Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 52 από 52

Θέμα: Πως φρενάρουμε??

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VASOS
    Απόλυτα σωστός.



    Αυτό νομίζω ότι καταλαβαίνεις πως είναι λάθος εκτός εάν εννοείς κάτι άλλο από αυτό που γράφεις. Το πίσω φρένο δεν το χρησιμοποιούμε μόνο στο βρεγμένο.


    Φυσικά και δεν μιλάμε για φρένα πανικού. Αλλά οπουδήποτε αλλού ισχύει (και στην πίστα κλπ) το προοδευτικό φρενάρισμα (70-30, 80-20, 90-10 ανάλογα με τις συνθήκες όπως είπες πολύ σωστά) που αποσκοπεί στην ομαλότερη, αμεσότερη και μέγιστη επιβράδυνση της μοτοσυκλέτας, με το πίσω φρένο να βοηθά πάρα πολύ στην σταθεροποίηση της μοτό καθώς φρενάρουμε. Όσο λοιπόν ο πίσω τροχός διατηρεί την επαφή του με το οδόστρωμα εμείς μπορούμε να ασκήσουμε ακόμη μεγαλύτερη πίεση στο μπροστινό μας σύστημα για τους στόχους που προανέφερα.
    Προσωπικά αυτά ξέρω και αυτά εξασκώ.
    Νομιζω δεν διαφωνουμε σε κατι!!!

    οσο για το πισω φρενο φυσικα και δεν το χρησιμοποιουμε μονο στο βρεγμενο!!
    αυτο που ειπα ειναι οτι σε βρεγμενο η γλυστερο οδοστρωμα η αναλογια
    μπροστινου με πισω αλλαζει σε ποσοστο!! (%) σε σχεση με την ασκησει πιεσης στα φρενα!!
    και νομιζω ειναι κατανοητο αυτο και γιατι!!
    ο καλυτερος τροπος να κρατας
    το λογο σου ειναι
    να μην το δινεις

  2. #47
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VASOS
    ....
    εσενα εχω αρχισει να σε συμπαθω.κανονισε να με ξενερωσεις καμια ωρα....
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    εσενα εχω αρχισει να σε συμπαθω.κανονισε να με ξενερωσεις καμια ωρα....
    τα αισθήματα είναι αμοιβαία

  4. #49
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
    Ενταξει John Steed το "ακουσες" με τα ......ματια σου!!!

    το θεμα ομως ειναι οτι επειδη ειπε αυτος ο απιθανος τυπος!! (Δασκαλος οδηγησης)
    οτι φρεναρουμε με την "φτερνα!!" παει να πει οτι ειναι και το σωστο??

    ακομα και αν το γραφει και το βιβλιο εξετασεων παει να πει παλι οτι ειναι και το σωστο??

    απλα αν ειναι οντως ετσι!!
    οι τυποι (εξεταστες, συγγραφεις.κ.ο.κ) δεν εχουν ΙΔΕΑ!! τι ειναι μοτοσυκλετα!!
    και πιο ειδικα πως ΦΡΕΝΑΡΕΙ μια μοτοσυκλετα
    γενικοτερα θελω να πω τα τυπακια εχουν κανει ΛΑΘΟΣ!!

    αλλα νομιζω δεν χρειαζεται να το κουρασουμε!! αλλο
    η μοτοσυκλετα φρεναρει κυριως με το μπροστινο!! 70-30
    πολλες φορες και 80-20 και 90-10 αναλογα που ειμαστε!! και γιατι!!

    με το πισω φρενο φεναρουμε πιο πολυ ως πιεση!! αν θελετε μονο στην βροχη!!
    η γενικα σε γλυστερο η βρεγμενο οδοστρωμα!!

    χωρις να εχω καμια διαθεση να υποστηριξω το βιβλιο του υπουργειου,ειναι αρκετα παλιο κλπ μηπως θα ηθελες να του ξαναριξεις μια ματια, να δεις αν κανει λαθη και να μας τα επισημανεις?
    γιατι εγω νομιζω οτι αν καποιος δασκαλος οδηγησης διδαξει το 1/3 του βιβλιου ο μαθητης θα μαθει αρκετα πραγματα.
    για κοιτα πχ πως τι κανουμε στις στροφες η θεση μας κλπ,απο τι προκαλειται η ολισθηση πως την διορθωνουμε,πως φρεναρουμε στο βρεμενο οδοστρωμα,στο στεγνο κλπ.
    νομιζω οτι δεν ειναι τοσο θεμα βιβλιου οσο ελειψη χωρων(σωστες πιστες),λιγα μαθηματα,και ελειψη γνωσεων των δασκαλων πανω στο αντικειμενο(σεμιναρια ασφαλους οδηγησης,και γενικα τεχνικων γνωσεων οδηγησης)




    Κανει ζεστη αδελφια αντε στην υγεια σας!!!
    Route 66 R & B Band "Zefiry" (Rolling Stones με Brian Jones'version)

  5. #50
    χωρις να εχω καμια διαθεση να υποστηριξω το βιβλιο του υπουργειου,ειναι αρκετα παλιο κλπ μηπως θα ηθελες να του ξαναριξεις μια ματια, να δεις αν κανει λαθη και να μας τα επισημανεις?
    γιατι εγω νομιζω οτι αν καποιος δασκαλος οδηγησης διδαξει το 1/3 του βιβλιου ο μαθητης θα μαθει αρκετα πραγματα.
    για κοιτα πχ πως τι κανουμε στις στροφες η θεση μας κλπ,απο τι προκαλειται η ολισθηση πως την διορθωνουμε,πως φρεναρουμε στο βρεμενο οδοστρωμα,στο στεγνο κλπ.
    νομιζω οτι δεν ειναι τοσο θεμα βιβλιου οσο ελειψη χωρων(σωστες πιστες),λιγα μαθηματα,και ελειψη γνωσεων των δασκαλων πανω στο αντικειμενο(σεμιναρια ασφαλους οδηγησης,και γενικα τεχνικων γνωσεων οδηγησης)
    Route 66 R & B Band "Zefiry" (Rolling Stones με Brian Jones'version)

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
    χωρις να εχω καμια διαθεση να υποστηριξω το βιβλιο του υπουργειου,ειναι αρκετα παλιο κλπ μηπως θα ηθελες να του ξαναριξεις μια ματια, να δεις αν κανει λαθη και να μας τα επισημανεις?
    γιατι εγω νομιζω οτι αν καποιος δασκαλος οδηγησης διδαξει το 1/3 του βιβλιου ο μαθητης θα μαθει αρκετα πραγματα.
    για κοιτα πχ πως τι κανουμε στις στροφες η θεση μας κλπ,απο τι προκαλειται η ολισθηση πως την διορθωνουμε,πως φρεναρουμε στο βρεμενο οδοστρωμα,στο στεγνο κλπ.
    νομιζω οτι δεν ειναι τοσο θεμα βιβλιου οσο ελειψη χωρων(σωστες πιστες),λιγα μαθηματα,και ελειψη γνωσεων των δασκαλων πανω στο αντικειμενο(σεμιναρια ασφαλους οδηγησης,και γενικα τεχνικων γνωσεων οδηγησης)
    Φιλε route 66 σε ποιον απευθυνεσαι??

    αν απευθυνεσαι σε εμενα, θα σου πω, πως δεν με ενδειαφερει το βιβλιο εξετασεων
    αλλα ουτε και τι γραφει!!
    διπλωμα οδηγησης για μοτο. (ανεξαρτητου κυβισμου) και οχι μονο, εχω απο το 1979!!
    και το λεω αυτο για να καταλαβεις οτι δεν μου λεει τιποτα τι γραφει και ποιο ειναι!!

    τωρα οσο για την κουβεντα που κανουμε
    ειναι για τον "Δασκαλο" οδηγησης και γι"αυτο που ειπε!!
    και οχι να "λογομαχησουμε" για τα βιβλια του Δημοσιου!!

    τωρα αν αυτοι που τα γραφουν ειναι και οι καλυτεροι!! και γνωστες του ειδους!!..........εε, αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα!!
    και βεβαια ας το αφησουμε εδω, διοτι θα παει μακρια!! η βαλιτσα!! και δεν εχει νοημα!!

    κανει ζεστη λεμεεεεεε!!!
    ο καλυτερος τροπος να κρατας
    το λογο σου ειναι
    να μην το δινεις

  7. #52
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    για να δώσουμε 1 τέλος για τα βιβλία σημάτων του Υπουργείου επειδή έδωσα τα 15 φύλλα για την μοτοσυκλέτα πρίν κανα μήνα ΔΕΝ υπάρχει πουθενά και κανένα λάθος

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Πως φρεναρουμε με το παπακι;
    από Mike2525 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2012, 17:44
  2. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2003, 21:33
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 13:19
  4. Πως Να Κανεις Ευτυχισμενη Μια Γυναικα
    από stratospr στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 09:40
  5. Πως επιλεγονται οι moderator????
    από filippos_hornet στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 13:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF