Σελίδα 14 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 491011121314
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 203 από 203

Θέμα: ποτε Ξανα Shell

  1. #196
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikkio Προβολή μηνύματος
    τελειως απαραδεκτο αυτο ....μαλλον ειναι και παρανομο να σου δινει οτι θελει αυτος...
    αν γραψεις και σε τι αναφερεσαι για να καταλαβουμε και εμεις καλα θα ηταν.

  2. #197
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Παράγει μεγαλύτερη θερμοκρασία καύσης από το οξυγόνο.
    Αν δεν κάνω λάθος γιατί οι πληροφορίες μου είναι από θεωρία συγκόλλησης, κοντά στους 1300C το οξυγόνο,
    πάνω από 6000C το υδρογόνο.
    Δεν είμαι χημικός αλλά με όση σχολική χημεία θυμάμαι, μάλλον κάτι δεν κατάλαβες καλά. Το οξυγόνο είναι (συνήθως) το μέσο οξείδωσης στις καύσεις, οπότε όταν αναφέρεσαι σε καύση υδρογόνου, ουσιαστικά εννοείς υδρογόνο και οξυγόνο - με προϊόν το νερό. Οι 1300C που παραθέτεις για το οξυγόνο δεν λένε κάτι αν δεν αναφέρεται και τι άλλο συμμετέχει στην καύση (το καύσιμο δηλαδή).

    Αν αναφέρεσαι στην θερμοκρασία αυτανάφλεξης, αυτή όντως στο υδρογόνο είναι υψηλότερη σε σχέση με τη βενζίνη, αλλά δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζει αυτό σε κινητήρα με μπουζί.

    Edit γιατί πόσταρα κατά λάθος: Επίσης, έχει πάρει κάπου το αυτί μου ότι η ύπαρξη πληθώρας υδρογόνου δεν είναι ό,τι καλύτερο αν μιλάμε για σιδερένιο κύλινδρο, διότι... εμ, κάποια μαγικά γίνονται* και ο σίδηρος γίνεται πιο εύθρυπτος.



    *δεν ξέρω τι αντίδραση κάνει ο σίδηρος με το υδρογόνο :p
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 12/12/2019 στις 22:55.

  3. #198
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Δεν έχω αντιμετοπίσει πρόβλημα εδώ και πολλά χρόνια που το χρησιμοποιώ για καθάρισμα σε διάφορα μοτέρ βενζίνης.
    Το εχω δει και σαν καύσιμο σε μεγάλα αυτοκίνητα με αρκετή διαφορά στην κατανάλλωση.

    Απο την στιγμή που προσφέρεται σαν υπηρεσία καθαρισμού και έχω δει πως καθαρίζει, ότι και να πούμε θα μας εκθέσει
    Eίναι πολύ απλό σαν εφαρμογή για καθάρισμα. Σε πληθώρα δεν βρίσκεται ποτέ, είναι πολύ λίγο αυτό που
    χρειάζεσαι.
    Ακόμα και σαν καύσιμο αν έχεις χώρο και πολλά κυβικά είναι απλό. Δεν σου γράφω παραδείγματα για να μην πλατιάζω.

    Κάποια στιγμή θα ανεβάσει γνωστός όλη την κατασκευή και ένα ταξίδι στο youtube με φορτηγό.
    Είναι αυτός που μας το πρότεινε πριν χρόνια και είναι πολύ ευχαριστημένος με την απόδοση σε κινητήρα diesel.

  4. #199
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Η Shell στην Ελλάδα έχει Έλληνες ιδιοκτήτες?

  5. #200
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Η Shell στην Ελλάδα έχει Έλληνες ιδιοκτήτες?
    Απ' όσο γνωρίζω ναι, εξαγοράστηκε από τη Motor Oil. Και η εγχώρια BP νομίζω ανήκει πλέον στα ΕΛΠΕ.

  6. #201
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    724
    BP και eko ανήκουν στον ίδιο όμιλο επίσης (Μέχρι πριν 2 χρόνια σίγουρα και από όσο ξέρω δεν έχει αλλάξει κάτι )

  7. #202
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Η βενζίνη της shell στην formula 1 είναι ίδια με την 100ρα της shell στην Ελλάδα?

  8. #203
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Η βενζίνη της shell στην formula 1 είναι ίδια με την 100ρα της shell στην Ελλάδα?
    99% πρεπει να ειναι ιδια με την κοινη βενζινη. στο 1% ειναι τα fuel additives που επιλεγει η καθε εταιρια κι αυτο ειναι επτασφραγιστο μυστικο.

    Μεχρι πριν καποια χρονια εβαζαν στις βεζινες παρα πολλα προσθετα. Ομως με τις καινουριες νορμες για το περιβαλλον, η Fia τα περιορισε στον κανονισμο στο 1% ποσοστιαια και το υπολοιπο 99% ειναι κανονικη βενζινη.


    Ετσι, σε καθε αγωνα υπαρχει κριτης καυσιμου, οπου του πανε οι εταιριες διεγματα απο τα ρεζερβουαρ και τα κανει αναλυση για να δουν αν ειναι συμφωνα με τον κανονισμο

    Τωρα αν ειναι ιδια με την 100αρα της Shell δεν ξερω να σου πω... πολυ πιθανον...

    Εχε υπ'οψη σου οτι το καυσιμο στην Ελλαδα βγαινει απο 2 διυληστηρια... για ολες τις εταιριες... απο κει και περα βαζουν τα δικα τους προσθετα η καθε μια
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

Σελίδα 14 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 491011121314

Παρόμοια θέματα

  1. Η χώρα του ΠΟΤΕ- Η χώρα του ΞΑΝΑ...
    από requiem στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2008, 02:21
  2. california school πότε ξανά?
    από gispy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2005, 21:27
  3. Τράπεζα Πειραιώς? Ποτέ ξανά…
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 09:46
  4. Ποτέ ξανά ΒΤ 014
    από nikonian στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 14:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF