Γνωρίζω ότι υπάρχουν ήδη κάποια θέματα που αναφέρονται στο ζήτημα των υλικών. Η πρόσφατη αναζήτηση μου όμως για ένα τζάκετ και κοιτώντας τις συζητήσεις του φόρουμ, νομίζω σε μερικά πράγματα δε βγαίνει άκρη. Στο φόρουμ θεωρώ ότι υπάρχουν άτομα που μπορούν να φτιάξουν ένα καλό οδηγό, ώστε να προστατεύεται κάθε νέος μοτοσυκλετιστής ειδικά, από κομπίνες, παραπλανητικά λόγια πωλητών και να είναι σωστά ενημερωμένος για το τι παίρνει.
Ακόμα και για τους οικονομικά εύπορους δεν είναι νομίζω κάτι καθημερινό η αγορά εξοπλισμού, είναι λεφτά και πρέπει να ξέρουμε που τα δίνουμε.

Λέω να ξεκινήσω εγώ με τις εξείς απορίες, οι οποίες αφορούν τα συνθετικά υφάσματα. Για τα δερμάτινα εξάλλου το θέμα είναι πιο ξεκάθαρο, είναι ωραία, είναι ακριβά, είναι πιο ανθεκτικά, δε σκίζονται, λιγότερο ανθεκτικά στο κρύο και τη βροχή. Υπάρχει και κατατοπιστική συζήτηση εξάλλου.

Τώρα,
καταρχάς, νομίζω δεν είναι όλα τα συνθετικά, κορντούρες. Η κορντούρα είναι μια πατέντα, την χρησιμοποιούν κάποιες εταιρείες και όχι σε όλα τα μπουφάν τους. Εμένα πρόσφατα σε ένα μαγαζί προσπαθώντας να μου πουλήσουν ένα αξιόλογο πραγματικά bering, μου είπαν ότι ήταν από καλύτερο ίνα από ότι η κορντούρα. Υπάρχει περίπτωση να ισχύει αυτό; Η πατέντα λεγόταν powertech. Δεν είναι στον κατάλογο των υλικών του οδηγού για τα υλικά. Γνωρίζει κάποιος κάτι άλλο; Και αυτή είχε διαβαθμίσεις, 100,500,1000. Το 500 που έβλεπα εγώ δε μ φαινόταν όσο σκληρό είναι ένα μπουφάν της κολόρι για παράδειγμα. Το 1000 ναι. Επίσης η bering είχε και κάτι άλλες πατέντες, ονόματι fibretech.

Δεύτερον, η πατέντα cybertech που υποτίθεται ότι είναι της Du Pont έψαξα αρκετά δε βρήκα κάποια επίσημη αναφορά από την DuPont για αυτό το υλικό. Το defender της κολόρι, αρκετά γνωστό μπουφάν, όπως και κάποια άλλα με αυτή την τεχνολογία, ποιο ακριβώς είναι το κριτήριο για την εκτίμηση της ανθεκτικότητας του;

Αυτά για αρχή, αν και νομίζω ότι κάτι ξεχνάω.. Ας γίνει λίγο κουβέντα και βλέπουμε. Όποιος έχει πληροφορίες για τα υλικά, οποιασδήποτε εταιρείας, καλό είναι να τα παραθέσει.