Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 21 από 21

Θέμα: Πεφτουμε σαν τις μυγες...αλλά μυγες μεσ'το γαλα; Πόσο μας υπολογιζουν τελικα;

  1. #16
    Εμένα πάντως μου προκαλεί ακόμη εντύπωση πως ένας τόσο εκπαιδευμένος (στο θέμα μοτοσυκλέτα) άνθρωπος σαν τον Άλκη να την πατήσει έτσι.
    Δεν ξέρω αν έφταιξε η ταχύτητα, η μοτοσυκλέτα, η τύχη ή οτιδήποτε άλλο αλλά τρομάζω στην ιδέα πως εμείς οι άπειροι ζούμε ακόμα....

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
    Εμένα πάντως μου προκαλεί ακόμη εντύπωση πως ένας τόσο εκπαιδευμένος (στο θέμα μοτοσυκλέτα) άνθρωπος σαν τον Άλκη να την πατήσει έτσι.
    Δεν ξέρω αν έφταιξε η ταχύτητα, η μοτοσυκλέτα, η τύχη ή οτιδήποτε άλλο αλλά τρομάζω στην ιδέα πως εμείς οι άπειροι ζούμε ακόμα....
    Άνθρωποι είμαστε όλοι Πάνο, κάποιοι πιο έμπειροι και κάποιοι πιο άπειροι, κάποιοι πιο ώριμοι και κάποιοι πιο αντεγειάδες, κάποιοι πιο φοβισμένοι και κάποιοι πιο άνετοι, κάποιοι πιο τυχεροί και κάποιοι απλώς άτυχοι.. ατύχημα λέγεται και μπορεί να συμβεί στον καθένα ανά πάσα στιγμή, βαρύ αλλά έτσι είναι και καλό θα είναι να το έχουμε στα υπ'όψιν κάθε στιγμή. Το μόνο που μας μένει είναι να προφυλασσόμαστε όσο περισσότερο και με όποιο τρόπο μπορούμε, εκτός κι αν αποφασίσουμε να κλειστούμε σε μια βιτρίνα..αλλά ποιος το θέλει αυτό;

    ΠΡΟ-ΣΟ-ΧΗ, ας το έχουμε στο μυαλό μας κι όταν κλείσουμε τις οθόνες και πιάσουμε τα τιμόνια, ας το βάλουμε καλά στο κεφάλι μας κι ας το κλειδαμπαρώνουμε με το κράνος κάθε φορά.. ΠΡΟΣΟΧΗ σε κάθε μας στιγμή..

    Δεν περιμένω με τα γραπτά σ'ένα φόρουμ ν'αλλάξει κάτι μιας και ξέρω ότι κι εγώ ο ίδιος θα έχω στιγμές που θα αφαιρεθώ, θα υπερεκτιμήσω, θα αγχωθώ με τις κινήσεις κάποιου άλλου ή ακόμα και δικές μου. Δεν περιμένω ότι ο χαμός ενός ακόμα μοτοσυκλετιστή και μάλιστα Πρωταθλητή, θα βρίσκεται σε κάθε μέτρο που διαννύω πάνω σε δύο τροχούς μέσα μου ώστε να βάζει πάντα λίγο φρένο όποτε ξεφεύγω.. κι αυτό είναι ακόμα πιο βαρύ. Σ'αυτό το βάρος εναποθέτω τις ελπίδες μου όμως.. τα υπόλοιπα τα αφήνω στην τύχη..


  3. #18
    Συμφωνω απολυτα με τον makis206,οσο συνετα κι αν σκεφτομαστε κ γραφουμε εδω μεσα και εκει εξω παντα θα υπαρχουν στιγμες που θα ξεφευγουμε
    Willing is not enough,we must do - Knowing is not enough,we must apply

  4. #19
    Ας μην γελιόμαστε παίδες, οι 2 τροχοί είναι επικίνδυνοι εκ φύσεως. Εκθέτεις τον εαυτό σου σε πολλούς παράγοντες που μπορούν να σου κάνουν ζημιά.
    Όλοι μα Όλοι έχουμε απο ένα παράδειγμα να δώσουμε για κάποιο περιστατικό που μασ έτυχε και είπαμε ''Πώ πώ ρε π...η μου, παραλίγο να τσακιστώ''.

    Τώρα για το εάν τρέχουμε ή όχι, εάν κάνουμε ταρζανιές ή όχι, σούζες κ.λ.π. αυτό όλοι το κάνουμε ή το κάναμε γιατί....η αίσθηση της απελευθέρωσης ; η αίσθηση της κ...λας ; το παιδί που κουβαλάμε μέσα μας; και ότι άλλο θες, μας κάνουν να προκαλούμε και την τύχη μας.

    Δυστυχώς πάντα θα υπάρχουν παλικάρια που θα πετάνε για άλλον κόσμο με την μηχανή τους και οι παράγοντες που θα συμβάλλουν θα είναι πάντα εκεί.

    όπως είπε κάποτε κάποιος : Το αυτοκίνητο μεταφέρει σώματα ενω η μηχανή μεταφέρει ψυχές

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    1
    Δεν διαφωνώ καθόλου για τα περί αμυντικής οδήγησης και για το πόσο πρέπει εμείς πρώτα να φροντίζουμε τον εαυτό μας. Υπάρχουν όμως και αντικειμενικοί παράγοντες όπως η ποιότητα των δρόμων η παιδεία όλων μας ακόμα και οι γνώσεις που απαιτούνται από κάποιον για να βγεί στον δρόμο να οδηγήσει (είτε χιλιάρι, είτε αυτοκίνητο) που επιδέχονται πολύ συζήτηση. Και όσο εμείς αρκούμαστε να συζητάμε ηλεκτρονικά τόσο θα μας αξίζει το ξύλο που τρώμε.
    Σας παραθέτω μία επισήμανση του γαμπρού του Άλκη που έχει δημοσιεύσει σε διάφορα forum:

    Ανήκω στο στενό συγγενικό περιβάλλον του Άλκη και δεν έχω απολύτως καμμία σχέση με το χώρο των μηχανών. Ο τρόπος που σκοτώθηκε με τάραξε πολύ, ιδιαίτερα όταν συνειδητοποίησ α πόσο κοινότυπος είναι. Γράφτηκα σε διάφορα σχετικά site μόνο και μόνο για να κοινοποίησω το που θα γίνει η κηδεία του (νεκροταφείο παπάγου 11 ωρα ,δευτέρα) για όσους θέλουν να έρθουν. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση το πόσα συναφή site υπάρχουν και πόσος κόσμος ασχολείται με τις μηχανές. Έχω να κάνω μια πρόταση. Να συνασπιστουν οι πολυάριθμες ομάδες και ενώσεις και σύλλογοι δημιουργώντας μια οργάνωση κοινής αποδοχής με αποκλειστικό αντικείμενο την προώθηση μέτρων οδικής ασφαλείας για τους δικυκλιστές και την άσκηση ουσιαστικής πίεσης προς αυτή την κατευθυνση. Αυτοί που οδηγουν δικυκλα είναι αρκετές χιλιάδες με τεράστια πολιτική δύναμη, και μπορούν να πετύχουν πολλά αν ενώσουν τις δυνάμεις τους. Τις αθλιες συνθήκες που επικρατουν τις ξέρετε καλύτερα από μένα. Πιστεύω πως μια τέτοια μαχητική δραστηριοποίηση που θα ξεπερνούσε τις γνωστές ελληνικές πολυδιασπάσεις θα είχε αποτέλεσμα. Θα αποτελούσε επισης και το καλύτερο μνημόσυνο για τον Άλκη. Μια τέτοια πρωτοβουλία θα μπορούσε ίσως να ξεκινήσει κατ' αρχην από τους διαχειριστές των σχετικών ιστοσελίδων και τους υπευθυνους των διαφόρων συλλόγων και να προσλάβει σταδικά μαζικότητα. Τι περιμένετε; Nα είστε ο επόμενος που θα σκοτωθεί από όχημα που παραβίασε Stop ή Κόκκινο; Αναδημοσιευστε αυτό το σχόλιο όπου θέλετε.
    Σύζυγος αδερφής Αλκη. (Τα στοιχεία μου στη διαθεση κάθε ενδιαφερόμενου για μια τέτοια προσπάθεια)


    Σας αναφέρω, μπορεί να το έχετε ακούσει, οτι όταν στην Γαλλία απαγορεύτηκε η κίνηση μηχανών ανάμεσα στα αμάξια βγήκαν χιλιάδες στον δρόμο καταλαμβάνοντας τον χώρο που θα έπιανε ένα αμάξι κινούμενο στο Παρίσι και γονάτισαν το σύμπαν μέχρι που αναιρέθηκε η σχετική διάταξη. Και στην Ελλάδα η διήθηση όπως λέγεται απαγορεύεται από τον νόμο.
    Αν δεν αφυπνιστούμε απλά θα χαθούμε.

  6. #21
    Ειναι τραγικο να φευγουν ανθρωποι με τετοιο τροπο.Οι λογοι τετοιων δυστυχηματων αλλα και γενικοτερα ατυχηματων που εμπλεκονται μηχανες ειναι πολλοι αλλα πιστευω οτι μεγαλη σημασια εχει οτι οι οδηγοι αυτοκινητων δεν εχουν γενικοτερη παιδεια οδηγικη αλλα και ιδεα για το πως μπορει να φρεναρει μια μηχανη και ο σχετικα μικρος ογκος της μηχανης σε σχεση με ενα μεγαλο δρομο.Ειναι συνηθισμενοι στο παταω το φρενο και το αυτοκινητο φρεναρει ευκολα με τοσα συστηματα ηλεκτρονικης βοηθειας.Το χω διαπιστωσει πολλες φορες που ενω σε βλεπουν πετιουνται ειτε γιατι δεν μπορουν να συσχετισουν την ταυχητητα που εχεις ειτε γιατι νομιζουν οτι πατας το φρενο και κοκαλωνει το μηχανακι.
    Σιγουρα παιζει ρολο και η στιγμιαια απροσεξια,αφηρημαδα αλλα ρε γμρ για να οδηγησεις πια πρεπει να χεις πτυχιο ψυχολογιας για να προβλεψεις τι σκεφτεται να κανει ο μπροστα, ο πισω ο πλαινος.
    Ενα τελευταιο, γτ ρε γμτ βλεπω ολο και πιο συχνα τους πιτσιρικαδες ενω κανουν μαλκις ποτε μα ποτε να μη ζηταν συγνωμη.Τις κανετε που τις κανετε γτ ειστε κ@υλωμενοι αλλα μη ψαχνεστε και για τσαμπουκαδες ρε.
    Σορυ για το σεντονι

    :smilea:

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2006, 13:42
  2. Οι γυναίκες είναι σαν τις θέσεις για παρκάρισμα.
    από GTZ750 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 10:14
  3. Σκοτωνόμαστε σαν τις μύγες
    από m1ke στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 17/01/2005, 13:17
  4. Είναι οι μηχανές σαν τις γυναίκες???
    από Wizard13 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2004, 10:29
  5. Παγωτό μεσ'το Χειμώνα
    από illuminatios στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 13:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF