Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 50

Θέμα: Προσοχή στον δημόσιο δρόμο.. το κάνουμε;

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    ....Σίγουρα θα περάσει κάποιος χαζεμένος κατα λάθος και στην Αγγλία, είναι όμως μια στο εκατομμύρο να συμβεί αυτό, ενω αν κάτσεις 10 λεπτά πχ Κηφησίας και Αλεξάνδρας θα μετρήσεις τουλάχιστον 50 να περνάνε με κόκκινο, μαζί και λεωφορεία, τρόλλευ κλπ.

    Οπως καταλαβαίνεις είναι αλλο το θέμα, μην το κουκουλώνουμε.
    Παντού ρε συ περνάνε με κόκκινα. Αλλά εκεί θα το φάς το πρόστιμο και θα τσούξει και κανείς δεν θα γκρινιάξει για φασίστες μπάτσους. Αν ξαμοληθούν στην -κάθε- Κηφισσίας και κάνουν την δουλειά τους, μετά ξαφνικά θα έχουμε την χούντα των μπάτσων..... Και νομίζω ότι και εδώ μέσα έχουμε διαβάσει για "τον κακό μπάτσο που με έγραψε" κλπ διαμάντια. Να στο κάνω και πιο απλό: Πόσοι από εδώ έχουν καλυμένες με διάφορους τρόπους τις πινακίδες?

    Καλώς η κακώς σχεδόν όλοι μας παρανομούμε. (Και μην πεταχτεί κανένας με SS και πει ότι δεν έχει πάει ποτέ πάνω απο 120) Και όσο παίζουμε όλοι μαζί αυτό το παιχνίδι πέρνουμε τα ρίσκα μας, σαν μεγάλα παιδία που είμαστε....

    Στο συγκεκριμένο ατύχημα διάβασα, νομίζω εδώ, κάποιες ανατριχιαστικές λεπτομέρειες που έδειχναν οτι πήγαινε με πολλά. Παρα πολλά. Λοιπόν μην κοροιδευόμαστε. Οσο δεν τον είδε ο λαλακας που πέρασε με κόκκινο, αλλο τόσο ένας που πάει με 200 ++++ μπορεί να μην έβλεπε το κόκκινο που είχε αυτός.... Τότε τι θα λέγαμε?

    Δεν νομίζω ότι πάει να κουκουλώσει η φίλη τίποτα. Αλλα πρέπει να είμαστε και λίγο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ. Σε κάποιο άλλο ατύχημα, που κανείς δεν ξέρει τι ακριβώς είχε γίνει αλλά πάλι κουτί έφταιγε που άλλαξε λουρίδα και καλά χωρίς φλας, εδώ μέσα είπαμε αρκετοί (αν όχι όλοι) ότι με τόσα που πήγαινε λογικό ήταν να συμβεί. Εδώ επειδή μιλάμε για κάποιον γνωστό και συμπαθή σε πολλούς (δεν τον ήξερα και μάλλον δεν έχω δει και φωτο του χωρίς κράνος) αλλάζουν τα μέτρα και τα σταθμά...

    Προσοχή εκεί έξω. Πολύ προσοχή.... Ολα τα άλλα κουβέντα να γίνετε....
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  2. #2
    [i]...

    Προσοχή εκεί έξω. Πολύ προσοχή.... Ολα τα άλλα κουβέντα να γίνετε.... [/B]


    Μπορείς να μου λύσεις την απορία που μου έχει καρφωθεί στο μυαλό από την ώρα που το έμαθα;
    Γιατί ο Άλκης Συνιώρης που φώναζε πάντα να μην τρέχει κανείς σε δημόσιο δρόμο έτρεχε(αν έτρεχε) με τόσα;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
    Μπορείς να μου λύσεις την απορία που μου έχει καρφωθεί στο μυαλό από την ώρα που το έμαθα;
    Γιατί ο Άλκης Συνιώρης που φώναζε πάντα να μην τρέχει κανείς σε δημόσιο δρόμο έτρεχε(αν έτρεχε) με τόσα;
    Εγώ να στην λύσω? Οχι, αλλά μπορώ να σου πω γιατί το κάνω εγώ τις ΣΠΑΝΙΕΣ φορές που το κάνω. Επίσης νομίζω ότι ξέρεις και εσύ, γιατί φαντάζομαι ότι όλοι από κάποια ηλικία και πάνω το κάνουμε για τους ίδιους λόγους. Ισως ασυναίσθητα ίσως με πλήρη συναίσθηση....
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
    Εγώ να στην λύσω? Οχι, αλλά μπορώ να σου πω γιατί το κάνω εγώ τις ΣΠΑΝΙΕΣ φορές που το κάνω. Επίσης νομίζω ότι ξέρεις και εσύ, γιατί φαντάζομαι ότι όλοι από κάποια ηλικία και πάνω το κάνουμε για τους ίδιους λόγους. Ισως ασυναίσθητα ίσως με πλήρη συναίσθηση....


    Το να μου τη λύσεις εσύ ρητορικό ήταν.
    Εγώ θα τρέξω μόνο όταν με γαργαλάει αυτό το ακατανόητο αυτοκαταστροφικό συναίσθημα που εμφανίζεται σπάνια πλέον.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Καποιος να τα διαχωρίσει, δεν είναι σωστό να γίνεται αυτή η συζήτηση σ αυτό το thread.
    Σωστός....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
    Το να μου τη λύσεις εσύ ρητορικό ήταν.
    Εγώ θα τρέξω μόνο όταν με γαργαλάει αυτό το ακατανόητο αυτοκαταστροφικό συναίσθημα που εμφανίζεται σπάνια πλέον.
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  6. #6
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    .

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
    Παντού ρε συ περνάνε με κόκκινα. Αλλά εκεί θα το φάς το πρόστιμο και θα τσούξει και κανείς δεν θα γκρινιάξει για φασίστες μπάτσους. Αν ξαμοληθούν στην -κάθε- Κηφισσίας και κάνουν την δουλειά τους, μετά ξαφνικά θα έχουμε την χούντα των μπάτσων..... Και νομίζω ότι και εδώ μέσα έχουμε διαβάσει για "τον κακό μπάτσο που με έγραψε" κλπ διαμάντια. Να στο κάνω και πιο απλό: Πόσοι από εδώ έχουν καλυμένες με διάφορους τρόπους τις πινακίδες?

    Καλώς η κακώς σχεδόν όλοι μας παρανομούμε. (Και μην πεταχτεί κανένας με SS και πει ότι δεν έχει πάει ποτέ πάνω απο 120) Και όσο παίζουμε όλοι μαζί αυτό το παιχνίδι πέρνουμε τα ρίσκα μας, σαν μεγάλα παιδία που είμαστε....

    Στο συγκεκριμένο ατύχημα διάβασα, νομίζω εδώ, κάποιες ανατριχιαστικές λεπτομέρειες που έδειχναν οτι πήγαινε με πολλά. Παρα πολλά. Λοιπόν μην κοροιδευόμαστε. Οσο δεν τον είδε ο λαλακας που πέρασε με κόκκινο, αλλο τόσο ένας που πάει με 200 ++++ μπορεί να μην έβλεπε το κόκκινο που είχε αυτός.... Τότε τι θα λέγαμε?

    Δεν νομίζω ότι πάει να κουκουλώσει η φίλη τίποτα. Αλλα πρέπει να είμαστε και λίγο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ. Σε κάποιο άλλο ατύχημα, που κανείς δεν ξέρει τι ακριβώς είχε γίνει αλλά πάλι κουτί έφταιγε που άλλαξε λουρίδα και καλά χωρίς φλας, εδώ μέσα είπαμε αρκετοί (αν όχι όλοι) ότι με τόσα που πήγαινε λογικό ήταν να συμβεί. Εδώ επειδή μιλάμε για κάποιον γνωστό και συμπαθή σε πολλούς (δεν τον ήξερα και μάλλον δεν έχω δει και φωτο του χωρίς κράνος) αλλάζουν τα μέτρα και τα σταθμά...

    Προσοχή εκεί έξω. Πολύ προσοχή.... Ολα τα άλλα κουβέντα να γίνετε....
    Ακριβως!
    Αν θες να ζησεις προσεχεις...κι ας νιωθεις κοροιδο που ¨καταπινεις¨την απροσεξια του αλλου...
    Αν θες να εισαι στο νοσοκομειο(στη καλυτερη) μεσα στους γυψους και να καταριεσαι τη ¨κακια στιγμη¨ που δε σε ειδε η γιαγια με το σκαραβαιο,ο μεθυσμενος/ο νυσταγμενος κλπ,υπαρχει κι αυτη η επιλογη!!!

    Εκτος αν θεωρεις πιο σημαντικο τον εγωισμο σου σ΄αυτη τη περιπτωση ομως πρεπει αμεσα να πουλησεις το hayabusa σου και να παρεις Hummer μπας και τη γλυτωσεις!!!

    Τα παραδειγματα ειναι απειρα και οι περιπτωσεις που μπορει να σου κατσουν ακομη περισσοτερες...

    Το τελευταιο που θα με ενδιαφερει ειναι αν αυτος που θα με σκοτωσει ¨φαει¨ ισοβια,6 μηνες, η αφεθει ελευθερος...

    Παιζεις τη μηχανη ¨στα δαχτυλα¨ την ιδια ωρα ομως παιζεις και το κεφαλι σου...γιατι δεν εισαι μονος σου στο δρομο...
    ...cause the place seems still alive...

  8. #8
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    πέστα ρε Δημήτρη...

    Το ζητούμενο είναι ενα... την ζωή μας δεν την αφήνουμε στα χέρια άλλων, στο οτι έχουμε προτεραιότητα, έχει κόκκινο αυτός, στις ικανότητες άλλου.

    Αν αυτό το έχουμε στην άκρη του μυαλού μας κάθε φορά που πιάνουμε τιμόνι (στρογγυλό ή μπάρα) τότε κατά 99% θα φτάσουμε σώοι στο σπίτι μας.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    πέστα ρε Δημήτρη...

    Το ζητούμενο είναι ενα... την ζωή μας δεν την αφήνουμε στα χέρια άλλων, στο οτι έχουμε προτεραιότητα, έχει κόκκινο αυτός, στις ικανότητες άλλου.

    Αν αυτό το έχουμε στην άκρη του μυαλού μας κάθε φορά που πιάνουμε τιμόνι (στρογγυλό ή μπάρα) τότε κατά 99% θα φτάσουμε σώοι στο σπίτι μας.

    Gandalf
    +656
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  10. #10
    οσο η θεωρηση ασφαλειας εγκειται στην προσωπικη εκτιμηση-αρα υποκειμενικη- του καθενος απο μας,σε συνδυασμο με τους ασταθμητους παραγοντες,ατυχηματα θα γινονται παντα...

    εγω προσωπικα,κοβω σε ολα τα πρασινα και ειναι κατι που με εχει σωσει απειρες φορες...

    επισης στα ανοιχτα κομματια δεν στριβω ποτε με πανω απο 200-220 γιατι θεωρω οτι δεν θα εχω τον χρονο να αντιδρασω σε οποιονδηποτε ασταθμητο παραγοντα...

    απο την αλλη,στα κλειστα παω οσο πιο γρηγορα μπορω αφηνοντας ενα 20% περιθωριο απο το δικο μου οριο και της εκαστοτε μηχανης που οδηγω και τα περιθωρια του εκαστοτε δρομου...

    εδω και 20 χρονια οι παραπανω θεωρησεις με εχουν γλιτωσει απο τον θανατο,απο σοβαρους τραυματισμους κι οσες φορες ειχα τροχαιο γλιτωσα με τα λιγοτερα...θεωρω επισης οτι μεσα στις ατυχιες μου υπηρξα και τυχερος...

    δυστυχως ομως δεν παυουν να ειναι προσωπικες εκτιμησεις με βαση την προσωπικη μου πειρα,τις προσωπικες μου ικανοτητες και την προσωπικη μου αντιληψη αναφορικα με τους τυχοντες ασταθμητους παραγοντες που μπορει να προκυψουν...

    καθε αλλο παρα αντικειμενικες ειναι λοιπον...

    ευχομαι να συνεχισω στο ιδιο μοτιβο και να εξακολουθησω να ειμαι και τυχερος...

    περαν αυτων ομως,εχω πληρη επιγνωση του οτι ειμαι εκτεθιμενος,χωρις δυο τονους λαμαρινα γυρω μου κι εχω στον νου μου οτι αυτο μπορει να αποβει ακομη και μοιραιο υπο συνθηκες...

    το μονο που μπορω εγω να δωσω ως συμβουλη ειναι το εξης...

    προσπαθηστε να εκτιμησετε οσο το δυνατον πιο αντικειμενικα τις ικανοτητες σας,τις δυνατοτητες του οχηματος που οδηγειτε,τις συνθηκες κυκλοφοριας και ακουτε τους τεκμηριωμενα εμπειροτερους σας...

    αυτο που σκοτωνει ειναι ο εγωισμος...οσοι απο σας μπορειτε να τον κανετε στην ακρη και να κρινετε εαυτον,ανεξαρτητως αυτου, θα ειστε ασφαλεις...

    ασφαλεις στον βαθμο που μπορειτε να συνειδητοποιησετε οτι ειστε εκτεθιμενοι κι οτι ακομη κι αν τα κανετε ολα σωστα ,παντα θα υπαρξει η πιθανοτητα να δειτε τα ραδικια αναποδα...

    αυτα τα ολιγα απο μενα...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
    Ακριβως!
    Αν θες να ζησεις προσεχεις...κι ας νιωθεις κοροιδο που ¨καταπινεις¨την απροσεξια του αλλου...
    Αν θες να εισαι στο νοσοκομειο(στη καλυτερη) μεσα στους γυψους και να καταριεσαι τη ¨κακια στιγμη¨ που δε σε ειδε η γιαγια με το σκαραβαιο,ο μεθυσμενος/ο νυσταγμενος κλπ,υπαρχει κι αυτη η επιλογη!!!

    Εκτος αν θεωρεις πιο σημαντικο τον εγωισμο σου σ΄αυτη τη περιπτωση ομως πρεπει αμεσα να πουλησεις το hayabusa σου και να παρεις Hummer μπας και τη γλυτωσεις!!!

    Τα παραδειγματα ειναι απειρα και οι περιπτωσεις που μπορει να σου κατσουν ακομη περισσοτερες...

    Το τελευταιο που θα με ενδιαφερει ειναι αν αυτος που θα με σκοτωσει ¨φαει¨ ισοβια,6 μηνες, η αφεθει ελευθερος...

    Παιζεις τη μηχανη ¨στα δαχτυλα¨ την ιδια ωρα ομως παιζεις και το κεφαλι σου...γιατι δεν εισαι μονος σου στο δρομο...
    Καλώς ή κακώς έτσι όπως τα λες είναι.

    Κάθε στιγμή πάνω στη μηχανή είναι πόλεμος. Πόσο μάλλον μέσα στην κίνηση ή σε δρόμο που δεν έχει κίνηση...σαν να λέμε η ησυχία πρίν τη μπόρα...τόσο απλά...απλώς σκέφτομαι όταν τόσο έμπειροι οδηγοί αναβάτες που ξέρουν να καβαλάνε έχουν τέτοια δυστυχήματα...τι να με περιμένει εμένανε στο πράσινο και σε κάθε πράσινο...

    Ακόμη και στον άδειο, ίσιο δρόμο τα μάτια και οι αισθήσεις πάνω στην μηχανή πάντα στο μέγιστο...ποτέ εφησυχασμός...ποτέ...για μένα το κάνω άλλωστε...για κανεναν άλλον. Ακόμη κι η οικογένεια εκείνη τη στιγμή δεν πρέπει να μου χαλάει την αυτοσυγκέντρωση...

    Αυτά πιστεύω και προσπαθώ κάθε μέρα να τα εφαρμόζω...απλώς τρέμω στην στιγμή που δεν θα είμαι στο 100% όταν ο άλλος θα περάσει με κόκκινο και δεν θα τον έχω προβλέψει σε ποιό σημείο θα μου πεταχτεί...άδικα έφυγε ένας τόσο έμπειρος αναβάτης...τέσπα...
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    πέστα ρε Δημήτρη...

    Το ζητούμενο είναι ενα... την ζωή μας δεν την αφήνουμε στα χέρια άλλων, στο οτι έχουμε προτεραιότητα, έχει κόκκινο αυτός, στις ικανότητες άλλου.

    Αν αυτό το έχουμε στην άκρη του μυαλού μας κάθε φορά που πιάνουμε τιμόνι (στρογγυλό ή μπάρα) τότε κατά 99% θα φτάσουμε σώοι στο σπίτι μας.

    Gandalf
    Kι όμως οτι και να κάνεις, ότι και να προβλέψεις, εφ όσον κυκλοφορείς και ειδικά με μοτοσυκλέτα η ζωή σου είναι ΚΑΙ στα χέρια των άλλων.

    Δεν βλέπω όμως να βελτιώνεται η κατάσταση όσο περνανε τα χρόνια...

    Οι Ελληνες εξακολουθούν να περνανε με κόκκινο αβέρτα, να κυκλοφορούν χωρίς κράνος, και φυσικά εχουμε πάντα το ρεκόρ ατυχημάτων και θανάτων όλης της Ευρώπης.

    Προσωπικά εγω αν μπορούσα θα έβαζα πρόστιμο 1000 Ευρω πληρωτέο στον μπάτσο με απόδειξη επι τόπου, και αφαίρεση διπλώματος για 1 χρόνο, μετα θα εβαζα τροχονόμους σε ολες τις πόλεις να κόβουν 1000ρικα. Οποιος δεν εχει 1000ρικο πάνω του, κατάσχεση οχήματος και να τα πληρώσει 2πλά.
    Να δείς για πότε θα το κόβανε το κόκκινο οι Ελληναράδες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    Να προσθέσω εδώ και το :
    Δύο είναι τα είδη των μοτοσυκλετιστών.
    Αυτοί που έχουν πέσει και αυτοί που θα πέσουν.

    εγκράτεια και σύνεση όσο γίνεται στους δημόσιους δρόμους.
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    επισης στα ανοιχτα κομματια δεν στριβω ποτε με πανω απο 200-220 γιατι θεωρω οτι δεν θα εχω τον χρονο να αντιδρασω σε οποιονδηποτε ασταθμητο παραγοντα...
    Εσυ τωρα μηπως μας κανεις πλακα??


    Εχω περασει με κοκκινο στεγνα σε στενακι επειδη μπροστα απο το φαναρι ειχε δεντρο και δεν το ειδα.
    Αλλο το λαθος που μπορει να συμβει κι αλλο να περνας το φαναρι με το σκεπτικο "προλαβαινω...προλαβαινω..." Εδω ειμαστε απαραδεκτοι.

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
    Εσυ τωρα μηπως μας κανεις πλακα??
    αν θεωρησεις οτι με τα "ανοιχτα" που λεω εννοω στενακια της πολης ,ναι πλακα κανω...αν θεωρησεις οτι εννοω τα κομματια της εθνικης-αττικης οδου που στριβεις ανετα με 300 κι εχεις 200-300 μετρα ορατοτητα, τοτε οχι δεν κανω...
    frankly my dear, i dont give a damn...

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ
    από zephyr1 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2006, 11:43
  2. MotoGP σε δημοσιο δρομο.
    από 620 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2006, 10:18
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 20:43
  4. προσοχή στον γορίίίίίίλαα
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2005, 14:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF