Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Βόλτα στο πουθενά. 27-6-2010

  1. #1

    Βόλτα στο πουθενά 27-6-2010

    Κυριακή πρωί και αγαπημενο μου ξυπνιτηρι ηρθε να μου γλυψει το χερι να μου τριφτή και να κλαψουρίσει για να σηκωθώ για τον πρωινό μας περίπατο. Επιστροφή από τον περίπατο και η γυναίκα μου που έχει ξυπνήσει και αυτή πρωί μου έχει έτοιμο τον καφέ .
    Τη θα κάνουμε Κατερινάκι σήμερα ? μέσα θα την βγάλουμε ? δεν πάμε για κανένα μπανακι?
    Ναι αμέ που θα πάμε?
    Σε ένα λεπτό της έχω δώσει τον χάρτη και της λέω Διάλεξε.
    Μετά από λίγο μου λέει .. πάμε πετριές? Είναι στην Εύβοια δεν πρέπει να έχουμε πάει
    Άντε ετοιμάσου απαντώ
    Μαγιό πετσέτες κλπ στην βαλίτσα του ΑΧ1 και βουρ για αγία μαρίνα. Λέμε να πάρουμε το καράβι από εκεί και να περάσουμε στείρα και μετά ανηφορίζουμε.
    Μετά από την εθνική Αθηνών Λαμίας κόβουμε προς Διόνυσο να …. Καθαρίσουμε λίγο τα λάστιχα στο πλάι από την γλίτσα της Αθήνας , ε και να ελαφρώσουμε λίγο τους μαρσπιεδες από το περιττό αλουμίνιο.
    Φτάνοντας στείρα λέμε να πάμε παραλιακά προς αλμυροποταμο και μετά να βγούμε στον κεντρικό ,ο ήλιος μας κάνει τα χατίρια παρά της προβλέψεις της ΕΜΥ ότι θα έχουμε βροχές και καταιγίδες και κατακαστικες…
    Μετά το επαρχιακό στοφιλικη προς αλμυροποταμο βγήκαμε στον κεντρικό δρόμο με 2 λωρίδες και το ΑΧ1 να κινητέ στην τρομακτική τελική των 130 χιλ......μόνο.
    Τα άλογα έχουν αφηνιάσει και το μάτι του οδηγού αρχίζει να γυρίζει σαν του κουλοχέρη βλέποντας κάτι χωμάτινες φλαταδουρες και με το ζόρι κρατώ τα γκέμια εεεε το τιμόνι θέλω να πω να μην χωθούν σε κανένα μονοπάτι.
    σε κάποιο σημείο με την άκρη του ματιού μου βλέπω να πέρνα μια ταμπέλα που γράφει πετριές .δεξιά. λόγο τις ιλιγγιώδης ταχύτητας που έχω αναπτύξει περνώ την διασταύρωση ??? (μαλών μονοπάτι ασφαλτινο με λακκούβες) κάνω ανάστροφη και μπαίνω. Ο δρόμος είναι στενός με χασίματα και όλο στροφές και λακκούβες . με ψευτοεντουρακι βεβαία είναι μελί στο ψωμί σου αυτή η διαδρομή. Τα λάστιχα ζεσταίνονται γρήγορα και οι συνεχείς στροφές κάνουν το χαμόγελο του καγκουρα να αχνοφενετε στα χείλια του οδηγού .η Κατερίνα πίσω 29 χρόνια συνοδηγός μου …. Απλά απολαμβάνει την διαδρομή και κάθε τόσο μου λέει.
    Αααα ειδές εκείνο το σπίτι το έτσι με αυτά και εκείνα??!!! (να της πω ότι το δεξί πέταλο που πήραμε και ξύσαμε μασπιε ήταν όλα τα λεφτά θα το καταλάβει?) κουνώ το κεφάλι καταφατικά και ας μην το έχω δει. Περνάμε από τις πετριές ένα γραφικό χωριουδάκι μέσα στο πράσινο πανέμορφο (αλλά με ανάγκασε να κόψω ταχύτητα). Και αρχίσαμε να κατεβαίνουμε προς όπου βλέπαμε θάλασσα. Μετά την διασταύρωση που πήγαινε αριστερά για στόμιο εμείς κάναμε δεξιά και περάσαμε μέσα από κάτι παραθαλάσσιους οικισμούς με κάτι παραλίες η μια καλύτερη από την άλλη.
    Στο τέλος του δρόμου που τελείωνε σε ένα φράκτη που θύμιζε στρατόπεδο συγκέντρωσης αιχμαλώτων ήταν μια παραλία με άμμο και βράχια ήμασταν εμείς και ο θεός..
    Δεν είχε σκιά και προτιμήσαμε την προηγούμενη παραλία που είχε σκιά . βεβαία εκεί είχε και κόσμο…. Ένα ζευγάρι γύρο στο 60 χρόνων.
    Κοιτάζω στο τηλέφωνο μια αναπάντητη. Ήταν από το σπίτι τα παιδιά . ..που είσαστε καλέ ?...
    Στις πετριές μπλαμπλαμπλα κλπ.
    Εδώ βρέχει και μπουμπουνίζει άγρια
    Εδώ έχει μια χαρά ήλιο και κάνουμε μπανακι..
    Αφού κάναμε το μπανακι μας είπαμε να πάμε για φαγητό . πήγαμε στο στόμιο αλλά δεν μας άρεσε όποτε ανεβήκαμε στις πετριές εκεί κάτω από έναν πλάτανο δίπλα σε μια πηγή είχαν τραπεζάκια από ταβέρνα και καθίσαμε . το φαγητό ήταν υπέροχο και οι τιμές καλές όσο τρώγαμε άρχισε να σκοτεινιάζει και τα μπουμπουνητά και οι κεραυνοί μας πλησίαζαν . όταν φύγαμε το πρωί στην Αθήνα είχε ήλιο και φορούσαμε κάτι αντιανεμικά μπουφάν ψιλά που δεν ήταν καθόλου αδιάβροχα.. αλλά λίγο μας ένοιαζε . στα τόσα χρόνια που ταξιδεύουμε έχουμε φάει βροχές...;αλώστε μοτοσικλετιστές είμαστε και δεν είμαστε από ζάχαρη
    Την ώρα που πληρώναμε λέγαμε από πού να πάμε να μην φάμε και πολύ βροχή όση μπορούμε τουλάχιστον να την γλιτώσουμε.
    Λίγο πριν βγούμε στον κεντρικό βλέπουμε ότι η βροχή μας είχε περάσει και ήταν προς Χαλκίδα . αλλά και από τα νότια ήταν ένα μεγάλο μαύρο σύννεφο. Πάμε νότια όπως ήρθαμε λέω. Και ξεκινάμε.
    Μετά από καμία 10ρια χιλιόμετρα αυτό το σύννεφο ήταν από επάνω μας και έριχνε κάτι σταγόνες που μείωσα στα 50 χιλιόμετρα την ταχύτητα μου γιατί με χτυπούσαν οι σταγόνες και πονούσα. Από πίσω αισθάνομαι την Κατερίνα να τραντάζετε . (ποναει από τις σταγόνες σκευτομε) και μειώνω ταχύτητα .
    Κατερίνα είσαι καλά?
    Χαχαχαχα και γαμω τις περιπέτειες παίρνω απάντηση από μια Κατερίνα που την έχει καταβρει και έχει ξεκαρδιστεί στο γέλιο
    Η μπόρα ήταν γερή περίπου 5-6 χιλιόμετρα και μετά ήλιος . μέχρι να φτάσουμε στο φερυ στα στείρα έχουμε στεγνώσει.
    Το γέλιο όπως λένε είναι μεταδοτικό και σκεπτόμαστε παλιότερες περιπέτειες μας με την μότο με βροχές και χιόνια και έχουμε ξεσηκώσει το φερυ από τα γέλια . θα λεγανε τι έπαθαν οι παλαβοί.
    Επιστροφή ασφαλώς από τον Διόνυσο …..και περίπου 6+30 μπαίνουμε σπίτι.
    Έχουν έρθει και φίλοι των παιδιών και όταν τους λέμε την περιπέτεια μας σε σχέση με τα παιδιά μας αυτοί μας κοιτανε παράξενα .. λάλησαν οι γέροι θα σκευτοντε
    Πάντως ήταν από της καλύτερες εκδρομές που έχουμε κάνει αυτόν τον χρόνο και σκοπεύουμε να το επαναλάβουμε . έχει αρκετούς μήνες να τελειώσει ο χρόνος


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	akti.jpg 
Προβολές:	559 
Μέγεθος:	55,7 KB 
ID:	203352
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  2. #2
    .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	akti2.jpg 
Προβολές:	559 
Μέγεθος:	55,2 KB 
ID:	203353
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  3. #3
    skia


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	skia.jpg 
Προβολές:	560 
Μέγεθος:	61,3 KB 
ID:	203354
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  4. #4
    πηγη


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pigi.jpg 
Προβολές:	558 
Μέγεθος:	77,2 KB 
ID:	203355
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  5. #5
    ταβερνα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	taberna.jpg 
Προβολές:	557 
Μέγεθος:	89,0 KB 
ID:	203356
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Πετριές όνομα και πράμα.
    Πάντα τέτοια και πάντα μαζί.
    Με τη μοτοσικλέτα μπορεί να σκοτωθείς είναι αλήθεια, αλλά δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να ζήσεις το χρόνο που σου έχει παραχωρηθεί

    Άντε γεια... Blog

  7. #7
    απλο μελος Το avatar του/της granazi
    Εγγραφή
    31/12/2009
    Μηνύματα
    1.257
    γεια σου ρε γιωργο παλιε συνοδοιπορε!
    με χαρα βλεπω οτι τα χρονια δεν στερησαν το γνησιο καθαρο χαμογελο
    παντα ετσι!
    επιτρεπεται να πεφτεις επιβαλεται να σηκωνεσαι


  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325
    για σου γιωργο νασαι παντα καλα με την παρεα σου και να περνας καλα!ωραια περιγραφη !!!!!!!!!!!
    καλαματιανος

  9. #9

  10. #10
    Φιλε μου την εχουμε κανει την διαδρομη περυση τετοιον καιρο εγω ο peskantritsios kai o mafiozos και ειναι οντος φανταστικα τα μερη απο εκει και λεω να την ξανα κανω..


    Μπραβο σου για την επιλογισου..
    Tελικα η κρηση μας χτυπαει απο παντου κ'εμεις δεν μασαμε τιποτα:a17:

  11. #11
    Γυρίστε όλοι στην επαρχία Το avatar του/της glargkatzis
    Εγγραφή
    05/03/2009
    Μηνύματα
    222
    Vstrom 650
    PieceLand,Larissa

  12. #12

  13. #13
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Όταν είδα σήμερα το μεσημέρι στη Λεωφόρο Λαυρίου το AX μου ήρθε στο μυαλό ακριβώς αυτό το ποστ που είχα δει τις προάλλες (και θαύμασα τις ωραίες φωτό). Υπέθεσα ότι μπορεί να ήσουν εσύ και τελικά έτσι ήταν!!!
    Πάντα καλές και ωραίες βόλτες!
    Dura lex, sed lex.

  14. #14
    καμια φορα εχεισ απροοπτες συναντησεις στο πουθενα.
    οταν με περασες κοιτουσα τον τροπο που οδηγεις και εκανα κριτηκη μετα που σε πλησιασα στο φαναρι ειδα το αυτοκολιτο οποτε ειπα .... ωπ δικος μας ειναι .. αλλα πιος ειναι ? και ετσι σου μηλισα. γιατι καμια φορα μπορει να πιστεψει κανεισ οτι κανεις καμακι και ημουν επιφυλακτικος μεχρι να παρο την αποφαση να ρωτησο ποα εισαι.
    χαρικα που ειδα καποιον απο εδω μεσα εστανθηκα οτι συνταξιδευα με εναν φιλο μου αμεσος.
    να εισαι καλα και ο θεος συνεπιβατης σου
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

Παρόμοια θέματα

  1. Βόλτα στο πάρκο;
    από powerphot στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2006, 08:56
  2. Βολτα στο Ναυπλιο
    από sunnymtx στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2006, 13:26
  3. Βόλτα στο Ριγάνι
    από bmour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2005, 23:44
  4. Βολτα Στο Αιγιο Τωρα !!!
    από Pokermon στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2005, 14:27
  5. Βόλτα στο Λεωνίδιο.....
    από bartman στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 10:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF