Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 77

Θέμα: f 800 gs γενικα...μιας και περπατησε λιγο παραπανω

  1. #46
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    το GS μοιραζεται το ιδιο συνολο με τα 800 ST και 800S (800R?) τουριστικα?
    ρωταω γιατι στα STreet (800st) Εχει παρουσιασει αρκετες "ιδιοτροπιες" .....
    :wacko:
    Accipere quam facere praestat injuriam

  2. #47
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    το GS μοιραζεται το ιδιο συνολο με τα 800 ST και 800S (800R?) τουριστικα?
    ρωταω γιατι στα STreet (800st) Εχει παρουσιασει αρκετες "ιδιοτροπιες" .....
    :wacko:
    αν μιλάς για κινητήρα, ναι, με διαφορές σε τροφοδοσία, εξαγωγή, φιλτροκούτι αν δε κάνω λάθος...

    τα S/ST παρουσίασαν προβλήματα αλλά μη ξεχνάς ότι υπάρχαν στην αγορά 2 χρόνια πριν το GS και οι παιδικές ασθένειες του κινητήρα λύθηκαν ...

    το GS έχει παρουσιάσει μέχρι τώρα:

    ανάκληση για ένα κολάρο στο ψυγείο
    ανάκληση για τον άξονα του μπροστινού τροχού (μερικά περιστατικά με διαλυμένο άξονα)...
    ανάκληση για αλλαγή αλυσίδας (καμιά 50αριά περιστατικά με κομμένη αλυσίδα σε αγγλικό φόρουμ)

    ο πύρος στήριξης του πίσω αμορτισέρ στραβώνει και μαζί του και βάση στήριξης στο πλαίσιο (μερικά περιστατικά στο advrider)
    διαρροή λαδιού απο το ψευτοκάπακο κεφαλής ... αλλάζεται φλάντζα εντός εγγύησης στο σερβις

    αυτά, ξεχνάω κάτι ?

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    συμφωνώ ... είναι ουσιαστικότατο.

    Πριν το πάρω ήμουν πολύ επιφυλακτικός... μέχρι τότε ήμουν ο τύπος (και ακόμα είμαι βασικά) που τους μπεμβεδάκιδες τους έκραζα άσχημα... για το τουπέ, για χίλιους δυο λόγους.... και εννοείται πως θεωρούσα (και θεωρώ ακόμα) τις μπέμπες υπερεκτιμημένες ...

    Έπεσα θύμα του μάρκετινγκ? ίσως ... αυτό που ξέρω πάντως για την επιλογή μου είναι :
    1) ήθελα μεγάλο ον-οφφ, αλλά όχι μαστόδοντο 1000άρι...
    2) δεν ήθελα χλιαρό ον-οφφ μεσαίου κυβισμού ... τρανσαλπ, βεστρώμ, κλπ κλπ ... με τίποτα...
    3) δεν ήθελα μονοκύλινδρο, been there, done that...
    4) απέριψα το ΚΤΜ γιατί : α) την εποχή που αγόρασα το 800, δεν έπαιζε κάποια προσφορά στα πορτοκαλί. Το ΚΤΜ έβγαινε στα 14000, δλδ +3 χιλιάρικα απο ότι έδωσα... και αυτά που έδωσα ήταν ήδη πολλά, ήμουν με σφιγμένο ζονάρι...
    5) απέριψα μεταχείρο ΚΤΜ γιατί δε μπορούσα να περιμένω να βρεθεί κάποιο σε καλή κατάσταση και γιατί δεν είχα γνωριμία/καλή σχέση με μηχανικό ΚΤΜ που να μπορώ να εμπιστευθώ (αυτό το κριτήριο για μένα είναι σημαντικό.) Αντίθετα, για BMW τέτοια γνωριμία παίζει και είναι άτομο απόλυτης εμπιστοσύνης.
    6) Για μεταχείρο 800άρι πήγαινα, εκείνη την εποχή το πιο φτηνό έπαιζε στα 9500... , ε του πούστη, για +1500 σε δάνειο, πας για καινούριο...

    και μη μου πείτε για super enduro κλπ, δεν ήθελα τέτοιο μηχανάκι...

    Δεν είχα και πολλές επιλογές απομένουσες ε?


    Και μια άλλη ενδιαφέρουσα σύγκριση:
    Ας δεχτούμε ότι τα 11.000 που έδωσα για ένα πακέτο φουλ έξτρα, είναι πολλά. Τότε, άλλα μηχανάκια όχι απλά πολλούνται ακριβά, είναι ξεφτύλα κλέψιμο. Πχ... το 2006 πήρα ένα πέγκασο trail στα 6.500... Αν είχε πάνω τα έξτρα που έχει το 800 (ABS, ποδιά, κεντρικό σταντ, συναγερμό, χούφτες, θερμαινόμενα, ψηλή ζελατίνα) θα τιμολογούταν περίπου στα 7500-8000 ... Μα τη μπαναγία, έχοντας ζήσει μαζί του 2,5 χρόνια, αυτό το μηχανάκι δεν αξίζει στην αγορά καινούριο πάνω απο 5.000 ... Τα ίδιο και τα όμοια του (πχ ΧΤ660 κλπ)... κάπως ανάλογα και για τρανσαλπ και πάει λέγοντας...

    ή θα πούμε λοιπόν ότι σχεδόν ότι κυκλοφορεί εκεί έξω είναι υπερτιμημένο στην αγορά των on-off ή αν δεχτούμε πως τα υπόλοιπα τιμολογούνται δικαίως, τότε τα 11.000 για το 800άρι (σε φουλ εξτρα πακέτο) είναι οριακά αποδεκτά ...

    (εδώ ένα βαρκαντέρο κάνει 11.500, δηλαδή ήμαρτον )
    Το οτι ψαχναμε και για εζβιεξιμιση το κανουμε γαργαρα;
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  4. #49
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    αυτά, ξεχνάω κάτι ?
    Βήμα βήμα δηλαδή γι'αυτό που στο S1000RR αλλάζουν μονομιάς...!!


    (και κάτι παραπάνω στα γύρω γύρω όλοι)

  5. #50
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit

    ο πύρος στήριξης του πίσω αμορτισέρ στραβώνει και μαζί του και βάση στήριξης στο πλαίσιο (μερικά περιστατικά στο advrider)
    Αυτό διορθώνεται?
    Sent from me using a computer.

  6. #51
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Το οτι ψαχναμε και για εζβιεξιμιση το κανουμε γαργαρα;
    vstrom εννοΆς ... το σκεφτόμουν για ένα συγκεκριμένο μεταχείρο απο γνωστό του pap .... 2-3 μέρες κράτησε ο προβληματισμός ... σταμάτησε μετά απο έντονο αυτοχαστούκισμα

    ΥΓ : σε έχω φτύσει αυτές τις μέρες, και για τη Παρασκευή που λέγαμε, το ξέρω... αλλά είχα κάτι μπλεξίματα



    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Βήμα βήμα δηλαδή γι'αυτό που στο S1000RR αλλάζουν μονομιάς...!!


    (και κάτι παραπάνω στα γύρω γύρω όλοι)
    το καλό πράμα αργεί να γίνει

  7. #52
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Αυτό διορθώνεται?
    στο θρεντ στο advrider θυμάμαι ότι κάποιος/κάποια εταιρεία αξεσουάρ βγήκε με μια πατέντα στην οποία τοποθετούσαν ένα ενισχυτικό κομμάτι στη πάνω βάση στήριξης (ή κάτι τέτοιο τεσπα, δεν θυμάμαι ακριβώς...) ...

    το θρεντ όμως έχει φτάσει τις 69 σελίδες και κάπου το έχασα, δεν το έχω παρακολουθήσει εδώ και καιρό και δε ξέρω αν έχει γραφτεί κάτι άλλο...

    for the record: σε άλλο θρεντ του advrider, απο 39 χρήστες οι 7 αναφέρουν ότι τους παρουσιάστηκε το πρόβλημα ...

  8. #53
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    [...]for the record: σε άλλο θρεντ του advrider, απο 39 χρήστες οι 7 αναφέρουν ότι τους παρουσιάστηκε το πρόβλημα ...
    τέτοια λεγε, 2 βδομάδες πριν...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #54
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    τέτοια λεγε, 2 βδομάδες πριν...
    αυτοί πάνε και κάνουνε άλματα ρε, κάνουν παρέα με κατάνα, μάικτζι και τέτοιους ... άμα δεις τι χρήση κάνουνε στο μηχανάκι στο αμέρικα θα καταλάβεις ...

  10. #55
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    απλά είναι εκνευριστικό να διαβάζεις/ακούς αρνητική κριτική απο μή κατόχους

    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit

    και μη μου πείτε για super enduro κλπ, δεν ήθελα τέτοιο μηχανάκι...
    Σε τσιγκλαω απολυτως καλοπροαιρετα.
    Να και τα απαραιτητα αξεσουαρ
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #56
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig


    Ελεγα ποτε θα το πει ποτε θα το πει!
    Εγω προσωπικα αφεντικο, μονο την τιμη του φτυαριζω, τιποτε αλλο. Εχω αρκετες εκατονταδες χιλιαδες χιλιομετρα αναμεσα απο τα μπουτια μου και πλεον και την ικανοτητα να καταλαβαινω ποτε κατι αξιζει τα λεφτα του και ποτε πουλιεται οσο πουλιεται λογω ελικος και απουσιας ανταγωνιστη. Δεν μιλαμε περι λεπτοφυων αποχρωσεων του γκρι, αλλα περι ασπρου/μαυρου. Η συγκριση δε του 800 με το 650 της ιδιας εταιριας αποτελει την πλεον σαφη αποδειξη του προηγουμενου. Το πραγματικο κοστος του οποιου εναντι του 650 ειναι περι τα 500 το πολυ ευρω (τοσο θα στοιχισει σε μια εταιρια ενα μεγαλυτερο ψυγειο νερου, και πλεκτοι τροχοι εναντι χυτων), και πολλα λεω. Τα υπολοιπα 2000 ειναι μαρκετινγκ και ονειρα.
    βαλε και δυο δισκους πλευστους μπροστα εναντι ενος βαλε και 15 αλογακια ακομα...βαλε και αλλο μπροστινο μεγαλυτερη διαδρομη...βαλε και ποιο ψηλο...ε εχει κατι τις πως να το κανουμε

  12. #57
    road spirit engrino kai epafksano to 800 einai gia oles tis doyleies kai nomizo stin katigoria [gia oles tis doyleies lew] den exei antagonismo....

  13. #58
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από argirisf800gs
    βαλε και δυο δισκους πλευστους μπροστα εναντι ενος βαλε και 15 αλογακια ακομα...βαλε και αλλο μπροστινο μεγαλυτερη διαδρομη...βαλε και ποιο ψηλο...ε εχει κατι τις πως να το κανουμε
    Τα 10 αλογα (οχι 15) οφειλονται αποκλειστικα και μονο σε διαφορετικο χαρτη. Ολα τα μηχανικα μερη ειναι τα ιδια.
    Οκ σου δινω ενα πλευστο δισκο και μια δαγκανα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2009
    Μηνύματα
    128
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Τα 10 αλογα (οχι 15) οφειλονται αποκλειστικα και μονο σε διαφορετικο χαρτη. Ολα τα μηχανικα μερη ειναι τα ιδια.

  15. #60
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από argirisf800gs
    road spirit engrino kai epafksano to 800 einai gia oles tis doyleies kai nomizo stin katigoria [gia oles tis doyleies lew] den exei antagonismo....
    Και εγω νομιζω οτι εχει και πολυ σοβαρο μαλιστα. Αλλα ξεχασα, διαβαζετε τεστ σε περιοδικα, και ξερετε καλλιτερα...
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λοιπόν μιας και είναι επίκαιρο
    από DUKASII στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 92
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2010, 15:16
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2004, 10:16
  3. και μιας και το πρώτο μου...
    από frapes στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2004, 15:33
  4. μιας και εχουμε εκλογες....
    από Skoydoy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 22:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF