Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Τηλεειδοποίηση Συναγερμού!

  1. #1
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Τηλεειδοποίηση Συναγερμού!

    Πολλά έχουν ειπωθεί κατά καιρούς για αυτό το θέμα, κι επειδή πολλοί με ρώτησαν μέσω ΠΜ σχετικά με αυτό που έχω βάλει, παραθέτω εδώ κάποιες πληροφορίες.

    Να αρχίσουμε γενικά από τον συναγερμό ο οποίος πρέπει οπωσδήποτε να προϋπάρχει της τηλεειδοποίησης.
    Οι συναγερμοί που κυκλοφορούν στο εμπόριο είναι πολλοί και διάφοροι για όλες τις «τσέπες» και όλα τα γούστα.
    Υπάρχουν συναγερμοί απλοί έως πολύπλοκοι, συναγερμοί σκέτοι, και συναγερμοί με ενσωματωμένη την τηλεειδοποίηση.
    Τι εννοούμε όταν λέμε τηλεειδοποίηση?

    ΓΕΝΙΚΑ:
    1ο Απλή με ένα μπίπερ που ενεργοποιείται με τον συναγερμό και το σήμα που δίνει ο πομπός του επάνω απ' την μηχανή;

    η 2ο Τηλεειδοποίηση με τεχνολογία κινητού τηλεφώνου που σου στέλνει μήνυμα SMS στο κινητό και τις συντεταγμένες GPS για το που βρίσκεται τώρα η μηχανή;

    Τι απ' τα δύο;
    Το δεύτερο σύστημα είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ.

    Όσο για το πρώτο υπάρχει για όλα τα «βαλάντια».

    Πως λειτουργεί η 1η περίπτωση.
    Είναι ένα σύστημα που δουλεύει σε συνάρτηση με τον συναγερμό. πχ όταν χτυπήσει ο συναγερμός ενεργοποιεί ένα σύστημα εκπομπής σήματος σε κάποια συχνότητα το οποίο σήμα λαμβάνεται από έναν δέκτη που έχουμε στην τσέπη μας, στην τσάντα μας, η όπου τον έχουμε αφήσει «ενεργοποιημένο».
    Αποτελείται από δυο μονάδες, τον πομπό(που βρίσκεται στην μηχανή) και τον δέκτη(που βρίσκεται πάντα με τον ιδιοκτήτη). Ο πομπός είναι συνδεδεμένος στον συναγερμό και ο δέκτης πουθενά, απλώς στην τσέπη.

    Πολλοί νέοι κάτοχοι μιας μηχανής- συνήθως- ανακαλύπτουν εκ των υστέρων ότι ο συναγερμός που έβαλαν δεν έχει τηλεειδοποίηση διότι δεν προέβλεψαν πάνω στην βιασύνη τους να πάρουν την μηχανή να κάνουν και μια καλή σχετική έρευνα αγοράς για αυτό το θέμα.
    Όσοι στάθηκαν τυχεροί και το ήξεραν επειδή «κάποιος» άλλος τους άνοιξε τα μάτια είναι καλυμμένοι γύρω απ' αυτό το θέμα.
    Να πούμε «υποθετικά» ότι κάποιος έχει συναγερμό και ξαφνικά ανακάλυψε ότι υπάρχει κι αυτό το «μαγικό» σύστημα που λέγεται τηλεειδοποίηση.
    Η τηλεειδοποίηση είναι μια ξεχωριστή μονάδα από τον συναγερμό και δεν είναι απαραίτητο για να την βάλεις, να πρέπει να αλλάξεις συναγερμό.
    Οι καλοί συναγερμοί πωλούνται σκέτοι.
    Κι όχι σαν να λέμε...βιντεοτηλεόρασοDVDμίξεροκαφετιέροτοστιέρα.
    Δηλαδή άμα σου καεί το βίντεο δεν τρως ούτε τοστ ούτε πίνεις καφέ ας πούμε.
    Είναι προτιμότερο η τηλεειδοποίηση να είναι ανεξάρτητη και όχι ενσωματωμένη με τον συναγερμό, για τον πολύ απλό λόγο, ότι αν πάθει κάτι, η χρειαστεί ρυθμίσεις - που είναι πιθανό- γιατί μιλάμε
    για πομπό και δέκτη, συχνότητες εκπομπής και λήψης, πηνία, πυκνωτές και κεραίες - τουλάχιστον έχεις τον συναγερμό σε λειτουργία.


    Κάτι σημαντικό που δεν θα σας το πει αυτός που θα εγκαταστήσει την τηλεειδοποίηση, εκτός αν είναι πολύ κολλητός σας, η του αρέσει αυτό που κάνει, είναι:
    Η τηλεειδοποίηση ναι μεν σωστά συνήθως συνδέεται στα φλας για να σε ειδοποιεί με ένα χαρούμενο τραγουδάκι ότι στην κλέβουν, αλλά το πρόβλημα με τα φλας είναι ότι όταν ανάβουν και σβήνουν δέχονται τάση διακοπτόμενη. Αυτό σημαίνει ότι με την ίδια συχνότητα- δηλ, ανάβει, δεν ανάβει - δέχεται και ο πομπός της τηλεειδοποίησης για να εκπέμψει και να μην εκπέμψει το σήμα του προς τον δέκτη που έχουμε στην τσέπη μας. Σ' αυτό υπάρχει ένα πρόβλημα που δεν φαίνεται αλλά λύνεται.
    Αν έχετε ασχοληθεί ποτέ με πομπούς και δέκτες θα ξέρετε ότι ένας πομπός για να αποδώσει την μέγιστη ισχύ του, που αυτό έχει να κάνει με την εμβέλεια του, δηλ πόσο μακριά φτάνει το σήμα του.
    Αυτό σημαίνει ότι, η τηλεειδοποίηση δεν προλαβαίνει να εκπέμψει στην μέγιστη ισχύ της από το διακοπτόμενο ρεύμα του ενός δευτερολέπτου που παίρνει από τα φλας με αποτέλεσμα να δουλεύει μεν άψογα όταν βρίσκεστε κοντά και κάνετε τεστ, επίδειξη, αλλά αν είστε μακριά η μένετε όπως εγώ για παράδειγμα στον 6ο όροφο, η τηλεειδοποίηση δεν πρόκειται να κτυπήσει ποτέ όση ώρα κι αν βαράει ο συναγερμός. Και πιστέψτε με έκανα αρκετές φορές την διαδρομή γκαράζ-6ος όροφος μέχρι να βρω την λύση.
    Η λύση σ' αυτό είναι να δώσουμε τάση(ρεύμα) στον πομπό της τηλεειδοποίησης από την γραμμή που πάει πρώτα στο ρελέ των φλας. Το ρελέ των φλας δέχεται τάση συνέχεια κι όχι διακεκομμένα. Την διακοπή και το άναμμα τα κάνει το ρελέ. Άρα λοιπόν κι ο πομπός θα δεχτεί συνεχόμενο ρεύμα, άρα θα εκπέμψει την μέγιστη ισχύ του, άρα θα είστε πιο ήσυχοι. (εμένα μου λες??).

    ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ
    Όπως με τον συναγερμό έτσι και μ' αυτό το «μαραφέτι» την τηλεειδοποίηση πρέπει η τοποθέτηση να μην φαίνεται. Σ΄ αυτό χρειάζεται λίγη φαντασία μια και ξανά λεω ότι μιλάμε για πομπούς και κεραίες που πρέπει να μην φαίνονται και παράλληλα να είναι σε σημείο που να μην εμποδίζει την «άνετη» εκπομπή τους.
    Η εγκατάσταση είναι πολύ εύκολη αρκεί να ακολουθήσετε πιστά τις οδηγίες του κατασκευαστή.
    Μεγάλη προσοχή στα καλώδια που «περισσεύουν». Μην κόψετε κανένα επειδή «έφτασε» μέχρι εκεί που θέλατε και περισσεύει, ειδικά το καλώδιο της κεραίας. Αν το κοντύνετε η το μακρύνετε αλλάζετε την πυκνότητα της, αλλάζει η συχνότητα εκπομπής και κατά συνέπεια δεν δουλεύει σωστά ο πομπός σε μεγάλες αποστάσεις.

    Να μην μπω τώρα στην διαδικασία να γράφω μάρκα κάνοντας διαφήμιση.(όποιος θέλει να μου στείλει ΠΜ).
    Αρκεί να πω ότι το σύστημα δουλεύει άψογα, το μπίπερ λειτουργεί με 2 μικρές μπαταρίες όταν το κουβαλάω μαζί η όταν είναι στο σπίτι συνδέεται με ένα τροφοδοτικό- φορτιστή για να μη μου καίει μπαταρίες όλη νύχτα.
    Μέσες άκρες τα περισσότερα μοντέλα την ίδια δουλειά κάνουν.
    Όσο για τα μπίπερ που υπάρχουν με δόνηση σας συνιστώ να ΜΗΝ πάρετε, δεν είναι απαραίτητο κι άλλωστε «γονατίζει» γρήγορα την μπαταρία.
    Και κάτι πρόσθετο.
    Δεν είναι απαραίτητο να διαλέξετε τηλεειδοποίηση με τηλεκοντρόλ, έτσι κι αλλιώς μπαίνει σε λειτουργία μόνη της όταν ενεργοποιηθεί η όταν βαρέσει ο συναγερμός. Δηλ δεν είναι μόνιμα στο ρεύμα όπως ο συναγερμός αλλά ενεργοποιείται από αυτόν όταν χτυπήσει.
    Σχετικά με το πρώτο σύστημα ξαναγράφω, η λειτουργία του είναι ως εξής:
    Αφήνεις την μηχανή με συναγερμό, κι ας πούμε ότι την κουνάει κάποιος και χτυπάει.
    Τότε παίρνει μπροστά κι ο πομπός της τηλεειδοποίησης, εκπέμπει με την κεραία του ένα σήμα προς τον δέκτη (μπίπερ)που έχεις επάνω σου, ακούς ένα χαρούμενο τραγουδάκι και ξέρεις ότι ...σου την κλέβουν ας πούμε(φτού!!!).
    Κάποια άλλα μοντέλα έχουν κι άλλες δυνατότητες. Ας πούμε ότι έχεις πάει για «πιπί» και δεν κουβαλάς το μπίπερ για μη πέσει στη λεκάνη, μη γελάτε έχει γίνει, τότε αυτό κτυπά για 20-30 δευτερόλεπτα και σταματάει αλλά δεν το άκουσες. Όμως έχει ενεργοποιηθεί η υπενθύμιση και μετά από την πρώτη φορά κτυπά κάθε 30 δεύτερα για να σου πει ας πούμε ότι την ώρα που έκανες «πιπί» σου πείραξε κάποιος την μηχανή. Αν δεν το κάνεις RESET αυτό θα βαράει συνέχεια κάθε ένα λεπτό το " μπιπ" της υπενθύμισης.

    Τα παραπάνω είναι η απλή εκδοχή για κάποια μοντέλα. (αυτό το σύστημα δεν έχει να κάνει με το SMS στο κινητό).
    Τώρα όσον αφορά το «ακριβό» σύστημα είχα αρχίσει μια μικρή έρευνα αγοράς και τα σχετικά για τα χαρακτηριστικά τους, αλλά όταν είδα τις τιμές άλλαξα πορεία και βολεύτηκα αρκετά με αυτό που έβαλα.
    Σε γενικές γραμμές η τηλεειδοποίηση είναι ένα πολύ χρήσιμο αξεσουάρ του συναγερμού,
    Αλλά να ευχόμαστε όλοι......αχρείαστο να είναι.
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  2. #2
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Re: Τηλεειδοποίηση Συναγερμού!

    Λοιπόν, μια και είμαι στα όρια να τα παρατήσω όλα και να αρχίσω να πουλάω συναγερμούς και τηλεειδοποιήσεις μετά από τόσα ΠΜ, ας βάλω κάποιες επιπλέον πληροφορίες, ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ “STICK IT” να φαίνεται.

    Μερικές χρήσιμες πληροφορίες για την τηλεειδοποίηση.

    Υπάρχουν πολλά είδη συναγερμών, έτσι υπάρχουν και πολλά είδη τηλεειδοποίησης με διάφορες τιμές και ποιότητες.
    Υπάρχουν επίσης δυο επιλογές που έχει κάποιος όταν θέλει να συνδυάσει την πρόληψη κλοπής βάζοντας ένα συναγερμό με τηλεειδοποίηση.
    Η μια επιλογή είναι να βάλει έναν συναγερμό που έχει ενσωματωμένη την τηλεειδοποίηση και μπαίνει αυτούσιο το σύστημα στην μηχανή.
    Εγώ προτιμώ την ξεχωριστή τηλεειδοποίηση, και οι παρακάτω πληροφορίες αφορούν αυτό το είδος.

    Η τηλεειδοποίηση αποτελείται από δυο μέρη, το ένα είναι ο δέκτης (μπίπερ) που κουβαλάμε μαζί μας και δουλεύει με μπαταρίες.
    Το άλλο είναι ο πομπός που βρίσκεται κάπου επάνω στην μηχανή και παίρνει ρεύμα από την μπαταρία της μηχανής εφόσον μπει σε λειτουργία ο συναγερμός.
    Κι όταν λέμε λειτουργία δεν εννοούμε τον «οπλισμό» του συναγερμού αλλά όταν αυτός ειδοποιήσει.

    Η τηλεειδοποίηση δεν έχει καμιά κατανάλωση ρεύματος όσο είναι standby με τον συναγερμό οπλισμένο γιατί πολύ απλά ΔΕΝ δουλεύει μόνιμα.
    Η τηλεειδοποίηση υπάρχει για να δουλεύει ΜΟΝΟ και εφόσον κτυπήσει ο συναγερμός, και για όση ώρα κτυπάει αυτός τροφοδοτείται ο πομπός της και ενεργοποιεί το μπίπερ.

    Δεν είναι απαραίτητο η τηλεειδοποίηση να έχει τηλεκοντρόλ, ίσως περιττό θα έλεγα.
    Τηλεκοντρόλ έχει ο συναγερμός και αρκεί.
    Βρείτε μου ένα λόγο που πρέπει να έχει και το συζητάμε.

    Όπως και με τους συναγερμούς έτσι και με τις τηλεειδοποιήσεις υπάρχουν πολλές διαφορετικές μάρκες και ποιότητες. Αν κάποιος θέλει να πάρει ένα τέτοιο σύστημα το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να ρωτήσει αυτούς που έχουν βάλει ήδη και έχουν μια ολοκληρωμένη εικόνα.

    Όταν πάει κάποιος και ζητά τηλεειδοποίηση για τον συναγερμό του η πιο συνηθισμένη απάντηση που παίρνει από τον πωλητή είναι: «τι μάρκα είναι ο συναγερμός?» ΛΑΘΟΣ!
    Αυτό δεν έχει να κάνει με καμιά μάρκα, απλά θέλουν να πουλήσουν «σετάκια».
    Όλοι οι συναγερμοί ανεξαρτήτου μάρκας και μοντέλου δέχονται μεμονωμένες τηλεειδοποιήσεις όποια ώρα και στιγμή το αποφασίσει κάποιος χωρίς μάλιστα να χρειάζεται να κάνει καμιά μετατροπή στον ήδη εγκατεστημένο συναγερμό!

    Αυτά τα ολίγα.
    Όταν κι αν προκύψει κάτι άλλο το ξαναβάζω.
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  3. #3
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284
    Πολύ καλό -

    Να ενημερώσω μόνο, ότι μπορεί να μπει και led πάνω στο μπίπερ, ώστε να υπάρχει και οπτικό σήμα.

    Εκτιμάται δεόντως σε χώρους με θόρυβο (καφετέρια, μπαρ κλπ), όταν έχουμε το μπίπερ μπροστά μας.
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

  4. #4

    Re: Re: Τηλεειδοποίηση Συναγερμού!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot

    Δεν είναι απαραίτητο η τηλεειδοποίηση να έχει τηλεκοντρόλ, ίσως περιττό θα έλεγα.
    Τηλεκοντρόλ έχει ο συναγερμός και αρκεί.
    Βρείτε μου ένα λόγο που πρέπει να έχει και το συζητάμε.

    [/B]
    Μπράβο πολύ καλή δουλειά, thanks.

    Δεν είμαι σίγουρος ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα, αλλά το τηλεκοντρόλ της τηλεειδοποίησης δεν κάνει τίποτα στην τηλεειδοποίησης, απλά ενεργοποιεί/απενεργοποιεί τον δέκτη, για να μην καταναλώνει μπαταρία ψάχνοντας σήμα, οπότε πιστεύω ότι δεν είναι περιττό. Μπορεί να κάνω και λάθος.

  5. #5
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Re: Re: Re: Τηλεειδοποίηση Συναγερμού!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από psaxioti
    Μπράβο πολύ καλή δουλειά, thanks.

    Δεν είμαι σίγουρος ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα, αλλά το τηλεκοντρόλ της τηλεειδοποίησης δεν κάνει τίποτα στην τηλεειδοποίησης, απλά ενεργοποιεί/απενεργοποιεί τον δέκτη, για να μην καταναλώνει μπαταρία ψάχνοντας σήμα, οπότε πιστεύω ότι δεν είναι περιττό. Μπορεί να κάνω και λάθος.
    Για σκέψου το λίγο.
    Θες δηλαδή να έχεις στην μια τσέπη ένα τηλεκοντρόλ για να ανοιγοκλείνεις το μπιπερ που θα έχεις στην άλλη τσέπη?
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  6. #6
    ΟΚ, προφανώς εννοούσαμε διαφορετικά πράγματα. Εγώ απλώς είπα ότι το μπιπερ (σε αυτό αναφερόμουν ως τηλεκοντρόλ) πρέπει να έχει διακόπτη/κουμπί ON/OFF για να μην τρώει τις μπαταρίες του.

    Θες να πεις ότι υπάρχουν τηλεειδοποιήσεις που εκτός από το μπιπερ σου δίνουν και ξεχωριστό τηλεκοντρόλ για εννεργοποίησή της; εγώ με το τηλεκοντρόλ του συναγερμού και το μπιπερ και θεωρώ ότι κουβαλάω πολλά.

  7. #7
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333
    Αρχικά δημιουργήθηκε από psaxioti
    ΟΚ, προφανώς εννοούσαμε διαφορετικά πράγματα. Εγώ απλώς είπα ότι το μπιπερ (σε αυτό αναφερόμουν ως τηλεκοντρόλ) πρέπει να έχει διακόπτη/κουμπί ON/OFF για να μην τρώει τις μπαταρίες του.
    Ναι, και βέβαια έχει on-of διακόπτη το μπίπερ επάνω. Όπως και reset κ.ά. ανάλολογα το μοντέλο.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από psaxioti
    Θες να πεις ότι υπάρχουν τηλεειδοποιήσεις που εκτός από το μπιπερ σου δίνουν και ξεχωριστό τηλεκοντρόλ για εννεργοποίησή της; εγώ με το τηλεκοντρόλ του συναγερμού και το μπιπερ και θεωρώ ότι κουβαλάω πολλά.
    Απλά οι ενσωματομένες με τον συναγερμό τηλεειδοποιήσεις είπα ότι έχουν ένα και μόνο τηλεκοντρόλ το οποίο ενεργοποιεί-απενεργοποιεί και τα δύο όποτε και όποιο απ' τα δυο επιλέξεις.
    Αλλά αυτό δεν είναι κανόνας, κάθε μοντέλο και κάθε κατασκευαστής κάνει ότι νομίζει για να φτιάξει ένα μοντέλο που θα είναι εμπορικό και "πιασάρικο".
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  8. #8
    minimoto..the real action Το avatar του/της warm up
    Εγγραφή
    23/11/2003
    Μηνύματα
    287
    Αγαπητοί φίλοι γειά σας..

    Παρακολούθησα τα γραφόμενα σας και συμφωνώ στα περισσότερα.

    Επιτρέψτε μου να συμπληρώσω και εγώ μερικά πραγματάκια …μας και είμαι της δουλειάς.

    Οι τηλεειδοποιήσεις είναι ότι πιο χρήσιμο στο χώρο των αντικλεπτικών – συναγερμών. Ο λόγος είναι ότι σε ‘’κρατάνε’’ σε επαφή με την μηχανή και μπορείς να ενημερώνεσαι άμεσα με αποτέλεσμα να επεμβαίνεις και άμεσα. Όλοι ξέρουμε πόσο σημαντικά είναι ακόμα και τα λίγα δευτερόλεπτα καθυστέρησης στην ενημέρωση μας. Δυστυχώς με τις σειρήνες δεν ακούγονται πάντα …. άσε που και όσοι την ακούνε δεν δίνουν και πολλή σημασία.

    ΟΙ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΙ ΧΤΥΠΑΝΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΤΟΥΣ.

    Τηλεειδοποιήσεις υπάρχουν αρκετές στην Ελληνική αγορά, άλλες αυτόνομες και άλλες ενσωματωμένες με τον συναγερμό.

    Ο φίλος powerphot έκανε σωστή περιγραφή των κατηγοριών αυτών.
    Η δική μου προτίμηση είναι λίγο διαφορετική.
    Προτιμώ τις ενσωματωμένες τηλεειδοποιήσεις από τις αυτοδύναμες για τους εξής λόγους.

    Οι αυτόνομες – ανεξάρτητες τηλεειδοποιήσεις είναι συνήθως παλιάς και συμβατικής τεχνολογίας με περιορισμένη απόδοση στην εμβέλεια τους.
    Αποτελούνται από πομπό κεραία και δέκτη που απαιτούν και αυτά τον χώρο τους στην μοτοσυκλέτα μόνο που οί διαθέσιμοι χώροι των σύγχρονων μοτοσυκλετών δεν είναι πλέον αρκετοί.
    Καταναλώνουν τρπλάσια ποσότητα ρεύματος με αποτέλεσμα να τρώνε μπαταρίες για πλάκα.
    Αν σκεφτούμε ότι πρέπει να θυμόμαστε (που δεν θυμόμαστε) να κλείνουμε το δέκτη κάθε φορά που ανεβαίνουμε στην μηχανή και να τον ανοίγουμε όταν κατεβαίνουμε (που και παλι δεν το θυμόμαστε) καταλαβαίνετε ότι ή θα ξεχνάμε τον δέκτη αναμμένο και θα τρώει μπαταρίες ή θα τον ξεχνάμε κλειστό και θα μας τρώνε την μηχανή και εμείς θα έχουμε μεσάνυχτα μετά βαθειάς ομίχλης.

    Οι ενσωματωμένες τηλεειδοποιήσεις με τους συναγερμούς είναι συνήθως νέας τεχνολογίας με μικρές καταναλώσεις και δεκαπλάσιας εμβέλειας.
    Είναι ενσωματωμένες στο remote control του συναγερμου το οποίο διαθέτει και οθόνη για λεπτομερή αναφορά της αιτίας του συναγερμού ( κραδασμός-εκίνηση κινητήρα-πτώση τάσης κλπ.)
    Τώρα για τον φόβο του αν χαλάσει η τηλεειδοποίηση ή ο συναγερμός και θα πρέπει να αποχωριστείτε και τα δύο δεν λέω…αυτό ισχύει …αλλά ξέρω παρα πολύ καλά ότι τουλάχιστον μια εταιρία στην Ελλάδα δεν σε αφήνει ακάλυπτο ούτε για μία μέρα, απλά στα πλαίσια της εγγύησης της σου τον αντικαθιστά άμεσα και χωρίς πολλές διαδικασίες.

    Δεν αναφέρω το όνομα της εταιρίας για να μην κάνω διαφήμιση.



    Τα παραπάνω μπορώ να σας τα εγγυηθώ αφού τα έχω ζήσει μέσα από την δουλειά μου εδώ και 17 χρόνια.

    Save the Earth
    Is the Only Planet
    With Motorcycles.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ferarribaby.jpg 
Προβολές:	1395 
Μέγεθος:	24,1 KB 
ID:	75064
    ********* http://www.warmup.gr
    *********

  9. #9

    Re: Τηλεειδοποίηση Συναγερμού!

    [i]

    ......η 2ο Τηλεειδοποίηση με τεχνολογία κινητού τηλεφώνου που σου στέλνει μήνυμα SMS στο κινητό και τις συντεταγμένες GPS για το που βρίσκεται τώρα η μηχανή;

    Τι απ' τα δύο;
    Το δεύτερο σύστημα είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ.....

    [/B]
    Πανακριβο; ΣΙΓΟΥΡΑ; Για δείτε και εδώ.... http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=34487 Ισως το βρειτε ενδιαφερον....
    Νίκος
    Open Horizons

  10. #10
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Re: Re: Τηλεειδοποίηση Συναγερμού!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    Πανακριβο; ΣΙΓΟΥΡΑ; Για δείτε και εδώ.... http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=34487 Ισως το βρειτε ενδιαφερον....
    Πολύ ενδιαφέρον αυτό!
    Μην ξεχνας όμως ότι το αρχικό ποστ μπήκε πριν 1,5 χρόνο, κι η ερευνα είχε γίνει λίγο πιο πριν.
    Οπότε φαντάζομαι ότι μεσα σε 2 χρόνια με τον ρυθμό που τρεχει κι εξελίσεται η τεχνολογία όλα είναι πιο προσιτα.
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Θέλω να πάρω συναγερμό με ενσωματωμένη τηλεειδοποίηση.

    Μετά από μια πρόχειρη αναζήτηση στο ίντερνετ βρήκα τον συναγερμό της steel mate .

    Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο? στα site των micro, spyball, meta και elser δεν μπόρεσα να βρώ κάτι...


  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    scorpio ειναι κορυφέος αλλα πανάκριβος.
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  13. #13
    Είμαι Ηλεκτρολόγος - Ηλεκτρονικός , επένδυσα στο Scorpio , αγοράζοντας την μονάδα και το ρελέ διακοπής κινητήρα , στην πορεία κατάλαβα οτι χρειαζόταν και ο ανιχνευτής ανθρώπινης παρουσίας .

    Για να μην το κουράζουμε , κοντά στα 375 ? , έχεις το καλύτερο πακέτο ... Up to date !!

    Οσοι έχουν τεχνικές απορίες , το λινκ στην υπογραφή μου , θα τις λύση . (i500S)


    Είναι άτοπο , να βγάζουμε συμπεράσματα , χωρίς να έχουμε δει όλα τα προϊόντα .
    Ως τεχνικός , εκτίμησα στον υπέρτατο βαθμό , την κατασκευαστική πρωτοπορία , του συστήματος.
    Εχω φτιάξει κυκλώματα δικά μου, ένα σωρό , την τεχνολογία που χρησιμοποιεί αυτό το πράγμα , δεν την κατέχω !!

    Δοκίμασα , και την λειτουργική του συμπεριφορά , στον πάγκο , μιας και δεν τον έχω βάλει επάνω στην μηχανή ακόμα , πραγματικά απέδωσε αρκετά καλά , σε όλες τις δοκιμές . ( απόσταση εκπομπής - ευαισθησία - κατανάλωση ) .

    Τέλος, θα πω δυο ακόμα πράγματα , που αξίζουν αναφοράς ...
    1) Το πλήρες πακέτο Scorpio , είναι το μοναδικό με ιδιότητες αυτόνομου εντοπισμού απειλής (ανιχνευτής ανθρώπινης παρουσίας) , που απαντά με φιλική ειδοποιήσει σε κάθε ενδιαφερόμενο ... (Φύγε από εδώ σε εντόπισα !! )

    2) Και δεύτερων φοβερή ποιότητα τεχνολογική ( ηλεκτρονικά), και κατασκευής (περίβλημα ), και αδιάβροχος στον έσχατο βαθμό .

    Είναι υπέρ-δύσκολο να εντοπίσεις ατέλεια , σε κάτι τόσο προσεγμένο, όποιος την βρει , θα ήθελα να μου το πει και μένα

    .

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2008
    Μηνύματα
    1
    Απο οτι εχω διαβασει ο SCORPIO πρεπει να ειναι ο κορυφαιος.
    Δυστυχως δεν μπορς να τον βρς εδω και μερικες μερες που
    ψαχνω.. Στην Χαλκιδα τουλαχιστον δεν παιζει πουθενα.
    Μαλλον επειδη ''ειναι πολλα τα λεφτα Αρη''

  15. #15
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333
    Πριν απο 12 χρόνια και κατι μήνες, και μετά από αρκετή ασχολία με το θέμα, είχα γράψει το παραπάνω ποστ για το σύστημα της τηλεειδοποίησης συναγερμού.
    Αφορμή για να ξαναδώ ότι είχα γράψει τοτε στάθηκε ένα μήνυμα που πήρα πρόσφατα απο ένα μέλος του moto.gr ο οποίος μου ζήτησε επιπλέον λεπτομέρειες για το θέμα τηλεειδοποίηση.

    Δυστυχώς ή ευτυχώς όμως μετά απο τόσα χρόνια και με τον ρυθμό που τρέχει η τεχνολογία αλλάζουν τα πράγματα σχεδόν καθε μήνα.
    Φανταστείτε πόσο και μετά από 150 μήνες τι έχει γίνει, μέχρι και σύριζα έχουμε...

    Οπότε, μπορεί τότε αυτό το σύστημα να ήταν πρωτότυπο και ομολογουμένως παρα πολύ χρήσιμο,
    για τώρα όμως υπάρχουν νέα συστήματα, καλύτερα, πολύ πιο προηγμένα, και φυσκά πολλές φορές οικονομικότερα.

    Έτσι λοιπόν, αυτό που είχα επισημάνει τοτε νομίζω ότι έχει φτάσει ήδη την ημερομηνία λήξης του εδώ και καιρό, και σίγουρα δεν υπάρχει λόγος να ξαναγυρνάμε στα παλιά.

    Αυτά για να διορθώσουμε λίγο το παραπάνω θέμα.
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF