Σελίδα 8 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 203

Θέμα: ποτε Ξανα Shell

  1. #106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Power Wings Προβολή μηνύματος
    Από τότε που έφυγε η ίδια η Shell από Ελλάδα δεν γίνεται καμία 100 VP Racing εισαγωγή. Όλες οι εταιρίες αγοράζουν από Ελλνικά Καύσιμα κι έπειτα η καθεμιά βάζει τα δίκα της πρόσθετα στις εγκαταστάσεις που διατηρεί.
    ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό γνωρίζω...
    οπότε τι φορτώνει και πηγαινοφέρνει το σκόπελος και τα Alios δεν γνωρίζω, εδώ και μια πεναετία περίπου που έγινε η μεταβίβαση των δικτύων σε ελληνικά χέρια.

    Για τα σήματα νομίζω ότι του χρονου λήγει η προθεσμία χρήσης τους. Θα υποχρεωθούν να τα αλλάξουν διότι δεν θα ήθελαν να μπλέξουν σε δικαστικές περιπέτειες με τους κολοσσους...

    Τέλος για την ποιότητα, το είπα και θα το ξαναπω, και ας με επιβεβαιώσουν όσοι ασχολούνται με τον χώρο όπως κι εγώ, ότι δεν μετράει τόσο το από ποιά εταιρία ή Α.Π. αγοράζει κανείς όσο το να είναι "σωστός" ο πρατηριούχος να μην κάνει χημείες, και να έχει καθαρές και σωστές δεξαμενές. Και αυτό είναι κάτι που το βρίσκει κανείς με πειραματισμό, δυστυχώς...

  2. #107
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    18/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό γνωρίζω...
    οπότε τι φορτώνει και πηγαινοφέρνει το σκόπελος και τα Alios δεν γνωρίζω, εδώ και μια πεναετία περίπου που έγινε η μεταβίβαση των δικτύων σε ελληνικά χέρια.

    και να έχει καθαρές και σωστές δεξαμενές. Και αυτό είναι κάτι που το βρίσκει κανείς με πειραματισμό, δυστυχώς...
    Για το πρωτο μπορω να ρωτησω και να μαθω αλλα φανταζομαι οτι φορτωνουν και εξαγουν....ή "εξαγουν".... τεσπα μεγαλη ιστορια...

    Για το δευτερο απο οτι εχω συζητησει και με υπευθηνο τροφοδοσιας της AVIN που εχω πελατη, δεν υπαρχει πρατηριο που να κανει συντηρηση στις δεξαμενες ουτε που να εχουν τις απαραιτητες προδιαγραφες για τα κατακαθια της βενζινης.... και αν υπαρχουν ειναι 1/300... Αν πετυχεις καινουργιο βενζιναδικο ή ανακαινισμενο εκει εχει γινει καθαρισμος και μαλιστα το παινευονται κιολας φαντασου, εκει αν γεμισεις 100αρα ή 95αρα θα δεις διαφορα πραγματικη.

  3. #108
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    12/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Εγω στο αμαξι εχω δει διαφορα στην επιταχυνση οταν βαζω κατοσταρα το αμαξι επιταχυνει πιο γρηγορα σε σχεση με την απλη

  4. #109
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Επειδη κ εγω λογω δουλειας τα βλεπω, 5/100 δεξαμενες ειναι καθαρες πραγματικα.

    Καθαρισμος δεξαμενης γινεται οποτε το θελει ο εκαστοτε πρατηριουχος η οταν γινεται αλλαγη καυσιμου (αν και πολλοι δεν το κανουν απλα ριχνουν το ενα πανω στο αλλο),διαδικασια που απαιτει η εκαστοτε δεξαμενη να μην δουλευει για 2-3 μερες οποτε δεν το κανει κανεις.
    Μετα υπαρχουν ειδικες επιστρωσεις που μπορεις να βαλεις οπως απο σμαλτο και δεν επικαθεται τιποτα. Το εχω δει σε 2 πρατηρια απο τα 100αδες που εχω επισκευτει.

    Επισης στα πρατηρια που εχουν κινηση ειναι πιο δυσκολο να σας βαλουν καυσιμο με κατακαθια καθως αν αδειαζει-γεμιζει καθε μερα η δεξαμενη δεν προλαβαινει να μαζευτει.

    Με μεγαλη διαφορα το χειροτερο ειναι το diesel το απλο ειδικα σε δεξαμενες με μικρη κινηση λιτρων. Με αυτα που εχω δει οποιος δεν βαζει diesel premium απλα εγκληματει στον κινητηρα του.

    Τελος με τα συστηματα Ε/Ε ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο να κλεψουν. Εχω εγκαταστησει πολλα και πραγματικα ειδα την δυσφορια πρατηριουχων οταν καταλαβαν οτι οι παλιες εποχες τελειωσαν.

  5. #110
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    18/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Επειδη κ εγω λογω δουλειας τα βλεπω, 5/100 δεξαμενες ειναι καθαρες πραγματικα.

    Καθαρισμος δεξαμενης γινεται οποτε το θελει ο εκαστοτε πρατηριουχος η οταν γινεται αλλαγη καυσιμου (αν και πολλοι δεν το κανουν απλα ριχνουν το ενα πανω στο αλλο),διαδικασια που απαιτει η εκαστοτε δεξαμενη να μην δουλευει για 2-3 μερες οποτε δεν το κανει κανεις.
    Μετα υπαρχουν ειδικες επιστρωσεις που μπορεις να βαλεις οπως απο σμαλτο και δεν επικαθεται τιποτα. Το εχω δει σε 2 πρατηρια απο τα 100αδες που εχω επισκευτει.

    Επισης στα πρατηρια που εχουν κινηση ειναι πιο δυσκολο να σας βαλουν καυσιμο με κατακαθια καθως αν αδειαζει-γεμιζει καθε μερα η δεξαμενη δεν προλαβαινει να μαζευτει.

    Με μεγαλη διαφορα το χειροτερο ειναι το diesel το απλο ειδικα σε δεξαμενες με μικρη κινηση λιτρων. Με αυτα που εχω δει οποιος δεν βαζει diesel premium απλα εγκληματει στον κινητηρα του.

    Τελος με τα συστηματα Ε/Ε ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο να κλεψουν. Εχω εγκαταστησει πολλα και πραγματικα ειδα την δυσφορια πρατηριουχων οταν καταλαβαν οτι οι παλιες εποχες τελειωσαν.

    Ξερεις ποσο ευκολο ειναι να φτιαξουν ενα απλο συστημα ωστε να μην τραβαει τα κατακαθια η αντλια? ακομα και ενα παιδακι του δημοτικου θα μπορουσε να το σκεφτει... αλλα ειναι τοσο μικρο το ποσοστο κερδους που εχουν τα πρατηρια που πραγματικα μονο απο το πλυντηριο που εχουν (καποια) κονομανε.... και ειναι εκνευριστικο αυτο το πραγμα σε αυτη τη χωρα....... να θες να δουλεψεις σωστα και να μην μπορεις....

  6. #111
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Ο νομος οριζει 5% της χωριτικότητας της δεξαμενής ως μη αντλησιμη ποσότητα. Για τα πρατήρια που είναι σε πόλη που συνήθως έχουν δεξαμενές στα 10.000λιτρα αρκεί για να σε προστατέψει από αυτό που λες. Το θεμα είναι οτι αυτό δεν εφαρμόζεται πάντα.

    Το κέρδος των πρατηρίων διαμορφώνεται ανάλογα με το πρατήριο. Γι'αυτό υπάρχουν πρατηριούχοι που πάνε καλά τα μαγαζιά τους και άλλοι που φυτοζωούν. Το πλύντήριο σιγουρα είναι ένα μαύρο κατα κανόνα εσοδο που μπορεί να κάνει τη διαφορά.

  7. #112
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Επίσης ο νόμος ορίζει και ένα +/- 2 ή 5%ο απόκλιση στην αντλία

    Μαντέψτε που είναι ρυθμισμένα

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Μετα υπαρχουν ειδικες επιστρωσεις που μπορεις να βαλεις οπως απο σμαλτο και δεν επικαθεται τιποτα. Το εχω δει σε 2 πρατηρια απο τα 100αδες που εχω επισκευτει.

    τίποτε δεν μπορείς να δεις αν δεν μπεις μέσα στη δεξαμενή. η ιλύς που κάθεται στον πάτο πως αποτρέπεται από το σμάλτο;
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  9. #114
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Επίσης ο νόμος ορίζει και ένα +/- 2 ή 5%ο απόκλιση στην αντλία

    Μαντέψτε που είναι ρυθμισμένα
    +/- 1,5% ειναι και πιστεψε με ειναι πολλοι οι παραγοντες που δεν μπορεις να ρυθμισεις παντα με ποιο μεγαλο τη θερμοκρασια, οποτε καλα κανουν και το δινουν.
    Το ποσοστο αναφέρεται στο ισοζυγιο.

    Η επιστρωση που ανεφερα γινεται ωστε να μην "κολλαει" στα τοιχωματα με αποτελεσμα καθε καυσιμο που μπαινει να "βρωμιζει". Σου εξασφαλιζει οτι οτι μπει θα βγει.

  10. #115
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    +/- 1,5% ειναι και πιστεψε με ειναι πολλοι οι παραγοντες που δεν μπορεις να ρυθμισεις παντα με ποιο μεγαλο τη θερμοκρασια, οποτε καλα κανουν και το δινουν.
    Το ποσοστο αναφέρεται στο ισοζυγιο.
    Ναι λάθος μου τοις εκατό ειναι στα πρατήρια, τοις χιλιοις ειναι στις τερματικές εγκαταστάσεις.

    Βρε το ξέρω οτι είναι δύσκολο , αλλά δε νομίζω να προσπαθούν να το φέρουν στο μηδεν

  11. #116
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Η επιστρωση που ανεφερα γινεται ωστε να μην "κολλαει" στα τοιχωματα με αποτελεσμα καθε καυσιμο που μπαινει να "βρωμιζει". Σου εξασφαλιζει οτι οτι μπει θα βγει.
    ok στα τοιχώματα δεν κολλάει και όλες οι προσμίξεις συσσωρεύονται στον πυθμένα. με κάθε πλήρωση της δεξαμενής όλο το ίζημα αναδεύεται και μολύνει το νέο καύσιμο και φτου ξανά μανά απ την αρχή.

    το προβλεπόμενο όριο για καθαρισμό είναι τα 4 χρόνια. η μόνη εταιρεία που μίσθωνε εργολάβο και τον έστελνε υποχρεωτικά στους πρατηριούχους της ήταν η TEXACO. τώρα, εναπόκειται απλώς στον επαγγελματία και είναι λίγοι οι καλοί.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  12. #117
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    ok στα τοιχώματα δεν κολλάει και όλες οι προσμίξεις συσσωρεύονται στον πυθμένα. με κάθε πλήρωση της δεξαμενής όλο το ίζημα αναδεύεται και μολύνει το νέο καύσιμο και φτου ξανά μανά απ την αρχή.

    το προβλεπόμενο όριο για καθαρισμό είναι τα 4 χρόνια. η μόνη εταιρεία που μίσθωνε εργολάβο και τον έστελνε υποχρεωτικά στους πρατηριούχους της ήταν η TEXACO. τώρα, εναπόκειται απλώς στον επαγγελματία και είναι λίγοι οι καλοί.
    σωστα το λες..
    απλα επειδη πλεον η αμολυβδη δεν εχει καταλοιπα αν φροντισεις τη δεξαμενη σου και την χρησιμοποιεις μονο για αμολυβδη δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα.

    Το θέμα είναι οτι σε εναν κλαδο που η λαμογια ηταν κανονας εχει μπει καποια ταξη αλλα και παλι μπορει να την πατησεις..

  13. #118
    παιδιά, είπαμε βρείτε ένα πρατήριο στο οποίο διαπιστώνετε με τον καιρό ότι τα φίλτρα σας παραμένουν καθαρά, και μείνετε εκεί. Όλα τα υπόλοιπα, οκτάνια, λαμογιές στις αντλίες κλπ, είναι δευτερεύουσας σημασίας. Είναι μεγάλη η αλυσίδα της διακίνησης του καυσίμου και δεν είναι εύκολο να "εντοπίσεις" το πρόβλημα.

    Ακούγεται κουφό αλλά έχουν φύγει βυτία από τις εγκαταστάσεις των διυλιστηρίων με αρκετά κυβικά θαλασσινού νερού μεσα. Ξεφόρτωσαν στο βενζινάδικο και μετά ψάχνανε τι φταίει...

    Πόσος κόσμος γνωρίζει ότι στα διυλιστήρια οι σωλήνες μεταφοράς για να καθαρίσουν μετά από συντηρήσεις, ή μετά από αλλαγή προϊόντος, ξεπλένονται με θαλασσινό νερό...??

    Ξαναλέω, το σημαντικότερο είναι να βρείτε κάποιον πρατηριούχο, ανεξάρτητα από το σήμα του ή αν είναι Α.Π. που στο βάθος χρόνου να έχει αποδειχθεί καλός, καθαρός και αξιόπιστος.
    Επίσης να εύχεστε να σας "κλέψει" στην αντλία το 1,5% παρά να ασχολείται με χημεία....

  14. #119
    Monsieur Cannibale Το avatar του/της HelenKoR
    Εγγραφή
    16/01/2009
    Μηνύματα
    811
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος

    Πόσος κόσμος γνωρίζει ότι στα διυλιστήρια οι σωλήνες μεταφοράς για να καθαρίσουν μετά από συντηρήσεις, ή μετά από αλλαγή προϊόντος, ξεπλένονται με θαλασσινό νερό...??
    Αυτό είναι πληροφορία που γνωρίζεις εκ των έσω (δηλαδή εξακριβωμένο) ή ...;
    I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

  15. #120
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από HelenKoR Προβολή μηνύματος
    Αυτό είναι πληροφορία που γνωρίζεις εκ των έσω (δηλαδή εξακριβωμένο) ή ...;
    Το ιδιο γινεται και στα πλοια. Θαλασσινο νερο, γλυκο νερο και air blow.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

Σελίδα 8 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Η χώρα του ΠΟΤΕ- Η χώρα του ΞΑΝΑ...
    από requiem στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2008, 02:21
  2. california school πότε ξανά?
    από gispy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2005, 21:27
  3. Τράπεζα Πειραιώς? Ποτέ ξανά…
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 09:46
  4. Ποτέ ξανά ΒΤ 014
    από nikonian στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 14:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF