Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 72

Θέμα: Σύστημα Abs

  1. #1

    Σύστημα Abs

    Δε ξερω αν πρεπει να μπει εδω το ποστ, αλλα δεν εχει και πολυ σημασια.
    Ισως να εμπαινε Οδηγηση, ισως Ταξιδιωτικα....

    ...και μπαινω στο ψητο.

    Ο καλυτερος οδηγος δεν ειμαι,
    οδηγικη εμπειρια δεν εχω μεγαλη μιας και εκτος το παπι οδηγω μηχανη 2 χρονια και 2 μηνες.
    Σχολειο οδηγησης ή κατι τετοιο δεν εχω κανει και προσπαθω απο οσα διαβαζω, και οσα λεμε εδω μεσα να βελτιωθω, εννοειται οτι ετσι η βελτιωση ειναι με ρυθμους χελωνας, αλλα τι να κανουμε...

    Ανεβαινα Λαμια Παρασκευη απογευμα μετα τη δουλεια, ειπα να το ανοιξω λιγο και πραγματι απο Κηφισια ειμουνα Καμενα σε 1ωρα.
    Το αναφερω αυτο για τον εξης λογω,
    μετα απο 1 ωρα τσιτα ειχα συνηθισει τα πολλα χλμ.
    Μετα τα Καμενα προς Λαμια δε μπηκα στην πολη αλλα μετα τη στροφη για Μπραλο μολις ξεκινα η ευθεια για Λαμια εκανα αριστερα σε καθετο στην εθνικη δρομο γιατι θα πηγαινα στο χωριο.
    Εκει ο δρομος εχει αμεσως μολις μπεις 3-4 στροφες κλειστες.
    Ε απο συνηθεια των πολλως χλμ ανοιξα χωρις να υπολογισω την κληστη στροφη.
    Πιθανως το μηχανακι με λιγο φρενο και γρηγορο πλαγιασμα να εστριβε, αλλα για τους λογους που ανεφερα πιο πανω δε θα επιχειρουσα κατι τετοιο.
    Τσιμπισα τα φρενα και το ΑBS αποδειχθηκε για πρωτη φορα που το ενεργοποιω στη μηχανη πολυ καλο, για να μην πω σωτηριο.
    Επεξε δυο φορες το τιμονο απο την πιεση του φρενου αριστερα δεξια, το μηχανακι εκοψε αμεσως χωρις να μπλοκαρει ο μπροστινος, και αφου τα χλμ πεσανε εστριψα...

    Σκεφτηκα να σας το πω,
    πολλοι θα το ερμηνεψουν ως οδηγικο σφαλμα, που ηταν,
    αλλοι ως οδηγικη ατολμια ισως,
    αλλοι ως συνηθισμενο περιστατικο

    αυτο που ηθελα να μοιραστω ειναι πως καποιες φορες θα υποπεσουμε σε λαθος ειτε για τον α' ειτε για τον β΄λογο,

    οταν λοιπον ο Σταθης ελεγε για το ΑBS μιας και το εχει δει στην πραξη πιο νωρις απο μενα και απο πολλους αλλους κατι ηξερε...

    Αυτα παιδες

    Παντα καλες βολτες και καλυτερες επιστροφες!

    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Ειναι τα ιδια που μου λεει ενας φιλος μου με BMW 650 GS.
    Μεχρι που το ΑΒS θα γινει στανταρ ακομα και στα παπια σε λιγα χρονια, και θα παψουμε να αναρωτιομαστε για τη χρησιμοτητα του.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  3. #3
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    δεν αντιλεγω οτι το ABS μπορει να φανει σωτηριο και να σε σωσει απο κακοτοπιες οπως αυτη που ανεφερες παραπανω....αυτο που που με προβληματιζει ειναι κατα ποσο σε κανει καλυτερο οδηγο η οχι και θα σου εξηγησω το σκεφτικο μου.......μηπως σε καποιους ενεργησει διαφορετικα δηλαδη σκεφτεται ο αλλος ...α...εχω abs αρα φρεναρω οπως θελω οπου θελω....και απο την αλλη για πιο λογο δεν φοριεται σε σπορ μοντελα παραγωγης και δεν το βλεπουμε καν σε αγωνες ; συνηθως μονο σε μοντελα σπορ τουρινγκ χρησιμοποιηται......

    δεν εχω οδηγησει ποτε μηχανη με abs οποτε δεν εχω αποψη για το πως δουλευει ....απλα εκφραζω καποιους προβληματισμους μου

    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  4. #4
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    το μονο που σκέφτομαι ειναι οτι ο bmoyr ΔΕΝ επεσε τότε στους πάγους οπως εγω λόγω ABS...
    και η ζωή συνεχίζεται...

  5. #5
    Γιώργο (GST) συμφωνω απόλυτα με τους προβληματισμους σου.

    Αλλα οπως ειπα δεν ειμαι και ο καλυτερος οδηγος. Γι αυτο ανεφερα ολα αυτα πρωτα.
    Εξαλλου ποσοι απο μας μπορουμε να πιστευουμε οτι ειμαστε τοσο καλοι οδηγοι?
    Οσοι μπορουν και περνανε σχολεια (οικονομικο ζητημα) αυτοι σιγουρα βλεπουν πιο γρηγορη βελτιωση στην οδηγηση τους.
    Οι υπολοιποι μαλλον μενουν σε καποιο επιπεδο και απο εκει προσπαθουν αργα αργα να βελτιωθουν.
    Και πιστευω πως ολοι οσοι οδηγουν μοτο προσπαθουν να βελτιωθουν, τοσο για να απολαυσουν καλυτερα το μοτο τους οσο και για μεγαλυτερη ασφαλεια.

    Απλα ανεφερα το περιστατικο,
    για να τονισω την κακια στιγμη και στιγμιαια κακη εκτιμηση,
    για να δειξω με πιο τροπο το ΑBS με βοηθησε.

    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  6. #6
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548
    Αν κρινω απο τα αυτοκινητα το ΑΒS δεν δουλευει σε ολες τις συνθηκες ιδανικα και ορισμενες φορες εμεις οι ιδιοι δεν ξερουμε
    να το δουλεψουμε σωστα.

    Αν συμβει κατι τετοιο σε μηχανη με ABS , τοτε κλαφτα Χαραλαμπε!

  7. #7
    ΕΥΤΥΧΩΣ ΒΡΕ ΝΑΣΟ ΠΟΥ ΟΛΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΑΝ ΣΩΣΤΑ.

    ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΨΥΧΗ......

    ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!!!
    Never ride faster than your angel can fly!!!

  8. #8
    Ehh, what's up doc? Το avatar του/της bugsbunny
    Εγγραφή
    08/04/2005
    Μηνύματα
    118
    Κατά την δική μου άποψη το ότι το ABS δεν είναι ακόμα standard σε όλα τα μηχανάκια είναι λάθος από την μεριά των κατασκευαστών. Καταλαβαίνω ότι έχει να κάνει με marketing και διάφορα κόλπα διαφοροποίησης και αυτό είναι που με εξοργίζει ακόμα περισσότερο. Είναι απαράδεκτο να υπάρχει διαθέσιμη η τεχνολογία και να προσφέρεται σε τόσο λίγα μοντέλα.
    Το ABS, και μιλάω από προσωπική άποψη, μπορεί να σε γλιτώσει από πολλές δύσκολες καταστάσεις. Σίγουρα δεν είναι πανάκεια, και δεν θα προστατεύσει τον Χ ανεγκέφαλο που θα κάνει τις μ….. του αλλά στον σωστό και συνετό οδηγό είναι πολύτιμο συμπλήρωμα. Και για να απαντήσω και στον GST, θυμίζω ότι υπάρχει και το κουμπάκι απενεργοποίησης για όποιον το επιθυμεί. Καλό θα ήταν όμως να υπάρχει η επιλογή του ABS, και μετά μπορεί να κάνει ο καθένας ότι νομίζει καλύτερο για εκείνον.
    Course captain?
    Second star to the right and straight on till morning...

  9. #9
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Ολα αυτοι οι προβληματισμοι υφιστανται αλλα σταματουν στο εξης:

    Αυτη τη στιγμη ειναι πολυ λιγοι οι οδηγοι που πρακτικα μπορουν να φρεναρουν καλυτερα απο ενα abs συστημα σε ολες τις συνθηκες.
    Το abs ως γνωστον αισθανεται το στιγμιαιο μπλοκαρισμα του τροχου και αμολαει και ξαναπιανει κλπ....οι εταιριες δεν υποστηριζουν οτι θα σωσει καποιον ετσι και αλλιως σε ολες τις συνθηκες απλα ειναι βοηθημα για τον μεσο οδηγο ...δηλαδη για εμας!!
    Η νοοτροπια της honda για θεματα ασφαλειας δεν επιτρεπει στον οδηγο να απενεργοποιει το abs.

  10. #10
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    εγω θελω το παραμυθι που σας πουλανε πως θα σας σωσει αν πατησετε φρενα σε στροφη με λιιιιιιγο χωματακι...

    εκει να σας δω... ενω καποιοι που κανουν καθημερινη προπονηση σε φρεναρισματα πανικου (μη μπορωντας και αλλιως αφου δεν εχουν τη καλη νεραιδα ΑΒS απο πανω απο το κεφαλι τους) ισως εχουν ενα ασσο στο τσεπακι καλυτερο απο 1000 ΑΒS...(practice practice practice)

    καμια σχεση με τα αυτοκινητα δεν εχει η δυναμικη της μοτοσυκλετας αρα ο συσχετισμος ειναι ασχετος

  11. #11
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    οχι στα βαρβαρα ABS

  12. #12
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Ένα άλλο στόρυ:

    Ένας φίλος με BMW ταξίδευε κοντά στα Μετέωρα. Με τον φίλο του ετοιμάζονται να αράξουν σε "P"arking στα δεξιά. Εκεί εμφανίζεται τρακτέρ που θέλει να κάνει κάποια μανούβρα να μπει στα χωράφια του, το οποίο έρχεται αντίθετα (μετωπικά) από το P.

    Η σύγκρουση είναι σίγουρη από "μακριά" (αντικειμενικά μικρή απόσταση), και ο φίλος θεωρεί (μάλλον σωστά) ότι πρέπει να ρίξει ΑΜΕΣΑ το μηχανάκι. Τσαρουχώνει το πίσω για να κάνει τη μαγκιά, αλλά το ABS έχει άλλη άποψη.

    Η σύγκρουση ήταν βαρβάτη, και για καιρό είχε προβλήματα με σπονδύλους. Έφτασε για χειρουργείο μέχρι το Λονδίνο. Μάλλον θα έχει άλλη άποψη για το ABS.
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  13. #13
    Banned
    Εγγραφή
    10/01/2004
    Μηνύματα
    354
    Αυτή τη μαμακία "ρίχνω το μηχανάκι για να γλυτώσω το ατύχημα" δεν την καταλαβαίνω. Αφού έπεσες, πως λες ότι γλύτωσες;

  14. #14
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Είναι standard procedure μικρέ μου τσίρε.

    Αντί να πέσεις σα ΣΑΚΙ ΣΕ ΤΟΙΧΟ με όσα έχεις, τη ρίχνεις για να πέσεις με ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ (γιατί σέρνεσαι), και με καλύτερες πιθανότητες να βγεις αλώβητος (γιατί έχεις λιγότερες πιθανότητες να παλουκωθείς σε ό,τι προεξέχει, ή να απογειωθείς με μεγάλη ταχύτητα και μεγάλη στροφορμή κλπ κλπ).
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    10/01/2004
    Μηνύματα
    354
    Το παρουσιάζεις σα λύση. Δεν είναι λύση. Είναι κατάντια. Πριν το κάνεις αυτό πλακώνεσαι στα φρένα για να μειώσεις ταχύτητα.

    Εμένα πάλι μαλακία μου φαίνεται. Μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις βοηθά.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF