Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 55

Θέμα: XV 250 project

  1. #31
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
    θα μας παρει χαμπαρι αυτος ο παλιογερος ο κρητικος και θα αρχησει(εγω θα σου φτιαξω ενα ειδικο μετατροπεα ρευματος που θα θα θα θα...)ζηλιαρης παιδι μου
    Ναι !ναι !στο plexiglass θα σχεδιασουμε μια φλογα και θα φτιαξoυμε τα Led να αναβουν αναλογα Ε???????
    Eγω φυσικα θα φτιαξω τα led να αναβοσβυνουν σαν φλογα ετσι ?? :smilea:
    Τι να κανω ειμαι ζηλιαρης
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  2. #32
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Οχι πολλά πραγματάκια σημερα...

    Δεν εχω κατεβάσει ακόμα μοτέρ γιατι εχω μπλέξει σε μετακόμιση και ως γνωστον, για να κανεις το κεφι σου χρειαζεται τα 3Χ

    Χρόνο, Χώρο, Χρημα

    Και κωλύωμαι σε αυτα τα 2 τελευταια προς το παρων... :rotflmao:

    Σήμερα εφτιαξα την πλεξούδα (γιατι ειχε κατι φθορες σε σημεια) και εφτιαξα και το σελάκι λιγο.

    Την ήθελα την σέλα ΟΣΟ πιο λεπτή γινεται.

    Αρχισα να αφαιρώ υλικό, αλλα ακόμα δεν ειχα το αισθητικό αποτέλεσμα που ήθελα.

    Ετσι επεσε κόψιμο στα πλαινά για να μικρύνει το προφίλ της.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic-0580.jpg 
Προβολές:	1298 
Μέγεθος:	58,6 KB 
ID:	204221
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  3. #33
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Με αφρολέξ που πήρα απο ενα στρωματάκι απο camping και τη βοηθεια φαλτσέτας, κόλλας και καμινέτου, εφτιαξα το εσωτερικό.

    Την σέλα την έντυσα προσωρινά με μαύρο αντιολισθητικό. Είχα ντυσει την σελα στο gsr και ειχε περισσέψει.

    Έχει κάτσει πολύ ωραία και φαίνεται σαν εργοστασιακή! Βέβαια το δερμα θα αλλαχτεί σύντομα.

    Σκέφτομαι οτι Καφέ θα ήταν καλύτερη.

    Ισως και λιγο πιο χαμηλή τωρα που το σκεφτομαι...

    Γνώμες?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic-0582ized.jpg 
Προβολές:	1292 
Μέγεθος:	92,3 KB 
ID:	204222
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  4. #34
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Εδω με φωτοσοπ (για την ακριβεια gimp image editor) περιπου την αποχρωση που θελω στην σελα.

    Βεβαια ακομα το μηχανάκι ειναι au bord de l'eau (μπουρδ..λο δηλαδις) αλλα το πιανετε το νοημα...




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	1295 
Μέγεθος:	92,1 KB 
ID:	204223
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  5. #35
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Ξέρω οτι σας πρήζω με μλκίες.
    Επίσης ξερω οτι εχω ξεκινήσει ανάποδα κ ασχολούμαι με τα περιφερειακά πριν ακόμα ανοιξω το μοτέρ.

    Θα το ανοίξω σε καμια βδομάδα που θα κανω χωρο στο εργαστήρι

    Αλλα δε μπορω να μην ασχοληθω με το virago.
    Οι φιλοι μου εχουν παει διακοπές
    Κάψανε τον βαρνάβα που πήγαινα για καμια άτα με τη μηχανή.
    Είμαι μόνος και έρημος εδω!!!
    Θα μου στρίψει στο τελος!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	22.jpg 
Προβολές:	1030 
Μέγεθος:	65,0 KB 
ID:	204224
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  6. #36
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    εισαι η τελευταια μας ελπιδα.κρατας θερμοπυλες

    η σελα θα ταιριαζε κατι σε καφε δερμα απο αυτα που φαινονται σαν πεπαλαιωμενα ,εξωραφη με κλωστη απο λεπτες λωριδες δερματος...

  7. #37
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
    Ξέρω οτι σας πρήζω με μλκίες.
    σωπα ρε!....δωσε κιαλλο!



    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
    Επίσης ξερω οτι εχω ξεκινήσει ανάποδα κ ασχολούμαι με τα περιφερειακά πριν ακόμα ανοιξω το μοτέρ.
    ...δεν εισαι ο μονος! ΧΑ ΧΑ ΧΑ!




    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
    Αλλα δε μπορω να μην ασχοληθω με το virago.
    ...σε νοιωθω!




    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
    Είμαι μόνος και έρημος εδω!!!
    Θα μου στρίψει στο τελος!!!
    ...μακαρι να σου στριψει! Λιγη τρελα χρειαζεται!:rotflmao: :rotflmao:
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  8. #38
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Ε τωρα που γυρίσαμε απο τις διακοπές, καιρός ειναι...

    Το virago έμεινε χωρίς μοτέρ, ενώ το μπορστινό του έχει πάρει τον δρόμο του για την ανακύκλωση, μιας και ετοιμάζω το πιο μακρύ.

    Το μοτεράκι του... Είναι ομορφούλι, ε?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic-020.jpg 
Προβολές:	1026 
Μέγεθος:	98,6 KB 
ID:	207887
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  9. #39
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Το Rebuild δυστυχώς θα γινει στο πεζοδρόμιο. Το εργαστήρι μου δε χωράει τίποτα πια...

    Δε βαριεσαι, πρωτη φορα θα ειναι?

    Όταν με το καλό δω τι χρειάζεται το μοτέρ, μαζέψω τα ανταλλακτικά και το φτιάξω, αποφάσισα να το βάψω όλο το μοτέρ μαύρο ματ (μιας και θα ταιριάζει και στο χρώμα), στη συνέχεια να τρίψω τις ψύκτρες για να γίνουν ασημί, ενώ τα πλαινά καπάκια θα βαφτούν μαύρο γυαλιστερό.

    Επίσης δεν βαζω ψευτοκάπακα στις κεφαλές! Μου αρέσουν πολύ ετσι! Θα ξηλώσω και τις βάσεις (οι οποίες ειναι πιασμένες με τα μπουζόνια) και βλέπουμε...

    Το άλλο μου θέμα είναι το καρμπιυρατέρ.

    Το έχω λύσει, το έχω ψιλοκαθαρίσει μια φορά, εχω τσεκάρει μεμβράνες κλπ (όλα οκ).
    Βέβαια για να το λύσω, δεν υπήρχε βίδα που να έλυνε και αποφάσισα να τις dremelιάσω.

    Όταν έφτασα στα ζιγκλέρ, ήταν ΤΟΣΟ κολημμένα που ότι και αν τους έβαλα (wd-40, παραφίνη, πετρέλαιο, καθαριστικό καρμπ) ΔΕΝ ΞΕΒΙΔΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

    Περα απο τη λασπουριά που έχει μεσα...
    Να το παω για καθάρισμα ή να ψαξω κανα άλλο καρμπ?

    Εν τω μεταξύ, μιας και ο λαιμός του καρμπ ειναι χαλασμένος, μαλλον θα παω ΚΑΙ για λαιμο.

    Οπότε σκέφτηκα και την εναλλακτική, ενα setup με 2 μικρά, παπιοειδή καρμπυρατέρ (Πιθανόν 17άρια), ενα σε καθε κυλινδρο.
    Θα μου έρθει πιο φθηνά, θα μπορώ να παίξω με μεγαλύτερα καρμπ για λίγο παραπάνω δύναμη και θα είναι και τρελλή μούρη!
    Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω το κατα πόσο θα είναι μπελάς στο ρύθμισμα.

    Ακούω γνώμες!

    -Καθάρισμα σε κάποιο μάστορα το υπάρχον και αν δουλεψει εχει καλώς?
    -Αγορά μεταχειρό καρμπυρατέρ απο virago?
    -Setup με 2 καρμπ?

    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Η πατέντα με τα 2 δεν θα δουλέψει ποτέ σωστά
    Τα μεταχειρισμένα που θα πάρεις δεν είναι απαραίτητο ότι θα είναι καλύτερα από τα δικά σου
    Μάλλον καλύτερα ν φτιάξεις τα δικά σου

  11. #41
    Η μεγαλυτερη μαγκια φιλε ειναι να βαλεις τα δυο καρμπυρατερ!...θα ειναι μεγαλο ΘΕΜΑ!

    ...το θεμα ειναι οτι θα χρειαστει περισσοτερο κοπο και χρονο παρα χρημα , καρμπ για παπακια βρισκεις τζαμπα!


    Σιγουρα η ασφαλεστερη οδος ειναι να σενιαρεις το δικο του.

    διαλεγεις και παιρνεις!
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  12. #42
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Σημερα μετα απο εναν εντονοτερο έλεγχο στο καρμπ, είδα οτι η μεμβράνη του ειναι σκισμένη...
    Ακριβή ζημιά...
    Παίρνω τη yamaha τηλ.
    136.20 η μεμβράνη.
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΙΠΤΩΣΗ να τα δωσω...
    Αναζήτηση λοιπόν για άλλη λύση.

    Οσο και αν μου αρέσει η ιδέα των 2 καρμπ, πιστεύω οτι θα με δυσκολέψει αρκετά και στο μέλλον θα μου πρήξει και τους όρχεις.

    Καθέτου ροής = ακριβό!

    Οπότε με μια μετατροπή στον λαιμό, θα βαλω καποιο να βγαίνει απο δεξιά... Βρήκα ολοκαίνουριο καρμπυρατεράκι (αυτά που φοράνε οι κινέζικες οι γουρούνες οι 25αρες) στα 30 Ευρω. Ειναι λουκούμι για το μηχανάκι.

    Με μια γωνίτσα στον λαιμό (χαλκό μάλλον για να κρατήσω και το retro της υπόθεσης) θα μπει μιά χαρά! Ίσως χρειαστέι να σηκώσω και το τεπόζιτο λιγο, αλλα αυτό δεν ειναι πρόβλημα.

    Στο μοτέρ έλυσα κεφαλές, γυρισα τον στρόφαλο και ειδα τους κυλινδρους. Μια χαρά φαίνονται.
    Εφ'οσον το καρμπυρατέρ ειχε τετοιο θεμα, θα βάλω λαδάκια στο μοτέρ, θα συνδέσω καρμπ - βενζίνες- ηλεκτρικά κλπ και θα δω αν παιρνει μπρος.

    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  13. #43
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2007
    Μηνύματα
    76
    καλησπέρα ww.carolinacycle.com δες εδώ για ανταλλακτικά

  14. #44
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
    Σημερα μετα απο εναν εντονοτερο έλεγχο στο καρμπ, είδα οτι η μεμβράνη του ειναι σκισμένη...
    Ακριβή ζημιά...
    Παίρνω τη yamaha τηλ.
    136.20 η μεμβράνη.
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΙΠΤΩΣΗ να τα δωσω...
    Αναζήτηση λοιπόν για άλλη λύση.

    Οσο και αν μου αρέσει η ιδέα των 2 καρμπ, πιστεύω οτι θα με δυσκολέψει αρκετά και στο μέλλον θα μου πρήξει και τους όρχεις.

    Καθέτου ροής = ακριβό!

    Οπότε με μια μετατροπή στον λαιμό, θα βαλω καποιο να βγαίνει απο δεξιά... Βρήκα ολοκαίνουριο καρμπυρατεράκι (αυτά που φοράνε οι κινέζικες οι γουρούνες οι 25αρες) στα 30 Ευρω. Ειναι λουκούμι για το μηχανάκι.

    Με μια γωνίτσα στον λαιμό (χαλκό μάλλον για να κρατήσω και το retro της υπόθεσης) θα μπει μιά χαρά! Ίσως χρειαστέι να σηκώσω και το τεπόζιτο λιγο, αλλα αυτό δεν ειναι πρόβλημα.

    Στο μοτέρ έλυσα κεφαλές, γυρισα τον στρόφαλο και ειδα τους κυλινδρους. Μια χαρά φαίνονται.
    Εφ'οσον το καρμπυρατέρ ειχε τετοιο θεμα, θα βάλω λαδάκια στο μοτέρ, θα συνδέσω καρμπ - βενζίνες- ηλεκτρικά κλπ και θα δω αν παιρνει μπρος.

    μια χαρα σε βρισκω.η χαρα της ανακατασκευης και της μοντιφας δεν σημαινει αναγκαστικα και τη μεγαλη δαπανη χρηματων

  15. #45
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Ημερίδα με θέμα "τον ήπιαμε"...

    Θυμηθείτε να σας δώΚω κουφέτα για το μπροστά κυλινδροπίστονο.
    Τις προάλλες είχαμε ανοίξει βραδιάτικα το μοτεράκι και το αφήσαμε χωρίς κεφαλές.

    Γυρνούσε κανονικά και με τον ελλειπή φωτισμό τα πιστονάκια του φαινόντουσταν οκ.
    Σήμερα που πήγα και τα ξαναείδα με φως, αποκαλύφτηκε η αλήθεια...

    Θα ακολουθήσει φωτορομάντζο...

    Απο εδώ και πέρα, Αν (λέω, ΑΝ) η μπιέλα την παλεύει, θα παραγγείλω http://www.scrappydogscooters.com/250_V-TWIN_PARTS.html τα κυλινδροπίστονα και μετά απο τις κατάλληλες ενέργειες (ρεκτιφιε κλπ) θα μπουν πανω...

    Αν η μπιέλα έχει φαει καμια καλή, λεω να το δωσω σε κανεναν αλλον να ασχοληθει, μιας και δεν εχω ορεξη να λυνω στροφάλους στο πεζοδρομιο...

    !
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 16:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF