Σελίδα 10 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 203

Θέμα: ποτε Ξανα Shell

  1. #136
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Πολλα απο τα προβληματα μας εχουνε να κανουνε και με τα πρατηρια η τη διακινηση.Δεν ξερω αν αυτο εχει υπωθει και παραπανω.

    Οι εταιρειες,αλλες λιγο αλλες πολυ,κανουνε αρκετους ελεγχους σε ολα τα σταδια.Απο εκει και περα το βυτιο μπορει να μην ειναι στεγανο,μπορει να εχει σκουργιες και αλλα πολλα.Ο βενζινας για λογους βαρεμαρας η κοστους δεν αλλαζει τα φιλτρα στις αντλιες,η δεν συντηρει τις δεξαμενες του με αποτελεσμα ολη η λασπη,η σκουρια,τα νερα να πανε στο τεποζιτο μας.

    Πολλες φορες ενα καραβι ξεκιναει για να ξεφορτωσει στην Α εταιρεια και στο δρομο για πολλους και διαφορους λογους,νομιμους,το φορτιο αλλαζει παραληπτη.Οποτε δεν εχει παντα σημασια ποιος κανει τον ελεγχο στο καραβι.

    Επισης αυτη τη στιγμη τα βυτια της BP και τις ΕΚΟ κανουνε κοινη διακινηση.Αρα δεν μπορουμε να πουμε οτι η μια ειναι καλη και η αλλη εχει μαπα καυσιμο.Ουσιαστικα ειναι το ιδιο.

  2. #137
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Τελικά βάζουμε θαλασσινό νερό στα αμάξια/μηχανάκια μας ή όχι;
    το καύσιμο έχει την ιδιότητα με το φαινόμενο της "αναπνοής" να δημιουργεί νερό και από μόνο του. αν δεν γίνεται συχνά αποστράγγιση στις δεξαμενές, θάχει νερό.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  3. #138
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    δεν ξέρω ακριβώς τη διαδικασία, αν σε ενδιαφέρει πολύ να μάθεις θα πρέπει να βρεις καποιον που εργάζεται εκεί.
    Εγώ σου λέω το αποτέλεσμα της διαδικασίας ποιό είναι, και είναι διαπιστωμένο.
    Δεν είναι έτσι απλό και ισοπεδωτικό.

    Παλαιότερα ο διαχωρισμός των καυσιμων γινόταν με νερό, στο ενδιάμεσο.
    Πλέον γίνεται με 'γουρουνάκι' ()

    Φυσικά και παίρνεις θαλασσινό νερό μέσα στις δεξαμενές, και φυσικά κάνεις εξυδατώσεις, για το προφανές. Πρέπει να ξέρεις τι παραλαμβάνεις απο το εκάστοτε δ/ξ

    Το τι γίνετε στα πρατήρια καυσίμων ειναι άλλου παπά ευαγγέλιο

  4. #139
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    [QUOTE=stam2;2713807Ακούγεται κουφό αλλά έχουν φύγει βυτία από τις εγκαταστάσεις των διυλιστηρίων με αρκετά κυβικά θαλασσινού νερού μεσα. Ξεφόρτωσαν στο βενζινάδικο και μετά ψάχνανε τι φταίει...

    Πόσος κόσμος γνωρίζει ότι στα διυλιστήρια οι σωλήνες μεταφοράς για να καθαρίσουν μετά από συντηρήσεις, ή μετά από αλλαγή προϊόντος, ξεπλένονται με θαλασσινό νερό...??

    [/QUOTE]

    what ??

    Βασικα δεν εχω πολλα χρονια αλλα δουλευω σε εταιρια που κανει αναβαθμισεις σε τετοια "μαγαζακια.." ανα τον κοσμο.. Δεν παιζει αυτο που λες...
    Quod me nutrit... me destruit.....

  5. #140
    κοιτάξτε, δεν είναι ψέμματα αυτά που γράφω, και όσοι με γνωρίζουν προσωπικά ξέρουν ότι ζυγίζω τα λόγια μου πριν γράψω, ή πω κάτι.
    Οι υπόλοιποι απλά θα πρέπει να αρκεστούν στην καλή πίστη.

    Πέρυσι τέτοιο καιρό γύρισε πίσω βυτίο εταιρίας για επαναδιύληση διότι είχε μία σημαντική ποσότητα νερό μέσα στο φορτίο του.
    Δεν σκοπεύω να γίνω πιο αναλυτικός ούτε να θίξω κάποια εταιρία διυλιστήριο, διότι αφορά τον χώρο εργασίας μου και συνάμα πρόκειται για ανοικτό και δημόσιο χώρο εδώ που γράφουμε.
    Γενικότερα, είναι εκτός θέματος αυτό που συζητάμε και το συζητάμε επειδή το ανέφερα. Και δεν το ανέφερα για να το αναλύσουμε αλλά για να τονίσω ότι είναι πολλά τα σημεία στα οποία μπορεί να "χαλάσει" το τελικό προϊόν που αγοράζει ο καταναλωτής. Ούτως ή άλλως στη μπανανία ζουμε και πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για όλα. Βρείτε ένα καλό πρατήριο, ότι σήμα κι αν έχει, και απλά κάντε καλή παρατήρηση της λειτουργίας της μοτοσυκλέτας σας.

  6. #141
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από transalpblack Προβολή μηνύματος
    Εμένα βασικά δεν μου έχει τύχει αυτό που λες αλλά συνέχεια μου κάνουν κάτι άλλο που μου τη σπάει περισσότερο.
    Ο υπάλληλος μου ζητάει να κατέβω από την μηχανή για να μου το φουλάρει.
    Άν το Transalp είναι σε όρθια θέση πέρνει 3-4 λίτρα ακόμη.
    Την τελευταία φορά που πήγα, έμεινε με την κάνουλα στο χέρι ο τύπος γιατί όταν μου είπε να κατέβω του είπα άστο φίλε, λίγο πιο κάτω έχει άλλο βενζινάδικο κι έφυγα.
    Το βενζινάδικο είναι στην Αγία Σοφία στον Πειραιά. Παλαμηδίου και Ασκληπιού, απέναντι από το παλιό Ι.Κ.Α.
    κατεβα κατω και κρατα τη ορθια μέχρι να γεμισει. Προσοχή με το παραγέμισμα γιατι αν τρέξει βενζίνη απ' έξω μπορει και να γινει έκρηξη.

  7. #142
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    18/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    οι υποθαλάσσιοι αγωγοί είναι γεμάτοι θάλασσα. το άκρο τους είναι ανοιχτό και συνδεδεμένο με ναυδέτη (σημαδούρα) όπου κοτσάρει το πλοίο και κάνει εκφόρτωση.
    Οχι ολοι ορισμενοι! και δε λεμε κατι διαφορετικο




    Αναγαγετε το θεμα σε τετοια επιπεδα που μονο υψηλοβαθμα στελεχη που εχουν περασει ολα τα σταδια και ειναι παλιες καραβανες των ΕΛΠΕ και της ΜΟΤΟΡΟΙΛ μπορουν να απαντησουν σε αυτα που λετε με τεκμηριωμενες αποψεις.

    Εχετε πιασει ολη τη διαδηκασια απο το καραβι στο δυιλιστηριο μεχρι και την ταπα της βενζινης σας και περιμενετε να βγαλετε συμπερασματα....

    Αφηστε τη κουβεντα αυτη καλυτερα γιατι παραπληροφουμε οσους διαβαζουν και βγαζουν λαθος συμπερασματα....
    Τελευταία τροποποίηση από WiSe; 29/02/2016 στις 08:56.

  8. #143
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    You have been warned.

  9. #144
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/04/2018
    Μηνύματα
    1
    Ποτέ ξανά βενζίνη Shell
    Σήμερα 29/4 και ώρα 10:58 έβαλα 33 λίτρα στο HONDA CIVIC TYPE R ΙΧ αυτοκίνητό μου,
    ΔΥΣΤΗΧΩΣ το αυτοκίνητο παρουσίασε ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΗ πτώση της ιπποδύναμης. Υποπτεύομαι σοβαρά την ποιότητα του καυσίμου.
    Ένα χρόνο πρίν μετά από γενική επισκευή στον κινητήρα του CRYPTON X 135 είχα το ίδιο σενάριο συν πυράκια. Το παπί έστρωσε άμεσα όταν έβαλα άλλο καύσιμο.
    Φίλοι ΠΡΟΣΟΧΗ δεν έιναι οι μόνες ιστορίες σχετικές με την SHELL που έχω ακούσει.
    Δεν μπορώ να κατηγορήσω την εταιρεία, όμως συμβαίνει να έχω εργαστεί στον χώρο του αυτοκινήτου ως μηχανολόγος μηχανικός και πλέον σε προσωπικό επίπεδο δεν θα ξαναβάλω ποτέ SHELL.

  10. #145
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreas2390 Προβολή μηνύματος
    Φίλοι ΠΡΟΣΟΧΗ δεν έιναι οι μόνες ιστορίες σχετικές με την SHELL που έχω ακούσει.
    Φίλε ΠΡΟΣΟΧΗ, εγώ έχω ακούσει και έχω βιώσει τέτοιες ιστορίες με όλες τις μάρκες.
    Sent from me using a computer.

  11. #146
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreas2390 Προβολή μηνύματος
    Ποτέ ξανά βενζίνη Shell
    Σήμερα 29/4 και ώρα 10:58 έβαλα 33 λίτρα στο HONDA CIVIC TYPE R ΙΧ αυτοκίνητό μου,
    ΔΥΣΤΗΧΩΣ το αυτοκίνητο παρουσίασε ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΗ πτώση της ιπποδύναμης. Υποπτεύομαι σοβαρά την ποιότητα του καυσίμου.
    Ένα χρόνο πρίν μετά από γενική επισκευή στον κινητήρα του CRYPTON X 135 είχα το ίδιο σενάριο συν πυράκια. Το παπί έστρωσε άμεσα όταν έβαλα άλλο καύσιμο.
    Φίλοι ΠΡΟΣΟΧΗ δεν έιναι οι μόνες ιστορίες σχετικές με την SHELL που έχω ακούσει.
    Δεν μπορώ να κατηγορήσω την εταιρεία, όμως συμβαίνει να έχω εργαστεί στον χώρο του αυτοκινήτου ως μηχανολόγος μηχανικός και πλέον σε προσωπικό επίπεδο δεν θα ξαναβάλω ποτέ SHELL.
    Για το βενζινάδικο - βενζινά πηδάς στην φωτιά ; Κόβεις το χέρι σου ; Ορκίζεσαι σε ιερά και όσια, υπαρκτά και ανύπαρκτα ;
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  12. #147
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Οι γνώσεις που έχω για αυτό το θέμα είναι πολύ λίγες. Όμως από την πληροφόρηση παλιού φίλου βενζινά, ο οποίος τώρα έχει κλείσει, θα πω τα εξής.
    Υπάρχουν πρατήρια της εταιρίας SHELL - Coral (με υπάλληλους) και πρατήρια ιδιωτών. Ο κάθε ένας ιδιώτης μπορεί να χρησιμοποιήσει διαφορετικά βυτία, ιδιωτικά ή της εταιρίας ανάλογα τι κέρδη θέλει να βγάλει και αυτό εξαρτάται από "διάφορους" παράγοντες. Προσωπικά βάζω SHELL της Coral χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος εδώ και πολλά χρόνια.
    Mil. Spec.

  13. #148
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Το ίδιο και εγώ...εδώ και χρόνια επιλέγω συγκεκριμένα εταιρικά πρατήρια ΜΥΡΤΕΑ ή Ερμής στην Αττική για να βάζω βενζίνη στη μηχανή και πετρέλαιο στο αυτοκίνητο...έχω βρει και ένα στo δρόμο για το χωριό στο οποίο σταματάω για να γεμίσω όταν κατεβαίνω και ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα.Είναι ξεκάθαρα θέμα πρατηριούχου και όχι θέμα φίρμας.

  14. #149
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Νομίζω ο Λεωνίδας το κάλυψε.

  15. #150
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_XT600 Προβολή μηνύματος
    Μετα την 7ετια θελω να δω αν ολα τα "shell" της Ελλάδας αλλαξουν τις ταμπελες.
    H 7ετία έχει παρέλθει (2010) αλλά ακόμη δεν...
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

Σελίδα 10 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Η χώρα του ΠΟΤΕ- Η χώρα του ΞΑΝΑ...
    από requiem στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2008, 02:21
  2. california school πότε ξανά?
    από gispy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2005, 21:27
  3. Τράπεζα Πειραιώς? Ποτέ ξανά…
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 09:46
  4. Ποτέ ξανά ΒΤ 014
    από nikonian στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 14:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF