Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Η παπια εχει προβλημα με τα ηλεκτρικα...

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2010
    Μηνύματα
    115

    Η παπια εχει προβλημα με τα ηλεκτρικα...

    Λεπον εχω μια κινεζικη παπια που μου εβγαλε προβλημα με τα ηλεκτρικα. Μετα απο πολυ ψαξιμο δεν καταφερα τιποτα. ΤΟ πηγα χθες στο εξουσιοδοτημενο συνεργειο και ο ανθρωπος μου ειπε οτι σταματησετε να δεχετε πια τα κινεζικα για χ/ψ λογους και οτι εχει σταματησει να ειναι εξουσιοδοτημενο συνεργειο Παντως μου εδωσε μερικες πληροφοριες οποτε πλεον στρεφομαι εδω...

    Το προβλημα ειναι οτι η μπαταρια δεν φορτιζει. Με φορτισμενη μπαταρια δουλευουν ολα μια χαρα, μεχρι να ξεφορτιστει σε καμια ωρα και να θελει ξανα φορτισμα. Στο συνεργειο μου ειπε οτι ειναι
    1) πηνια
    2)πλεξουδα
    3) Ανορθωτης

    Τα πηνια ειναι λιγο περιεργα, δεν ειναι οπως το καζερ του θειου μου που ολα δινουν ταση. Σε μενα μονο το 1 καλωδιο που βγαινει απτα πηνια δινει 35βολτ, τα αλλα δεν δινουν τιποτα. Παρολα αυτα, αυτα τα 35 βολτ λειτουργουν μια χαρα ωστε να βαλουν το μηχανακι μπρος με μανιβελα (ακομα και αν δεν ειναι καν συνδεδεμενη η μπαταρια πανω). Παντως τα πηνια ειναι σε καλη κατασταση, γερα τοποθετημενα, ο μαγνητης δουλευει οποτε ΘΕΩΡΩ οτι δεν φταινε αυτα.

    Η πλεξουδα οσο και αν εψαξα δεν βρηκα καπου να εχει κοπει. ΜΕ βοηθησε και 1 φιλοσ μου ηλεκτρονικοσ αλλα οσο ψαξαμε δεν βρηκαμε καποιο προβλημα,αν και η αληθεια ειναι οτι πρωτη φορα ασχολουνταν με μηχανακι :P

    Ο ανορθωτης ειναι αυτα στο οποιο επικεντρωνομαι μιας και οταν τον μετρω δινει κατι σαν 1,5 με 3 βολτ εκει γυρω (στο υπολοιπο μηχανακι δεν μπορω να μετρησω πανω απο 0 βολτ, εκτος απο εκει που συνδεεται η κλειδαρια που παιρνει μπρος οπου εχει 35) οποτε θεωρητικα αυτος φταιει , σωστα? Εκτος και αν παιζει κατι με τα πηνια και μπορειτε να το βρειτε απτην περιγραφη που εδωσα.


    Οποτε η λογικη κινηση ειναι να παρω εναν ανορθωτη και να δοκιμασω.Επειδη χλωμο να ψαχνω να βρω ανορθωτη ειδικα για τον κινεζο μου, τι στοιχεια πρεπει να εχει αυτος ο ανορθωτης. Δηλαδη γιατι οι μηχανες εχουν διαφορετικουσ ανορθωτες αφου την ιδια δουλεια κανουν? (αν υποθεσουμε οτι εχουν ιδιο βυσμα). Σημειωνω οτι η μπαταρια δουλευει στα 5 αμπετ, 12 βολτ


    Σασ ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Αφού έχεις φίλο ηλεκτρονικό πες του να σου μετρήσει τον ανορθωτή σαν τρανσίστορ με το πολύμετρο (πουθένα δεν πρέπει να βρεις 000 αντίσταση).
    Φυσικά και δεν θα έπρεπε να έχεις τάση 3vοlt αλλά το θέμα είναι αν ρίχνει την τάση των πηνίων ο ανορθωτής ή τα πηνία δίνουν λίγο ρεύμα. Αφού όμως το μηχανάκι με μανιβέλα δουλεύει λογικά το πρόβλημα είναι εκεί.
    Βάλε να μετρήσεις volt με μία σταθερή και καλή γείωση και δες, τι τάση μπαίνει στον ανορθωτή και τι βγαίνει. (επίσης να θυμάσαι ότι η τάση εισόδου είναι AC ενω η εξόδου είναι DC λόγω της "γέφυρας")
    RWD is all we need

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Κανονικά αν μετρήσεις την ωμική αντίσταση των πηνίων πρέπει όλα να έχουν την ίδια (ίση με αυτό που παρέχει 35 Volt). Αν όχι τότε θέλουν άλλαγμα

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2010
    Μηνύματα
    115
    Μαλιστα. Θα μετρησω λοιπον πρωτα τον ανορθωτη οπως λει ο Papaki100, και αν εχει προβλημα τον αλλαζω. Αν οχι θα μετρησω τα Ομ των πηνιων οπως λεει ο toyar (δεν το ηξερα). ALLA αν οντως φταιει ο ανορθωτης (που ειναι και το πιθανοτερο):

    Επειδη χλωμο να ψαχνω να βρω ανορθωτη ειδικα για τον κινεζο μου, τι στοιχεια πρεπει να εχει αυτος ο ανορθωτης. Δηλαδη γιατι οι μηχανες εχουν διαφορετικουσ ανορθωτες αφου την ιδια δουλεια κανουν? (αν υποθεσουμε οτι εχουν ιδιο βυσμα). Σημειωνω οτι η μπαταρια δουλευει στα 5 αμπεr, 12 βολτ

  5. #5
    Γιατί οι καταναλώσεις στις μηχανές διαφέρουν άρα διαφέρουν & τα αμπερ που δίνει ο ανορθωτής. Επίσης διαφέρουν & τα πηνία. Πάντως πιστεύω ότι θα βρεις ανορθωτή (δοκίμασε από lifan, loncin κτλ) οι κινέζοι είναι μανούλες στην αντιγραφή, σιγά μην ανακαλύψουν ξανά την Αμερική :rotflmao:
    RWD is all we need

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2011
    Μηνύματα
    121
    τελικα βρηκες ακρη;εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και δυο μαστρορια που ρωτησα μου ειπαν οτι πρεπει να αλλαξω πηνια.ειναι δυνατον καινουργιο μοτερ να εχει προβλημα στα πηνια;στειλε ρε φιλε ενα pm σε παρακαλω αν εχεις βρει λυση γιατι θα μας τρελανει αυτος ο κινεζος.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johnny_Nik
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    186
    Αρχικά δημιουργήθηκε από liakos222
    τελικα βρηκες ακρη;εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και δυο μαστρορια που ρωτησα μου ειπαν οτι πρεπει να αλλαξω πηνια.ειναι δυνατον καινουργιο μοτερ να εχει προβλημα στα πηνια;στειλε ρε φιλε ενα pm σε παρακαλω αν εχεις βρει λυση γιατι θα μας τρελανει αυτος ο κινεζος.
    Γενικά τα κινέζικα δεν φημίζονται για τα αξιόπιστα εξαρτήματά τους. Οπότε ναι σε καινούργιο μοτέρ είναι φυσιολογικό να σκάσουν τα πηνία... Μπορείς να δεις ποιό μηχανάκι από τα γνωστά (honda, yamaha, kawasaki) φοράει ίδιο ανταλλακτικό (μιας και τα κινέζικα είναι αντιγραφή από κάποιο μηχανάκι παραγωγής) και να βάλεις ένα επώνυμο ανταλλακτικό ώστε να ξενοιάσεις.

    Πριν προχωρήσεις όμως, πιστευω ότι καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά στην πλεξούδα (να τσεκάρεις επαφές- φύσσες και για κομμένα καλώδια) γιατί πρώτα "σκάει" ζημιά εκεί και μετά αρπάζουν τα υπόλοιπα ως αποτέλεσμα του βραχυκυκλώματος.
    2 stroke Sport Touring

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2011
    Μηνύματα
    121
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
    Γενικά τα κινέζικα δεν φημίζονται για τα αξιόπιστα εξαρτήματά τους. Οπότε ναι σε καινούργιο μοτέρ είναι φυσιολογικό να σκάσουν τα πηνία... Μπορείς να δεις ποιό μηχανάκι από τα γνωστά (honda, yamaha, kawasaki) φοράει ίδιο ανταλλακτικό (μιας και τα κινέζικα είναι αντιγραφή από κάποιο μηχανάκι παραγωγής) και να βάλεις ένα επώνυμο ανταλλακτικό ώστε να ξενοιάσεις.

    Πριν προχωρήσεις όμως, πιστευω ότι καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά στην πλεξούδα (να τσεκάρεις επαφές- φύσσες και για κομμένα καλώδια) γιατί πρώτα "σκάει" ζημιά εκεί και μετά αρπάζουν τα υπόλοιπα ως αποτέλεσμα του βραχυκυκλώματος.
    σε ευχαριστω φιλε,εχω αποκλεισει την περιπτωση κομενου καλωδιου γιατι μολις περασα τη πλεξουδα καινουργια μονο που δεν ειμαι σιγουρος αν συνδεσα σωστα τα καλωδια του βολαν και επειδη φοβαμαι μη καψω τιποτα δεν πολυ-πειραματιζομαι.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2013, 10:29
  2. Πρόβλημα με τα ηλεκτρικά
    από psbabilh στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2010, 10:29
  3. Προβλημα με τα "μανηταρια"μου!!!
    από GTZ750 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2005, 22:33
  4. Προβλημα με τα ΖΧ10
    από ireneepi στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2004, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF