Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Δεύτερη μοτοσικλέτα για την πόλη; Σκεφτείτε το πρώτα

  1. #1

    Δεύτερη μοτοσικλέτα για την πόλη; Σκεφτείτε το πρώτα

    Αν σκέφτεστε να πάρετε δεύτερο μηχανάκι για την πόλη τώρα με την κρίση σκεφτείτε το καλά γιατί για τους περισσότερους ίσως αποδειχθεί αντιοικονομικό. Στην δική μου περίπτωση σκέφτηκα να πάρω για δεύτερο ένα XT600 πριν 4 χρόνια για να κάνω και λίγο χώμα. Το κράτησα 2 χρόνια, έχασα 1200 ? απαξίωση, πλήρωσα 600 ? συντήρη/βελτιώσεις (μετ/νο), 500 ? ασφ + τέλη και έκανα 6000 χλμ με τα οποία γλίτωσα περίπου 6000 Χ 0,03 = 180 ? σε βενζίνες σε σχέση με το CBR.

    Θα μου πεις ότι θα είχες απαξίωση και συντήρηση στο CBR. Σωστά, αλλά επειδή ήταν μετ/νο είχε κάποιο κόστος παραπάνω, κάποια πράγματα που έπρεπε να βελτιωθούν και κάποιες μικροβλάβες και το CBR απαξίωνει από το χρόνο ούτως ή άλλως.

    Αν θεωρήσουμε ότι ένα SS έχει κόστος 20 ? / 100 km μέσα στην πόλη (14 βενζίνη + 6 συνήρηση) μαζί με την συντήρηση ένα off-road μη νομίζετε ότι είναι τζάμπα, ας πούμε 6 ltΧ 1,5 =9 ? + 4 ? συντήρηση = 13 ?. Άρα γλιτώνουμε 7 ? /100 km. Το θέμα είναι ότι δεν κάνουμε τόσα πολλά km μέσα στην πόλη, αν π.χ σπίτι - γραφείο - σπίτι είναι 15 Χ 250 = 3750 + 1250 (καφέδες) = 5000 km X 0.07 = 350 ?. Μετά βίας βγαίνουν τα πάγια και σίγουρα δεν βγαίνει η απαξίωση μιας και οι μηχανές απαξιώνουν κυρίως με τα χρόνια.

    Και τα μεγάλα σκούτερ είναι όμοια με τα άνω, καίνε και έχουνε συντήρηση. Μόνο με παπί βλέπεις διαφορά και να κάνεις πολλά km, π.χ. σπίτι γραφείο 40 km. Αλλά και το παπί λόγω φτηνής κατασκευής έχει και ένα όριο ζωής - η μηχανή δεν καταλαβαίνει τίποτα από 20.000 km ενώ ένα παπί είναι χάρχαλο, άρα αν κάνεις 5000 km/yr κάθε 4 χρόνια θες παπί ή θα κυκλοφορείς με το διαλυμένο. Η μόνη λύση για να είναι οικονομικά συμφέρουσα είναι να κυκλοφορείς με διαλυμένο παπάκι.

    Επίσης σκεφτείτε και τον πονοκέφαλο της συντήρησης, ασφάλισης, τελών, κτλ.

    Ο άλλος λόγος είναι οδηγικός, οδηγώντας καθημερινά την μηχανή σου, δένεσαι μαζί της, κάνει κάνα έντο κάνα παντηλίκι, τη μαθαίνεις καλύτερα και ξεδίνεις μέσα στην άχαρη καθημερινότητα.

    Από την δική μου εμπειρία η χρήση είναι πολύ καλύτερη από την ακινησία για τα μηχανικά μέρη της μοτό, στην CBR που κυκλοφορώ καθημερινά δεν είχε βγάλει το παραμικρό - ούτε μπαταρία δεν είχα αλλάξει για εννιά χρόνια, μέχρι που την άφησα για κανα δυο μήνες και μου έκαψε δυναμό.
    Και με σωστή χρήση ούτε συμπλέκτες ούτε αλυσίδες ούτε τίποτα από αυτά που ακούω κατά καιρούς.
    ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΧΝΑΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ
    ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    παπι....
    και εγω κανω περιου 40 χιλιομετρα καθε μερα !
    δεν εχω προβλημα κανενα....
    εχω 40.000κμ στο παπι και ειναι μια χαρα....
    μηδαμινη πια συντηρηση λαδια καθε 2000κμ μονο και καθε 10000 το παω σε μαστορα για τα μαζεματα του !!!
    δεν με ενδιαφερει ακομα που λεει και ο λογος να το κλεψουν πια !
    το κρανος μου στοιχιζει πιο πολυ !

    οικονομικο στα τελη, βενζινες, λαδια, συντηρηση !

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  3. #3
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    εξαρταται τι παιρνεις για την πολη....


    οπως ειπες εσυ πηρες ενα 600 για αυτη τη δουλεια... ποσο οικονομικο να ηταν και στην αγορα του αλλα και στις βενζινες του !?!


    εγω πχ πηρα ενα 50αρι διχρονο που παει μεχρι τα 80 χλμ τελικη, αλλα για την πολη ειναι εργαλειο
    το πηρα μεταχειρισμενο 500 ευρω, δεν εχει ζητησει τιποτε και για ασφαλεια δινω 40 ευρω το εξαμηνο, τελη στην τροχαια ενα 10αρικο αν θυμαμαι καλα, και βενζινη καιω 3,0-3,5λ/100κμ σπασμενο






    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  4. #4
    Αγαπητέ jp929rr, η ΧΤ600 είναι μοτοσυκλέτα, όχι "μηχανάκι" πόλης.

    Αν θεωρούμε μηχανή 600 κυβικών "μηχανάκι πόλης" τότε ποιά είναι η "κανονική"? FJR1400?

    Δεν υπάρχει, ούτε θα υπάρξει καλύτερη μηχανή πόλης από τον γερο-παπιό και κάποιες 125άρες.
    Μηδενική κατανάλωση/συντήρηση, ευκολία και ευελιξία.

    O tempora, o mores, 600 κυβικά για μέσα στην πόλη...

    Και όταν είχα αγοράσει την XLR250 όργωνα Ρούμελη και Μοριά...
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  5. #5
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Μετά το τρακάρισμα με τη μπουμπού που μου κόστισε σε ανταλλακτικά περίπου 880?. Αγόρασα (μπηρ παρά) ένα astrea grand.
    Είναι ταλαιπωρημένο γενικός και μοτέρ και τα πλαστικά. Σε ερώτηση για το μέλλον πόσο κάνουν όλα τα πλαστικά η απάντηση ήταν 70 ?
    Το μοτέρ για να επισκευαστεί θέλει για ανταλλακτικά το πολύ άλλα 100? και για να του βάλω έξτρα δίσκο μπροστά άλλα 150 ?

    Πάει μέχρι 110 χαο που δεν το πάω τόσο γιατί το φοβάμαι πίνει 5λιτρα στα 130 χλμ για τέλη θέλει 10? ασφάλεια αλλά 50 ?

    Η μπουμπού θέλει για συντήρηση τα τετραπλάσια τον χρόνο λόγο των αποστάσεων που κάνω
    Τώρα το κόστος κατέβηκε στα μισά

    Πιστεύω πως για την πόλη μια πάπια είναι ότι πρέπει και δεν έχει κόστος συντήρησης και αν στουκάρεις (κούφια η ώρα) το φτιάχνεις με μια πεντάρα στου Κωνσταντάρα
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kiloMeater
    Εγγραφή
    02/08/2006
    Μηνύματα
    200
    Φίλε καλα τα λές αλλα οταν παίρνουμε 2η μηχανή εννοούμε κάτι μικρό

    εγώ πηρα ενα SYM HD 200 i EVO
    Τραβάει 12.000 κμ το χρόνο μόνο για τη δουλειά, κατανάλωση πραγματική <3lt/100km, συντήρηση πολύ φτηνή
    all-weather (αφου με τη βροχή λάσπες κτλ δεν εχεις θέμα πλέον και το χειμώνα με την κουβερτούλα δε φοράς ούτε αδιάβροχο κάτω)

    Πέρα απο την άνεση και ευκολία που προσφέρει, το τι θα ξόδευα με το VFR σε βενζίνες, κατανάλωση και περιφερειακά (στήσιμο πίστας) κάνωντας αυτά τα άχαρα 12.000 κάθε χρόνο είναι απο μόνο του λόγος που δικαιολογεί την αγορά....

  7. #7
    ο που πάει Το avatar του/της ariona
    Εγγραφή
    08/01/2007
    Μηνύματα
    41
    Φίλος κάτι λάθος στους λογαρισμούς έχεις κάνει,
    αν βάλεις και τα λάστιχα τις μηχανής+περίοδο συντηρήσεις, στο κόστος θα δεις πως δεν σε συμφέρει καθόλου η μεγάλη μηχανή για καθημερινή χρήση!
    Το παπί είναι η πιο φτηνή και δοκιμασμένη λύση,αν πιάνουν και λίγο τα χερια σου κανεις και την συντήρηση τις άνετα και με πολύ μικρό κόστος ανταλλακτικών! και δεν σύμφωνο πως μετά από κάποιο διάστημα θα έχεις διαλυμένο παπί,με λίγη φροντίδα μπορείς να το έχεις για πολλά χρονια χωρίς καθόλου προβλήματα!
    Οποιος ζει στην Αθηνα ξέρει ότι αυτή η λύση είναι μονόδρομος για τη καθημερινή μετακίνηση μέσα στη πολύ(και όχι μονο)...
    Στη περίπτωση του xt δεν το ξέρω το μηχανάκι, αλλα επειδή έχω και ένα χωμάτινο, και πάλι η διαφορες είναι μεγάλες σε σχέση πάντα με μεγάλου κυβισμού stret μηχανής μιλάω πάντα...
    ariona

  8. #8
    για ''μεγαλες'' αποστασεις ενα 250cc ειναι οτι πρεπει...χαμηλα τελη κυκλοφοριας...σχετικα φτηνη συντηρηση...μικρη καταναλωση...βεβαια με παπι δεν συγκρινετε...αλλα μετα το τελευταιο μου ατυχημα αν ξαναχρειαστω δευτερο μηχανακι θα ειναι κατι σε ψευτοεντουρακι...και πας και μεχρι Χαλκιδα-Κορινθο ανετα...


  9. #9
    εγω αφηνω στην ακρη το θεμα κοστους συντηρησης (σε ενα βαθμο) ,μια και για μενα ειναι βασικο ,ακομη και το "εργαλειο" να μου κανει γουστα...

    αλλα...θελω ανεση,που δεν μου προσφερει το στρηταδικο,θελω να χω το κεφαλακι μου ησυχο οπου και να το παραταω κι επισης θελω οταν πεφτει,απλως να το σηκωνω και να φευγω...

    επισης λυπαμαι αφανταστα να βραζω το "καλο" μου μηχανακι μεσα στην κινηση και να το φθειρω χωρις λογο κι αιτια...

    οποτε εγω ειμαι της λυσης ενος μετριου εντουρομοταρντ με αρκετα κυβικα και αξιοπιστου ετσι ωστε να εχω μια λυση που ναι μεν να μην με γονατιζει οικονομικα,αλλα και να μου προσφερει ,εστω και σε μετριο βαθμο,οδηγικη ευχαριστηση...

    γι αυτο και το μουλαρι μου ειναι ενα fmx...

    υ.γ. αν το θεμα κοστους ειναι επιτακτικο,τοτε η λυση του παπιου που ανεφεραν οι απο πανω ειναι μακραν η πιο ενδεδειγμενη...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  10. #10
    Tricolore member Το avatar του/της alexxxcbr
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    1.203
    Aπο το 2006 που πηρα το freewind ηρεμησα πραγματικα.Τα κανει ολα αρκετα καλα και με ασφαλεια.Το glx το ετοιμαζω για restoring αλλα μεχρι εκει.Δεν νοιωθω ασφαλεια πια με τα παπια παροτι εχω ξεπερασει στο παρελθον με αυτα τα 300000 χλμ.
    Και φυσικα το xx το χρησιμοποιω μονο για βολτες και ταξιδακια και ειναι εκει οποτε το θελω ετοιμοπολεμο.


    Υ.Γ Το κοστος ειναι λιγο μεγαλυτερο,αλλα δεν βαζω τα λεφτα πανω απο την ασφαλεια μου.





  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2010
    Μηνύματα
    115
    Αν θες οικονομια+πολη το παπι ειναι η πλεον ενδεδειγμενη λυση εννοειται, (οχι ρε φιλε να παρεις και χτ για μηχανακι πολης και οικονομια...). Ακομα και στην πλεον γρηγορη πολη (αθηνα) , ενα καλο 125αρι παπι με 110-120 τελικη πιστευω ειναι το ιδανικο οχημα.

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Ότι είπε ο rein. Η μόνη διαφορά είναι ότι κι εγώ προτίμησα ένα ΧΤ600 για την πόλη.

    Συμφωνώ ότι μαθαίνεις το μηχανάκι σου και, προσωπικά, απολαμβάνω το 1000 μια χαρά και μέσα στην κίνηση, ΑΛΛΑ δε μπορώ να έχω το άγχος του μαλάκα που θα πεταχτεί και θα μου κάνει 2 χιλιάρικα ζημιά στην καλύτερη. Άσε που είναι κρίμα να είσαι μονίμως στους 100+ βαθμούς και να θες λάστιχο κάθε 2 μήνες.

    Από την άλλη, τα παπιά/σκούτερ είναι βαρετά. Ας χρεώνομαι κάτι παραπάνω. Αναπληρώνω σε διασκέδαση.
    Life begins at 45°.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Στη σημερινή Αθήνα με Αττική οδό,κηφισίας,παραλιακή,κηφισσό κλπ, προτιμότερο από παπί είναι ένα 250άρι. Ελάχιστη διαφορά σε έξοδα, τεράστια σε ασφάλεια. Και πάει και δικάβαλο.

  14. #14
    ΜΕΛΛΩΝ ΤΖΕΝΤΑΪ... Το avatar του/της tifoso4ever
    Εγγραφή
    13/05/2004
    Μηνύματα
    471
    Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
    Στη σημερινή Αθήνα με Αττική οδό,κηφισίας,παραλιακή,κηφισσό κλπ, προτιμότερο από παπί είναι ένα 250άρι. Ελάχιστη διαφορά σε έξοδα, τεράστια σε ασφάλεια. Και πάει και δικάβαλο.
    +1100...

    Σιγα μην βραζω το ντουντουκι μου καθε μερα μεσα στην κινηση και να το τρωει κι ο ηλιος παρκαρισμενο...

    DR 250...Το καλυτερο για πολη και σχετικα μακρυτερες αποστασεις, (αν εχεις υπομονη και γερα οπισθια, γυρνας κι ολη την Ελλαδα, δεν το συζηταμε...), μακραν αφαλεστερο απο ο,τιδηποτε παποειδες και σκουτερ (εκτος εξαιρεσεων μεγαλυτερων σκουτερ με ABS, σε περιπτωση που ΔΕΝ εχεις μεγαλη εμπειρια απο ψηλοφτερα...)
    Σιγουρα πιο ακριβο σε χρηση λογω καταναλωσης (4,5 λιτρα / 100χλμ) και ασφαλιστρων απο ενα παπι / σκουτερ 110- 150 κυβ.
    ΑΛΛΑ σε αποζημιωνει με αποδοση και καλυτερη παθητικη ασφαλεια λογω γεωμετριας, αναρτησεων και φρενων.
    Η συντηρηση του ειναι γελοια, και την κανεις μονος σου, αν πιανουν τα χερια σου, και το κοστος ειναι σχεδον οσο σε ενα παπι 125...
    Αλλα φυσικα, οπως βολευεται κανεις, δεν υπαρχει "σωστο" και "λαθος" σε τετοια θεματα...

  15. #15
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
    παπι....
    και τελος!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΧΡΗΣΗ JET ΚΡΑΝΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ , ΠΟΣΟ ΑΣΦΑΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ?
    από valero στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2012, 19:26
  2. ΜΗΧΑΝΗ για την πολη ?
    από babgeron1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2009, 19:42
  3. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2006, 11:16
  4. Απαντήσεις: 77
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2006, 17:03
  5. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2004, 09:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF