Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Διαρροή από αντλία νερού

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2007
    Μηνύματα
    28

    Unhappy Διαρροή από αντλία νερού

    Η μηχανη μου ειναι cbr 600 fi του 2002 και την πηρα μεταχειρισμενη.

    Εχω μια μικρη διαρροη απο την αντλία νερου. Συγκεκριμενα βρισκω παραφλου στο σημειο που ενωνεται η αντλια με το καρτερ. Απο την κατω μερια μονο. Βεβαια μπορει να ειναι και απο εκεινη τη μικρη τρυπιτσα που εχει η αντλια νερου απο κατω. Δεν ειμαι σιγουρος γιατι δεν φαινεται απο που ξεκιναει. Απο σωληνες δεν ειναι σιγουρα το ελεγξα.

    Το θεμα ειναι οτι εβγαλα την αντλια εντελως, τα καθαρισα ολα, οι τσιμουχες ηταν ολες σε αριστη κατασταση και τα ξανασυναρμολογησα, αλλα παλι δακρυζει.

    Στο service manual αναφερει οτι αν δακρυζει απο εκεινη την τρυπα τοτε χρειαζεται αλλαγη η αντλια (113 ευρω κανει....).

    Ειχε κανεις παρομοιο προβλημα, και αν ναι τι να κοιταξω. Τα εχω κοιταξει σχεδον ολα, το μονο που μενει ειναι αντικατασταση την αντλιας. Πριν παμε εκει ομως ριξτε καμια ιδεα.

  2. #2
    αν εχει κανει φθορα το σωμα της αντλιας,τοτε δεν ασκει στην τσιμουχα την απαιτουμενη πιεση ετσι ωστε να στεγανοποιησει...προφανως γι αυτο προτεινεται και η αντικατασταση...

    αν το μανιουαλ σου δινει min-max στην συγκεκριμενη διαμετρο ελεγξε το...αν και δεν νομιζω να δινει...

    απο κει και περα υπαρχει σωτηρια με γεμισμα αλουμινιου και τορνιρισμα,αλλα και αμφιβολο θα ειναι το αποτελεσμα και πιθανον ασυμφορο οικονομικα...

    δευτερη λυση η αντικατασταση της τσιμουχας με αλλη ιδιας εξωτερικης ,αλλα διαφορετικης εσωτερικα διαμετρου...πολυ ψαξιμο ομως,με επισης αμφιβολο αποτελεσμα...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  3. #3
    Εγώ θα έλεγα ότι αφού την έλυσες θα έπρεπε να αλλάξεις την φλάντζα και το oring στην βάση και ελεγχο ότι δεν έχεις παρασφιξει τις βίδες η δεν κλότσησε κάποια.
    Από περιεργεια από πού χάνει?
    Εγώ παντος που την έχω λύση για κάνω τσεκ άλλαξα και την φλατζουλα και το oring.
    Έτσι απλά εγκυκλοπαιδικά ερώτηση για reinmeister γιατί να έχει φθορά το σώμα τις αντλίας (από πιθανή οξείδωση ας πούμε , από υψηλή θερμοκρασία και στράβωμα).
    Και κάτι που σε είχα ρωτήσει περά τον χρημάτων για το αν αξίζει το ZERO τις denicol μου έριξε περίπου 10c κάτω και το βεντιλατερ ανάβει πολύ δύσκολα πλέον
    ακόμα και αυτές τις μέρες και στο κέντρο της Αθηνάς.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cooling cbr.jpg 
Προβολές:	490 
Μέγεθος:	55,2 KB 
ID:	203824
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  4. #4
    η συνηθης αιτια ειναι η οξειδωση,η οποια ,κατα βαση,προκαλει ανομοιομορφη φθορα...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2007
    Μηνύματα
    28
    Εστω οτι δεν ειναι οι τσιμουχες και τα o-ring, μπορω να κανω κατι αλλο εγω σαν συντηρηση? Γιατι κατα 90% δεν πρεπει να χανει απο τα o-rings, γιατι αλλιως θα εχανε λαδι απο κει, οχι παραφλου. Το παραφλου δεν περναει απο εκεινο το σημειο, αλλιως θα εμπαινε μεσα στο καρτερ...

  6. #6
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Λογικά, πίσω από το ιμπελεράκι στον άξονα, πρέπει να υπάρχει ένας στυπιοθλίπτης. Λάστιχο/ελατήριο/κεραμικό σε κεραμικό/λάστιχο πάνω στο σώμα.

    Πριν κάνεις κάτι άλλο μπορείς να το αλλάξεις.

    Το σχέδιο που αναρτήσατε δεν βοηθάει.

  7. #7
    Απλα στο εβαλα σαν σχεδιο.
    Φυσικα και το οring δεν εχει σχεση με το παραφλου.
    Η τσιμουχα ομως εχει .
    Για πες ρε Tpap που ειναι αυτο που λες να ανεβασω αλλο διαγραμμα
    Πισω απο την φτερωτη ?
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  8. #8
    Aπο οτι ειδα δεν λυνετε ειναι fix.
    Παντος με 124 $ 96 ? περιπου το περνεις απο εδω
    http://www.cheapcycleparts.com/model...13360#p_351309
    19200-MBW-307

    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  9. #9
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
    Πισω απο την φτερωτη ?
    Λογικά, ναί.

  10. #10
    Σαν fix το εχουν.
    Παντος κανει μια ερωτηση ο φιλος και το φερνει απο εξω
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2006
    Μηνύματα
    164

    Re: Διαρροή από αντλία νερού

    Αρχικά δημιουργήθηκε από liago86
    Βεβαια μπορει να ειναι και απο εκεινη τη μικρη τρυπιτσα που εχει η αντλια νερου απο κατω. Δεν ειμαι σιγουρος γιατι δεν φαινεται απο που ξεκιναει. Απο σωληνες δεν ειναι σιγουρα το ελεγξα.
    Η μικρή τρυπίτσα βρίσκεται εκει για να σε προειδοποιείσει για τυχόν αστοχία της εσωτερικής στεγάνωσης (μεταξύ φτερωτης και άξονα ) . Επειδή πιθανη διαροή σε εκείνο το σημείο μπορεί να στείλει νερο στο κάρτερ , χωρίς να το καταλαβαίνεις (παρα μόνο οταν είναι αργά ...) , έβαλαν αυτη τη τρυπίτσα ώστε :
    1) τυχόν διαροή να φευγει προς τα κάτω-έξω και
    2) Να καταλάβει ο ενδιαφερόμενος ότι η αντλία έχει πρόβλημα που δεν φτάχνεται και θέλει αλλαγή .

    Παρεπιπτόντως η μικρή τρυπίτσα λέγεται inspection hole for defective mechanical seal .

    Άρα πας για νέα αντλία.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Σε eliminator 15ο χέρι πουείχα κάποτε είχαν βουλώσει σκόπιμααυτή την τρύπα με αποτέλε όταν η αντλία τάφτυσε αντί να μου βγάζει νερά από εκεί για να το καταλάβω μου τα πέρναγε στο κάρτερ
    Κάποια στιγμή το μηχανάκι δούλεψε στεγνό από νερά και με σαπουνόλαδο για λίπανση. Παραδόξως δεν έσπασε

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2007
    Μηνύματα
    28
    Οκ παιδες, εβγαλα τα συμπερασματα μου.

    Αν χανει απο την τρυπιτσα παω για καινουρια αντλια χωρις δευτερη συζητηση.

    Αν χανω απο το o-ring που συνδεεται με το καρτερ, τοτε αλλαζω εκεινο.

    Παντως δεν ειμαι εντελως σιγουρος για το τι υγρο ειναι αυτο που χανει. Εντελως μαυρο δεν ειναι για να ειναι λαδι σιγουρα. Εντελως πρασινο δεν ειναι για να ειναι παραφλου. Ουτε υφη λαδιου εχει, αλλα ουτε και νερου. Τι να πω. Μπορειτε να με βοηθησετε σε αυτο το θεμα, πως να προσδιορισω τι ειναι το υγρο.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2007
    Μηνύματα
    28
    Λοιπον παιδες εκανα το εξης πειραμα. Εκανα προχθες μια γερη βολτα τη μηχανη και μετα σκουπισα πολυ καλα τα παντα φυρω απο την αντλια και το καρτερ, και την αφησα στο πλαιο σταντ 2 μερες να δω απο που θα χασει.

    Τελικα χανει λαδια απο την ενωση της αντλιας με το καρτερ. Αρα παμε για αλλο o-ring. Παρολα αυτα, οταν ανοιξα την αντλια το ο-ring Το βρηκα σε αριστη κατασταση.

    Υπαρχει κατι που μπορω να κανω εκτος απο καινουριο ο-ring για να ενισχυσω τη στεγανοποιηση?

    Επισης αν ο αντιπροσωπος της honda δεν εχει τετοιο o-ring (γιατι μενω και σε μικρη πολη), που αλου μπορω να βρω?

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από liago86

    Επισης αν ο αντιπροσωπος της honda δεν εχει τετοιο o-ring (γιατι μενω και σε μικρη πολη), που αλου μπορω να βρω?


    Σε καταστήματα βιομηχανικών θα βρεις σίγουρα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2009, 07:07
  2. ΑΝΤΛΙΑ ΝΕΡΟΥ ΣΕ Gs 650??????
    από aris77 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2008, 18:27
  3. Ηχος απο αντλια βενζινης?
    από thrax στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2006, 17:58
  4. Μικρη διαρροη απο carb...
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2006, 10:29
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 08:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF