεν τους εχει πει με σιγουρια που οφειλονται οι ζημιες...

    το αστειο ειναι,οτι οταν ελεγα εγω πριν λιγο καιρο,εχοντας δει τα tech specs και τα βιντεο με τους εκκεντροφορους, οτι με αυτη την φορμουλισια σχεδιαση κινητηρα,χωρις την καταλληλη υποδομη σε υλικα τουλαχιστον, και δη εκκεντροφορων ,θα εχουν προβλημα στις κεφαλες,ειδικα τα αγωνιστικα ,ελεγαν ολοι ποιος εισαι μεγαλε που θα κουνηθεις στο r&d της bmw...

    περαστικα στους κατοχους...ευχομαι να βρεθει ακρη συντομα και να τα χαρειτε οσοι τα πηρατε...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  8. #53
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2009
    Μηνύματα
    26
    Φίλοι,

    Κάποιες απαντήσεις και σχόλια:

    Το μηχανάκι είχε στρωθεί ευλαβικά. Όλες οι παράμετροι όταν έγινε το συμβάν ήταν κανονικές.

    Είναι μαύρο (thunder grey).

    Υποτίθεται ότι το μοντέλο αναπτυσσόταν τα τελευταία 5 χρόνια και είχαν κάνει κυριολεκτικά 1,000,000 χλμ. συν τη συμμετοχή στο WSBK. Παραδέχομαι ότι φίλοι πιο γνώστες με είχαν αποτρέψει από το να το πάρω αμέσως αλλά το είχα δει σε μια από τις πρώτες φωτογραφίες με μαύρα fairings πίστας και είχα τρελαθεί.

    Οι προβλέψεις του reinmeister ήταν ακριβείς σε επίπεδο μεταφυσικό. Δυστυχώς φαντάζομαι ότι στη BMW είχαν τις ίδιες ανησυχίες και απλά τζογάρισαν.

    Έστειλα ένα τελευταίο e-mail στη Γερμανία ζητώντας απαντήσεις και μετά με βλέπω για εξώδικο.

    Ευτυχώς έχω άλλο ωραίο μηχανάκι και δε βιάζομαι. Αν δε δώσουν πραγματική λύση δε νομίζω ότι θα μπορώ να το χαρώ ή να ανεβάσω την κόρη μου. Αφήστε που έτσι που το χειρίστηκαν για εμένα καταρρίφθηκε ο μύθος και του συγκεκριμένου μοντέλου και της εταιρίας. Αν ήταν μάγκες θα δεχόμουν κάτι σαν: Ήθελες 200 άλογα το λίτρο; Υπάρχουν και επιπλοκές αλλά τις λύνουμε και δε σε κοροϊδεύουμε και δε σε αφήνουμε να κινδυνεύεις.

  9. #54
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aanas
    ....

    Υποτίθεται ότι το μοντέλο αναπτυσσόταν τα τελευταία 5 χρόνια και είχαν κάνει κυριολεκτικά 1,000,000 χλμ. συν τη συμμετοχή στο WSBK. ......

    Εγώ ήξερα ότι για να τρέξει μια μηχανή στα SBK πρέπει να έχει πουλήσει Χ αριθμό....

    Αλλά αν περιμένεις να δεις την αξιοπιστία μιας μηχανής από το τι κάνει στους αγώνες, κάτι λάθος κάνεις.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #55
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    χθες μιλαγα με φιλαρακι που δουλευει χρονια στη bmw..

    του λεω..
    ρε μαλακα εχουνε σπασει κανα 2 χιλιαρα ε?
    με κοιτα..

    ναι μου λεει...κανα δυο χιλιάδες ..
    ρε μου λεει τα ανοιγουμε να αλλάξουμε λάδια..και βρισκουμε μεσα στα λαδια τις ασφάλειες απο τις βαλβιδες... !!

  11. #56
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    αΦΟΥ ΑΥΤΗ η BMW ειχε Supersport (δοκιμασμενο Boxerάκι κι όλα καλά!)


    ΤΙ ΤΑ ΗΘΕΛΕ ΤΑ ΜΠΙΚΟΥΤΙ >>>??? :wacko:

    μαλλον το R&D της εταιρίας ξόδεψε πολλήν ώρα στην σχεδίαση του κωλοφάναρου... :rotflmao:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	01_bmw_hp2_sport.jpg 
Προβολές:	843 
Μέγεθος:	34,0 KB 
ID:	203159
    Accipere quam facere praestat injuriam

  12. #57
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aanas
    Φίλοι,

    Κάποιες απαντήσεις και σχόλια:

    Το μηχανάκι είχε στρωθεί ευλαβικά. Όλες οι παράμετροι όταν έγινε το συμβάν ήταν κανονικές.

    Είναι μαύρο (thunder grey).

    Υποτίθεται ότι το μοντέλο αναπτυσσόταν τα τελευταία 5 χρόνια και είχαν κάνει κυριολεκτικά 1,000,000 χλμ. συν τη συμμετοχή στο WSBK. Παραδέχομαι ότι φίλοι πιο γνώστες με είχαν αποτρέψει από το να το πάρω αμέσως αλλά το είχα δει σε μια από τις πρώτες φωτογραφίες με μαύρα fairings πίστας και είχα τρελαθεί.

    Οι προβλέψεις του reinmeister ήταν ακριβείς σε επίπεδο μεταφυσικό. Δυστυχώς φαντάζομαι ότι στη BMW είχαν τις ίδιες ανησυχίες και απλά τζογάρισαν.

    Έστειλα ένα τελευταίο e-mail στη Γερμανία ζητώντας απαντήσεις και μετά με βλέπω για εξώδικο.

    Ευτυχώς έχω άλλο ωραίο μηχανάκι και δε βιάζομαι. Αν δε δώσουν πραγματική λύση δε νομίζω ότι θα μπορώ να το χαρώ ή να ανεβάσω την κόρη μου. Αφήστε που έτσι που το χειρίστηκαν για εμένα καταρρίφθηκε ο μύθος και του συγκεκριμένου μοντέλου και της εταιρίας. Αν ήταν μάγκες θα δεχόμουν κάτι σαν: Ήθελες 200 άλογα το λίτρο; Υπάρχουν και επιπλοκές αλλά τις λύνουμε και δε σε κοροϊδεύουμε και δε σε αφήνουμε να κινδυνεύεις.
    Προφανως και το ηξεραν στη γερμανια, οπως και για τα προβληματα καθε μοντελου, αλλα απο οικονομικης πλευρας αυτο που μετραει ειναι να πουλας, ακομα κι αν πρεπει να αντικαθιστας ενα κινητηρα καθε τοσο. Χωρις να εχω γνωσεις επι τουτου, πιστευω οτι ενα τοσο πουσαρισμενο συνολο θελει πολυ μεγαλη ακριβεια στην συναρμολογηση και υψηλη ποιοτητα υλικων απο προμηθευτες. Εκει ειναι που εκοψε η μαγιονεζα. Οσο ειχαν ενα κινητηρα και τον ταλαιπωρουσαν με προσοχη ολα καλα, οταν ομως βγηκε στη παραγωγη σε νουμερα αρχισαν τα βεγγαλικα.
    Ασχετως απο την εκαστοτε πατατα, η εν λογω εταιρια δεν ειναι τυχαια και θα μου ηταν πολυ δυσκολο να πιστεψω οτι το θεμα ειναι σχεδιαστικο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #58
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Από το forum των εγγλέζων...


    http://www.s1000rrforum.com/forum/bm...-camshaft.html
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  14. #59
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    μιλησα σημερα με αμερικη και τα τελευταια νεα εχουν ως εξης...

    ενα δυο εχουν κολλησει,χωρις περισσοτερες λεπτομερειες...κανα δυο ακομη εχουν διαλυσει στροφαλους,αλλα τα περισσοτερα μασανε εκκεντροφορους,πριν τις 3-4 χιλ χιλ...λενε επισης οτι το περιπου 5% της παραγωγης εχει σπασιματα...

    συζητιεται για προβλημα λιπανσης,σχεδιαστικο δηλαδη, αν και οι dealers μιλανε για αστοχια υλικων...καποιοι επισης μιλουν για προβληματικη αρχιτεκτονικη...

    εκκεντροφοροι δεν υπαρχουν αμεσα ως ανταλλακτικα,μια και χρησιμοποιουνται στα προπωλημενα κομματια,διοτι οι προπωλησεις ειναι μεγαλυτερες απο τον ρυθμο παραγωγης...ενας λογος που γινονται ολοκληρωτικες αλλαγες κινητηρων ειναι αυτος...

    οι αμερικανοι ειναι αρκετα φορτωμενοι μια και ακομη κανεις δεν τους εχει πει με σιγουρια που οφειλονται οι ζημιες...

    το αστειο ειναι,οτι οταν ελεγα εγω πριν λιγο καιρο,εχοντας δει τα tech specs και τα βιντεο με τους εκκεντροφορους, οτι με αυτη την φορμουλισια σχεδιαση κινητηρα,χωρις την καταλληλη υποδομη σε υλικα τουλαχιστον, και δη εκκεντροφορων ,θα εχουν προβλημα στις κεφαλες,ειδικα τα αγωνιστικα ,ελεγαν ολοι ποιος εισαι μεγαλε που θα κουνηθεις στο r&d της bmw...

    περαστικα στους κατοχους...ευχομαι να βρεθει ακρη συντομα και να τα χαρειτε οσοι τα πηρατε...
    Πάντως, αυτό το πράγμα να κρίνεις διαστάσεις/αντοχή/ποιότητα υλικών από video/φωτογραφίες νομίζω αδικεί τις γνώσεις σου

  15. #60
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    αΦΟΥ ΑΥΤΗ η BMW ειχε Supersport (δοκιμασμενο Boxerάκι κι όλα καλά!)


    ΤΙ ΤΑ ΗΘΕΛΕ ΤΑ ΜΠΙΚΟΥΤΙ >>>??? :wacko:

    μαλλον το R&D της εταιρίας ξόδεψε πολλήν ώρα στην σχεδίαση του κωλοφάναρου... :rotflmao:


    Να πω πως έχεις όλα τα δίκια;

Σελίδα 4 από 26 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΟΛΛΗΜΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑ F800GS ΣΤΑ 29850km
    από gidimitropoulos στο forum BMW
    Απαντήσεις: 304
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2018, 00:42
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 21:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF