Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/07/2010
    Μηνύματα
    13

    βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής!

    γεια σας και συγγνώμη που αρχίζω καινούριο ποστ πάνω σε αυτό το θέμα αλλά η κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική!
    Και πριν με :a015: ναι, έκανα search και διάβασα κάποια threads, και όντος πήρα κάποιες απαντήσεις.

    Λοιπόν, απλά είμαι εντελώς άσχετος με μηχανές, το μόνο που με φέρνει κοντά σε αυτό τον κόσμο είναι ότι χρόνια παρακολουθώ motogp (τότε που άρχισα ήτανε 500cc) και μεταξύ τα 16 και τα 18 είχα ένα παπί.
    Τώρα είμαι 27 και μου την βάρεσε άσχημα, σε φάση που κάθομαι ώρες ατελείωτες στο ουέμπ ψάχνοντας πληροφορίες για το μελλοντικό μου μηχανάκι (καλή ώρα όπως τώρα), προσπαθώντας να καταλάβω τι γίνεται με τα μοντέλα, αλλά δεν έβγαλα και πολύ άκρη.
    Και να φανταστείτε ότι δεν έχω οδηγείσει ποτέ με συμπλέκτη και προφανώς για να πάρω τη μηχανή των ονείρων μου θα πρέπει πρώτα να επεκτείνω το δίπλωμά μου σε απεριόριστο (έχω Α1 για max 125 η 11ΚW, το πήρα το 2001) και για να το κάνω αυτό θα σκάσω περίπου 300 ευρώ και υποχρεωτικά 4 μαθήματα, αν και νομίζω πως θα μου χρειαστούν μερικά περισσότερα.

    Τέλος πάντων, για πείτε, τι είναι καλώ για πρώτη μηχανή;
    Τι θα ήθελα εγώ;
    Πρώτα απ όλα motard, πάντα μου αρέσανε αυτές οι μηχανές. Είναι όμως αυτή μηχανή για αρχάριους; Και τι κυβισμό; Εγώ έλεγα μέχρι 400... τι λέτε;
    Προφανώς το μηχανάκι το θέλω απλά για να μετακινούμε και για την καύλα μου...
    Για αυτό, και επειδή δεν έχω και πολλά λεφτά λέω να πάρω μεταχειρισμένο και να είμαι κάτω από 3000 ευρώ.
    Και κάτι τελευταίο, για να μην τα πω όλα τώρα, έχω ύψος 1.72... μπορώ να πάρω motard;
    Ξέρω ότι ρυθμίζονται σε ύψος (αν και δεν ξέρω αν ΟΛΑ ρυθμίζονται), το θέμα είναι, πόσο μπορούν να κατέβουν αυτές οι μηχανές;

    Μπάι.

  2. #2
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    FMX 650
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  3. #3
    Καποτε ημουν στην θεση σου.

    Ξηγησου κατι φθηνο με συμπλεκτη πρωτα και υστερα απο κανα-δυο χρονια παιρνεις οτι θελεις

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/07/2010
    Μηνύματα
    13
    Έτσι ξερά fmx 650...; δεν είναι too much για πρώτη μηχανή epp;
    Και για το ύψος τι μου λέτε;

    Εσύ Panopticon όταν ήσουν στη θέση μου τι πήρες;
    Κάτι που δεν είπα είναι ότι, εφόσον πάω για μεταχειρισμένο θα ήθελα να είναι κάτι αξιόπιστο μηχανικά, όσο γίνεται. Οπότε πείτε μου και τι να αποφεύγω.


  5. #5
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από virelai
    Έτσι ξερά fmx 650...; δεν είναι too much για πρώτη μηχανή epp;
    Και για το ύψος τι μου λέτε;

    Εσύ Panopticon όταν ήσουν στη θέση μου τι πήρες;
    Κάτι που δεν είπα είναι ότι, εφόσον πάω για μεταχειρισμένο θα ήθελα να είναι κάτι αξιόπιστο μηχανικά, όσο γίνεται. Οπότε πείτε μου και τι να αποφεύγω.

    Γενικά είμαι της άποψης ότι ξεκινάς από πολύ χαμηλά και ανεβαίνεις σταδιακά.. Ειδικά αν δεν είχες ποτέ μικρή μοτοσυκλέτα. Όμως είδα ότι θες να βγάλεις απεριόριστο και επειδή συνήθως προσπαθείς να πείσεις για το αυτονόητο αλλά ο άλλος έχει κάτι στο μυαλό του ήδη σκέφτηκα το πιο φιλικό πολιτισμένο super motard.. 33 άλογα βγάζει παρά τα 650 κυβικά του. Όχι ότι πάλι δεν θέλει σύνεση..

    Κατά τα άλλα Ιδανικό σχολείο θεωρώ το KLX 250S που όμως δεν βγαίνει σε motard και το βρίσκεις με 4500 καινούριο.

    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  6. #6
    εγω δεν ειμαι της αποψης της σταδιακής αγοράς μοτοσυκλέτας, πάρε αυτή που γουστάρεις καλύτερα χωρίς δεύτερες σκέψεις. Ακόμα και τα πανίσχυρα 1000cc αμα γουστάρεις τα πας χαλαρά και αποτελούν χάρμα οδηγικής απόλαυσης, κανένα σημερινό μηχανάκι δεν βγάζει τα ονομαστικά άλογα με το άνοιγμα του γκαζιού αλλά προοδευτικά άρα είναι το χέρι και το μυαλό του καθένα μας πως το οδηγήσει. Μην σε τρομάζουν τα άλογα, άμα θες τα ξυπνάς.

  7. #7

  8. #8
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από virelai
    Έτσι ξερά fmx 650...; δεν είναι too much για πρώτη μηχανή epp;
    Και για το ύψος τι μου λέτε;

    Εσύ Panopticon όταν ήσουν στη θέση μου τι πήρες;
    Κάτι που δεν είπα είναι ότι, εφόσον πάω για μεταχειρισμένο θα ήθελα να είναι κάτι αξιόπιστο μηχανικά, όσο γίνεται. Οπότε πείτε μου και τι να αποφεύγω.

    FMX 650 ή MT-03 660 και τα 2 στα 3000 ευρω μεταχειρα παιζουν
    Accipere quam facere praestat injuriam

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/07/2010
    Μηνύματα
    13
    Σας ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές.

    Κανείς βέβαια δεν είπε για το ύψος υποθέτω λοιπόν ότι το 1.72 είναι μια χαρά για motard, η τουλάχιστον μπορεί να είναι...

    Πάντως ίσως να είναι όντος καλύτερα να πάρω τη μηχανή που "θέλω" και απλά μέχρι να μάθω να την οδηγώ πολύ χαλαρά.

    Τι λέτε για Suzuki DRZ 400 και Yamaha WR 250.
    Επίσης είδα και κάτι ωραία honda CRF 450, τα οποία όμως δεν κατάλαβα αν είναι motard μανίσια η αν τα κάνανε οι κάτοχοί τους motard.
    Anyway, ωραίο το fmx....

  10. #10
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αυτά που σου είπαμε είναι μια χαρά για το ύψος σου. Αυτά που κοιτάς δεν είναι ούτε για το ύψος σου ούτε για την εμπειρία σου ούτε για την τσέπη σου.. Και εξηγούμαι.. CRF και WR (αν δεν εννοείς το Χ) είναι καθαρά, σχεδιασμένα για άλλη χρήση και με έξοδα συντήρησης.. (Αν βγάζει το CRF πινακίδα ολότελα). Το DRZ είναι καταπληκτικό μηχανάκι αλλά δεν πρέπει να είναι τόσο πολιτισμένο όσο το FMX και το MT-03.. και λογικά θα είναι και πιο άβολο. Επίσης δεν ξέρω αν θα το έχεις άνετα.. Και εγώ 1.76 είμαι και σε νιώθω..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  11. #11
    Καλησπέρα φίλε!!!!! Καταρχήν καλώς ήρθες στην παρέα των μοτοσικλετιστών! Είχα την εντύπωση ότι άμα έχεις το μικρό δίπλωμα γίνεται αυτόματα μεγάλο μόλις κλείσεις τα 21! Τεςπα!!! Εγώ συμφωνώ με τον Αρχάγγελο ότι όλα είναι στο μυαλό. Άμα έχεις το μυαλό να μην τρέχεις παντού και πάντα πάρε ότι θες. Εγώ είχα παπί και πήρα GSXR-600 K8 την έδωσα ,πήρα ένα crypton και τώρα έχω ένα R1 και είμαι μια χαρά. Τώρα το άλλο ζήτημα περί τίνος μηχανή θα ήταν καλύτερα να πάρεις θα σου πω το εξής ,είμαι 1,77 και θα πάρω ένα xt 660r '07 3500euro. Από θέμα αξιοπιστίας δεν συγκρίνετε, πολύ φθηνά σέρβις, πολύ όμορφο ,δεν κολλάει πουθενά και θα σε πάει παντού. Το xt660x ή το xt600e είναι πιο χαμηλά. Υπάρχουν πολλά xt660x ή xt600e (μετατροπή σε sm) που πουλιούνται στα λεφτά που δίνεις! Πάντως ότι και να επιλέξεις στην αρχή μαλακά και πάντα κράνος! Ελπίζω να βοήθησα. Καλά χλμ και πάντα όρθιος.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/07/2010
    Μηνύματα
    13
    Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές, και συγγνώμη που άργησα να απαντήσω, δεν έχω πολύ χρόνο με την δουλειά
    Και δεν νομίζω πως θα προλάβω να πάρω το δίπλωμα πριν περάσει το καλοκαίρι...
    anyway, σας χαιρετώ!

  13. #13
    Εκνευριστικο μελος Το avatar του/της Band(age)it
    Εγγραφή
    09/01/2007
    Μηνύματα
    312
    Αφου το διπλωμα το εχεις απο το 2001 δεν ανανεωνεται αυτοματα μετα το περας της διετιας ?
    Για ψαξτο λιγο καλυτερα...κατα τ'αλλα το fmx ειναι μια χαρα...
    - Omnia mea mecum porto -

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
    Αφου το διπλωμα το εχεις απο το 2001 δεν ανανεωνεται αυτοματα μετα το περας της διετιας ?
    Για ψαξτο λιγο καλυτερα...κατα τ'αλλα το fmx ειναι μια χαρα...
    με η χωρις φουσκωμενα λαστιχα???

  15. #15
    Εκνευριστικο μελος Το avatar του/της Band(age)it
    Εγγραφή
    09/01/2007
    Μηνύματα
    312
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
    με η χωρις φουσκωμενα λαστιχα???
    Πηγα για σερβις προχτες και μου τα φουσκωσε...:rotflmao: :rotflmao:
    - Omnia mea mecum porto -

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για αγορά πρώτης μηχανής
    από madddogg στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 17:51
  2. Βοήθεια για επιλογή μηχανής
    από LAntwnis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2010, 08:58
  3. Βοήθεια για επιλογή μηχανής.
    από Batman007 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2009, 08:51
  4. Βοήθεια για επιλογη καινούργιας μηχανής.
    από AchilleasDucati στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2009, 14:25
  5. Βοηθεια παιδες,για επιλογη πρωτης μηχανης
    από gatoupardos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2008, 20:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF