Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: ΚΟΡΣΙΚΗ ή ΣΑΡΔΗΝΙΑ ?

  1. #1

    ΚΟΡΣΙΚΗ ή ΣΑΡΔΗΝΙΑ ?

    Εχοντας 9 μερες στα μεσα Αυγουστου, σκεφτομαι να επισκεφτω ενα απ' τα 2 νησια. Τι να διαλεξω;
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΜΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ , ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΜΑ ΞΗΓΙΕΣΑΙ ΝΤΡΕΤΑ !

  2. #2
    Για Κορσικη δες εδω: http://www.lyberakis.gr/travelling/corsica-moto
    All i want from my birthday is another birthday!

  3. #3
    Σαρδηνια πηγα πριν 4 χρονια και περασα πολυ καλα. Θα κατσω να σου γραψω πεντε πραγματα το βραδυ απο το σπιτι γιατι τωρα ειμαι στη δουλεια και δεν προλαβαινω.

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από koukos
    Για Κορσικη δες εδω: http://www.lyberakis.gr/travelling/corsica-moto
    Εχω διαβασει καθε ταξιδιωτικο με μοτο που υπαρχει για τα 2 νησια. Επειδη εχω μονο 9 μερες, συμπεριλαμβανοντας και το φερρυ Ελλαδα-Ιταλια, φοβαμαι πως δεν προλαβαινω να δω και τα δυο. Ποιο να διαλεξω;
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΜΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ , ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΜΑ ΞΗΓΙΕΣΑΙ ΝΤΡΕΤΑ !

  5. #5
    Κορσική που έχω πάει είναι όχι άπλα ωραία αλλά γ...... Τώρα είναι τι θες εσύ. Όπως και να έχει όμως το θέμα είναι να φύγεις. Στριφτο και πήγαινε. Καλά να περάσεις
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  6. #6
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.237
    Δεν ξέρω κανέναν που να έχει πάει Σαρδηνία, αλλά δυο φίλοι που έχουν πάει Κορσική (χωριστά και αμφότεροι χωρίς μοτοσυκλέτα) έχουν μείνει *πολύ* εντυπωσιασμένοι.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
    Εχω διαβασει καθε ταξιδιωτικο με μοτο που υπαρχει για τα 2 νησια. Επειδη εχω μονο 9 μερες, συμπεριλαμβανοντας και το φερρυ Ελλαδα-Ιταλια, φοβαμαι πως δεν προλαβαινω να δω και τα δυο. Ποιο να διαλεξω;
    Επειδη ακριβως εχεις μονο 9 μερες εγω θα σου λεγα πως δεν εχεις το χρονο να δεις ουτε το ενα.

    Δυο μερες ειναι μονο το φερρυ για ιταλια. Αν αποφασισεις για Σαρδηνια και φυγεις απο Civitavecchia θες γυρω στα 300 χλμ για να πας απο την ανκονα και το πλοιο αν θυμαμαι καλα φευγει γυρω στις 7 το απογευμα με την Snav -που ειχα παει εγω- και κανει 7 ωρες περιπου. Που σημαινει οτι θα εισαι Σαρδηνια την επομενη μερα το πρωι. Δηλ. μιλαμε για 4 μερες πηγαινε ελα.

    Εχε υποψη σου οτι η Σαρδηνια ειναι 24,000 περιπου τ.χλμ. και με οδικο δικτυο κυριως επαρχιακο με ατελειωτο και κλειστο στροφιλικι. Γαματο δηλ. για μηχανη, μονο που δε "βγαζει" χλμ.

    Εγω οταν ειχα παει, ειχα μεινει τις μισες μερες (12 στο συνολο) στην ανατολικη πλευρα και τις αλλες μισες δυτικα.

    Απο ανατολικα απεφυγε το ΒΑ κομματι, εκτος αν γουσταρεις γκλαμουρια, γιωτ, να δεις τον μπερλουσκονι και να πληρωσεις το νερο 5 ευρω. Εγω ειχα μεινει πιο νοτια, στη Cala Gonone που ειναι μεν τουριστικη αλλα σου προσφερει δε, καποιες απο τις ωραιοτερες παραλιες της Σαρδηνιας σε κοντινη αποσταση. Επισης σε μικρη σχετικα αποσταση ειναι και το Orgosolo με τα καταπληκτικα murales. Μιλαμε για ενα χωριο (ορεινο) τιγκα στις τοιχογραφιες απο το 60 μεχρι σημερα! Μοναδικο πραγματικα! Eπισης παραλιακα -σχετικο ειναι αυτο γιατι ανεβοκατεβαινεις βουνα- εχει ομορφα χωρια.


    Δυτικα ειχα μεινει στο Alghero το οποιο εχει καταπληκτικη καταλανικη αρχιτεκτονικη αλλα απο παραλιες δεν λεει και πολλα, τουλαχιστον σχετικα κοντα. Η bosa απο την αλλη λιγο πιο νοτια, επισης με καταπληκτικη μεσαιωνικη αρχιτεκτονικη αλλα χρωματιστα(!) σπιτια και ενα ποταμι να την διασχιζει, εχει μια πολυ καλη και μεγαλη παραλια.

    κτλ.κτλ.

    Εν ολιγοις η σαρδηνια εχει πολυ πραγμα και σιγουρα εχω ξεχασει πολλα, αλλα θες μερες για να τη γυρισεις. Απο την αλλη αν σε παιρνει θα σου ελεγα να το κανεις αλλα να ξερεις οτι δεν θα προλαβεις να δεις πολλα σε τοσο λιγες μερες και μπορει να απογοητευτεις.


    Αυτα απο μενα, αν θες κατι αλλο ρωτα.


    (Καποια στιγμη αν μου ερθει ορεξη θα φτιαξω ενα threadακι στους προορισμους που να εχει περισσοτερες πληροφοριες)


Παρόμοια θέματα

  1. info ΣΑΡΔΗΝΙΑ
    από konkokos στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2009, 17:04
  2. Ταξίδι στην Κορσική
    από chali στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2009, 18:26
  3. Κορσική pros and cons
    από pksv στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2007, 16:14
  4. Κορσική
    από pksv στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2007, 08:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF