Σελίδα 13 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 3891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 203

Θέμα: ποτε Ξανα Shell

  1. #181
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Φίλε ακου που σου λέω, ειμαι ειδικός, ζω στο "βενζινάδικο" της κεντρικής Ευρώπης

    Ψαξε ενα βιδεο στο youtube για το Luxembourg και θα καταλάβεις τι εννοώ (απο την δουλειά ειναι κομένο το youtube και δεν μπορώ να το βαλω).

    Εδω υπάρχει super diesel και στην Total, Aral (BP), Shell, και αλλες μαρκες που δεν συγκρατώ.
    Επίσης σε βενζίνη 95 και 98 RON, στο mini βαζω 98 μιας και στα αμεσου ψεκασμού (αν το θυμαμαι καλα ετσι λεγεται) κανει διαφορά.

    Οσο για τα ακριβά αυτοκίνητα πίστεψε με ειναι μια καθημερινότητα εδω
    Οι γείτονες εχουν ferrari, lambo, bendley και κατι porche και AMG ειναι για τα καθημερινά (ενας εχει 2 ferrari, 1 lambo, 1 bendley, 1 Range rover sport στο μπροστινό γυαλινο γκαράζ και φημες λένε ότι εχει και αλλα στο πίσω γκαράζ )

    By the way, ειμαστε κοντά οπότε να τα πουμε καμια βόλτα/εκδρομή
    Το ιδιο λεμε..

    Απο την στιγμη που εδω φουλαρουν 98αρα σε βρωμοκουτα οπως αυτα του γειτονα σου και αυτα τσουλανε αξιοπρεπως και με τετοιο καυσιμο μαλλον κατι σημαινει..

    Η μολις βρηκαμε κενο στην αγορα και να συνεργαστουμε να φερουμε 100+ οκτανιων να χεστουμε στο ταληρο ... εχεις κανενα διπυθμενο να παρει αναποδα το ποταμι???
    Quod me nutrit... me destruit.....

  2. #182
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Η μολις βρηκαμε κενο στην αγορα και να συνεργαστουμε να φερουμε 100+ οκτανιων να χεστουμε στο ταληρο ... εχεις κανενα διπυθμενο να παρει αναποδα το ποταμι???

    Καλό

    Βεβαια τι ξερουν αυτοι εδω, το κ@λοφτιαγμένο ibiza θελει 100αρα για να αποδώσει η κόκκινη μπογιά

  3. #183
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της savvas
    Εγγραφή
    15/05/2004
    Μηνύματα
    168
    και λεει η Shell:
    Η νέα Shell V-Power περιέχει:
    Αυξημένο αριθμό οκτανίων
    Μοναδικά καθαριστικά πρόσθετα
    Ειδικά μόρια που μειώνουν τις τριβές, Η τεχνολογία DYNAFLEX συμβάλλει στη μείωση των τριβών του κινητήρα...

    και λεω εγω:
    αν ριχνουν μια (1) σταγονα λαδακι 2t ανα Ltr εχουν πετυχει ολα σχεδον τα παραπανω....

  4. #184
    xr rules Το avatar του/της thanosgp
    Εγγραφή
    11/08/2017
    Μηνύματα
    111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από savvas Προβολή μηνύματος
    και λεει η Shell:
    Η νέα Shell V-Power περιέχει:
    Αυξημένο αριθμό οκτανίων
    Μοναδικά καθαριστικά πρόσθετα
    Ειδικά μόρια που μειώνουν τις τριβές, Η τεχνολογία DYNAFLEX συμβάλλει στη μείωση των τριβών του κινητήρα...

    και λεω εγω:
    αν ριχνουν μια (1) σταγονα λαδακι 2t ανα Ltr εχουν πετυχει ολα σχεδον τα παραπανω....
    ἕν οἶδα, ὅτι οὐδέν οἶδα

  5. #185
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από R1100S Προβολή μηνύματος
    ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ SHELL

    H νέα τακτική της Shell δεν είναι όταν πας να βάλεις βενζίνη να μην ρωτάνε τι θα βάλεις ή να σου βάζει επίτηδες V power αντί για απλή.
    Είναι άλλη αφού σταματήσεις και κατεβείς σου λένε ότι δυστυχώς έχει τελειώσει η απλή και έχει μονό V power .
    Μιας και η διαφορά είναι κοντά στα 10 λεπτά.
    Το συμβάν έγινε όχι μια αλλά πέντε φορές στο ίδιο πρατήριο .
    Την πρώτη φορά τους πίστεψα
    Την δεύτερη σκέφτηκα …μπορεί.
    Την τρίτη λέω δεν υπάρχει περίπτωστη.
    Την τέταρτη τους είπα καλά ρε παιδιά τι γίνετε ποτέ δεν έχει απλή αμόλυβδη.
    Και την πέμπτη φορά έγινε γλέντι στο κατάστημα.
    Άρχισα να φωνάζω και να λέω πως αυτή είναι η πέμπτη φορά που μου λέτε αυτό το παραμύθι.
    Θα μου βάλεις απλή αμόλυβδη αλλιώς θα φωνάξω την αστυνομία και θα σας κάνω μήνυση.
    Αρχίζει να τα μασάει ο υπάλληλος και να μου λέει ότι δήθεν έχουν μοναχά 400 λίτρα και δεν την βάζει σε αυτοκίνητα γιατί έχει σκουπίδια.
    Αν δεν μου βάλεις θα βάλω μονός μου και θα πάρω τηλέφωνο την αστυνομία .
    Μου λέει μισό λεπτό και πάει να φωνάξει τον υπεύθυνο.
    Αρχίζει πάλι το ίδιο παραμύθι και με αυτόν και με τα πολλά κατάφερα να βάλω 50 ευρώ βενζίνη υπό την ευθηνή μου….
    Πάω μέσα στο ταμείο να πληρώσω για να πάρω απόδειξη και έρχεται ένα κύριος που
    Μόλις είχε βάλει βενζίνη να πληρώσει.
    Απλή αμόλυβδη βάλατε ρωτάν και μου απαντάει ναι.
    Ξέρεται πόση ώρα τσακώθηκα εγώ για να μου βάλουν απλή γιατί μου λέγανε ότι δήθεν έχει τελειώσει και μετά ότι δήθεν έχει σκουπίδια….

    Τέλος θα κάνω καταγγελία για το πρατήριο αυτό της SHELL στην είσοδο Χαλάστρας από την Έ.Ο. Θεσσαλονίκης με την επωνυμία ΜΥΡΤΕΑ Α.Ε. σε όλους τους αρμοδίους φορείς όλα τα Φορουμ και όλα τα Blog.

    Και ποτέ ξανά SHELL .
    Ακόμα και αν έχει χαμηλότερη τιμή λεφτά σε κλεφτές δεν δίνω.
    Πάνε αυτές οι εποχές, προχθές μου έλεγαν ότι έχουν προσφορά την 100αρα στην ίδια τιμή με την απλή... και του λέω, βάλε την απλή δεν καίει 100άρα το μπρίκι μου.

    Προσπαθούν να την ξεφορτωθούν, δεν πρέπει να βάζει κανείς...

  6. #186
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Η 98αρα της Shell άραγε με τα πρόσθετα που περιέχει καθαρίζει επαρκώς τον κινητήρα?Αν για παράδειγμα υπάρχει ένα πολύ μικρό κατάλοιπο άνθρακα στις βαλβίδες η κάπου αλλού στον κινητήρα, μ ένα μόνο γέμισμα θα εξαφανιστεί αυτό το κατάλοιπο?Η ίδια η εταιρία λέει ότι για να διατηρείται πάντα ο κινητήρας καθαρός από κατάλοιπα θα πρέπει να βάζεις συνέχομενα την βενζίνη με τα καθαριστικά πρόσθετα.

  7. #187
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Μην ακούτε τέτοια ρε παιδια. Όποιος θέλει να καθαρίσει το θάλαμο καύσης προσθέτει ελάχιστο υδρογόνο
    στο φιλτροκούτι για μισή ώρα λειτουργίας και τελειώνει εκεί το θέμα.

    Χρειάζεται να έχεις υπόψιν πως ζεσταίνεται ο κινητήρας, μη τυχόν και χρειαστεί βοήθεια αλλά αυτή την εποχή δε νομίζω.

    Ουτε περίεργες ασφάλειες, ανεπίστρεπτα και στεγανώσεις. Ένα σωληνάκι ΧΥΜΑ να παρέχει λίγα μιλιμπαρ υδρογόνου στο φιλτροκούτι.

    Αν βάλεις παραπάνω δεν κάνει τίποτα διαφορετικό, δεν εκρήγνεται, δεν απειλεί τίποτα στο μοτέρ ή την εξάτμιση.
    Το μόνο που θα καταλάβει κάποιος είναι πως θα υσηχάσει λίγο η λειτουργία του κινητήρα και θα ανέβουν οι στροφές
    οπότε αν ενοχλεί χαμηλώστε το ρελαντί για το μισάωρο καθαρισμού.

  8. #188
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    και που βρισκεις υδρογονο??
    μην γινουμε και challenger...

  9. #189
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Η 98αρα της Shell άραγε με τα πρόσθετα που περιέχει καθαρίζει επαρκώς τον κινητήρα?Αν για παράδειγμα υπάρχει ένα πολύ μικρό κατάλοιπο άνθρακα στις βαλβίδες η κάπου αλλού στον κινητήρα, μ ένα μόνο γέμισμα θα εξαφανιστεί αυτό το κατάλοιπο?Η ίδια η εταιρία λέει ότι για να διατηρείται πάντα ο κινητήρας καθαρός από κατάλοιπα θα πρέπει να βάζεις συνέχομενα την βενζίνη με τα καθαριστικά πρόσθετα.
    Μόνο ένα πράγμα καθαρίζει επαρκώς: άνοιγμα κεφαλής, καθάρισμα, τρίψιμο βαλβίδων... Όλα τα άλλα είναι μπούρδες.
    Το μόνο που μπορείς να κάνεις έπειτα, είναι να βάζεις καλή βενζίνη από γνωστό πρατήριο για να διατηρηθεί όσο δυνατόν περισσότερο καθαρή η κεφαλή.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #190
    Το υδρογόνο τι δουλειά κάνει δηλαδή;

  11. #191
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράγει μεγαλύτερη θερμοκρασία καύσης από το οξυγόνο.
    Αν δεν κάνω λάθος γιατί οι πληροφορίες μου είναι από θεωρία συγκόλλησης, κοντά στους 1300C το οξυγόνο,
    πάνω από 6000C το υδρογόνο.

    Υδρογόνο βρίσκεις σε πράσινη φιάλη σαν του map gas κανα 45ε και χρειάζεσαι καλά χειριστήρια
    για να δίνεις μιλιμπάρ σε σωληνάκι και να είσαι ασφαλής.

    Φτιάχνεις και μόνος πολύ εύκολα, χωρίς ρίσκο γιατί τα πάντα είναι σε 1 ατμόσφαιρα.
    Με ενα δοχείο γυάλινο όπως του μελιού, το πιθανότερο είναι να παράγεις λίγο περισσότερο
    απο ότι εκμεταλεύεσαι.

    Αν δεν έχεις εμπόδια στην εξάτμιση θα δείς καρβουνόσκονη το πρώτο τέταρτο.

    Νομίζω κάποιοι το παρέχουν σαν υπηρεσία σε αυτοκίνητα,

  12. #192
    Λίγο προσοχή με το υδρογόνο πάντως παίδες. Μιλάμε για το πιο εύφλεκτο αέριο που υπάρχει
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #193
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    οτι καλητερο για καθαρισμα, στην αμερικη το εχουν και σαν καυσιμο, 0 καταλυπα. θελει οπωσδηποτε βαλβιδα ανεπιστροφη.

  14. #194
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Η 100αρα βγάζει περισσότερα χιλιόμετρα αυτονομία απο την 95αρα? Εγώ πάντως στο innova μου που είχα δοκιμάσει 100αρα shell & BP, μου έβγαλε λιγότερα χιλιόμετρα αυτονομία.Έχω ακούσει ότι στις 100αρες πέφτει πολύ νοθεία, τώρα είτε την νοθέυουνε με 95αρα, είτε με αλκοόλες (αιθανόλη-μεθανόλη).Πάντως, για να βγάλει λιγότερα χιλιόμερα αυτονομία λογικά την έχουν νοθέυσει με αλκοόλη

  15. #195
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/09/2019
    Μηνύματα
    4
    τελειως απαραδεκτο αυτο ....μαλλον ειναι και παρανομο να σου δινει οτι θελει αυτος...

Σελίδα 13 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 3891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Η χώρα του ΠΟΤΕ- Η χώρα του ΞΑΝΑ...
    από requiem στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2008, 02:21
  2. california school πότε ξανά?
    από gispy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2005, 21:27
  3. Τράπεζα Πειραιώς? Ποτέ ξανά…
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 09:46
  4. Ποτέ ξανά ΒΤ 014
    από nikonian στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 14:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF