Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 77

Θέμα: f 800 gs γενικα...μιας και περπατησε λιγο παραπανω

  1. #31

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: f 800 gs γενικα...μιας και περπατησε λιγο παραπανω

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig Απορω πως αυτη η μηχανη δεν κεντρισε ποτε το ενδιαφερον του καταναλωτη. Ειλικρινα. [/B]
    Στην Ελλαδα δεν την εχουν εκτιμηση, σε αλλες χωρες ειδικα Ιταλια και Αμερικη εχει πουλησει αρκετες..
    Οι αληθινοί παράδεισοι είναι οι παράδεισοι που έχουμε χάσει

  2. #32
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: f 800 gs γενικα...μιας και περπατησε λιγο παραπανω

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Εδω δεν εχεις δικιο. Αν σε ικανοποιει ταχυτητα ταξιδιου μεχρι 150κμ/ω (με μικρο ανεμοθραυστη) τοτε το SE σε καλυπτει παντου. Στην ασφαλτο δεν παιζεται σε σχεση με οτιδηποτε εχει 21 τροχο μπροστα. Και η σελλα του ειναι αρκετα καλλιτερη απο του F800. Χανει μονο σε αυτονομια, αλλα με 600 ευρα εχεις 30λιτρο τεποζιτο.
    Δεν είναι μόνο το ταξίδι είναι και η καθημερινή χρήση! Και μη ξεχνάς το 800αρι είναι πιο φιλικό γι αυτού του είδους χρήση! Με κάποιος συμβιβασμούς αλλού!

    Το 950SE σαφώς έχει καλύτερες αναρτήσεις-καλύτερο στήσιμο, εξάλου φοράει "τα καλύτερα" περιφεριακά της αγοράς!

    Είναι σαν να πάρεις το HP2 (που μεταξύ αυτού και του 950SE, το 950 θα έπερνα-τα 12000 έστω και μτχ είναι πολλά), για all around μηχανή! Δεν είναι μόνο η σέλα είναι και η αίσθηση, το 950 είναι να το πηγαίνεις λίγο σβέλτα, φαντάσου το λέω εγω που δεν είμαι και κάνας γρήγορος γκαζιάρης..., τέτοια αίσθηση είχα, με προδιέθετε η μοτο για κάτι τέτοιο! Ε! όσο ναι δεν είναι για καθε μέρα κάτι τέτοιο! Αυτο είναι να το εχεις στο γκαραζ να το βγάζεις όποτε ειναι για να βγεις στο βουνό ή τίποτα βόλτες σε s-άκια να ξεχαρμανιάσεις ! Εγω το γουστάρω τρελά, αλλα είπαμε με μια μοτο προσπαθώ να τα κάνω όλα! Και συμβιβάζομαι ανάλογα!
    ΤΕΛΟΣ


  3. #33

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: f 800 gs γενικα...μιας και περπατησε λιγο παραπανω

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
    Δεν είναι μόνο το ταξίδι είναι και η καθημερινή χρήση! Και μη ξεχνάς το 800αρι είναι πιο φιλικό γι αυτού του είδους χρήση! Με κάποιος συμβιβασμούς αλλού!

    Το 950SE σαφώς έχει καλύτερες αναρτήσεις-καλύτερο στήσιμο, εξάλου φοράει "τα καλύτερα" περιφεριακά της αγοράς!

    Είναι σαν να πάρεις το HP2 (που μεταξύ αυτού και του 950SE, το 950 θα έπερνα-τα 12000 έστω και μτχ είναι πολλά), για all around μηχανή! Δεν είναι μόνο η σέλα είναι και η αίσθηση, το 950 είναι να το πηγαίνεις λίγο σβέλτα, φαντάσου το λέω εγω που δεν είμαι και κάνας γρήγορος γκαζιάρης..., τέτοια αίσθηση είχα, με προδιέθετε η μοτο για κάτι τέτοιο! Ε! όσο ναι δεν είναι για καθε μέρα κάτι τέτοιο! Αυτο είναι να το εχεις στο γκαραζ να το βγάζεις όποτε ειναι για να βγεις στο βουνό ή τίποτα βόλτες σε s-άκια να ξεχαρμανιάσεις ! Εγω το γουστάρω τρελά, αλλα είπαμε με μια μοτο προσπαθώ να τα κάνω όλα! Και συμβιβάζομαι ανάλογα!
    Σωστος εισαι , το 950SE οταν το οδηγας πρεπει να φορας και κοκκινη κορδελα στο μετωπο
    Οι αληθινοί παράδεισοι είναι οι παράδεισοι που έχουμε χάσει

  4. #34
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: f 800 gs γενικα...μιας και περπατησε λιγο παραπανω

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
    Δεν είναι μόνο το ταξίδι είναι και η καθημερινή χρήση! Και μη ξεχνάς το 800αρι είναι πιο φιλικό γι αυτού του είδους χρήση! Με κάποιος συμβιβασμούς αλλού!
    εκει το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι η καταναλωση που στο 950 πρεπει να καταπιεσεις πολυ τον καρπο σου για να φτασεις σε επιπεδα 800 (και μαλλον δε θα τα φτασεις κιολλας). Αλλα κατα τ'αλλα δεν μπορω να σκεφτω αλλο αρνητικο. Ειναι πιο σβελτο και ανταλλακτικα και σερβις ειναι αρκετα φτηνοτερα. (το πρωτο σιγουρα, το δευτερο αναλογα που το πας).
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #35
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: f 800 gs γενικα...μιας και περπατησε λιγο παραπανω

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    εκει το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι η καταναλωση που στο 950 πρεπει να καταπιεσεις πολυ τον καρπο σου για να φτασεις σε επιπεδα 800 (και μαλλον δε θα τα φτασεις κιολλας). Αλλα κατα τ'αλλα δεν μπορω να σκεφτω αλλο αρνητικο. Ειναι πιο σβελτο και ανταλλακτικα και σερβις ειναι αρκετα φτηνοτερα. (το πρωτο σιγουρα, το δευτερο αναλογα που το πας).
    Η κατανάλωση είναι ενα βασικό στοιχείο, ειδικά τώρα με 1.50?/ ltr η βενζίνη! Με το 800αρι η πιο μεγάλη κατανάλωση που έχω δει είναι 4.5lt τα 100χλμ (μέσος όρος ε...)! Φτάνει- σχεδόν- σε κατανάλωση ενα scooter! Και απο service δεν είναι ακριβό όσο και η κατηγορία του! Εκτος αν εννοείς το HP2 που εκεί δεν εχω ιδέα τι παίζει απο κόστοι κλπ...! Νομίζω ότι δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τα 2 μοτο! Το 950 είναι ενα mega enduro-high performance μηχανάκι και το 800αρι είναι ενα on-off (κατα την γνωμή μου ενα πολύ αξιόλογο on-off) με το οποίο, μέχρι τώρα, είμαι πολύ ευχαριστημένος! Στο μέλλον θα δείξει...
    ΤΕΛΟΣ


  6. #36
    έχει πλάκα πάντως να ακούς κριτικές για ένα μηχανάκι απο όσους δεν το έχουν .... (νταξ, με όλες τις μάρκες και τα μοντέλα γίνεται αυτό..)

    εντωμεταξύ εμείς που το καβαλάμε, καθόμαστε στην άκρη και γελάμε ...

    συνεχίστε με το φτυάρισμα ...

  7. #37
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918

    Re: Re: Re: Re: f 800 gs γενικα...μιας και περπατησε λιγο παραπανω

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Υποθετω μιλας για μηχανακια που βγαινουν ακομα καινουργια, (γιατι αλλιως εχει ενα ο μπαχτσες που γ@μ@ει).

    Εγω λοιπον προτεινω το F650GS-twin.

    Οι λογοι:
    1) Αντιπροσωπευει την πραγματικη τιμη της μηχανης (που ειναι κατα 95% ιδια με το 800 και το 5% που μενει δεν κοστιζει 2500 ευρω)

    2) Τα 10 παραπανω αλογα του 800 σπανια τα χρησιμοποιεις εκει που βρισκονται και με το τροπο που βγαινουν

    3) Το 800 ετσι κι αλλιως δεν ειναι πραγματικο ον-οφφ λογω αναρτησεων (ειναι στημενες για το δρομο και εκτος τσινανε) και αισθησης βαρους, οποτε το 650 που ειναι λιγο χαμηλοτερο και ελαφρυτερο κερδιζει σε ευκολια, αυτο που χανει εναντι του 800 σε διασταση τροχου και υψους απο το εδαφος.
    σωστος Εχοντας οδηγησει και τα δυο το 650 φαινεται γενικα πιο ολοκληρωμενο μηχανακι

  8. #38
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    έχει πλάκα πάντως να ακούς κριτικές για ένα μηχανάκι απο όσους δεν το έχουν .... (νταξ, με όλες τις μάρκες και τα μοντέλα γίνεται αυτό..)

    εντωμεταξύ εμείς που το καβαλάμε, καθόμαστε στην άκρη και γελάμε ...

    συνεχίστε με το φτυάρισμα ...
    Δε φτυαρίζω-θάβω το 800, εκφράζω την άποψη μου σαν κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου! Βέβαια το έχω μόνο 4 μήνες (ή 7600χλμ) αλλα μπορώ να πω ότι εχω μια "σχεδόν" ολοκληρωμένη γνώμη γι αυτο, μιας και στο χώμα το εχω βάλει (για αρκετά χλμ και οχι ενα πέρασμα) και ταξιδάκι εχω κάνει αλλά και στην πόλη το χρησιμοποιώ!

    Το συστήνω, μου αρέσει πολύ, το γουστάρω όταν το καβαλάω κάθε μέρα! Αλλα δεν μπορώ να μη πω ποιά είναι τα θετικά και αρνητικά του! Αντικειμενικά πράγματα!
    ΤΕΛΟΣ


  9. #39
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    έχει πλάκα πάντως να ακούς κριτικές για ένα μηχανάκι απο όσους δεν το έχουν .... (νταξ, με όλες τις μάρκες και τα μοντέλα γίνεται αυτό..)

    εντωμεταξύ εμείς που το καβαλάμε, καθόμαστε στην άκρη και γελάμε ...

    συνεχίστε με το φτυάρισμα ...



    Ελεγα ποτε θα το πει ποτε θα το πει!
    Εγω προσωπικα αφεντικο, μονο την τιμη του φτυαριζω, τιποτε αλλο. Εχω αρκετες εκατονταδες χιλιαδες χιλιομετρα αναμεσα απο τα μπουτια μου και πλεον και την ικανοτητα να καταλαβαινω ποτε κατι αξιζει τα λεφτα του και ποτε πουλιεται οσο πουλιεται λογω ελικος και απουσιας ανταγωνιστη. Δεν μιλαμε περι λεπτοφυων αποχρωσεων του γκρι, αλλα περι ασπρου/μαυρου. Η συγκριση δε του 800 με το 650 της ιδιας εταιριας αποτελει την πλεον σαφη αποδειξη του προηγουμενου. Το πραγματικο κοστος του οποιου εναντι του 650 ειναι περι τα 500 το πολυ ευρω (τοσο θα στοιχισει σε μια εταιρια ενα μεγαλυτερο ψυγειο νερου, και πλεκτοι τροχοι εναντι χυτων), και πολλα λεω. Τα υπολοιπα 2000 ειναι μαρκετινγκ και ονειρα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #40
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
    Δε φτυαρίζω-θάβω το 800, εκφράζω την άποψη μου σαν κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου! Βέβαια το έχω μόνο 4 μήνες (ή 7600χλμ) αλλα μπορώ να πω ότι εχω μια "σχεδόν" ολοκληρωμένη γνώμη γι αυτο, μιας και στο χώμα το εχω βάλει (για αρκετά χλμ και οχι ενα πέρασμα) και ταξιδάκι εχω κάνει αλλά και στην πόλη το χρησιμοποιώ!

    Το συστήνω, μου αρέσει πολύ, το γουστάρω όταν το καβαλάω κάθε μέρα! Αλλα δεν μπορώ να μη πω ποιά είναι τα θετικά και αρνητικά του! Αντικειμενικά πράγματα!
    να τα πούμε τα αρνητικά, εννοείται ... απλά είναι εκνευριστικό να διαβάζεις/ακούς αρνητική κριτική απο μή κατόχους, ορισμένες φορές μόνο και μόνο επειδή είναι ΒΜW ...

    NAI, τα ΚΤΜ είναι ανώτερα οδηγικά, δεν το συζητάμε (DrBig το έχουμε ξανασυζητήσει και συμφωνούμε) ... αλλά όπως έχω ξαναγράψει αλλού, το 800άρι ΔΕΝ παίζει στο ίδιο τερέν, δεν έχει βγει για να ανταγωνιστεί τα ΚΤΜ, άσχετα αν εμείς έτσι το βλέπουμε... άλλο κενό στην αγορά βγήκε για να καλλύψει και αυτό το κενό είναι (ήταν): ότι υπήρχε ανάμεσα στο βασιλιά ΚΤΜ και σε όλα τα άλλα χλιαρά και ντεμέκ ον-οφφ (όλο το συρφετό δλδ της αγοράς)...

    και σε αυτό το τομέα τα κατάφερε bullseye!! end of story...

  11. #41
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    να τα πούμε τα αρνητικά, εννοείται ... απλά είναι εκνευριστικό να διαβάζεις/ακούς αρνητική κριτική απο μή κατόχους, ορισμένες φορές μόνο και μόνο επειδή είναι ΒΜW ...

    NAI, τα ΚΤΜ είναι ανώτερα οδηγικά, δεν το συζητάμε (DrBig το έχουμε ξανασυζητήσει και συμφωνούμε) ... αλλά όπως έχω ξαναγράψει αλλού, το 800άρι ΔΕΝ παίζει στο ίδιο τερέν, δεν έχει βγει για να ανταγωνιστεί τα ΚΤΜ, άσχετα αν εμείς έτσι το βλέπουμε... άλλο κενό στην αγορά βγήκε για να καλλύψει και αυτό το κενό είναι (ήταν): ότι υπήρχε ανάμεσα στο βασιλιά ΚΤΜ και σε όλα τα άλλα χλιαρά και ντεμέκ ον-οφφ (όλο το συρφετό δλδ της αγοράς)...

    και σε αυτό το τομέα τα κατάφερε bullseye!! end of story...
    Το εχω οδηγησει αρκετα το 800, η εμπειρια μου μαζι του δεν περιοριζεται σε μια βολτα. Για το οτι δεν βγηκε για χτυπησει τα ΚΤΜ δεν ειμαι σιγουρος αλλα δεν εχει και σημασια. ΑΥτο που για μενα εχει σημασια σε οτιδηποτε αφορα τους δυο τροχους, ειναι το τι παιρνεις σε σχεση με αυτο που δινεις.

    This story has no end
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #42

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: f 800 gs γενικα...μιας και περπατησε λιγο παραπανω

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Και εγω αυτης της φιλοσοφιας ημουνα και απο τοτε που πηρα το 950 τον μπιγκουλα μου ουτε να τον δω θε θελω (και εχω δυο!)
    Ο έχων δύο χιτώνες πρέπει να δίνει στον στόκο τον έναν. Κατά προτόιμηση τον καλύτερο. Ειδικά αν πίσω από τους δύο χιτώνες υπάρχει και κανένα βιζόν. (με λείψανε τα μονοκύλινδρα)




    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Μην καταπιεζεις την καυλα που μπορει να σου βγαλει μια μηχανη σε καθε μετρο που κυλαει. Η ζωη ειναι μικρη και δεν αξιζει, ειδικα για ενα μηχανοβιο.
    Το XR650L ειναι weapon of choice για ταξιδια στο τριτο κοσμο. Αλλα αλλη η καυλα της ποιοτητας και αλλη η καυλα της ελειψης βαρους. Εδω που ζουμε προτιμω το πρωτο ειδος.)
    Εγώ δεν καταπιέζω τίποτα. Οι οικονομικές συγκυρίες το κάνουν.
    Όπως έγραψα και παραπάνω, κάπου μπαίνουν και οι ανάγκες, οι υποχωρίσεις και οι συμβιβασμοί.
    Καλό το 950 αλλά με το 690 κάνεις τα ίδια και καλύτερα στο χώμα με 35 κιλά (και άλογα) λιγότερα.
    Άρα, το 690 είναι περισσότερο off και το 950 περισσότερο on. Όπως και το 800, αλλά υπολείπεται αρκετά (το υποθέτω γιατί δεν το έχω καβαλίσει) στο χώμα. Το Adv πάει πολύ καλύτερα στην άσφαλτο από όλα και λίγο χειρότερα στο χώμα από το 950 και είναι και λίγο βαρύτερο από το 800.
    Διαλλέγεις και παίρνεις: η Πίνδος απέχει αρκετά και από Αθήνα και από Θεσσαλονίκη.
    Και φτάνουμε στην ταμπακιέρα: στο γιατί και στο ποιος. Πόσο χώμα θα κάνω και ποιος είμαι εγώ που θα διαχειριστώ το γκάζι ή το βάρος;
    Κάποτε είχα διαλλέξει την καύλα της έλλειψης βάρους (640). Σήμερα θα διάλλεγα την ποιότητα αλλά με λίγο λιγότερη καύλα και θα κοίταζα το 800 ή το 990.
    Ίσως και Multistradda αλλά διάβασα ότι παραείναι ξερό. Εντελώς χωμάτινο. :rotflmao:

    PS: Το XR650L είναι weapon για παντού εκτός από ασφάλτινα ισιάδια. Γι αυτό δεν το βγάζουν πια.

  13. #43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    ...ΑΥτο που για μενα εχει σημασια σε οτιδηποτε αφορα τους δυο τροχους, ειναι το τι παιρνεις σε σχεση με αυτο που δινεις.

    This story has no end
    συμφωνώ ... είναι ουσιαστικότατο.

    Πριν το πάρω ήμουν πολύ επιφυλακτικός... μέχρι τότε ήμουν ο τύπος (και ακόμα είμαι βασικά) που τους μπεμβεδάκιδες τους έκραζα άσχημα... για το τουπέ, για χίλιους δυο λόγους.... και εννοείται πως θεωρούσα (και θεωρώ ακόμα) τις μπέμπες υπερεκτιμημένες ...

    Έπεσα θύμα του μάρκετινγκ? ίσως ... αυτό που ξέρω πάντως για την επιλογή μου είναι :
    1) ήθελα μεγάλο ον-οφφ, αλλά όχι μαστόδοντο 1000άρι...
    2) δεν ήθελα χλιαρό ον-οφφ μεσαίου κυβισμού ... τρανσαλπ, βεστρώμ, κλπ κλπ ... με τίποτα...
    3) δεν ήθελα μονοκύλινδρο, been there, done that...
    4) απέριψα το ΚΤΜ γιατί : α) την εποχή που αγόρασα το 800, δεν έπαιζε κάποια προσφορά στα πορτοκαλί. Το ΚΤΜ έβγαινε στα 14000, δλδ +3 χιλιάρικα απο ότι έδωσα... και αυτά που έδωσα ήταν ήδη πολλά, ήμουν με σφιγμένο ζονάρι...
    5) απέριψα μεταχείρο ΚΤΜ γιατί δε μπορούσα να περιμένω να βρεθεί κάποιο σε καλή κατάσταση και γιατί δεν είχα γνωριμία/καλή σχέση με μηχανικό ΚΤΜ που να μπορώ να εμπιστευθώ (αυτό το κριτήριο για μένα είναι σημαντικό.) Αντίθετα, για BMW τέτοια γνωριμία παίζει και είναι άτομο απόλυτης εμπιστοσύνης.
    6) Για μεταχείρο 800άρι πήγαινα, εκείνη την εποχή το πιο φτηνό έπαιζε στα 9500... , ε του πούστη, για +1500 σε δάνειο, πας για καινούριο...

    και μη μου πείτε για super enduro κλπ, δεν ήθελα τέτοιο μηχανάκι...

    Δεν είχα και πολλές επιλογές απομένουσες ε?


    Και μια άλλη ενδιαφέρουσα σύγκριση:
    Ας δεχτούμε ότι τα 11.000 που έδωσα για ένα πακέτο φουλ έξτρα, είναι πολλά. Τότε, άλλα μηχανάκια όχι απλά πολλούνται ακριβά, είναι ξεφτύλα κλέψιμο. Πχ... το 2006 πήρα ένα πέγκασο trail στα 6.500... Αν είχε πάνω τα έξτρα που έχει το 800 (ABS, ποδιά, κεντρικό σταντ, συναγερμό, χούφτες, θερμαινόμενα, ψηλή ζελατίνα) θα τιμολογούταν περίπου στα 7500-8000 ... Μα τη μπαναγία, έχοντας ζήσει μαζί του 2,5 χρόνια, αυτό το μηχανάκι δεν αξίζει στην αγορά καινούριο πάνω απο 5.000 ... Τα ίδιο και τα όμοια του (πχ ΧΤ660 κλπ)... κάπως ανάλογα και για τρανσαλπ και πάει λέγοντας...

    ή θα πούμε λοιπόν ότι σχεδόν ότι κυκλοφορεί εκεί έξω είναι υπερτιμημένο στην αγορά των on-off ή αν δεχτούμε πως τα υπόλοιπα τιμολογούνται δικαίως, τότε τα 11.000 για το 800άρι (σε φουλ εξτρα πακέτο) είναι οριακά αποδεκτά ...

    (εδώ ένα βαρκαντέρο κάνει 11.500, δηλαδή ήμαρτον )

  14. #44
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Το 800αρι βγήκε να "καλύψει" το "κενό" μεταξύ 650 και 1000!

    Και νομίζω εκεί παίζει! Εχεί πολλά θετικά και κάποια αρνητικά... όπως όλες οι μοτο! Εξάλου και τα KTM έχουν

    Τώρα το ότι είναι ακριβό, δεν μπορώ να μη συμφωνήσω! Για μένα στα 9500 με 10000 (το πολλή) θα έπρεπε να διατίθεται στην αγορά!

    Το ότι υπάρχουν κάποιοι που το θάβουν εμένα δε μου λέει τίποτα! Άλλωστε και για τα ΚΤΜ το ίδιο κάνουν (Κάθε Τρίτη Μάστορα κλπ... ) και για τα Γιαπωνέζικα και για όλα! Φαίνεται νομίζω ποιοί είναι εμπαθείς και ποιοί οχι...., οπότε δε δίνεις σημασία σε τέτοια σχόλια
    ΤΕΛΟΣ


  15. #45
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: f 800 gs γενικα...μιας και περπατησε λιγο παραπανω

    Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
    Ο έχων δύο χιτώνες πρέπει να δίνει στον στόκο τον έναν. Κατά προτόιμηση τον καλύτερο. Ειδικά αν πίσω από τους δύο χιτώνες υπάρχει και κανένα βιζόν. (με λείψανε τα μονοκύλινδρα)

    Μου βαζεις ιδεες (και αρχικα ηλπιζα για το αντιθετο!)




    Εγώ δεν καταπιέζω τίποτα. Οι οικονομικές συγκυρίες το κάνουν.
    Όπως έγραψα και παραπάνω, κάπου μπαίνουν και οι ανάγκες, οι υποχωρίσεις και οι συμβιβασμοί.
    Καλό το 950 αλλά με το 690 κάνεις τα ίδια και καλύτερα στο χώμα με 35 κιλά (και άλογα) λιγότερα.
    Άρα, το 690 είναι περισσότερο off και το 950 περισσότερο on. Όπως και το 800, αλλά υπολείπεται αρκετά (το υποθέτω γιατί δεν το έχω καβαλίσει) στο χώμα. Το Adv πάει πολύ καλύτερα στην άσφαλτο από όλα και λίγο χειρότερα στο χώμα από το 950 και είναι και λίγο βαρύτερο από το 800.
    Διαλλέγεις και παίρνεις: η Πίνδος απέχει αρκετά και από Αθήνα και από Θεσσαλονίκη.
    Και φτάνουμε στην ταμπακιέρα: στο γιατί και στο ποιος. Πόσο χώμα θα κάνω και ποιος είμαι εγώ που θα διαχειριστώ το γκάζι ή το βάρος;
    Κάποτε είχα διαλλέξει την καύλα της έλλειψης βάρους (640). Σήμερα θα διάλλεγα την ποιότητα αλλά με λίγο λιγότερη καύλα και θα κοίταζα το 800 ή το 990.
    Ίσως και Multistradda αλλά διάβασα ότι παραείναι ξερό. Εντελώς χωμάτινο. :rotflmao:

    PS: Το XR650L είναι weapon για παντού εκτός από ασφάλτινα ισιάδια. Γι αυτό δεν το βγάζουν πια.

    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λοιπόν μιας και είναι επίκαιρο
    από DUKASII στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 92
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2010, 15:16
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2004, 10:16
  3. και μιας και το πρώτο μου...
    από frapes στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2004, 15:33
  4. μιας και εχουμε εκλογες....
    από Skoydoy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 22:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF