Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: καταναλωτικο δανειο ή απευθειας στον εμπορο ?

  1. #1

    καταναλωτικο δανειο ή απευθειας στον εμπορο ?

    Γεια σας παιδες σε λιγο καιρο θα αγορασω την πρωτη μου μηχανη kawasaki klx 250 09 ή μεταχειρισμενη ή καινουργια (αν και μεταχειρισμενη δεν μπορω να την βρω γιατι ακομα και οι αγγελιες μεσα στο car δεν ισχυουν) και αναρωτιεμαι να παω απευθειας στον εμπορο ή να παρω ενα καταναλωτικο δανειο απο την τραπεζα μηπως και εχω καλυτερο επιτοκιο?Παντως αν και <κριση>
    για την συγκεκριμενη μοτοσυκλετα οπου και αν εχω παρει κανενας εμπορος δεν πεφτει ουτε 50 ευρω ακομα και μετρητα αν εχεις τα λεφτα......

  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αποπου παιρνεις καλυτερους ορους δανεισμου, χαμηλοτερο επιτοκιο κτλ

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    Η πιο καλή, ξεκάθαρη και ευθύς απάντηση που θα μπορούσε να δωθεί.
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgis4
    Εγγραφή
    26/05/2008
    Μηνύματα
    297
    Επειδη ειναι χαμηλη η τιμη του δε την ριχνουν προφανως..
    Παντος κανε μια ερωτηση σε καποιον εμπορο που ξερει ΗΔΗ τα επιτοκια της τραπεζας που συνεργαζεται.Συνηθως εχουν και καποιο ατοκο διακανονισμο για 12 μηνες αν δωσεις πχ τα μισα προκαταβολη...
    Γενικα επειδη εχουν συμβασεις πιθανον μεσω του εμπορου να παιζει χαμηλοτερο επιτοκιο αλλα αν δε πας καπου να ρωτησεις δεν θα μαθεις.
    Θα το στρωσω που θα παει..

  5. #5
    παιδια μιλησα με αρκετες τραπεζες και το επιτοκιο δεν πεφτει κατω απο 11.50 για σταθερο μιλαμε παντα οποτε δεν ξερω τι θα κανω περιμενα λιγοτερο για να πω την αληθεια μιας και ειμαι καθαρος και δεν χρωσταω σε κανεναν.Μετρητα δεν τους τα δινω για κανενα λογο ουτε καν τα μισα αυτο που ηθελα ειναι να δινω περιπου 60 ευρω για 72 μηνες ετσι τα ειχα υπολογισει.... Και ενα δανειο που ειχα παρει για το αυτοκινητο τοσο μεγαλο το επιτοκιο δεν ητανε.Τωρα στις μοτοσυκλετες γιατι ειναι ετσι δεν μπορω να καταλαβω....

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
    παιδια μιλησα με αρκετες τραπεζες και το επιτοκιο δεν πεφτει κατω απο 11.50 για σταθερο μιλαμε παντα οποτε δεν ξερω τι θα κανω περιμενα λιγοτερο για να πω την αληθεια μιας και ειμαι καθαρος και δεν χρωσταω σε κανεναν.Μετρητα δεν τους τα δινω για κανενα λογο ουτε καν τα μισα αυτο που ηθελα ειναι να δινω περιπου 60 ευρω για 72 μηνες ετσι τα ειχα υπολογισει.... Και ενα δανειο που ειχα παρει για το αυτοκινητο τοσο μεγαλο το επιτοκιο δεν ητανε.Τωρα στις μοτοσυκλετες γιατι ειναι ετσι δεν μπορω να καταλαβω....
    Εσυ ξερεις τα οικονομικά σου βέβαια, αλλα απέφευγε τόσο μεγάλη διάρκεια δανείου ( 72 μηνες). Αγοράζεις ενα μεταχειρισμένο 250αρι και θα το πληρώνεις για 6 χρονια; Θα σου έρθει διπλασιο απο τους τόκους, ασε που αν κατσει καμια στραβη (βλαβη, κλοπη) θα πληρώνεις χωρίς να εχεις τιποτα.

    Καλύτερα ζορίσου στο μηνιαίο όσο σε παιρνει και μείωσε διάρκεια. Τα επιτόκια καταναλωτικών καπου εκεί ειναι σε όλες.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #7
    όπου γης Το avatar του/της iosif
    Εγγραφή
    13/03/2007
    Μηνύματα
    150
    πηγαινε με τα μετρητα σου και παρε ενα μεταχειρισμενο. με τα μισα λεφτα βρισκεις τζιμανια
    καλά που βγήκα φρόνιμος, υπάκουος, σκυφτός

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
    πηγαινε με τα μετρητα σου και παρε ενα μεταχειρισμενο. με τα μισα λεφτα βρισκεις τζιμανια
    +1 (δεν ειχα διαβασει οτι ψαχνεις και για καινουριο)
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #9
    επειδη το εχω ζησει <το ζορισου λιγο να τελειωνεις> αλλα ζοριστικα πολυ και ενα δανειο 5 χρονων το ξεπληρωσα σε 1 χρονο με τρελες θυσιες αυτο δεν το ξανακανω προτιμω να ζω καλυτερα και να δινω και 60 ευρω τον μηνα στην τραπεζα αλλα να ευχαριστιεμαι τα λεφτα μου. Κατι αλλο τωρα να ρωτησω για να μην ανοιξω αλλο θεμα το μονο μαγαζι που βρηκα με παρα πολυ χαμηλο επιτοκιο ειναι η global mpc η οποια απο οτι μου ειπανε εχει μονο 6,9% (αν θεωρηθει διαφημιση να σβηστει).Και πραγματικα πιστευω πως με συμφερει.... Ολοι οι αλλοι δουλευουνε με 10% και πανω....

  10. #10
    Τι είναι η Global mpc, τράπεζα;

    6 χρονια δάνειο για μηχανή 250 κυβικών που ενδεχομενως στα 2-3 θα την πουλήσεις, ειναι πεταμένα λεφτά.

    Παρε μεταχειρισμένο
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Τι είναι η Global mpc, τράπεζα;

    6 χρονια δάνειο για μηχανή 250 κυβικών που ενδεχομενως στα 2-3 θα την πουλήσεις, ειναι πεταμένα λεφτά.

    Παρε μεταχειρισμένο
    http://www.globalmpc.gr/sites/1589/default.asp

    το ξερω πολυ ειναι ρε αδελφε αλλα δεν μπορω να το βρω μεταχειρισμενο το συγκεκριμενο

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
    http://www.globalmpc.gr/sites/1589/default.asp

    το ξερω πολυ ειναι ρε αδελφε αλλα δεν μπορω να το βρω μεταχειρισμενο το συγκεκριμενο
    ΘΑ έλεγα να μην αγοράσεις απο αυτή την εταιρία...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #13
    μακρυά από global.ψάξε στο forum για περισσότερα ΤΩΡΑ!

  14. #14
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    ΘΑ έλεγα να μην αγοράσεις απο αυτή την εταιρία...
    I double that

    ΕΚΤΟΣ αν η μηχανη που θελεις ειναι ΜΕΣΑ στο μαγαζι (οχι στην αποθηκη, οχι στο τελωνειο, οχι σε συνεργατη οχι, οχι, οχι).

    Μονο αν ειναι μεσα στο μαγαζι τοτε παρτο

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
    παιδια μιλησα με αρκετες τραπεζες και το επιτοκιο δεν πεφτει κατω απο 11.50 για σταθερο μιλαμε παντα οποτε δεν ξερω τι θα κανω περιμενα λιγοτερο για να πω την αληθεια μιας και ειμαι καθαρος και δεν χρωσταω σε κανεναν.Μετρητα δεν τους τα δινω για κανενα λογο ουτε καν τα μισα αυτο που ηθελα ειναι να δινω περιπου 60 ευρω για 72 μηνες ετσι τα ειχα υπολογισει.... Και ενα δανειο που ειχα παρει για το αυτοκινητο τοσο μεγαλο το επιτοκιο δεν ητανε.Τωρα στις μοτοσυκλετες γιατι ειναι ετσι δεν μπορω να καταλαβω....
    Γιατί αδερφέ η μηχανή στην ελλάδα θεωρείτε είδος πολιτελείας, ενώ το αυτοκίνητο και το σπίτι είναι ήδη πρώτης ανάγκης. (Φαντάσου ότι αντί για μηχανή πας να πάρεις μια τηλεόραση)

    Τώρα τι παίζει με αυτή την global δε ξέρω, πρώτη φορά την ακούω σαν εταιρία, αλλά δε μου φαίνεται λογικό να είναι 1 μαγαζί λιανικής σε όλη την ελλάδα με τέτοια δινατότητα στα επιτόκια, ή είναι τρελά μάγκες, ή κάτι βρομάει...
    Να θυμάσαι: Η ζωή δεν είναι πόσες ανάσες παίρνεις.
    Είναι οι στιγμές που σου παίρνουν την ανάσα...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χρονια Πολλα Στον Capo!!!
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 15:58
  2. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 16:41
  3. Ο Γιώργος στον ΑΝΤ1
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 14:20
  4. Χρονια Πολλα Στον Loudoviko
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 15:25
  5. ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ στον JULIUS
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2003, 10:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF