Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: μποτακια: προστατευτικος εξοπλισμος ή μοδα;;

  1. #1
    StoopidMotorForAHead Το avatar του/της aakkuan
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    123

    μποτακια: προστατευτικος εξοπλισμος ή μοδα;;

    δεν ξερω αμα εχει ξαναυπαρξει συζητηση οσο εψαξα δεν βρηκα. πηγα σημερα να αγορασω μποτακια
    μηχανης με το σκεπτικο οτι οι μποτες που εχω ειναι too much για μεσα στην πολη. θεωρουσα οτι με τα μποτακια προφανως δεν εχεις προστασια στις καλαμιδες κτλ αλλα τουλαχιστον τον αστραγαλο σου και το πελμα με τα δαχτυλα θα το προστατεψεις.

    πηγα βρηκα καποια μποτακια και παρατηρησα οτι αλλα ειχανε σκληρες ενισχυσεις στους αστραγαλους και αλλα οχι. αρχισε η συζητηση απο κει και τελικα καταληξε ο υπαλληλος του μαγαζιου οτι μποτακια δεν παιρνεις για προστασια -εστω και μεσα στην πολη- αλλα για λογους μοδας επειδη γουσταρεις την ταδε εταιρεια αντε το πολυ πολυ για να μη χαλαει το κουντουπιε απ τον λεβιε ταχυτητων κτλ.

    μου πε "μη περιμενεις να σε προστατεψει το μποτακι ειδικα για αστραγαλο που με ρωτας" . εχω κολλησει με τον αστραγαλο γιατι εχω πεσει παλιοτερα με παπι και μου πλακωσε το ποδι και για καμια βδομαδα δεν μπορουσα να πατησω καλα.

    ποια ειναι η γνωμη σας;;; αξιζει να δωσω λεφτα για μηδαμινη στην ουσια προστασια;;

    και οποιος εχει υποψιν του μποτακι που να τον εχει προστατεψει οντως ας δωσει κανα λινκ.

  2. #2

    Re: μποτακια: προστατευτικος εξοπλισμος ή μοδα;;



    Τα καλα μποτακια παρεχουν αρκετη προστασια και το μετρο συγκρισης δεν ειναι οι μποτες αλλα ενα καθημερινο μποτακι σε πτωση. Τα καλα μποτακια βεβαια δεν ειναι και τοσο ευχαριστα το καλοκαιρι. Μην κοιτας διαφορα που βγαζουν οι μοτο-εταιρειες, οπως μποτακια- αθλητικα κτλ. Αυτα ειναι αχρηστα και οντως δεν προσφερουν τιποτα.


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  3. #3
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Εχει και σοβαρα μποτακια που προσφερουν πολυ καλη προστασια.

    βεβαια δεν ειναι "τρεντυ"


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Χωρίς τίτλο.jpg 
Προβολές:	1183 
Μέγεθος:	30,5 KB 
ID:	204377

  4. #4
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: μποτακια: προστατευτικος εξοπλισμος ή μοδα;;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
    αρχισε η συζητηση απο κει και τελικα καταληξε ο υπαλληλος του μαγαζιου οτι μποτακια δεν παιρνεις για προστασια -εστω και μεσα στην πολη- αλλα για λογους μοδας επειδη γουσταρεις την ταδε εταιρεια αντε το πολυ πολυ για να μη χαλαει το κουντουπιε απ τον λεβιε ταχυτητων κτλ.
    ωραιος ο πωλητης.... με New Balance θα κυκλοφορει κατα 98%
    Accipere quam facere praestat injuriam

  5. #5
    StoopidMotorForAHead Το avatar του/της aakkuan
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    123
    βρε τι μας νοιαζουν εμας τα τρεντυ... :rotflmao: :rotflmao:

    τα zero ειναι αυτα ε;; θα κοιταξω να τα δοκιμασω απλα αν εχεις υποψιν σου και κατι πιο οικονομικο...
    αυτα βλεπω εχουν 150 και...


    svx και μενα μου φανηκαν παραξενα αυτα που ελεγε δηλαδη να μην θελει να πουλησει... οποτε σκεφτηκα για να τα λεει αυτα μαλλον θα τα πιστευει κιολας...

  6. #6
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824

    Re: μποτακια: προστατευτικος εξοπλισμος ή μοδα;;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
    δεν ξερω αμα εχει ξαναυπαρξει συζητηση οσο εψαξα δεν βρηκα. πηγα σημερα να αγορασω μποτακια
    μηχανης με το σκεπτικο οτι οι μποτες που εχω ειναι too much για μεσα στην πολη. θεωρουσα οτι με τα μποτακια προφανως δεν εχεις προστασια στις καλαμιδες κτλ αλλα τουλαχιστον τον αστραγαλο σου και το πελμα με τα δαχτυλα θα το προστατεψεις.

    πηγα βρηκα καποια μποτακια και παρατηρησα οτι αλλα ειχανε σκληρες ενισχυσεις στους αστραγαλους και αλλα οχι. αρχισε η συζητηση απο κει και τελικα καταληξε ο υπαλληλος του μαγαζιου οτι μποτακια δεν παιρνεις για προστασια -εστω και μεσα στην πολη- αλλα για λογους μοδας επειδη γουσταρεις την ταδε εταιρεια αντε το πολυ πολυ για να μη χαλαει το κουντουπιε απ τον λεβιε ταχυτητων κτλ.

    μου πε "μη περιμενεις να σε προστατεψει το μποτακι ειδικα για αστραγαλο που με ρωτας" . εχω κολλησει με τον αστραγαλο γιατι εχω πεσει παλιοτερα με παπι και μου πλακωσε το ποδι και για καμια βδομαδα δεν μπορουσα να πατησω καλα.

    ποια ειναι η γνωμη σας;;; αξιζει να δωσω λεφτα για μηδαμινη στην ουσια προστασια;;

    και οποιος εχει υποψιν του μποτακι που να τον εχει προστατεψει οντως ας δωσει κανα λινκ.

    ναι μωρέ...βάλε μια σαγιοναρίτσα να είσαι ωραίος...

    ακόμη και χωρίς προστατευτικά, ένα μποτάκι που καλύπτει τον αστράγαλό σου και που κρατάει το πόδι σου σταθερό, κάνει πολύ καλή δουλειά στο να σου προστατεύει το πόδι, απ' ότι ένα χαμηλό παπούτσι., από τη ζέστη του μοτέρ τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού μέχρι και στην πτώση...Τις περισσότερες φορές στις πτώσεις, αν ο οδηγός φοράει παπούτσι χαμηλό (αθλητικό, πάνινο, παντοφλέ κλπ,κλπ) του φέυγουν τα παπούτσια και καταλήγει στην καλύτερη περίπτωση χωρίς νύχια, ενώ στη χειρότερη χωρίς δάχτυλα...



    δεν μπορώ να φανταστώ γιατί ο πωλητής σε άρχισε στις παπαριές...
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  7. #7
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
    τα zero ειναι αυτα ε;; θα κοιταξω να τα δοκιμασω απλα αν εχεις υποψιν σου και κατι πιο οικονομικο...
    αυτα βλεπω εχουν 150 και...
    Ναι τα x-zero

    Στειλε μου ενα πμ που είσαι και τι νουμερο φορας μπας και τη βγαλεις οικονομικα


  8. #8
    StoopidMotorForAHead Το avatar του/της aakkuan
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    123
    σου στειλα

  9. #9
    Μέλος Έξτρα Σπέσιαλ Το avatar του/της MitsosNaked
    Εγγραφή
    13/07/2007
    Μηνύματα
    318
    Εγώ πάντως τελευταία φορά που πήγα για να πάρω μποτάκια, είδα πως για λίγα χρήματα παραπάνω μπορούσα να πάρω μία πιό βολική μποτα με φουλ προστασίες, και συγκεκριμένα τις SIDI B-TWO(ανοίγουν με χρίτσ-χράτς και φερμουάρ). Περιττό να πώ ό,τι πλέον ενώ έχω τις Puma V2 1000 που είναι ΚΑΡΑΤΟΥΜΠΑΝΕΣ απο θέμα προστατευτικών(Για τις PUMA χρειάζομαι ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ενα δέυτερο άτομο να με βοηθησει να τις βγάλω-χωρίς πλάκα- αλλιώς θα παιδεύομαι κανα μισάωρο), 95% τις SIDI φοράω παντού. ΥΠΕΡΑΝΕΤΕΣ(Σάν παπούτσι), ΑΣΦΑΛΕΣΤΑΤΕΣ(Δοκιμασμένες σε χαΐσαιντ με πολλά) και πολύ λογική τιμή.
    ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΠΑΣΟ ΜΟΥ ΑΤΑΣΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΟΥ ΣΛΙΚ !!!!



    Wings for Life - Φιλανθρωπικός Οργανισμός με σκοπό την Θεραπεία Τραυμάτων στη Σπονδυλική Στήλη

    http://www.wingsforlife.com


  10. #10
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
    σου στειλα

  11. #11
    Ειλικρινά και χωρίς να θέλω να σχηματίσω εντυπώσεις, απορώ.
    Χειμώνα καλοκαίρι, πάνω στη μηχανή, καθημερινά, εντός και εκτός πόλης, φοράω μπότες.
    Φέτος, εναλλακτικά τώρα το καλοκαίρι, αγόρασα μποτάκια με full προστασίες στον αστράγαλο.
    Νιώθω τρομερή ανασφάλεια χωρίς αυτές.
    Διαβάζοντας και γνωρίζοντας μέσα από το φιλικό μου περιβάλλον, το αποτέλεσμα πτώσης ή σύγκρουσης χωρίς αυτές, μου έχουν γίνει απαραίτητες.
    Μόδα, είναι για τους ανεγκέφαλους νεόπλουτους, που πήραν 20000 ευρώ μοτοσικλέτα, με αποκλειστική χρήση ο καφές στη πλατεία.
    Για τους υπόλοιπους, συνειδητοποιημένους μοτοσικλετιστές, είναι μέσω προστασίας.

  12. #12
    Επειδη εψαχνα και εγω για μποτακια καθημερινα κ ειδα σχεδον οτι κυκλοφορει στην αγορα, δεν εμεινα ικανοποιημενος απο κανενα 100%. Για παραδειγμα οι sidi slash ηταν πολυ χαλαρες ψηλα, oi tcx οι airclima περα απο αστραγαλο μου φανηκαν παρα πολυ ευκαμπτες, τα dainese στυλ bogota, ηταν σαν να φοραω τα sparco τα μποτακια του καρτ..
    Μου εκανε τρομερη εντυπωση σε καποιες που ειχαν προστασια αστραγαλου μονο στην εσωτερικη πλευρα και οχι στην εξωτερικη.
    Κατεληξα στα revit air (για πολη), τα οποια συνολικα μου δωσανε την πιο δεμενη αισθηση κ στον στραγαλο αλλα και στους μεταρσιους.
    Για οποιον θεωρει οτι ειναι θεμα μοδας, θα του πω οτι ενα απλο ραγισμα 3ου κ 4ου μεταταρσιου θελει 3 βδομαδες ναρθηκα κ μετα το ποδι εξακολουθει να ειναι τουμπνο για κανα μηνα χωρις να εχεις δυναμη βεβαια να στηριξεις σε αυτο το μηχανακι...

  13. #13
    της γειτονιας σας Το avatar του/της BELZEBOYLIS
    Εγγραφή
    09/11/2005
    Μηνύματα
    872
    καλύτερα μποτάκια από πολιτικό παπούτσι! Αν δεν μπορείς να φοράς μπότες το καλοκαίρι στην Αθήνα ,φόρα μποτάκια !!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    SMX-1


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	894_big.jpg 
Προβολές:	1005 
Μέγεθος:	10,1 KB 
ID:	204408

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    η ακομα καλυτερα αν θες προστασια αστραγαλου

    SMX-2


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	alpinestars_smx2_nero.jpg 
Προβολές:	1005 
Μέγεθος:	41,0 KB 
ID:	204409

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προστατευτικός εξοπλισμός enduro
    από 7gibernau στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2012, 23:31
  2. Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2012, 22:04
  3. Ανάγκη ή μόδα ο εξοπλισμός?
    από nikonian στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2010, 14:41
  4. Προστατευτικός εξοπλισμός-Jacket
    από Kotsis23 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2009, 21:27
  5. προστατευτικος εξοπλισμος
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2006, 16:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF