Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 72

Θέμα: Σύστημα Abs

  1. #46
    στο χιονι (απατητο χωρις παγο), με αυτοκινητο, ειναι καλυτερα χωρις ABS
    με μηχανη στο χιονη πατας μονο πισο φρενο ωστε να δημιουργιθει το "αναχωμα" που περιγραφετε σε παραπανω ποστ..

    καλυτερα παντος και στις δυο περιπτωσεις να πιγενετε τοσο σιγα οστε να σταματαει-κοβει το αυτοκινητο απο την αντισταση του κινητηρα οταν δεν παταμε γκαζι..


    στον παγο ειναι καλυτερα παλι να πιγενετε εξερετικα σιγα και παλυ να φρεναρετε με τον κινητηρα.. αν ομως πρεπει να σταματησετε εντλος klafta xaralampe... το ABS στον παγο το μονο που κανει εινια να σου δηνει περιθοριο να ελιχθεις κατα τα αλλα απο φρεναρισμα λιγα πραγματα... 99% θα πεσεις ή θα στουκαρεις αν εισαι με μηχανη... καλυτερα πιγενε με τα ποδια...

    στο λιγο και περιστασιακο παγο κατι μπορει να κανει το ABS αλλα και παλι πολυ πιθανο να βρεθεις κατω απο γκαζι ή κληση...

    γενικα δλδ οπου εχουμε παγωμενο νερο ειμαστε για ξαπλα (εντος ή εκτος σπιτιου)...

    τελος κατι που κανεις δεν εχει πει...

    μιλαμε για ABS και στους δυο τροχους?
    για τον πισο δεν το συζητω... παντα off θα ειναι..
    για τον μπροστα ας πουμε οτι υπαρχει μια περιπτωση να πω οκ αλλα μονο αν δεν αυξανει πολυ την τιμη αγωρας και το κοστος συντηρησης.

  2. #47
    cityfly
    αν αυτος που ξερει να φρεναρει χωρις ABS, παρει αμαξι με ABS, μπορει με τον τροπο που φρεναρει να μην το χρησημοποιοει... θα φρεναρει ομως εστω και πιο δυσκολα..

    το παλικαρι που δεν ξερει να φρεναρει χωρις abs θα αρχισει τις γυροβολιες και τις σβουρες ετσι που θα πατησει το φρενο. ειδικα στα παλια αμαξια που ειναι πιο "αζυγιστα"...

    σωστα?

    τωρα για την απενεργωποιηση... ξερω οτι στα αρχικα μοντελα με ABS της BMW kai tis Merc οταν παταγες δυο τρεις φορες διακεκομενα το φρενο το ABS εβγενε εκτος και πλεων παταγες φρενο χωρις βοηθεια. οταν το αφηνες το φρενο επανεμπλεκετο το ABS αυτοματος. ο λογος ηταν για να απενεργοποιηθει και να φρεναρει στο χοινι..

    στα συγχρωνα μοντλελα δεν ξερω τη παιζει γι΄αυτο και ρωτησα...

    παντος προσωπικα ποτε δεν μου παρουσιαστικε αναγκη για πιο ασφαλες φρεναρισμα... μια χαρα τα καταφερνω με το "χειροκινητο"
    αλλα πραγματα θα ηθελα να μου λησουνε οι εταιριες και μετα ασ βαλουν και (tom) crouz control.


  3. #48
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
    Ναι αλλά τώρα μίλησες για χιόνι.
    Πιο πάνω για πάγο.
    Τελικά ?

    Στο χιόνι συμβαίνει το παραπάνω.
    Στον πάγο όμως?
    Δεν είναι καλύτερο το ABS?
    Grapse lathos...sto protw post pou egrapsa enoousa xioni kai oxi pago gi'ayto to sinexisa me to mamhmeno to xionaki...

    Ston pago kai gia to aytokinhto kai gia thn mhxanh kai pali to ABS kanei thn douleia tou.Kathws antikeimwnikos mas skopws kai stis dyo periptwshs einai to mh mplokarisma twn troxwn(eidika ston pago).Pou petyxenete kalytera me to ABS kathws ta tsipakia kai oi sensores energoun safws taxytera se sygkrish me tis anthrwpines aisthiseis.Genika o pagos einai diskolh periptwsh kai kalytera tha htan na apofeygete otan ayto einai dynato...

    To be successfull in this world, promise everything deliver nothing...

  4. #49
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sunderlanos
    Grapse lathos...

    Ston pago kai gia to aytokinhto kai gia thn mhxanh kai pali to ABS kanei thn douleia tou.Kathws antikeimwnikos mas skopws kai stis dyo periptwshs einai to mh mplokarisma twn troxwn(eidika ston pago).Pou petyxenete kalytera me to ABS kathws ta tsipakia kai oi sensores energoun safws taxytera se sygkrish me tis anthrwpines aisthiseis.Genika o pagos einai diskolh periptwsh kai kalytera tha htan na apofeygete otan ayto einai dynato...

    re si sanderlandos eisai mixanologos kai perimenw polla apo esena (sinadelfoi ) kai gi auto den bwro para na se diorthwso...

    o skopow tou ABS einai na min blokaroun oi troxoi (kai na exoyme timoni dld)... kai mono...
    kata ta alla to ABS den voitha se tipota

    o antikeimenikos skopos mas omos den einai na min blokartoun oi troxoi...

    EINAI NA MHN PESOYMEEEEEEEEEE!!!

    kai na min trakaroyme kai na min vgoume ektos dromoy
    kai genika na min xtipisoyme!!!!


    ston pago me mixani tha peseis.-

    vre kai gps kai abs kai pps kai koupia na exeis kai me ta podia katw na pigaineis me 20 xiliometra kai tin panagia kai ton xristoi na exeis trikavalo...

    THA PESEISSSSSSS!!!!!!!

    to ABS apla den tha se rixei apo blokarismena frena alla telika tha peseis or tha stoukareis afrenaristos

  5. #50
    Διαφωνώ, με Παναγία και Χριστό τρικάβαλο θα χαλάσει πολύ η γεωμετρία, ο Χριστός ήταν και ντερέκι...

    Καλύτερα με το Άγιο Πνεύμα στο τιμόνι, να φωτίζει και μπροστά, θα έλεγα.

    Βοήθειά μας.

  6. #51

    Exclamation

    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi


    ενω πχ. οι τροχοι στη μοτο πατανε και οι 2 στο ιδιο "ιχνος" αρα αμα περάσεις πανω απο λαδια .. αντιο δε πα να εχεις 3 ABS


    Ayto pou les omws den anairei to gegonos oti h mhxanh pou, kineitai katheta ston axona tou dromou,kai exei ABS tha stamathsei se mikroterh apostash, apo aythn pou den exei...Twra ama h mhxanh sou exei klish oloi katalabainoume ti tha sumbei anaikseretos ama h mhxanh diathetei ABS h oxi.
    To be successfull in this world, promise everything deliver nothing...

  7. #52

    Wink

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    re si sanderlandos eisai mixanologos kai perimenw polla apo esena (sinadelfoi ) kai gi auto den bwro para na se diorthwso...

    o skopow tou ABS einai na min blokaroun oi troxoi (kai na exoyme timoni dld)... kai mono...
    kata ta alla to ABS den voitha se tipota

    o antikeimenikos skopos mas omos den einai na min blokartoun oi troxoi...

    EINAI NA MHN PESOYMEEEEEEEEEE!!!

    kai na min trakaroyme kai na min vgoume ektos dromoy
    kai genika na min xtipisoyme!!!!


    ston pago me mixani tha peseis.-

    vre kai gps kai abs kai pps kai koupia na exeis kai me ta podia katw na pigaineis me 20 xiliometra kai tin panagia kai ton xristoi na exeis trikavalo...

    THA PESEISSSSSSS!!!!!!!

    to ABS apla den tha se rixei apo blokarismena frena alla telika tha peseis or tha stoukareis afrenaristos

    o skopow tou ABS einai na min blokaroun oi troxoi (kai na exoyme timoni dld)... kai mono... Synadelfe edw einai to "lathos" sou sto kai "mono"...Loipon, otan to ABS energopeihte otan mplokarei o troxos, den afhnei thn roda na koila eleythera me liga logia den apenergopeioite entelos to frenarisma, alla me eidikous sensores askei tetoia dinamh sta diskofrena, wste na eksaleipsei kathe epanamplokarisma tou troxou(proodeytiko frenarisma).Gi'ayto sinadelfe mporeis kai exeis kalytero elegxo kai ston pago to kata dynamh fysika.Giati allo na mplokarei entelos o troxos(xwris ABS) kai allo na exoume proodeytikh epibradynsh.Me liga logia an eixes 99% pososto na peseis xwris ABS, me to ABS ayto to pososto meiwnete simantika,xwris ayto na shmainei oti den yparxei pithanothta na peseis.Exallou den eipa pouthena oti opoios evale ABS ekane thn tyxh tou.
    To be successfull in this world, promise everything deliver nothing...

  8. #53
    re sanderlandos protrexeis kai kaneis lathi...

    skopos toy ABS einai na min blokarei o troxos kai mono...

    to AN tha afisei endelos elefthero ton troxo (kai gia poso) na kilisei i oxi (afou energopoiithei to ABS) einai mia apo tis epiloges pu exei o kataskeyastis

    den einai auto to thema mas...

    psaxnw na vrw kapion pinaka endixtikon timon tribis gia sigrisi metaxi elastikou kai stegnou odostromatos kai elastikou kai pagou sto internet alla den briskw tipota..

    tespa aurio pali...

  9. #54
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    re sanderlandos protrexeis kai kaneis lathi...

    skopos toy ABS einai na min blokarei o troxos kai mono...

    to AN tha afisei endelos elefthero ton troxo (kai gia poso) na kilisei i oxi (afou energopoiithei to ABS) einai mia apo tis epiloges pu exei o kataskeyastis

    den einai auto to thema mas...

    psaxnw na vrw kapion pinaka endixtikon timon tribis gia sigrisi metaxi elastikou kai stegnou odostromatos kai elastikou kai pagou sto internet alla den briskw tipota..

    tespa aurio pali...
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    File Sonic to kourasame to thema kai arxizoume kai leme pipes...

    Na sou pw kiolas oti egw peira to ptyxio tou mixanologou Agglia kai yparxei allos klados pou asxolhtai me aytokinhta ktl pou legete Automotive Engineering, ara den me polu endiaferei to thema gia na to psaxw vathitera. Ama exeis wrexh kai kouragio psaxto to thema.

    To be successfull in this world, promise everything deliver nothing...

  10. #55
    ondos to parakurasame to thema...

    as afisoume lipon ta ergostasia na doun kai na apofasisoun gia emas... etsi kai alios auto kanoun xronia twra... :wacko:

    pantos egw eimai mixanologos (fititis sto ptixio) stin SELETE.
    ekei gia aytokinhta kai genika kinitires ta mathimata einai elaxista kai outdated. oti xerw to xerw apo prosopiko psaximo..


  11. #56
    ΚβαντοΣπιρτουλης++ Το avatar του/της Lewis
    Εγγραφή
    22/07/2005
    Μηνύματα
    2
    Αναφέρω κι εγώ το παρακάτω συμβάν προς τέρψη του φιλοθεάμονος κοινού.
    Είμαι 100 μέτρα από το σπίτι και αποφασίζω να κάνω δεξιά ενώ απογορεύεται. Ο δρόμος είναι ελαφρά κατηφορικός και γλυστράει αρκετά. Ακριβώς πάνω στη στροφή είναι σταματημένο ένα παπάκι και όπως το βλέπω ξαφνικά τσαρουχώνω το μπροστινό. Πήγαινα δεν πήγαινα με 10Κμ/h.
    Και ποιο είναι το γελοίο του πράγματος; Από τη μια το βάρος να σπρώχνει τη μηχανή προς το παπάκι και από την άλλη να μπλοκάρει ο τροχός λόγω ολισθηρότητας και η μανέτα να τινάζεται και να μην μπορώ να σταματήσω. Αφού αυτό έγινε δυο-τρεις φορές και πηγαινα μπρος πίσω σα κομπρεσέρ τελικά κουτούλησα πάνω στο παπάκι, χωρίς βέβαια να πάθουμε τίποτα.
    Μη βιάζεστε όμως να βγάλετε γρήγορα συμπεράσματα για τη χρησιμότητα ή όχι του ΑΒS.
    Αν δεν είχα ABS το μπροστινό όπως είχα στρίψει σίγουρα θα δίπλωνε και θα έπρεπε να βάλω το ποδαράκι μου κάτω για να μην πέσω.
    Αν λάβουμε υπόψη ότι η μηχανή είναι 200 κιλά και ότι ο δρόμος είναι κατήφόρα και γλιστράει κουτί μου ήρθε το ΑΒS.
    Για να μην σας τα πολυζαλίζω εγώ έχω καταλήξει στο παρακάτω συμπέρασμα.
    Για μικρές ταχύτητες μέσα στην πόλη και όταν ο δρόμος είναι χάλια (γλίτσα,νερά) το ΑΒS καλό είναι. Αναλαμβάνει αυτό την όλη δουλεία και δεν ασχολείσαι με πράγματα όπως πίανω αφήνω την μανέτα, βάζω πόδι κτλ.
    Σε πιο δύσκολες καταστάσεις π.χ περνάω πάνω από χυμένα πετρέλαια και πιο κάτω έχει φανάρι και πρέπει να φρενάρω η διαφορά είναι ότι με το ABS θα πας σούμπιτος με τη μηχανή πάνω στον μπροστινό ενώ με τα κλασικά φρένα το πιθανότερο είναι ότι θα έχεις πέσει πρώτα από τη μηχανή.
    Τώρα και στο στεγνό που το έχω δοκιμάσει δείχνει αρκετά αποτελεσματικό και η μηχανή σταματάει γρήγορα και χωρίς να φεύγει το τιμόνι.
    Κατά τη γνώμη μου το ABS δεν είναι πανάκεια αλλά εισάγει κι εμάς τους λιγότερο μυημένους και έμπειρους στο χώρο της μοτοσυκλέτας με περισσότερη ασφάλεια.

  12. #57
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lewis
    Αναφέρω κι εγώ το παρακάτω συμβάν προς τέρψη του φιλοθεάμονος κοινού.
    Είμαι 100 μέτρα από το σπίτι και αποφασίζω να κάνω δεξιά ενώ απογορεύεται. Ο δρόμος είναι ελαφρά κατηφορικός και γλυστράει αρκετά. Ακριβώς πάνω στη στροφή είναι σταματημένο ένα παπάκι και όπως το βλέπω ξαφνικά τσαρουχώνω το μπροστινό. Πήγαινα δεν πήγαινα με 10Κμ/h.
    Και ποιο είναι το γελοίο του πράγματος; Από τη μια το βάρος να σπρώχνει τη μηχανή προς το παπάκι και από την άλλη να μπλοκάρει ο τροχός λόγω ολισθηρότητας και η μανέτα να τινάζεται και να μην μπορώ να σταματήσω. Αφού αυτό έγινε δυο-τρεις φορές και πηγαινα μπρος πίσω σα κομπρεσέρ τελικά κουτούλησα πάνω στο παπάκι, χωρίς βέβαια να πάθουμε τίποτα.
    Μη βιάζεστε όμως να βγάλετε γρήγορα συμπεράσματα για τη χρησιμότητα ή όχι του ΑΒS.
    Αν δεν είχα ABS το μπροστινό όπως είχα στρίψει σίγουρα θα δίπλωνε και θα έπρεπε να βάλω το ποδαράκι μου κάτω για να μην πέσω.
    Αν λάβουμε υπόψη ότι η μηχανή είναι 200 κιλά και ότι ο δρόμος είναι κατήφόρα και γλιστράει κουτί μου ήρθε το ΑΒS.
    Για να μην σας τα πολυζαλίζω εγώ έχω καταλήξει στο παρακάτω συμπέρασμα.
    Για μικρές ταχύτητες μέσα στην πόλη και όταν ο δρόμος είναι χάλια (γλίτσα,νερά) το ΑΒS καλό είναι. Αναλαμβάνει αυτό την όλη δουλεία και δεν ασχολείσαι με πράγματα όπως πίανω αφήνω την μανέτα, βάζω πόδι κτλ.
    Σε πιο δύσκολες καταστάσεις π.χ περνάω πάνω από χυμένα πετρέλαια και πιο κάτω έχει φανάρι και πρέπει να φρενάρω η διαφορά είναι ότι με το ABS θα πας σούμπιτος με τη μηχανή πάνω στον μπροστινό ενώ με τα κλασικά φρένα το πιθανότερο είναι ότι θα έχεις πέσει πρώτα από τη μηχανή.
    Τώρα και στο στεγνό που το έχω δοκιμάσει δείχνει αρκετά αποτελεσματικό και η μηχανή σταματάει γρήγορα και χωρίς να φεύγει το τιμόνι.
    Κατά τη γνώμη μου το ABS δεν είναι πανάκεια αλλά εισάγει κι εμάς τους λιγότερο μυημένους και έμπειρους στο χώρο της μοτοσυκλέτας με περισσότερη ασφάλεια.
    I AGREE!!!

    To be successfull in this world, promise everything deliver nothing...

  13. #58
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lewis

    Κατά τη γνώμη μου το ABS δεν είναι πανάκεια αλλά εισάγει κι εμάς τους λιγότερο μυημένους και έμπειρους στο χώρο της μοτοσυκλέτας με περισσότερη ασφάλεια.
    αν και το θεμα το εχουμε ξεσκισει και ειναι λιγακι ανουσιο...

    θα συμφωνουσεσ δλδ να εχουμε και ενα συστημα αντισπιν? εστω για τους αμιητους (συγουρα 9/10 εχουν πεσει απο ξαφνικο μπαντηλικι)
    μηπως και ενα συστημα αντισουζικο? εκτος του οτι ειναι παρανομες οι σουζες τα καπακια ειναι ακρος επικυνδυνα για τον οδηγο συνεπιβατη αλλα και για τοθς γυρο
    μηπως και ειικα ροδακια που θα κατεβαινουν αναλογα την κλιση και την ολυσθηροτητα του δρομου?(υπαρχει ετοιμο συστημα...)

    και ας υπαρχει διακοπτης απενεργοποιησης...

    σκεψου... και τα συμπερασματα (που δεν γραφω) δικα σου...

  14. #59
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    αν και το θεμα το εχουμε ξεσκισει και ειναι λιγακι ανουσιο...

    θα συμφωνουσεσ δλδ να εχουμε και ενα συστημα αντισπιν? εστω για τους αμιητους (συγουρα 9/10 εχουν πεσει απο ξαφνικο μπαντηλικι)
    μηπως και ενα συστημα αντισουζικο? εκτος του οτι ειναι παρανομες οι σουζες τα καπακια ειναι ακρος επικυνδυνα για τον οδηγο συνεπιβατη αλλα και για τοθς γυρο
    μηπως και ειικα ροδακια που θα κατεβαινουν αναλογα την κλιση και την ολυσθηροτητα του δρομου?(υπαρχει ετοιμο συστημα...)

    και ας υπαρχει διακοπτης απενεργοποιησης...

    σκεψου... και τα συμπερασματα (που δεν γραφω) δικα σου...
    An kai anaferesai allou,brother egw simperasmata apo ayta pou grafeis den mporw na bgalw
    To be successfull in this world, promise everything deliver nothing...

  15. #60
    ΚβαντοΣπιρτουλης++ Το avatar του/της Lewis
    Εγγραφή
    22/07/2005
    Μηνύματα
    2
    Και οι έμπειροι την πατάνε και οι μάγκες και όσοι υπερεκτιμούν τις δυνατότητες τους.

    Πριν από λίγο καιρό περνάει ένα παλλικάρι με μια enduro μπροστά από τη γειτονιά και τη σηκώνει λαμπάδα.

    Παρακάτω είχε νερά (πλέναν τις βεράντες).Δεν τα είχε δει ή τα είδε και τα αγνόησε, δεν ξέρω.

    Όταν κατέβασε τη μηχανή πάνω στα νερά του παίζει το τιμόνι και στον πανικό του πατάει φρένο, του διπλώνει και πέφτει.
    Ευτυχώς φορούσε κράνος και δεν έπαθε τίποτα.

    Μήπως δεν είχε εμπειρία ή ικανότητα. Δε νομίζω.
    Απλώς σε κατάσταση πανικού αντέδρασε όπως θα αντιδρούσε και το 999 τις 1000.
    Για τέτοιες καταστάσεις νομίζω μιλάμε.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF